Norveç Dil Kursu Vizesi

Norveç'te Dil Eğitimi: Norveç Dil Kursu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Norveç, dil eğitimi olanakları ile uluslararası öğrencilerin uğrak noktası olan bir ülke konumundadır. Norveç’te dil eğitimi alınabilecek çeşitli dil kursları ve dil okulları bulunmaktadır. Norveç’te en çok kullanılan diller, Norveççe ve İngilizcedir ve bu diller, uluslararası öğrenciler tarafından Norveç’te en sık öğrenilen diller arasında yer almaktadır. Norveç’te bulunan dil kursları ve dil okulları tarafından, dünyada konuşulan Rusça, İspanyolca, Danca, İsveççe, Almanca ve İzlandaca gibi dillerin eğitimi de verilmektedir.

Norveç, yaşam standartları açısından oldukça yüksek bir ülke olarak bilinmektedir. Dil okullarının yüksek eğitim kalitesi, Norveç’i dil eğitimi açısından sıklıkla tercih edilen bir ülke kılmaktadır. Norveç’te farklı yaş gruplarına, dil becerilerine ve bütçelere hitap eden dil okulları bulunmaktadır. Birçok Norveç okulu, farklı eğitim sürelerine sahiptir.

Uluslararası öğrencilerin Norveç’te dil eğitimi almak için Norveç dil okulu vizesi almaları gerekmektedir. Norveç dil okulu vizesi, hamillerine eğitim süresine bağlı olarak Norveç’te kısa veya uzun dönemli dil eğitimi alma hakkı tanımaktadır. Norveç dil okulu vizesi, Norveç’te 90 günden kısa süreli bir dil kursuna katılacak yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir. Norveç dil okulu vizesi, kısa süreli bir vize türüdür ve hamiline, Norveç’te 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ikamet etme hakkı tanımaktadır. Norveç, Schengen Anlaşması’na dahil olan bir ülke olduğundan, Norveç dil okulu vizesi Schengen özellikli bir vize tipidir. Norveç dil okulu vizesine sahip olan yabancı ülke vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla diğer Schengen ülkelerine seyahat edebilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den Norveç’e yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olarak Norveç’teki eğitim kurumlarında dil eğitimi almak isteyen kişilerin vize başvurularında takip ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimlerin Norveç Dil Okulu Vizesi Alması Gerekir?

Umuma mahsus pasaport hamillerinin, Norveç’teki eğitim kurumlarında dil eğitimi alabilmeleri için Norveç dil okulu vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik ve hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Norveç dil okulu vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Norveç Dil Kursu Vizesi Şartları Nelerdir?

Norveç dil kursu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç dil okulu vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Norveç’e yapacakları seyahatin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içinde verilmiş, geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.
 • Norveç dil okulu vizesi almak isteyen öğrencilerin, geçerli bir seyahat sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Norveç dil okulu vizesi alabilmek için başvuru sahibinin Norveç seyahati süresince yaşam ve ülkelerine dönüş masraflarını karşılayacak finansmana sahip olması gerekmektedir. Norveç’te kalınan her bir gün için 500 Norveç kronuna sahip olunmalıdır. Norveç dil vizesi almak isteyen yabancı ülke vatandaşının Norveç’te yaşayan bir tanıdığının mali garanti vermesi, alternatif bir yol olarak değerlendirilmektedir.
 • Norveç dil okulu vizesi almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Norveç’e veya diğer Schengen ülkelerine giriş yasağının bulunmaması şarttır.
 • Norveç’te dil eğitimi almak isteyen ve son 90 gün içinde Schengen bölgesinde bulunan kişilerin, Schengen bölgesine ne zaman tekrar giriş yapabileceklerini ve Schengen bölgesinde kaç gün kalabileceklerini kontrol etmeleri gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük olan Norveç dil vizesi başvuru sahiplerinin başvurularını, her iki ebeveyninin ya da bakımından sorumlu olan kişinin imzalaması gerekmektedir.
 • Norveç dil okulu vizesi almak isteyen uluslararası öğrencilerin, Norveç’te konaklayacakları ilk günler için konaklama rezervasyonu yapmış olmaları gerekmektedir.

Norveç Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç dil okulu vizesi başvurusu, VFS Global aracılığıyla yapılmaktadır. Norveç dil okulu vizesi başvurusuna, gerekli belgeleri toplayarak başlanmaktadır. Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ üzerinden Norveç dil okulu vizesi başvuru formunun doldurulması ve çevrimiçi kayıt başvuru harcının ödenmesi gerekmektedir. Norveç dil okulu vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için VFS Global başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Norveç dil vize başvuru formu çıktısı alınarak, VFS Global başvuru merkezlerinden alınan randevuya gidilerek biyometri işlemleri tamamlanmaktadır. Başvuru sahibinin, VFS Global başvuru merkezi randevusunda vize hizmet ücretlerini ödemesi gerekmektedir.

Norveç dil okulu vize başvurusu tamamlandıktan sonra, başvuru sahibine e-mail veya SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Norveç dil okulu vize işlemleri, VFS Global internet sitesi üzerinden, randevu esnasında verilen referans numarası ve soyadı bilgileriyle takip edilebilmektedir. Norveç dil kursu vize başvurusu sonuçlandıktan sonra, başvuru sahibi pasaportunu vize başvuru merkezinden alabilmektedir.

Norveç dil okulu vizesi için UDI başvuru ekran görseli aşağıdadır.

Norveç Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Norveç Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç Dil Kursu Vizesi için Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

Norveç dil okulu vizesi için Norveç seyahatinin planlandığı tarihten en fazla altı ay önce başvurulması gerekmektedir. Norveç dil kursu vize başvurusu, Norveç’e yapılacak seyahat tarihinden altı ay öncesine kadar gönderilebilmektedir.

Norveç Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç dil okulu vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : Norveç seyahatinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıl içinde verilmiş, son 2 sayfası boş olan geçerli bir pasaport gereklidir.
 • Norveç dil okulu vizesi başvuru formu : Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden doldurulmuş ve çıktısı alınmış Norveç dil okulu vizesi başvuru formunun, VFS Global randevusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Kapak mektubu : Kapak mektubu, Norveç Göçmenlik Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden Norveç dil okulu vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru sahibine mail yoluyla gönderilmektedir. Başvuru sahibi tarafından kapak mektubunun çıktısının alınması, imzalanması ve üzerindeki ilgili yere başvuru sahibine ait fotoğrafın yapıştırılması gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf : Başvuru sahibine ait, 6 aydan eski olmayan, beyaz fonda çekilmiş ve 35 cm x 45 cm ölçülere sahip bir biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası : Norveç dil okulu vizesi almak isteyen vatandaşların, 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve Norveç’te kalınan seyahat süresinin tümünü kapsayan bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği : Başvuru sahibine ait, e-devlet sistemi üzerinden veya nüfus dairelerinden alınmış tam tekmil nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları : Norveç seyahati için alınan uçak bileti veya diğer araçlar için yapılacak seyahat rezervasyonlarının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları : Norveç’te kalınan tüm süreyi kapsayan otel veya diğer konaklama rezervasyonu bilgilerinin, Norveç dil kursu vize başvurusu esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı : Başvuru sahibinin Norveç seyahatinin tüm masraflarını karşılamaya yeterli bir maddi gelirinin olduğunu belgeleyecek, son 3 aya ait maaş bordrosu veya hesap dökümü bilgileri belgelenmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin Norveç’te ikamet eden bir yakını, başvuru sahibi için referans olabilmektedir.
 • Vize harcı dekontu : Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden yapılan çevrimiçi başvurularda ödenen vize harcına ait dekontun, çıktısı alınarak diğer başvuru evraklarıyla birlikte Norveç dil okulu vize başvurusu esnasında sunulması gerekmektedir.

Listede belirtilenler, Norveç Schengen vizesi başvurularında istenen standart belgelerdir. Norveç dil okulu vize başvurusunda bulunan kişinin yaşı, çalışma ve meslek durumuna bağlı olarak öğrenci belgesi, SGK hizmet dökümü, emeklilik belgesi, işyeri izin yazısı gibi farklı belgeler, Norveç vize başvurusu için gerekli evraklar arasında talep edilebilmektedir.

Norveç Dil Kursu Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Norveç dil kursu vizesi için başvuru formu ve gerekli evraklar toplandıktan sonra, VFS Global başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekir. Norveç dil kursu vize başvuru randevusu, VFS Global internet sitesi üzerinden oluşturulmaktadır. VFS Global websitesine giriş yapılarak, başvuru sahibinin ikamet ettiği ile en yakın VFS Global başvuru merkezinin seçilmesi ve gerekli bilgilerin girilmesi işe randevu oluşturulması gerekmektedir. Norveç dil kursu vize başvuru sahipleri, VFS Global’e e-mail ve şifre ile kaydolarak randevu işlemlerini başlatabilmektedir.

Norveç Dil Okulu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Norveç dil okulu vizesi başvuru ücreti, aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru türüÜcret
12 yaşından çocuklar ve yetişkinler için Norveç dil kursu vizesi80 euro
60 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için Norveç dil kursu vizesi40 euro
Azerbaycan veya Rusya vatandaşı olan ve 6 yaşından küçük çocuklar için Norveç dil kursu vizesi35 euro
6 yaşın altındaki tüm çocuklar için Norveç dil kursu vizesiÜcretsiz

Norveç dil kursu vize başvuru harcına ek olarak yetkili aracı kurum VFS Global, her başvuru için 21 euro vize servis harcı talep etmektedir. Vize servis ücretinin, VFS Global başvuru merkezindeki randevu esnasında; eksiksiz, nakit ve euro cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

Norveç dil vizesi başvuru harcı, https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden çevrimiçi olarak ödenebilmektedir. Norveç dil vizesi başvuru harcının, vize başvuru formu tamamlandıktan sonra kredi ya da banka kartı ile ödenmesi gerekmektedir.

Norveç Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç dil kursu vizesi, Norveç Büyükelçiliğinin vize başvurusunu almasından sonra genellikle 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Norveç dil kursu vizesinin sonuçlanma süresi, başvurunun Norveç Göçmen Bürosu’na gönderilmesi halinde 45 güne kadar uzayabilmektedir. Norveç dil kursu vizesi başvurusunun çeşitli sebeplerden daha uzun süre incelenmesi gerekmesi halinde, başvurunun sonuçlanması gecikebilmektedir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış olan ve VIS bilgi sisteminde parmak izi bulunan başvuru sahiplerinin Norveç dil kursu vizesi başvuruları, gerekli vize evraklarını Vizem.net merkez ofisine iletmeleri halinde, başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmadan danışmanlar tarafından tamamlanabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

En Popüler Norveç Dil Okulları Hangileridir?

En popüler Norveç dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Language Power International
 • Alfaskolen
 • Home Language International
 • Lingu
 • SLS Norge
 • Oslo English Academy
 • Berlitz

Oslo, Stavanger, Bergen ve Trondheim, Norveç dil okulu seçeneklerinin çeşitli olduğu Norveç şehirleri arasında yer almaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: