Hollanda Konsolosluğu

Hollanda Konsolosluğu | Nederlands Consulaat

Hollanda konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nde Hollanda’yı temsilen bulunan ve vize başvuru işlemleri, çeşitli noterlik işlemleri ve vatandaşlık işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirmek için yetkili olan resmi kurumdur. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Marmaris ve Gaziantep illerinde yer alan Hollanda Türk konsolosluğu, Hollanda ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri yürütmek ile görevlendirilmiştir.

Hollanda’da Amsterdam Türk Konsolosluğu, Lahey Türk Büyükelçiliği, Deventer Türk Başkonsolosluğu ve Rotterdam Türk Başkonsolosluğu olmak üzere toplamda dört adet dış temsilcilik bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Hollanda arasındaki siyasi ilişkiler, 1924 yılında imzalanmış olan Dostluk Antlaşmasından itibaren sürmektedir ve iki ülke arasında ticaret ve yatırım etkinlikleri düzenli olarak devam etmektedir.

Hollanda Konsolosluğu Nerededir?

Hollanda konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti’nde; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Marmaris ve Gaziantep illerinde bulunmaktadır.

İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu

İstanbul’da yer alan Hollanda konsolosluğu başkonsolosluk statüsünde hizmet veren bir kurumdur. İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu kurumunun görev ve yetkileri arasında; Hollanda pasaportu işlemleri, vize işlemleri, yerleşik olmayanların kaydı ve yurt dışından oy verme işlemleri gibi hizmetler yer almaktadır.

Ankara Hollanda Büyükelçiliği

Ankara’da yer alan Hollanda konsolosluğu büyükelçilik statüsünde hizmet veren Hollanda dış temsilciliklerinden biridir. Ankara Hollanda Büyükelçiliği’nde; ikametgah belgesi işlemleri, vize başvuru işlemleri ve çeşitli vatandaşlık işlemleri yapılabilmektedir.

Antalya Hollanda Fahri Konsolosluğu

Antalya’da yer alan Hollanda konsolosluğu fahri konsolosluk olarak hizmet vermektedir. Antalya Hollanda Fahri Konsolosluğu kurumunun görev ve yetkileri arasında; çeşitli konsolosluk işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti ile Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi gibi görevler bulunmaktadır.

Marmaris Hollanda Konsolosluğu

Marmaris’te bulunan Hollanda dış temsilciliği fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Marmaris Hollanda Fahri Konsolosluğu’nda çeşitli noterlik işlemleri ve belge onayı işlemleri yapılabilmektedir.

İzmir Hollanda Fahri Konsolosluğu

İzmir’de yer alan Hollanda dış temsilciliği fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren bir kurumdur.

Fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren Hollanda Konsolosluğu İzmir kurumunda; doğum işlemleri, evlilik işlemleri ve çeşitli noterlik işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Gaziantep Hollanda Fahri Konsolosluğu

Gaziantep’te bulunan Hollanda konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fahri Konsolosluk olarak görev yapan Gaziantep Hollanda Konsolosluğu kurumunda; Hollanda belge onayı işlemleri, çeşitli vatandaşlık ve noterlik işlemleri gerçekleştirme yetkisi bulunmaktadır.

Bursa'da Hollanda Konsolosluğu Var Mıdır?

Hollanda konsolosluğu Bursa ilinde yer almamaktadır.

Türkiye Hollanda Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye Hollanda konsolosluğu adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Hollanda konsolosluğuAdres
İstanbul Hollanda Konsolosluğuİstiklal Caddesi, No: 197, 34433, Beyoğlu, İstanbul
Ankara Hollanda KonsolosluğuMevlana Bulvarı, Yıldırım Kule, No: 221, 06520, Çankaya, Ankara
Antalya Hollanda KonsolosluğuAspendos Bulvarı, No:37, Antalya
Marmaris Hollanda KonsolosluğuÇıldır Mahallesi, 159. Sokak, No: 23/1, 48700, Marmaris
Gaziantep Hollanda KonsolosluğuGazi Muhtar Paşa Bulvarı, Kepkepzade Park İş Merkezi, B Blok, No: 18/27, 27090, Şehitkamil, Gaziantep
İzmir Hollanda KonsolosluğuGazi Bulvarı, No: 114/4, Çankaya, Konak, İzmir

Hollanda vize başvuru işlemleri için randevu alma, iptal etme ya da vize değerlendirme süreci ile ilgili bilgi almak için Hollanda konsoloslukları ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Hollanda konsolosluklarının iletişim bilgilerine aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Hollanda Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Hollanda konsolosluklarının telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hollanda konsolosluğuTelefon numarası
İstanbul Hollanda Konsolosluğu0 212 393 21 21
Ankara Hollanda Konsolosluğu0 312 409 18 00
Antalya Hollanda Konsolosluğu0 242 321 13 47
Marmaris Hollanda Konsolosluğu0 252 413 26 91
Gaziantep Hollanda Konsolosluğu0 342 221 14 17

Hollanda Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Hollanda konsolosluklarının mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hollanda konsolosluğuMail adresi
İstanbul Hollanda Konsolosluğuist@minbuza.nl
Ankara Hollanda KonsolosluğuANK@minbuza.nl
Antalya Hollanda Konsolosluğutitiz@nedconsulantalya.com.tr
Gaziantep Hollanda Konsolosluğubtezel@mb.com.tr

Hollanda Konsolosluğu Resmi Sitesi Nedir?

Hollanda konsolosluğu resmi site bilgileri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Hollanda konsolosluğuResmi site adresi
İstanbul Hollanda Konsolosluğuhttps://www.hollandavesen.nl/ulkeniz-ve-hollanda/turkiye/hakkimizda/hollanda-ba-konsoloslu-u
Ankara Hollanda Konsolosluğuhttps://www.hollandavesen.nl/ulkeniz-ve-hollanda/turkiye/hakkimizda/hollanda-buyukel-iligi

Türkiye Hollanda Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Türkiye Hollanda Konsolosluğu çalışma saatleri; İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu ve Ankara Hollanda Büyükelçiliği için hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasıdır.

Hollanda Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Hangileridir?

Hollanda Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Resmi tatil günleriTarih
Yeni Yıl1 Ocak
Paskalya5 Nisan
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı23 Nisan
Kral Günü27 Nisan
Kurtuluş Günü5 Mayıs
Ramazan Bayramı12 Mayıs
Dini Bayramı13 Mayıs
Ramazan Bayramı14 Mayıs
Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs
Dini Bayram24 Mayıs
Kurban Bayramı19 Temmuz
Kurban Bayramı20 Temmuz
Kurban Bayramı21 Temmuz
Kurban Bayramı22 Temmuz
Kurban Bayramı23 Temmuz
Cumhuriyet Bayramı28 Ekim
Cumhuriyet Bayramı29 Ekim

Hollanda Krallığı Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Hollanda Krallığı Konsolosluğu’nun Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hem de Türkiye'de yaşayan Hollanda vatandaşları için verdiği hizmetler aşağıda listelenmiştir.

  • Hollanda uzun süreli (D tipi) vize başvuru işlemleri
  • Hollanda oturma izni başvuru işlemleri
  • Hollanda vize randevusu alma işlemleri
  • Pasaport yenileme işlemleri
  • Resmi belge onayı işlemleri
  • Yurt dışından oy verme işlemleri
  • Hollanda pasaportu veya kimlik kartı düzenleme işlemleri
  • Yerleşik olmayanların kaydı işlemleri

Hollanda Konsolosluğuna Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hollanda konsolosluğuna yalnızca uzun süreli (D tipi) Hollanda vizeleri için İstanbul ve Ankara illerinde yer alan dış temsilciliklere müracaat edilerek vize başvurusu yapılabilmektedir. Hollanda konsolosluğu vize başvurusu işlemleri çalışma vizesi, MVV vizesi, start up vizesi, öğrenci vizesi ve aile birleşimi vizesi gibi uzun süreli (D tipi) vize türleri için yapılabilir.

Kısa süreli (C tipi) Hollanda vizesi türlerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemleri, ilgili dış temsilcilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumun Hollanda vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Hollanda D tipi vize başvurusu işlemleri aracı kurum tarafından yapılmamaktadır.

Hollanda Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hollanda konsolosluğu vize işlemleri için öncelikle vize başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize türünü belirlemesi ve bu vize türü için talep edilen belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlaması gerekmektedir.

Gerekli Hollanda vize başvuru evraklarını hazırlayan kişilerin ilgili dış temsilcilikler üzerinden vize randevusu almaları gerekir. Konsoloslukta gerçekleşecek Hollanda vize randevu tarihinde; gerekli evrakların yetkililere teslimi, biyometri bilgilerinin verilmesi, vize harcının ödenmesi ve gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatı yapılması gibi işlemlerin yapılması ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Hollanda Konsolosluğu Üzerinden Vize Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hollanda Konsolosluğu vize randevu alma işlemi ilgili konsolosluğa mail atılarak yapılır. Hollanda konsolosluğu randevu alma işlemi Ankara’da yer alan konsolosluk için ank-ca@minbuza.nl adresine mail atılarak yapılmaktadır. Hollanda Konsolosluğu randevu alma işlemleri İstanbul’da yer alan dış temsilcilik için ist-ca@minbuza.nl adresine mail gönderilmesi ile yapılmalıdır.

Hollanda konsolosluk randevu alma mailinin konu bölümünde ilgili vize için randevu talebinin belirtilmesi gerekir. Hollanda vizesi almak isteyen kişilerin mail adresine gönderdikleri mail konusunda ilgili vize için randevu talebi başlığı yazılması gerekir.

Hollanda Konsolosluk Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Hollanda Konsolosluk randevusu iptal edilebilir. Hollanda konsolosluğu için alınmış olan vize randevusunu iptal etmek isteyen kişilerin ilgili konsolosluğa randevu iptal talebinin belirtildiği bir e-posta göndermeleri gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Temin Eder Mi?

Hayır, Hollanda konsolosluğu vize başvuru formu temin etmez. Hollanda konsolosluğu başvuru formu başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden doldurulmalıdır.

Online sistem üzerinden doldurulduktan sonra çıktısı alınan Hollanda vize başvuru formu vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış olarak vize randevusu sırasında konsolosluk memuruna teslim edilmelidir.

Hollanda Vize Başvuru Ücreti Konsoloslukta Nasıl Ödenir?

Hollanda vize başvuru ücreti konsoloslukta nakit olarak Türk lirası cinsinden ödenir. Başvuruda bulunulacak vize türüne göre değişiklik gösteren Hollanda vize ücretleri eksiksiz olarak vize randevusu sırasında vize memuruna ödenmelidir.

Hollanda Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hollanda konsolosluğu vize sorgulama işlemi için herhangi bir sistem bulunmadığı için konsolosluklardan vize takip ya da sorgulama hizmeti alınamamaktadır.

Hollanda vize başvurusunun değerlendirme süreci için vize başvuru takip işlemleri ile ilgili konsolosluğa e-posta gönderilmesi gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: