Avusturya'da Yüksek Lisans

Avusturya’da Yüksek Lisans Eğitimi: 2023 Şartları ve Ücretleri

Avusturya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve bazı bölümler dışında ülkede eğitim dili Almancadır. Avusturya'da yüksek lisans birçok öğrenci için popüler bir seçim haline gelmektedir. Tüm zamanların en ünlü müzisyenlerinin ve mucitlerinin Avusturya’da doğmuş veya eğitim almış olması, Avusturya’da yüksek lisans eğitim fikrini çekici kılmaktadır.

Avusturya’da yüksek lisans eğitimi, öğrencilere kaliteli bir eğitim ve açık fikirli bir öğrenme ortamı sağlamaktadır. Avusturya’da yüksek lisans, öncelikle öğrencinin araştırma becerisini ön plana çıkarmasını ve sorunlara çözüm üretebilmesini amaçlamaktadır. Avusturya’da eğitiminin yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin temel sebebi Avusturya’nın dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer alması, spor aktivitelerinin çeşitli olması ve yüksek yaşam kalitesine sahip olmasıdır.

Vizem.net, Avusturya’da bir üniversitede yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilere denklik ve vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya'da Yüksek Lisans için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Avusturya’da yüksek lisans için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi
 • Graz Tıp Üniversitesi
 • Innsbruck Tıp Üniversitesi
 • Viyana Tıp Üniversitesi
 • Klagenfurt Üniversitesi
 • Innsbruck Üniversitesi
 • Viyana Teknik Üniversitesi
 • Leoben Üniversitesi
 • Salzburg Üniversitesi
 • Graz Teknik Üniversitesi

Viyana Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Viyana Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Viyana Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Viyana Üniversitesi yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Viyana Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi eğitim veren 9. üniversitesi olarak bilinmektedir. Viyana Üniversitesi yüksek lisans programına bağlı olarak öğrenciler tarafından İngilizce veya Almanca dillerinden birinin bilinmesi zorunludur.

Viyana Üniversitesi, dünyada yüksek lisans için en çok tercih edilen üniversitelerden biridir. Psikoloji, tarih, sosyoloji, hukuk, astronomi, biyoloji, coğrafya, kimya, işletme, mühendislik ve ekonomi bilimi en çok tercih edilen Viyana Üniversitesi yüksek lisans bölümleridir. Viyana Üniversitesi, yaklaşık 96.000 öğrenciye eğitim vermektedir ve bu öğrenci sayısının yaklaşık 30.000’ini yabancı öğrenciler oluşturmaktadır.

Viyana Üniversitesi’nde yüksek lisans ücreti dönemlik olarak yatırılmaktadır ve tek dönemlik ücret yaklaşık olarak 750 eurodur.

Viyana Üniversitesi’nde psikoloji yüksek lisans eğitimi Almanca dilinde olmaktadır. Viyana’da yüksek lisans psikoloji alanında, öğrencileri mesleki uygulamalara hazırlayan bilimsel bir eğitim sağlamaktadır; öğrencilere mezun olduktan sonra psikolog ünvanı verilmektedir.

Viyana Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Viyana Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Viyana Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Viyana Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Dünya üniversiteleri arasında 182. sırada yer alan Viyana Teknik Üniversitesi’nde master bölümleri 4 sömestr ve 120 kredidir. Mimarlık, bilgi teknolojileri, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans bölümleri arasında görülmektedir.

Viyana Teknik Üniversitesi mimarlık yüksek lisans programı yıllık yaklaşık 550 öğrenci ile sınırlı olmaktadır. Mimarlık yüksek lisans bölümünde öğrenci sayısı yaklaşık olarak 6.000’dir; A2 dil sertifikası ile bölüme şartlı, C2 sertifikası ile bölüme direkt başlanmaktadır.

Viyana Teknik Üniversitesi, yaklaşık 28.000 öğrenciye eğitim sağlamaktadır ve toplam sayının yaklaşık 10.000’i yurtdışından yüksek lisans eğitimi amacıyla gelmektedir. Viyana’da yüksek lisans, öğrencilere sosyal ve refahı yüksek bir yaşam sağlamaktadır.

En Popüler Avusturya Yüksek Lisans Bölümleri Nelerdir?

En popüler Avusturya master programları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya psikoloji yüksek lisans
 • Avusturya hukuk yüksek lisans
 • Avusturyadijital inovasyon ve araştırma yüksek lisans
 • Avusturya uluslararası iş etüdleri yüksek lisans
 • Avusturya uluslararası işletme ve ekonomik diplomasisi yüksek lisans
 • Avusturya demografi yüksek lisans
 • Avusturya enerji bilişimi yüksek lisans
 • Avusturya polimer kimya yüksek lisans
 • Avusturya siber güvenlik yüksek lisans
 • Avusturya tıbbi ve farmasötik biyoteknoloji yüksek lisans

Avusturya Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Avusturya’da yüksek lisans için eğitim ücreti yaz dönemi ve kış dönemi için iki dönem olarak yatırılmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Viyana yüksek lisans ücretleri Avrupa standartlarına göre uygun maliyetlidir.

Avusturya yüksek lisans ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • FH Vorarlberg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 950 euro
 • Viyana Üniversitesi, 750 euro
 • Viyana Tıp Üniversitesi, 800 euro
 • Salzburg Üniversitesi, 1.590 euro
 • Viyana Teknik Üniversitesi, 726 euro
 • Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi, 1.490 euro

Avusturya'da Alınabilecek Yüksek Lisans Bursları Nelerdir?

Avusturya yüksek lisans bursu devlet destekli veya özel olabilmektedir.

Avusturya’da alınabilecek yüksek lisans bursları aşağıda verilmiştir.

 • Avusturya Devlet Bursu: Herhangi bir ülkeden gelen uluslararası öğrencilerine verilmektedir. Aylık burs taksidi 1.050 eurodur. Avusturya Devlet Bursu; konaklama, sağlık sigortası, seyahat masraflarını karşılamaktadır.
 • Klagenfurt Teknik Üniversitesi Bursu: Dili İngilizce olan eğitim programlarındaki öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır
 • ISTernship Yaz Programı Bursu: 2015’ten beri, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Avusturya’da staj imkanı sağlamak veya bilimsel araştırmalar yapılması için burs vermektedir. Öğrenciler 2-3 ay boyunca burs alma imkanına sahiptir.
 • Ernst Mach Bursu: Avusturya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere yöneliktir. Öğrenciler 4- 10 ay boyunca burs alabilmektedir.

Avusturya Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Avusturya’da yüksek lisans yapmak için temel şart öğrencinin lisans derecesine sahip olması veya tamamlama sürecinde olmasıdır.

Avusturya’da yeterliliğin en az 180 AKTS kredilik bir lisans derecesinde veya eşdeğerinde olması ve bu yeterliliğin seçilen master programı ile ilgili olması gerekmektedir. Bazı durumlarda, herhangi bir Avusturya üniversitesi tarafından seçilen master programı için belirli sayıda lisans kredisinin kazanıldığının onaylanması istenebilmekte veya rekabetçi master programları için ek giriş sınavları yapılabilmektedir. Avusturya’da bazı üniversiteler tarafından GMAT ve GRE gibi ortak lisansüstü kabul testlerinden geçerli bir puan istendiği durumlar olmaktadır.

Avusturya Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya’da yüksek lisans başvurusuna, başvuru yapılan programın üniversitesi ile iletişime geçilerek başlanması gerekmektedir; bazı programlarda lisansüstü giriş puanı, özgeçmiş ve akademik referanslarla ilgili portföy istendiği görülmektedir.

Avusturya’daki akademik sistemin Türkiye’den farklı olduğu görülmektedir. Avusturya’da her sömestr başı ayrı bir akademik yıl başlangıcıdır; kış dönemi başvurusu genellikler 1 Şubat’ta başlamaktadır ve 20 Ağustos’ta bitmektedir ve yaz dönemi başvurusu genellikle 1 Eylül’den 20 Ocak’a kadar sürmektedir. Her iki dönemde de üniversite ön kayıtı için kimlik ve eğitim bilgileri yeterli olmaktadır.

Avusturya’da yüksek lisans başvurusu için son ay eylül ayıdır, bu süre içinde Avusturya’da üniversite başvurusu için gerekli bütün evraklar toplanmalıdır. Avusturya’da uluslararası bir öğrenci yüksek lisans başvurusunu son aya bırakmamalıdır çünkü yüksek lisans başvurusundan sonra vize için başvuru yapılmalıdır.

Avusturya Master Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya master başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Vatandaşlık belgesi (pasaport veya kimlik kartı fotokopisi)
 • Almanca dil sertifikası (bölüm Almanca eğitim veriyorsa)
 • Üniversite başvuru formu
 • İngilizce dil sertifikası (IELTS, TOEFL, Cambridge sertifikaları)
 • Master eğitimine denk lisans derecesi

Avusturya master başvurusu için gerekli belgeler, başvurulan üniversitelerin uygulamalarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Avusturya'da Master için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya’da master için vize başvurusu, yetkili aracı kurumdan randevu alınarak vize başvuru merkezlerine şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Avusturya’da master eğitimi almak için uluslararası öğrencilerin Avusturya öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi için randevu saatinde vize başvuru merkezine gidilerek gerekli evraklar teslim edilip biyometri işlemleri tamamlanmaktadır. Avusturya öğrenci vizesi ücreti ödendikten sonra başvuru işlemleri sona ermektedir.

Avusturya'da Yüksek Lisans Öğrencileri için Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

Avusturya’da yüksek lisans öğrencileri için yaşam maliyetleri bir eyaletten diğerine değişiklik göstermektedir. Avusturya’da konaklama fiyatları 200- 500 Euro arasında değişmektedir. Avusturya’da öğrenci yurdunda kalan master öğrencileri aylık ortalama 260 Euro ödemektedir. Avusturya’da normal bir restorantta yemek fiyatları 7- 10 Euro arasında değişmektedir, süpermarketlerde temel ihtiyaç malzemeleri aylık ortalama 250 Euro tutmaktadır.

Viyana ve Salzburg’da konaklama, yemek, sosyal aktiviteler ve toplu taşıma ücretleri için aylık yaklaşık 900- 1.300 Euro arasında bir bütçe hazırlamak yeterli olmaktadır. Linz ve Grag gibi öğrenci şehirlerinde yaşamın daha uygun olduğu bilinmektedir ve aylık yaklaşık 900- 1.000 Euro arasında geçinebilmek mümkündür.

Öğrenciler için En Uygun Avusturya Şehirleri Hangileridir?

Öğrenciler için en ucuz Avusturya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Linz
 • Graz
 • Innsbruck

Avusturya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler en ucuz Avusturya şehri olması ve Viyana’ya yakın olması sebebiyle Linz’i tercih etmektedir.

Master Öğrencileri Avusturya'da Çalışabilir Mi?

Master öğrencileri Avusturya’da çalışabilmektedir.

Uluslararası bütün master öğrencileri eğitimleri devam ederken çalışabilmektedir fakat kaç saat çalışabileceği öğrencilerin uyruğuna ve vizesine göre değişiklik göstermektedir. AB vatandaşı olmayan öğrencilerin geçerli oturum iznine sahip olması koşuluyla Avusturya öğrenci çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Avusturya’da genellikle işveren, uluslararası öğrenciler adına iş başvurusunda bulunmaktadır. Avusturya’da master öğrencilerinin eğitimleri devam ettiği sürece haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma hakları olmaktadır. Haftalık 10 saat çalışılması durumunda öğrencinin eline aylık ortalama 450 Euro geçmektedir. Avusturya’da master eğitiminin tamamlanmasından sonra kişiler kendi alanlarında 2 yıl tam zamanlı çalışabilmektedir.

Yüksek Lisans Mezunları Avusturya'da Çalışabilir Mi?

Yüksek lisans mezunlarının Avusturya’da çalışma hakları vardır fakat çalışma hakkı için verilen süre sahip olunan vize türüne göre değişmektedir.

Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra bireyin Avusturya kırmızı beyaz kırmızı karta başvuru hakkı olmaktadır. Avusturya kırmızı beyaz kırmızı kart yaklaşık 24 aya kadar çalışma hakkı vermektedir ve bu süre boyunca bireyin asgari standartlarda bir yaşam sürebileceğini, yeterli sağlık sigortasını karşılayabileceğini ve konaklama imkanının bulunduğunu kanıtlaması gerekmektedir; gerekli şartları karşılayan Avusturya kırmızı beyaz kırmızı kart sahibi uluslararası vatandaşlara çalışma ve ikamet izni verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: