Çalışmayanlar için Norveç Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları İçin Norveç Vizesi

Norveç Krallığı tarafından uygulanan vize politikasına göre Norveç vizesine başvuracak kişilerin seyahat masrafları için yeterli finansal teminat göstermesi ve mümkünse düzenli gelir kaynaklarını belgelemeleri istenmektedir.

Ev hanımı, öğrenci, işten ayrılmış, yeni mezun olmuş veya henüz iş bulamamışsanız, Norveç vize başvurularında seyahat masrafları için teminat olarak gösterebilecek yeterli finansal kaynağa sahip olmamanız durumunda sponsorlu vize başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz.

Düzenli Geliri Olmayan Kişiler İçin Norveç Vizesi

Düzenli geliri olmayan birisi olarak Norveç vizesi alabilir; ancak sigortalı çalışanlara, veya emeklilere göre vize onayı olmanız açısından daha dezavantajlı sayılabilirsiniz.

Norveç vizesi başvuruları değerlendirilirken başvuru sahibinin menşei ülke ile güçlü bağlarının olması en önemli kriterlerden biridir ve yetkili makam tarafından bu durum seyahat bitiminde ülkeye geri dönüleceğine ve Norveç'te kalınmayacağına dair kanıt olarak görülmektedir.

Ülkesi ile güçlü bağların olduğuna dair somut delillerden biri de başvuru sahibinin menşe ülkesinde istihdam edilmesi olduğundan, çalışmayan kişilerin vize başvurularında dezavantajlı grupta yer alır.

Çalışan kişilere kıyasla işsiz kişilerin vize onayı alması daha zor olabilmektedir; ancak Norveç vize başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması ve başvuru sürecinin doğru yürütülmesi ile dezavantaj ortadan kaldırılabilmektedir.

Çalışmayan kişilerin danışmanlık hizmeti alarak sürecin tamamlanmasını tavsiye etmekteyiz.

Çalışmayanlar ve Öğrenciler İçin Norveç Vizesi Başvuru Evrakları

Norveç vizesi için başvuruda bulunacak çalışmayan kişiler veya öğrencilerin, seyahat masraflarını karşılamaya yetecek miktarda paranın olduğu banka hesap özetini sunmaları gereklidir; ayrıca birinci derece aile üyesinin sponsor mektubu sunularak başvuru yapılmalıdır.

Türkiye'de eğitime devam eden öğrenciler tarafından yapılan vize başvurularında, Norveç vizesi için banka hesap özeti belgelerine ek olarak e-devlet üzerinden alınan QR kodlu öğrenci belgesi de sunulmalıdır.

Çalışmayanlar İçin Norveç Vize Sponsorluk Dilekçesi

Çalışmayanlar için Norveç vize başvurularında Norveç'te ikamet eden aile üyeleri veya arkadaşlar sponsor olabilirken, Norveç'e bir iş gezisi ya da kültürel veya sanatsal etkinliğe katılmak için giden kişilere Norveç'teki ev sahibi kuruluş tarafından sponsor olunabilmektedir.

Başvuru sahibinin masraflarının karşılanacağını gösteren Norveç vizesi için sponsor dilekçesi veya sponsor mektubu, Norveç Ankara Büyükelçiliğinin öngördüğü şekil ve içerik kurallarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Farklı Çalışma Durumları İçin Norveç Vizesi

Çalışma durumuna göre alınabilecek diğer Norveç vizeleri aşağıda verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: