Avusturya Çalışma İzni

2022'de Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya çalışma izni, meslek açıklıklarını gidermek amacıyla Avusturya hükümeti tarafından yabancı vatandaşlara sağlanan izin hakkıdır. Avusturya; yaşam kalitesi, çalışma şartları ve refah seviyesi açısından gelişmiş bir ülke olması sebebiyle yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen bir ülkedir.

Vizem.net Avusturya’dan iş teklifi almış kişilerin Avusturya çalışma izni ve uzun dönemli vize başvurularında danışmanlık hizmeti alabileceği akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Avusturya çalışma izni türleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile çalışma izni
 • Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart+ çalışma izni
 • Avusturya öğrenci çalışma izni
 • Avusturya AB mavi kart ile çalışma izni

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Çalışma İzni Nedir?

Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile üçüncü dünya ülkelerinden gelen vasıflı işçilere Avusturya’da oturma ve çalışma izni hakkı verilmektedir.

Kırmızı-beyaz-kırmızı kart en fazla 24 ay için düzenlenmektedir. Avusturya çalışma izni şartları kırmızı-beyaz-kırmızı kart için; yüksek nitelikte çalışan olmak (kırmızı-beyaz-kırmızı sistemden en az 70 puan almış olmak), serbest meslek sahibi vasıflı çalışan olmak veya bir Avusturya üniversitesinden mezun olmaktır.

Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Çalışma İzni Nedir?
Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Çalışma İzni Nedir?

Avusturya AB Mavi Kart Çalışma İzni Nedir?

Avusturya AB mavi kartı, AB ülkelerinin vatandaşı olmayan ve mesleki açıdan yüksek nitelikli yabancı uyruklu kişilere, AB ülkelerinde 2 yıl çalışma ve yaşama hakkı sağlayan izin türüdür.

Avusturya AB mavi kart başvurusunda bulunan adayların üniversite mezunu olması ve Avusturya için belirlenen yıllık 65,579 Euro asgari ücretin en az 1.5 katı maaş alması gerekmektedir.

Avusturya mavi kart için başvuru yapacak adayların AB vatandaşı olmamaları, ücretli bir çalışan olmaları ve mesleklerinde yüksek bir niteliğe sahip olduklarına dair belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Avusturya AB mavi kart örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya AB Mavi Kart Çalışma İzni Nedir?
Avusturya AB Mavi Kart Çalışma İzni Nedir?

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Nedir?

Avusturya öğrenci çalışma izni, Avusturya’da eğitim gören kişilerin yasal olarak tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışmaları için gerekli olan izindir. Üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrenciler, öğrenim süreleri boyunca çalışma izinleri olmadan Avusturya’da çalışma hakkına sahip olmamaktadır.

Avusturya’da okurken çalışabilmek için özel C veya D öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır. Çalışma iznine sahip öğrenciler vize düzenlemelerine bağlı olarak haftada 10 ila 20 saat çalışabilmeye hak kazanmaktadır. Avusturya’da çalışmaya başlayacak öğrencinin işvereninin Kamu İstihdam Servisi’ne (AMS) başvurması gerekmektedir.

Avusturya'da Çalışma İzni için Vize Nasıl Alınır?

Avusturya’da çalışma izni için vize almak isteyen adayların Avusturya’da bir işe başvurmuş ve kabul edilmiş olması gerekmektedir. Avusturya çalışma izni için vize almak isteyen adayların gerekli vize evraklarını hazırlayıp yetkili aracı kurumdan vize randevusu alarak aracı kurumun başvuru merkezinde randevu saatinde bulunması gerekmektedir.

Randevu esnasında hazırlanan evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi ile Avusturya çalışma vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Avusturya Ticari Vize ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Avusturya ticari vize ile çalışma izni alınmamaktadır. İş vizesi Avusturya’da ticari amaçlarla yapılan 90 günü aşmayan seyahatler amacıyla alınmaktadır. İş vizesine sahip kişilerin çalışma izni için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yapılan çalışma izni başvurusunun kabul edilmesi dahilinde Avusturya’da çalışmaya hak kazanılmaktadır. Avusturya iş vizesi ile Avusturya’da çalışma iznine sahip olunmamaktadır.

Avusturya Çalışma İzni için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya çalışma izni için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun en az iki boş sayfa bulundurması, son 10 yıl içinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Avusturya vize başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İki adet fotoğrafın son altı ay içinde çekilmiş olması, beyaz fona sahip olması ve ölçülerinin 3.5 x 4.5 cm olması gerekmektedir.
 • Çalışma belgesi: AMS’den alınmış çalışma belgesinin fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Maaşın belirtildiği iş sözleşmesi gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: QR kodlu ve Almanca dilinde sabıka kaydı gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi: Seyahat sağlık sigorta poliçesinin, Avusturya seyahat tarihlerinin tamamını kapsaması gerekmektedir.
 • Ulaşım ve konaklama kanıtı: Ulaşım sağlanacak uçağa ya da ulaşım aracına ait seyahat bilgilerinin ve ikamet edilecek yere ait ikamet sureti, kira kontratı gibi belgelerin başvuru dosyasında belirtilmesi gerekmektedir.
 • Askerlik belgesi: Başvuru sahibinin askerlik durumuna ilişkin belge gerekmektedir.
 • Güzergah ve seyahat belgesi: Avusturya’ya özel araç ile ulaşım sağlanması halinde araç kayıt belgesi, uluslararası seyahat belgesi, ehliyet ve tam güzergahın ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avusturya'da Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya’da çalışma izni başvurusu için işveren tarafından çalışma izni amacıyla Kamu İstihdam Servisine (AMS) başvurulmalıdır.

Avusturya'da Çalışma İzni Ücretleri Ne Kadardır?

Avusturya’da çalışma izni ücretleri; kırmızı-beyaz-kırmızı kart başvurusu için 120 Euro ve AB mavi kart başvurusu için 120 eurodur.

Avusturya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya çalışma izni tüm süreçlerin ve belgelerin eksiksiz tamamlanması dahilinde yaklaşık 7 hafta sürmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya çalışma izni ve çalışma koşulları hakkında sık sorulan sorulara yanıtları ile birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Çalışma İzni ile Avusturya'da Kalıcı Oturma İzni Ne Zaman Alınır?

Çalışma izni ile Avusturya'da kalıcı oturma izni almak için kesintisiz olarak 5 yıl boyunca Avusturya'da yaşanması gerekmektedir.

Avusturya kalıcı oturma iznine başvurabilmek için B1 seviyesinde Almanca konuşabilmek, bulunulan 5 yıl süresince sağlık sigortasının ve ikamet edilen yerin belirtilmesi, kamu güvenliğini tehlikeye atmamış olma şartları aranmaktadır.

Çalışma İzni ile Avusturya Vatandaşlığı Ne Zaman Alınır?

Çalışma izni ile Avusturya vatandaşlığı almak için 10 yıl boyunca Avusturya’da aralıksız olarak ikamet edilmesi, yeterli finansal kaynağa sahip olunduğunun kanıtlanması, adli sicil kaydının bulunmaması ve Almanca dil bilgisinin yeterli seviyede olması gerekmektedir.

Gerekli şartları sağlayan adayların Avusturya’ya karşı sergilediği olumlu tutumlar göz önüne alınarak Avusturya vatandaşlık başvurusu değerlendirilmektedir.

Avusturya’da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Avusturya çalışma koşullarının hafif olması sebebiyle yoğun göç alan ülkelerden biridir. Avusturya’da çalışan işçiler belli bir asgari ücrete tabi tutulmamaktadır; mesleklerin kendi taban ücreti bulunmaktadır. Avusturya’da ortalama olarak en düşük maaş 1500 eurodur.

Maaşlar çalışılan saate göre belirlenmekte olup Avusturya’da çalışmak saat başı 25 Euro bandında değerlendirilmektedir. Avusturya’da 25 yıla kadar çalışanların yıllık izin süreleri 30 iş günü olmaktadır; 25 yılı tamamlamış çalışanlar 36 iş günü yıllık izin kullanma hakkına sahiptir. Avusturya’da çalışma şartlarının hafif olması sebebiyle işsizlik oranı 2022 yılı için %6.7’dir ve işsizlik oranı her sene düşüşe geçmektedir.

Avusturya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Avusturya’da asgari ücret mesleklere göre değişkenlik göstermekle birlikte en düşük maaş 1500 Euro olmaktadır.

Avusturya'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Meslekler Hangileridir?

Avusturya’da iş fırsatlarının en fazla olduğu meslekler hizmet, gıda ve inşaat sektörüdür. Avusturya’da en çok ihtiyaç duyulan meslekler; hemşirelik, veri uzmanlığı, inşaat işçiliği, makine mühendisliği ve elektrik mühendisliğidir.

Avusturya'da Nasıl İş Aranır?

Avusturya’da iş bulmak için online arama yapılabilmektedir. Dünya çapında kullanılan Linkedin vb. uygulamalar üzerinden çalışmak istenen sektör ile ilgili yetkin kişilerle görüşmelerde bulunulabilmektedir.

Avusturya’da en fazla iş bulma imkanı olan şehirler Graz, Linz, Viyana’dır. Viyana’nın Avusturya'nın en büyük şehri olması, Viyana’da çalışmak için diğer şehirlere göre daha fazla fırsat bulunmasına sebep olmaktadır.

Yüksek nitelikli işçi kriterlerini sağlayan çalışanların Avusturya iş arama vizesi başvurusu yapmadan önce Avusturya’dan bir iş bulması veya bir iş teklifi alması gerekmektedir.

Avusturya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Avusturya iş bulma siteleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Jobs in Vienna
 • Jobboard Finder
 • The Local.at
 • Euraxess
 • Million Makers
Paylaş: