18 Yaşın Altındakiler için Norveç Vizesi

18 Yaş Altı Çocuklar için Norveç Vizesi ve Gerekli Evraklar

Norveç Krallığı'nın vize politikasına göre; kalış süresi fark etmeksizin Norveç'e seyahat edecek bordo pasaport hamili tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 90 günden uzun süreli seyahatler için pasaport türü fark etmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir.

Vize zorunluluğu reşit olan ve olmayan kişiler için farklılık göstermemek ile birlikte 18 yaşının altındakiler için başvuru prosedürü, gerekli evraklar ve vize harcı bakımından yetişkinler tarafından yapılan başvurulardan ayrılmaktadır.

Reşit Olmayanlar İçin Norveç Vizesi Başvuru Süreci

Reşit olmayanlar için Norveç vizesi başvuru süreci aşağıdaki gibi ilerlemektedir.

  • Norveç vize başvuru formu ebeveyn veya yasal vasi tarafından doldurulur.
  • Vize harcı ödemesi yapılır.
  • Gerekli vize evrakları ve muvafakatname belgesi hazırlanır.
  • Vize randevusu alınır.
  • Randevu gününde ebeveyn veya yasal vasi ile randevuya gidilir.
  • Evrak teslimi yapılır.
  • Kişi 12 yaşından büyükse biyometri bilgileri verilir.
  • Vize aracı kurum hizmet bedeli ödenir.

Gerekli evrakların teslimi ve parmak izi ile fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin kaydı ile başvuru tamamlanır ve değerlendirilmek üzere Norveç Ankara Büyükelçiliğine iletilir.

Çocuklar ve Bebekler İçin Gerekli Norveç Vize Evrakları Nelerdir?

Norveç vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde, 18 yaş altı kişiler tarafından yapılan Norveç vize başvurularında başvuru sahibi çocuk ile birlikte seyahat etmeyen ebeveyn ya da ebeveynleri veya yasal vasisi tarafından düzenlenmiş muvafakatname sunulması gerekmektedir.

Çocuğun eğitimine devam ediyor olması durumunda okuldan alınan öğrenci belgesi başvuruya eklenmelidir.

Norveç Vizesi İçin Muvafakatname

Yalnız başına veya sadece bir ebeveyni veya yasal vasisi ile seyahat eden reşit olmayan 18 yaşından küçükler tarafından yapılan başvurularda; başvuru sahibi ile birlikte seyahat etmeyen ebeveyn veya ebeveynler ya da yasal vasi veya vasiler noter tarafından onaylanmış muvafakatname sunmalıdır. Küçük yalnızca bir ebeveyni veya yasal vasisi ile seyahat ediyor ve birlikte seyahat ettiği kişi çocuğun tam velayetine sahip ise velayetin noter tarafından onaylanmış kanıtı sunmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

18 yaşının altındaki kişilerin Norveç vize başvuruları için danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

18 Yaş Altı İçin Norveç Vize Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Kısa süreli Norveç vizesi başvuruları için 12 yaşından büyük çocuklara vize harcında bir indirim uygulanmaz; 12 yaşından büyük çocuklar için vize ücreti 80 eurodur. 12 yaşından küçük ve 6 yaşından büyük çocuklar için indirim uygulanarak 40 euro vize ücreti talep edilir. 6 yaşından küçük çocuklar için yapılan başvurularda ise vize ücreti alınmaz.

Uzun süreli Norveç vizesi başvurularında 18 yaşından küçükler Norveç vize harcı ödemekten muaf tutulmaktadır.

Bebekler ve Çocuklar Norveç Vize Randevusuna Gitmeli Midir?

12 yaşından küçük çocukların parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin alınmadığı için, 12 yaşından küçüklerin vize randevusuna gitmesine gerek yoktur; başvurular çocuklar ve bebekler adına ebeveyn ya da vasileri tarafından yapılabilir. 12 yaşından büyük çocukların ebeveyn ya da vasileri ile birlikte randevu günü başvuru merkezine gitmeleri gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: