Japonya'da Yaşam

Japonya'da Yaşam ve 2023 Yılı için Ortalama Masraflar

Japonya, dünyanın en büyük ve en gelişmiş ekonomilerinden biridir. Japonya'daki ortalama yaşam standardı dünyanın en yüksekleri arasında yer almaktadır. Japonya ana şehirlerindeki yaşam maliyetleri, kırsal kesimden önemli ölçüde yüksektir. Numbeo sitesi 2022 yılı verilerine göre Japonya yaşam kalitesi endeksi sıralamasında dünya ülkeleri arasında 172.65 puanla 16. sıradadır. Japonya yaşam maliyeti endeksi bakımından ise dünyada 22. ve Asya ülkeleri içerisinde de 6. sıradadır. Numbeo sitesinin verilerine göre Türkiye yaşam maliyeti endeksine göre 13. sıradadır, dolayısıyla Japonya yaşam masrafları açısından Türkiye’den daha pahalı bir ülkedir.

Japonya’da trenler ve otobüslerin düzenli olarak çalışması, ulaşımın geniş ve verimli olması arabasız yaşamayı kolaylaştırmaktadır. Japonya’da yemekler oldukça lezzetlidir ve Japonya'nın her yerinde sağlıklı yemekler bulmak kolaydır. Genel olarak Japon kültürü, yüksek kaliteli deniz ürünleri, pirinç ve sebze yemekleri ve tatlıları ile tanınmaktadır. Japonya'da, birçok harika alışveriş fırsatı bulmak mümkündür. Japonya'nın sağlık sistemi evrenseldir ve dünyanın en iyilerinden biridir. Japonya sağlık sisteminde hastaneler ileri, modern teknoloji ile donatılmış olup, doktorlar ve hemşireler yüksek eğitimlidir.

Japonya’da yaşamanın dezavantajlarından biri yaşam maliyetinin çok yüksek olmasıdır. Japonya bir ada ülkesi olmanın ve dolayısıyla çoğu malın ithal edilmesini gerektirmesinin yanı sıra, Japon kültürü aynı zamanda yüksek kaliteli ürün ve hizmet talep etmektedir. Japonya’da iş-yaşam dengesi neredeyse yok gibidir. Japon iş kültürü, çalışanlardan işyerini ailelerinin bir uzantısı olarak görmelerini beklemektedir. Japonya’daki iş stresi aşırı içmeye yol açmakta, iş stresinin getirebileceği normal sağlık sorunlarına ek olarak, Japonya'daki iş-yaşam dengesizliği birçok çalışanın doğrudan ofisten bara gitmesine neden olmaktadır.

Japonya’da yaşam alanları olan evler genellikle küçüktür. Alanın sınırlı olduğu Japonya’da evler ve apartmanlar mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. Japonya’da doğal afetler her zaman var olan bir tehdittir. Japonya, Pasifik Okyanusu'nda tektonik plakaların temas ettiği at nalı şeklindeki bir yarık olan Ateş Çemberi üzerinde yer aldığından ülkede sık sık depremler yaşanmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den Japonya'ya iş, eğitim, aile birleşimi veya yatırım gibi amaçlarla yerleşmek için gidecek kişilere Japonya vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Japonya'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Japonya, OECD Daha İyi Yaşam Endeksi'ndeki diğer ülkelere kıyasla bir dizi refah boyutunda iyi performans göstermektedir. Japonya; eğitim, güvenlik ve çevre kalitesinde ortalamanın üzerinde puana sahiptir.

Japonya, 81 yıllık OECD ortalamasının üzerinde, 84 yıl ile OECD ülkeleri arasında en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahiptir. Numbeo sitesi 2022 yılı verilerine göre Japonya yaşam kalitesi endeksi sıralamasında dünya ülkeleri arasında 16. sıradadır.

Japonya'da Günlük Yaşam Nasıldır?

Japonların büyük çoğunluğu sadece kentsel ortamlarda yaşamakla kalmamakta, aynı zamanda kentsel kültür, büyük ölçüde Tokyo'da yoğunlaşan kitle iletişim araçları tarafından ülke genelinde aktarılmaktadır. Japon toplumu, kibarlığı ve ketum yapısı ile tanınmaktadır. Japon kültüründe kişilerin kendilerine çok fazla dikkat çekmeleri hoş karşılanmamaktadır. Japonya’da iş yerinde bir anlaşmazlık olduğunda bile, konuşmayı bırakıp anın geçmesine izin vermek tartışmaya devam etmekten daha kabul edilebilirdir.

Japonya’da erkekler geleneksel olarak ailenin geçimini sağlayan kişilerdir, kadınlar ise ev finansmanından, çocuk yetiştirmeden ve geniş ailenin bakımından sorumludur. Japonya’da çoğu evde bahçe olmadığından ve bebek bakıcısı nadir olduğundan, birçok Japon anne günlerini çocuklarıyla birlikte yerel parklarda geçirmektedir. Kredi kartları Japonya'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kadar yaygın değildir. Japonlar büyük miktarda nakit parayla dolaşmakta ve çoğu şeyi nakit olarak ödemektedirler.

Japon geleneğine göre, insanların bir eve girerken ayakkabılarını çıkarmaları gerekmektedir. Japonlar yerde oturmak için çok zaman harcamakta ve bazı Japonlar bir yatakta veya rahat bir sandalyede dinlenmek yerine sert bir zeminde oturmayı veya uzanmayı tercih etmektedirler. Japon halkı spordan hoşlanmakta ve yenilikleri denemek ve uygulamak için birçok fırsat yaratmaktadır. Japonya’da birçok insan koşu, tenis, golf sporlarından birini tercih etmektedir. Japonya'da boş zamanları değerlendirmek için bir binanın tepesinde golf oynamak ya da bir fitness merkezinde yüzmek veya işten sonra kayak yapmak mümkündür.

Japonya Pahalı Mıdır?

Japonya'da yaşamak ABD'de yaşamaktan yaklaşık üç kat daha pahalıdır. 2022 Numbeo araştırması verileri ekseninde Japonya yaşam maliyeti endeksi bakımından dünyada 22. ve Asya ülkeleri içerisinde de 6. sıradadır.

Numbeo sitesi 2022 yılı verilerine göre Türkiye’de tüketici fiyatları Japonya’dan %52.18, kira fiyatları %57.12, restoran fiyatları %38.07 ve market fiyatları %64.55 daha düşüktür. Japonya'da yaşam maliyeti ortalama olarak Türkiye'den %113,19 daha yüksektir.

Japonya'da Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

Japonya’da ev kiraları, yaşam maliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturma eğilimindedir. Japonya’da fiyatlar baz alındığında araba sahibi olmak ve ulaşım masrafları oldukça maliyetlidir. Japonya’da yaşam maliyetleri açısından dört kişilik ailenin aylık tahmini maliyeti kirasız 433.673 Japon yeni iken, tek kişinin tahmini aylık masrafı 120.786 Japon yeni tutmaktadır. Japonya’da yiyecek, içecek maliyetleri ekseninde yerel süpermarketler nispeten ucuz alternatifler sunmaktadır.

Japonya'da Market Fiyatları Nasıldır?

Japonya'da Market Fiyatları Nasıldır?
Japonya'da Market Fiyatları Nasıldır?

Japonya’da temel tüketim malları ekseninde ortalama fiyatlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Temel tüketim maddeleriOrtalama fiyatlar
1 litre süt192.46 Japon yeni
500 gram beyaz ekmek212.73 Japon yeni
1 kilogram pirinç508.22 Japon yeni
12’li yumurta242.53 Japon yeni
1 kilogram peynir1.779 Japon yeni
1 kilogram kırmızı et2.443 Japon yeni
1 kilogram domates630.30 Japon yeni
1 kilogram beyaz et906.11 Japon yeni
1 kilogram patates446.62 Japon yeni
1.5 litrelik su124.14 Japon yeni
1 kilogram muz337.40 Japon yeni
1 çift kot pantolon6.023 Japon yeni

Batı yemek türüne dayalı Japonya market alışverişi için kişi başı günlük önerilen minimum para miktarı 1.662 Japon yeni iken, Japonya’da yiyecek fiyatları baz alındığında kişi başı aylık önerilen minimum para miktarı 51.552 Japon yeni civarındadır.

Asya yemek türü ekseninde market fiyatları değerlendirildiğinde kişi başı günlük önerilen minimum para miktarı 1.254 Japon yeni ve aylık önerilen minimum para miktarı 38.888 Japon yenidir. Batı yemek tarzı ile Asya tipi tüketim tarzı kıyaslandığında Japonya’da yiyecek fiyatları farklılık göstermektedir.

Japonya'da Ev Fiyatları Nasıldır?

Japonya'da Ev Fiyatları Nasıldır?
Japonya'da Ev Fiyatları Nasıldır?

Japonya’da şehir merkezinde 1 yatak odalı daire aylık 60.000-200.000 Japon yeni iken,

Japonya kiralık ev fiyatları merkez dışında 40.000-120.000 Japon yenidir.

Japonya’da şehir merkezinde 3 yatak odalı dairenin aylık kirası 100.000-450.000 Japon yeni civarındayken, merkez dışında 70,000-250.000 Japon yeni talep edilmektedir.

Japonya’da şehir merkezinde satılık daire fiyatı metrekare başına 500.000-1.533.911 Japon yeni aralığındayken, Japonya satılık ev fiyatları merkez dışında 300.000-1.000.000 Japon yeni dolaylarındadır.

Japonya'da kira ortalama olarak Türkiye'den %197,78 daha yüksektir. Japonya başkenti Tokyo'da kira fiyatları Osaka'dan %59.40, Kyoto'dan %81.80 ve Fukuoka'dan %137.08 daha yüksektir. Evin konumu, oda sayısı, şehir merkezine olan mesafesi, manzarası ve ulaşım koşulları gibi faktörler Japonya ev fiyatları ekseninde yaşanan dalgalanmaların sebepleri arasındadır.

Japonya'da Sağlık Masrafları Nasıldır?

Japonya'da Sağlık Masrafları Nasıldır?
Japonya'da Sağlık Masrafları Nasıldır?

Japonya'daki sağlık sistemi, belirli hastalıklar, bulaşıcı hastalık kontrolü ve doğum öncesi bakım için ücretsiz tarama süreçleri sunmaktadır. Japonya'daki sağlık sisteminde hasta, tıbbi masrafların %30'unu üstlenmekte ve kalan %70'i devlet tarafından ödenmektedir. Japonya'da sağlık sigortasının ortalama maliyeti ayda yaklaşık 35.000-40.000 Japon yenidir.

Tokyo’da sağlık sigortası zorunludur ve kısmen yıllık gelire göre belirlenen zorunlu katkı payları ile finanse edilmektedir. Tokyo’da sağlık hizmetleri Japon vatandaşları, gurbetçiler ve yabancılar için ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Japonya'da tıbbi tedavi, evrensel sağlık hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Japonya'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Japonya'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?
Japonya'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Japonya’da metro ücretleri gidilecek mesafeye göre tek yön için 160- 320 Japon yeni aralığındadır. Tokyo'nun 23 semtindeki otobüsler, yetişkinler için 210 Japon yeni ve çocuklar için 110 Japon yeni sabit ücrete sahiptir. Kyoto, Osaka ve diğer bölgeler gibi Tokyo'nun 23 mahallesi dışındaki bölgelerde, otobüs ücretleri genellikle yaklaşık 200 yen civarındadır.

Japonya’da özel araç sahipleri için 2022 yılının eylül ayı itibariyle benzin fiyatları litre başına 165,40 Japon yenidir. 21 günlük Japonya demiryolu geçişi yaklaşık 57.700 Japon yenidir.

Japonya'da Eğitim Harcamaları Nasıldır?

Japonya'da Eğitim Harcamaları Nasıldır?
Japonya'da Eğitim Harcamaları Nasıldır?

Japonya'daki kreşler ve anaokulları için okul maliyeti, yaşanılan yere bağlı olarak değişmektedir. Japonya’da, kamu kreşleri ortalama olarak ayda yaklaşık 10.000 Japon yeni iken, özel kreşler 40.000-60.000 Japon yeni arasındadır. Japonya’da anaokulları için ücretler 20.000-80.000 Japon yeni arasında değişmektedir.

Japonya’da da birçok ülkede olduğu gibi, devlet okulları ile özel okullar arasındaki temel farklardan biri maliyettir: devlet okulları daha uygun ücretler talep ederken, özel okullar neredeyse beş kat daha pahalıdır. Devlet okullarında eğitim ücretsizdir, ancak ebeveynlerin üniforma, sırt çantası ve belirli yazı gereçleri gibi malzemeleri satın almaları gerekmektedir. Japonya’da özel okullar ise sadece öğrenim ücreti için öğrenci başına ortalama 2.000.000 Japon yeni talep etmektedir.

Japonya üniversite fiyatları lisans eğitimleri için akademik yıl başına 20.000-23.000 ABD doları (2.864.970-3.294.715 Japon yeni), yüksek lisans için yaklaşık 12.000 ABD doları (1.718.982 Japon yeni) ve doktora çalışmaları için yaklaşık 5.000 ABD doları (715.900 Japon yeni) arasında değişmektedir. Japonya’da devlet okullarında dersler Japonca olarak öğretilirken, özel okullara devam eden öğrenciler İngilizce ders alma seçeneğine de sahiptir. Japonya dil okulu fiyatları 3 aylık tam zamanlı bir program için yaklaşık 150.000 ila 200.000 Japon yeni arasındadır. Japonya’daki çoğu okul, uzun vadeli programlar için yılda yaklaşık 5.000 ila 20.000 Japon yeni arasında bir kayıt ücreti ve 10.000 Japon yeni tutarında bir sigorta ücreti almaktadır.

Japonya'da Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Japonya’da ücretsiz devlet okulları ve özel uluslararası okullar tüm öğrencilere birinci sınıf bir eğitim sağlar. Japonya kamu sağlık hizmetleri çok uygun fiyatlıdır. Japonya'daki süpermarketler, kullanışlı olmaları nedeniyle dünyaca ünlüdür.

Japon yemekleri sağlıklı ve lezzetlidir. Japonya’da İngilizce konuşan bir batılının öğretmen olarak iş bulması oldukça kolaydır. Japonya’da yaşamak için geçerli sebeplerden biri de Japonya'nın metroları, trenleri ve otobüslerinin hızlı, temiz, konforlu ve güvenilir olmasıdır. Japonya’da toplu taşıma sistemi, şehirler arası seyahatlerde de oldukça kolaylaştırıcıdır. Japonya’da ücretsiz su imkanı ile modern tuvaletler, mağazalar ve evler de oldukça bakımlı ve temizdir.

Japonya’da yaşamanın birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Japonya'daki yaşam maliyetleri uzun zamandır dünyanın en yükseklerinden biridir. Japonya, sınırları içinde nispeten düzenli olarak depremler yaşamakta ve bunlar ada ülkesini harap edebilecek tsunamilere neden olabilmektedir.

Japonya’da yaşamanın dezavantajlarından birisi de banka hesabı açmanın zor olmasıdır. Japonya'da bir banka hesabı açmak için vatandaş olmak ve ikametgah kanıtının yanı sıra pasaport ve Japon vizesi olması gerekmektedir. Japon kültürü kapsayıcı olmak yerine ayrıştırıcı olduğundan her zaman izole edilmiş ve yabancı anlamına gelen “gaijin” olarak adlandırılmak olasıdır. Japonya'da toplumsal cinsiyet eşitsizliği büyük bir sorundur ve hala Japonların kafasında, siyasetinde, eğitiminde ve ekonomisinde erkek egemenliği güçlü bir şekilde yer almaktadır.

Japonya Güvenli Midir?

Japonya, dünyada şiddet içeren suç oranlarının en düşük olduğu ülkelerden biridir ve Japonlar güvenlik ve kamu düzenlerinden gurur duymaktadırlar. Japonya, 13 yıldır Küresel Barış Endeksi'nde ilk on ülke arasında yer almakta ve 2022’de de dünyanın en güvenli dokuzuncu ülkesi olmaya devam etmektedir.

Numbeo sitesi 2022 yılı verileri bazında Japonya güvenlik endeksi %77.10’dur ve Japonya suç oranı %19.19 oranıyla düşük bir seviyededir. Japonya’da en çok işlenen suçlar arasında rüşvet alma, yolsuzluk, etnik ayrımcılık, cinsiyet ayrımcılığı ve hırsızlık yer almaktadır.

Japonya'nın En Güvenli Şehirleri Hangileridir?

2022 yılı Economist Intelligence Unit'in Güvenli Şehirler Endeksi'ne göre Tokyo, siber güvenlikte birinci, sağlık güvenliğinde ikinci ve altyapı güvenliği ve kişisel güvenlikte dördüncü sırada yer alan dünyanın en güvenli şehri olarak kabul edilmektedir. Japonya’nın diğer güvenli şehirleri arasında Kawasaki, Sendai, Hiroşima, Sapporo, Kobe, Okayama, Kyoto, Fukuoka ve Osaka yer almaktadır.

Yaşamak için En İyi Japonya Şehri Hangisidir?

Yaşamak için En İyi Japonya Şehri Hangisidir?
Yaşamak için En İyi Japonya Şehri Hangisidir?

Yaşamak için en iyi Japonya şehri Tokyo’dur. Tokyo, 2021’de yayınlanan yıllık Küresel Güç Şehri Endeksi raporunda Londra ve New York'tan sonra üçüncü sırada yer almıştır. Numbeo sitesi tarafından yapılan 2022 Yaşam Kalitesi Endeksi araştırmasına göre Tokyo yaşam standartları açısından oldukça yüksek bir puan almıştır.

Tokyo'da birçok üniversite, kolej ve meslek okulu bulunmakta ve Japonya'nın en prestijli üniversitelerinin çoğu da Tokyo'da yer almaktadır. Tokyo’da yaşam rekreasyon aktivitelerinden iş tekliflerine kadar geniş yelpazede fırsatlar sunmaktadır. Tokyo Japonya başkenti olma özelliğinden dolayı çeşitli hizmet endüstrilerinin ulusal merkezidir. Tokyo’da satın alma gücü endeksi ve güvenlik endeksi yüksek puanlarda seyrederken, sağlık ve iklim endeksi puanları daha yüksektir.

Osaka'da Yaşamak Nasıldır?

Osaka'da Yaşamak Nasıldır?
Osaka'da Yaşamak Nasıldır?

Osaka, Osaka vilayetinin başkenti ve aynı zamanda Japonya'nın ve dünyanın en büyük ikinci metropol bölgesi olan Keihanshin Metropolitan Bölgesi'nin en büyük bileşenidir. Osaka şehir alanının %10'undan fazlası sudur ve her yıl milyonlarca yolcu tarafından kullanılan yerleşik, verimli ve ücretsiz bir kamu nehir teknesi sistemi bulunmaktadır. Osaka, ülkenin geri kalanıyla demiryolu ile mükemmel bağlantılara sahiptir, Tokyo hızlı trenle iki buçuk saat ve Kyoto yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Osaka, Japonya'nın mutfak başkenti olarak bilinmektedir.

Osaka'da yaşam için güvenlik düzeyi oldukça yüksek ve genel riski oldukça düşüktür. Osaka’da otobüse veya taksiye binme konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Osaka'da işlenen en yaygın suçlar arasında yer alan yankesicilik, şehirde yaşayan yüksek sayıdaki insandan kaynaklanmaktadır. Osaka'da yaşayan herkesin endişelenmesi gereken tek şey doğal afet riskidir. Diğer birçok Japon şehri gibi Osaka da bir sahil kasabası olduğu için deprem ve tsunamilere oldukça açıktır. Osaka, birçok büyük Japon şehrinde olduğu gibi, yaşamak için ucuz bir yer değildir.

Japonya'ya Yerleşmek için Gerekenler Nelerdir?

Japonya’ya yerleşmek için gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Japonya'da yaşamak için geçerli bir nedene sahip olmak ve bunu kanıtlarla desteklemek gerekmektedir.
  • Japonya’ya yerleşmek isteyen kişilerden uzun süreli Japonya vizesi almaları talep edilmektedir.
  • Japonya oturma izni kartı, Japonya’ya yerleşme aşamasında alınmalıdır.
  • Japonya’ya yerleşmek amacıyla seyahat eden kişilerin geçerli bir pasaport ibraz etmeleri zorunludur.
  • Japonya'da geçim için yeterli finansal kaynaklara sahip olunduğunu gösteren belgeler sunulmalıdır.
  • Japonya’ya yerleşme niyetinde olan kişinin sicil kaydında bir suç bulunmaması ve Japonya toplumuna herhangi bir tehdit oluşturmaması gerekmektedir.
  • Japonya’ya ulaşıldığında kişilerin konaklanacak yerlerinin olduğunu gösteren belgeler başvuruya eklenmelidir.

Yabancı ülke vatandaşlarından yukarıda listelenen şartları sağlayan kişiler Japonya göçmenlik başvurusunda bulunmak suretiyle Japonya'ya yerleşebilmektedir.

Japonya'da Yaşamak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya'da yaşamak amacıyla ilgili vize başvurularının yapılabilmesi için öncelikle Japonya'daki bir sponsor tarafından vize uygunluk belgesinin alınması gerekmektedir. Japonya vize uygunluk belgesinin alınmasından sonra vize işlemleri aşamaları başlamaktadır.

Japonya vize başvuruları, başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu Japonya konsolosluğuna şahsen yapılmalı ve Japonya konsolosluklarına vize başvurusu yapmadan önce gerekli evrakların hazırlanması ve vize randevusunun alınması zorunludur. Japonya konsolosluğundan alınan vize randevusu tarihinde ilgili konsolosluğa gidilerek gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Japonya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda pasaport teslimi esnasında, başvuru sahibi tarafından vize ücretinin ödenmesi ile başvuru işlemleri tamamlanmakta ve Japonya'ya gidilebilmektedir.

Japonya'da Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?

Japonya Göçmenlik Kontrolü ve Mülteci Tanıma Yasası, Japonya’da kaçak kalan kişinin gözaltına alınabileceğini, Japonya'dan sınır dışı edilebileceğini ve sınır dışı tarihinden sonra en az 5 yıl süreyle Japonya'ya girişinin reddedilebileceğini belirtmektedir. Japonya’da izin verilen kalış süresinin aşılması ortalama 150.000-350.000 Japon yeni para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: