Avusturya Konsolosluğu

Avusturya Konsolosluğu | Österreichisches Konsulat

Avusturya Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti ile Avusturya arasındaki dış ilişkiler konusunda görev yapan ve pasaport işlemleri, oturum izni işlemleri ve evlilik işlemleri gibi alanlarda yetki sahibi olan bir kurumdur. Türkiye Cumhuriyeti ve Avusturya arasında uzun yıllardır süregelen diplomatik ilişkiler bulunmaktadır. Güncel dönemde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı için olumsuz bir duruş sergileyen Avusturya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında gergin bir siyasi ilişki durumu söz konusudur.

Türkiye Avusturya Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Avusturya Konsolosluğunun verdiği hizmetler arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları için; oturum izni işlemleri, pasaport işlemleri, nüfus cüzdanı işlemleri, evlilik durumu işlemleri ve vatandaşlık işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Avusturya Konsolosluğu Türkiye’de bulunan iller aşağıda listelenmektedir.

 • Avusturya Konsolosluğu İstanbul
 • Avusturya Konsolosluğu Ankara
 • İzmir Avusturya Konsolosluğu
 • Avusturya Antalya Konsolosluğu
 • Avusturya Bursa Konsolosluğu
 • Avusturya Mersin Konsolosluğu
 • Avusturya Konsolosluğu Gaziantep
 • Antakya Avusturya Konsolosluğu
 • Avusturya Bodrum Konsolosluğu
 • Avusturya Konsolosluğu Edirne

Avusturya Konsolosluğu İstanbul

Avusturya Konsolosluğu İstanbul, başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir ve bu statü dahilinde Avusturya oturum izni başvuru işlemleri ve pasaport alım işlemleri gibi işlemler yapmaktadır.

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul tarafından vize başvuruları alınmamaktadır ve Avusturya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Avusturya vize başvuru işlemleri için aracı kurum olan VFS Global aracılığıyla başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Avusturya oturum izni başvuruları için Avusturya Başkonsolosluğu tarafından işlem yapılabilmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Ankara

Avusturya Konsolosluğu Ankara, büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve Avusturya Büyükelçiliği Ankara’da; Avusturya oturum izni başvuru işlemleri ve oturum iznini teslim almak üzere kişilere verilen D tipi (uzun süreli) Avusturya vizeleri için başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Avusturya vize başvurusu Ankara Avusturya Büyükelçiliğine yapılamamaktadır ve vize başvurularında sadece aracı kurum olan VFS Global yetkilendirilmiştir. Ankara Avusturya Büyükelçiliği yalnızca oturum izni başvurularını kabul etmektedir.

İzmir Avusturya Konsolosluğu

İzmir Avusturya Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Avusturya Konsolosluğu İzmir geçici bir süreliğine kapatılmıştır. Geçici bir süreliğine kapalı olan Avusturya Konsolosluğu İzmir yetki alanı; İzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve Uşak illeridir.

Avusturya Antalya Konsolosluğu

Avusturya Antalya Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren Avusturya Konsolosluğu Antalya’da; çocuk pasaportları, aciliyet taşıyan pasaport ve kimlik işlemleri yapılabilmektedir. Antalya Avusturya Fahri Konsolosluğu yetki alanı içerisinde Antalya ve Burdur illeri yer almaktadır.

Avusturya Antalya Konsolosluğu; Lara Barut Collection, Güzeloba Mahallesi, Yaşar Sobutay Bulvarı, No:30, Muratpaşa adresinde yer almaktadır. Avusturya Antalya Konsolosluğuna 0242 352 22 00 telefon numarası üzerinden ya da antalyafahrikonsolosluk@baruthotels.com resmi mail adresi üzerinden ulaşmak mümkündür.

Avusturya Bursa Konsolosluğu

Avusturya Bursa Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren Avusturya Konsolosluğu Bursa hizmetleri içerisinde uluslararası geçerliliği olan belgelerin tasdiki gibi hizmetler bulunmaktadır.

Avusturya Bursa Konsolosluğu Organize Sanayi Bölgesi, Ormanlar Caddesi, No: 3, Nilüfer adresinde yer almaktadır. Avusturya vizesi başvuru sahipleri Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu ile 0224 242 19 19 telefon numarası üzerinden ya da sedatdiniz@altametal.com veya infoalta@altametal.com mail adresleri üzerinden iletişim kurabilmektedir.

Avusturya Mersin Konsolosluğu

Avusturya Mersin Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Avusturya Mersin Konsolosluğu; aciliyet gerektiren pasaport işlemleri, çocuk başvuru sahipleri için pasaport işlemleri, uluslararası geçerliliği olan belgelerin tasdik işlemleri ve kimlik talep işlemleri için yetki sahibidir.

Avusturya Mersin Konsolosluğu; Atatürk Caddesi, 4302 Sokak, Toroğlu Apartmanı, Kat:1 adresinde yer almaktadır. Avusturya vize başvuru sahiplerinin Avusturya Mersin Konsolosluğu ile 0324 231 36 06 telefon numarası üzerinden ya da mersin@avusturyakonsoloslugu.org resmi mail adresi üzerinden bilgi almaları mümkündür.

Avusturya Konsolosluğu Gaziantep

Avusturya Konsolosluğu Gaziantep, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Gaziantep Avusturya Konsolosluğu geçici olarak kapatılmıştır. Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa illeri Gaziantep Avusturya Fahri Konsolosluğu yetki alanı içerisinde bulunmaktadır.

Antakya Avusturya Konsolosluğu

Antakya Avusturya Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Antakya Avusturya Konsolosluğu hizmetleri içerisinde; uluslararası geçerliliği olan evrakların tasdik işlemleri, çocuklar için verilen pasaportlar, acil pasaport ve kimlik işlemleri yer almaktadır.

Antakya Avusturya Konsolosluğu; Çelik Boru San. Tic. Ltd. Şti., Antakya Organize Sanayi Bölgesi, Topboğaz Mevkii, PK 68 adresinde yer almaktadır. Antakya Avusturya Konsolosluğuna 0326 451 21 00 telefon numarası üzerinden ya da

suhams@hatboru.com mail adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Avusturya Bodrum Konsolosluğu

Avusturya Bodrum Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Avusturya Bodrum Konsolosluğu hizmetleri içerisinde; acil işlem gerektiren pasaport hizmetleri, kimlik işlemleri, onay işlemleri ve çocuk pasaportları için işlemler bulunmaktadır.

Avusturya Bodrum Konsolosluğu; Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, 82/3 adresinde yer almaktadır. Avusturya Bodrum Konsolosluğuna 0252 316 13 14 telefon numarasını arayarak ya da fatihceksi@gmail.com mail adresine mail atarak ulaşmak mümkündür.

Avusturya Konsolosluğu Edirne

Avusturya Konsolosluğu Edirne, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir ve konsolosluki tarafından uluslararası kabul edilebilirliği olan belgelerin tasdik işlemleri yapılmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu Edirne; Yetimler Çarşısı, No: 9 adresinde yer almaktadır. Avusturya Konsolosluğu Edirne’ye; 0284 212 22 68 telefon numarası üzerinden ya da hsiragezen@hotmail.com resmi mail adresi üzerinden ulaşmak ve bilgi almak mümkündür.

Avusturya Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

Aşağıda Türkiye'deki Avusturya dış temsilciliklerine ait adres bilgileri verilmiştir.

 • Avusturya Konsolosluğu İstanbul adresi: Köybaşı Caddesi, No. 46, Yeniköy
 • Avusturya Konsolosluğu Ankara adresi: Atatürk Bulvarı, No.189, Kavaklıdere
 • Avusturya Konsolosluğu İzmir adresi: Mansuroğlu Mahallesi, 288/3 Sokak., 3 Selvili Apartman, B Blok, Kat 6, Daire: 17, Bayraklı
 • Avusturya Konsolosluğu Antalya adresi: Lara Barut Collection, Güzeloba mahallesi, Yaşar Sobutay Bulvarı, No:30, Muratpaşa
 • Avusturya Konsolosluğu Bursa adresi: Organize Sanayi Bölgesi, Ormanlar Caddesi, No: 3, Nilüfer
 • Avusturya Konsolosluğu Mersin adresi: Atatürk Caddesi, 4302 Sokak, Toroğlu Apartmanı, Kat:1
 • Avusturya Konsolosluğu Gaziantep adresi: Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi, 18. Cadde, No: 13
 • Avusturya Konsolosluğu Antakya adresi: Çelik Boru San. Tic. Ltd. Sti., Antakya Organize Sanayi Bölgesi, Topboğaz Mevkii, PK 68
 • Avusturya Konsolosluğu Bodrum adresi: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, 82/3
 • Avusturya Konsolosluğu Edirne adresi: Yetimler Çarşısı, No: 9

Avusturya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Avusturya konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Konsolosluk AdıTelefon Numarası
Avusturya Konsolosluğu İstanbul0212 363 84 10
Avusturya Konsolosluğu Ankara0312 405 51 90
Avusturya Konsolosluğu İzmir0232 464 06 30
Avusturya Konsolosluğu Antalya0242 352 22 00
Avusturya Konsolosluğu Bursa0224 242 19 19
Avusturya Konsolosluğu Mersin0324 231 36 06
Avusturya Konsolosluğu Gaziantep0342 232 10 33
Avusturya Konsolosluğu Antakya0326 451 21 00
Avusturya Konsolosluğu Bodrum0252 316 13 14
Avusturya Konsolosluğu Edirne0284 212 22 68

Avusturya Konsolosluğu'nun Mail Adresi Nedir?

Aşağıda Türkiye'deki Avusturya dış temsilciliklerine ait mail adresleri bilgileri verilmiştir.

Konsolosluk AdıMail Adresi
Avusturya Konsolosluğu İstanbulistanbul-gk@bmeia.gv.at
Avusturya Konsolosluğu Ankaraankara-ob@bmeia.gv.at
Avusturya Konsolosluğu İzmiraustria.hk.izm@gmail.com
Avusturya Konsolosluğu Antalyaantalyafahrikonsolosluk@baruthotels.com
Avusturya Konsolosluğu Bursasedatdiniz@altametal.com
Avusturya Konsolosluğu Mersinmersin@avusturyakonsoloslugu.org
Avusturya Konsolosluğu Gazianteptn@naksan.com
Avusturya Konsolosluğu Antakyauhams@hatboru.com
Avusturya Konsolosluğu Bodrumfatihceksi@gmail.com
Avusturya Konsolosluğu Edirnehsiragezen@hotmail.com

Avusturya Konsolosluğu'nun Resmi Web Sitesi Nedir?

Avusturya Konsolosluğunun resmi web sitesi; https://www.bmeia.gv.at/tr/avusturya-baskonsoloslugu-istanbul’dur. Avusturya Konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Avusturya Konsolosluğu İstanbul çalışma saatleri, hafta içi her gün 09:00 ile 12:00 saatleri arasıdır. Avusturya Ankara Büyükelçiliğinin çalışma saatleri, pazartesi ile perşembe günleri arasında 08:15-16:30 ve cuma günleri 09:00-16:00 arasındadır.

Fahri konsoloslukların çalışma günleri ve saatleri değişiklik gösterebilmektedir ve bu nedenle telefon ya da mail yolu ile bilgilerin teyit edilmesi gerekmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Avusturya Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmektedir.

 • 06.01.2022 - Kutsal Üç Kral
 • 15.04.2022 - Kutsal Cuma
 • 18.04.2022 - Paskalya
 • 26.05.2022 - Paskalya 40. Gün
 • 06.06.2022 - Paskalya 50. Gün
 • 16.06.2022 - Corpus Christi
 • 15.08.2022 - Meryem’in göğe çıkışı
 • 26.10.2022 - Cumhuriyet Bayramı
 • 01.11.2022 - Azizler Yortusu
 • 08.12.2022 - Meryem’in gebe kalması
 • 26.12.2022 - Noel Bayramı
 • 02.05.2022 ve 04.05.2022 arası - Ramazan Bayramı
 • 19.05.2022 - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 11.07.2022 ve 12.07.2022 arası - Kurban Bayramı
 • 15.07.2022 - Demokrasi Bayramı
 • 30.08.2022 - Zafer Bayramı

Avusturya Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avusturya Konsolosluğu vize işlemleri Avusturya Başkonsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aracılığıyla yapılamamaktadır. Avusturya vize başvuruları sadece yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezlerinde yapılabilmektedir. Avusturya Başkonsolosluğuna ve Avusturya Büyükelçiliğine sadece Avusturya oturma izni başvuruları yapılabilmektedir.

Vize başvuru sahiplerinin Avusturya vize başvuruları için öncelikle aracı kurum üzerinden vize randevusu almaları gerekmektedir ve randevu gününde vize başvuru merkezine müracaat edilerek randevu saatinde yetkili memura gerekli evrakların teslim edilmesi, parmak izlerinin verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Vize Randevusu Avusturya Konsolosluğu’ndan Nasıl Alınır?

Vize randevusu Avusturya Konsolosluğundan alınamamaktadır.

Avusturya vize başvurusu işlemleri için randevular, aracı kurumun websitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Avusturya vize başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlayan başvuru sahipleri Avusturya vize başvurusu için randevu işlemlerini yapabilmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Vize Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avusturya Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri, konsolosluklardan yapılamamaktadır ve online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Avusturya vize başvuruları hem 5 aşamalı SMS servisi ile hem de online olarak takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Türk Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Avusturya Türk Konsolosluğu; Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130-Wien, Viyana adresinde yer almaktadır. Avusturya Türk Konsolosluğu ile +43 (01) 877 71 810 telefon numarası üzerinden iletişim kurulabilmektedir.

Paylaş: