Emekliler için Norveç Vizesi

Emekliler için Norveç Vizesi ve Gerekli Evraklar

Norveç vize başvurularında seyahat amacı ve başvurulan vize türüne göre hazırlanması gereken evrakların yanında, başvuru sahibinin mesleği ve çalışma durumuna göre farklı evraklar sunulması talep edilir.

Emekliler tarafından yapılacak Norveç vizesi başvurularında hazırlanması gereken evrakların neler olduğu ve nasıl hazırlanmaları gerektiğine dair bilgi aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

Emekliler İçin Norveç Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Norveç vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde emekliler tarafından sunulması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Barkodlu emeklilik belgesi
  • Son 3 aya ait emekli maaş hesabı özeti

Emeklilik Belgesi

Emeklilik belgesi, başvuru sahibinin emekli olduğunu ve düzenli emekli maaşı geliri bulunduğunu gösteren resmi belgedir. Emekli kişilerin Norveç vize başvurularında emeklilik belgesi e-devlet üzerinden alınarak sunulmalıdır.

Emekli Maaş Hesap Özeti

Emekli maaş hesap özeti, başvuru sahibinin düzenli olarak emekli aylığı aldığını gösteren bir kanıt olarak son 3 aya ait olarak vize başvurularında sunulmalıdır. Hesap özeti maaşın alındığı bankadan temin edilebilirken, özetin banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olarak beyan edilmesi gerekir.

Emekliler İçin Norveç Vizesi Başvuru Prosedürü

Emekliler için Norveç vize başvuru sürecinde bir ayrıcalık öngörülmez ve vize başvuruları standart başvuru prosedürüne tabi olarak yürütülür.

Emekliler için başvuru sürecinde bir ayrıcalık öngörülmemiş olsa da yetkili vize başvuru merkezi VFS Global bazı ek vize başvuru hizmetleri sunmaktadır. Evden başvuru yapılmasına imkan veren Norveç VIP vize başvurusu hizmetinden emekli başvuru sahipleri ek ücret karşılığında yararlanabilmektedir.

Farklı Çalışma Durumları İçin Norveç Vizesi İşlemleri

Farklı çalışma durumları için Norveç vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: