Japonya Bayrağı ve Milli Marşı

Japonya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Japonya bayrağı, kırmızı bir daire ve beyaz bir arka plandan oluşmaktadır. Japonya bayrağı 2:3 oranındadır. Japon halkı için geleneksel ve milli bir sembolü olan Japonya bayrağının hikayesi, güneş tanrıçası olan Ametarasu’ya dayanmaktadır.

Japonya milli marşı, Kimigayo olarak adlandırılmaktadır. Japonya milli marşı 32 kelime uzunluğunda dünyadaki en eski ve en kısa milli marşlardan biri olmakla beraber Japonya halkının birlik ve beraberliğini temsil etmektedir.

Aşağıda güncel Japonya bayrağının görseli verilmiştir.

Japonya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları
Japonya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Japonya Bayrağının Anlamı Nedir?

Japonya bayrağı Nisshoki ya da Hinomaru olarak adlandırılmaktadır. Japonya bayrağının anlamı çeşitli kültürel değerlere dayanmaktadır. Japonca'da Nisshoki yükselen güneş bayrağı, Hinomaru güneş dairesi anlamına gelmektedir. Japonya bayrağında ortada bulunan kırmızı daire güneşi temsil etmektedir ve Japon kültüründe güneş geleneksel ve milli bir semboldür.

Japonya bayrağındaki güneşin hikayesi güneş tanrıçası Amaterasu’ya dayanmaktadır. Japon bayrağında bulunan beyaz arka plan, Japon halkının ve Japon kültürünün masumiyetini ve saflığını temsil etmektedir.

Japonya'nın Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Japonya bayrağının ölçüleri 2:3 oranındadır. Japonya bayrağının dikey kenarı 50 cm, yatay kenarı ise 75 cm’dir. Japonya bayrağındaki kırmızı daire, bayrağın tam ortasında bulunmaktadır. Japonya bayrağındaki kırmızı dairenin çapının dikey ölçüme oranı 3:5’tir.

Japonya Bayrak Rengi Nedir?

Japonya’nın bayrak rengi kırmızı ve beyaz renklerini içermektedir.

Japonya bayrağında bulunan kırmızı ve beyaz renklerinin Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK renk formatlarında hangi kodlara denk geldiği aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Renk formatlarıKırmızı renk kodlarıBeyaz renk kodları
Pantone032-
Hex TripletBC002DFFFFFF
RGB188, 0, 45255, 255, 255
CMYK0, 100, 90, 0-

Japonya Arması Nasıldır?

Japonya armasında kasımpatı çiçeği biçiminde 16 taç yapraklı bir krizantem bulunmaktadır ve yapraklar altın sarı rengindedir. Japonya imparatorluk mührü 1183 yılında kabul edilmiştir. Meiji döneminde Japonya armasını Japon imparatoru hariç kimse kullanamamıştır.

Japonya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Japonya bayrağının kökeni Japonya’nın Savaşan Devletler Çağı’na dayanmaktadır Japonya bayrağı, Japonya’nın ulusal inziva döneminden sonra Japon ticaret gemileri tarafından kullanılmıştır. Japonya bayrağı, Meiji hükümeti tarafından Tokugawa rejimi yönetiminden sonra yeni Japon devletinin sembolü haline gelmiş ve ilk olarak 27 Şubat 1870 tarihinde göklerde dalgalandırılmıştır.

Eski Japon Bayrağı Nasıldır?

Eski Japon Bayrağı kırmızı bir daire ve beyaz bir arka plandan oluşmaktadır. Eski Japon bayrağının en boy oranı 7:10’dur. Güncel Japon bayrağı ile karşılaştırıldığında kırmızı daire eski Japon bayrağında daha solda durmaktadır. Eski Japon bayrağında bulunan kırmızı dairenin kırmızı rengi, güncel bayrakta bulunan kırmızı dairenin renginden daha soluk renktedir.

Eski Japon bayrağının görseli aşağıda verilmiştir.

Eski Japon Bayrağı Nasıldır?
Eski Japon Bayrağı Nasıldır?

Japonya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Japonya bayrağı resmi olarak 13 Ağustos 1999 yılında Ulusal Bayrak ve Milli Marş kanunu ile kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 13 Ağustos 1999’dan önce Japonya bayrağı halk tarafından kullanılsa da resmi olarak tanınmamıştır.

Japonya Tarihinde Kullanılan Japonya Bayrakları Nasıldı?

Japonya tarihinde kullanılan birçok çeşit bayrak bulunmaktadır. Japonya tarihinde öncelikli olarak Japon ulusal bayrakları ve imparatorluk bayrakları göze çarpmaktadır. Japonya bayrağı, Japonya İmparatorluğu ve Japon devletinin kullandığı bayrak beyaz arka plan üzerinde bulunan soluk kırmızı bir dairedir. Eski Japonya bayrağı 27 Şubat 1870 ve 12 Ağustos 1999 yılları arasında kullanılmıştır ve oranı 7:10’dur.

Günümüzde kullanılan Japonya bayrağı, beyaz arka plan üzerine kırmızı bir daireden oluşmaktadır. Japonya bayrağında güneşi temsil eden kırmızı daire eski Japonya bayrağına göre daha canlı bir kırmızıdır. Güncel kullanılan Japonya bayrağının oranı 2:3’tür. Güncel Japon bayrağı 13 Ağustos 1999 tarihinde resmi olarak ilan edilmiştir. Japon tarihi barındırdığı kültürel ve mitolojik unsurlar ile birlikte köklü bir geçmişe sahiptir.

Japonya İmparatorluk bayrağı kırmızı bir arka plan üzerinde ortada bulunan altın renkli ve 16 yapraklı bir krizantemden oluşmaktadır. Japon İmparatorluk bayrağı 1868 yılından beri kullanılmaktadır ve Japonya İmparatorluğunu temsil etmektedir.

Japonya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Japonya bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıdaki listede verilmiştir.

  • Bangladeş Bayrağı
  • Palau Bayrağı
  • Grönland Bayrağı
  • Kırgızistan Bayrağı
  • Makedonya Bayrağı
  • Nijerya Bayrağı
  • Arjantin Bayrağı
  • Malavi Bayrağı
  • Kiribati Bayrağı

Japonya Milli Marşı Sözleri Nasıldır?

Japonya milli marşı olan Kimigayo’nun sözleri aşağıda Türkçe çevirisiyle birlikte verilmiştir.

Kimigayo wa

Chiyo ni yachiyo ni

Sazare-ishi no

İwao to narite

Koke no musu made (Ja)

Senin devrin

Bin nesil, sekiz bin nesil boyunca sürsün

Çakıl taşları

Büyük kaya olana

Ve yosun tutana dek (Tr)

Japonya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Japonya milli marşı Heian dönemine ait bir Japon şiirinden alınmıştır ve yazarı bilinmemektedir. Japonya milli marşı Kimigayo olarak adlandırılmaktadır. Japonya milli marşında bulunan “Kimi” dönemin imparatorunu temsil etmektedir.

Japonya milli marşının ilk olarak Yokohama’da İngiliz askeri olarak görev yapan öğretmen John William Fenton tarafından bestelenmiştir fakat bu beste resmi olarak kabul edilmemiştir. 1880 yılında Japonya milli marşının bestesi Yoshiisa Oku ve Akimori Hayashi tarafından yapılmış ve Alman bestesi Franz Ecker tarafından aranje edilmiştir. Japonya milli marşı Kimigayo tamamlanmış ve 1888 yılında Japonya’nın resmi milli marşı olarak kabul edilmiştir.

13 Ağustos 1999 tarihinde Ulusal Bayrak ve Marşıyla İlgili Kanun yasası ile resmi Japonya milli marşı ilan edilmiştir. Meiji döneminden beri Japonya milli marşı resmi olarak okunmaktadır.

Japonya Bayrağı Anlamı Nedir?

Japonya bayrağında bulunan kırmızı dairenin ve beyaz arka plan renginin Japon kültürüne özgü dinsel ve mitolojik anlamları bulunmaktadır. Japonya bayrağındaki beyaz renk; Japon halkının saflığını, dürüstlüğünü ve bütünlüğünü temsil etmektedir. Japonya bayrağındaki kırmızı daire, güneşi temsil etmektedir. Japonya, Pasifik Okyanusu’nun en batısında yer almakta ve güneş doğuya doğru okyanus üzerinden doğmaktadır.

Mitolojik olarak yerli halk, güneş tanrıçası Amaterasu’nun Japonya'nın kurucu hükümdarlarının atası olduğunu iddia ettiğinden, Japon İmparatoru Güneşin Oğlu olarak adlandırılmakta ve Japonya Yükselen Güneşin Ülkesi olarak anılmaktadır. Japonya bayrağında güneşi temsil eden kırmızı daire tarih boyunca Japon kültürünün önemli bir sembolü olmaya devam etmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: