Avusturya Evlilik Vizesi

Avusturya Evlilik Vizesi Nedir, 2022'de Nasıl Alınır?

Avusturya aile vizesi, yabancı bir vatandaşın Avusturya vatandaşı olan ya da Avusturya’da oturum izni olan eşi veya partneri ile aile birleşimi yapmak için alması gereken vize türüne denilmektedir.

Bir Avusturya vatandaşı ya da Avusturya’da oturma izni olan bir yabancı ülke vatandaşı ile evli ya da sevgili olan kişiler, gerekli kriterleri karşılamaları durumunda aile birleşimi vizesi ile Avusturya’da eşleri ile birlikte yaşayabilmektedir. Evlilik vizesi aile birleşimi vizesi kapsamında verilmektedir.

Evlilik vizesi alabilmek için gerekli evrakların titizlikle ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Eşler ya da sevgililer arasındaki ilişkilerin kanıtlanması Avusturya aile birleşimi vizesi alabilmek için en önemli kriterlerden biridir.

Vizem.net Türkiye’den yapılacak Avusturya aile birleşimi ve evlilik vizesi başvurularında başvuru sahiplerine gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Partner Vizesine Kimler Başvurabilir?

Avusturya partner vizesine 21 yaş ve üzerindeki eşler ve ilişkilerini kanıtlamış partnerler başvurabilmektedir.

Avusturya Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Avusturya evlilik vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yaş kriteri: Avusturya evlilik vizesini alabilmek için eşlerin 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Vatandaşlık ya da oturum izni: Avusturya’da bulunan eşin Avusturya vatandaşı olması ya da Avusturya’da oturma iznine sahip olması gerekmektedir.
 • Dil kriteri: A1 seviyesinde Almanca bilmek gerekmektedir.
 • Yeterli geçim kaynakları: Yabancıülke vatandaşlarının yerel makamlardan sosyal yardım almalarına gerek olmaksızın geçimlerini karşılayabilecek kadar düzenli ve sabit bir gelire sahip olmaları gerekmektedir. Gelir, standart gelir oranına eşit ya da daha yüksek olmalıdır. 2022 yılında standart gelir oranı bekarlar için 1.030,49 euro, evli çiftler için 1.625,71 Euro ve her çocuk için ayrıca 159 Euro olarak hesaplanmıştır.
 • Yeterli konaklama standardı : Yabancıülke vatandaşlarının yerel standartlara göre ailenin büyüklüğü için yeterli olan bir konaklama kanıtı sunması gerekmektedir.

Avusturya İçin Evlilik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya için evlilik vizesi başvurusu, gerekli olan evrakların hazırlanması, vize randevusunun alınması ve yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezinde yapılan vize randevusunda vize evraklarının kontrolü ve teslimi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarının tamamlanması ile yapılabilmektedir.

Avusturya Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 sayfası boş olan, 10 yıldan eski olmayan, en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu: Eksiksiz ve gerçeğe uygun doldurulmuş, başvuru sahibinin ıslak imzasının olduğu vize başvuru formunun hazırlanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 cm genişliğinde, 4,5 cm uzunluğunda, 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Ulaşım belgeleri: Avusturya gidiş uçak bileti rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Doğum belgesi: Uluslararası doğum belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Evlilik belgesi: Uluslararası evlilik belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: E-devlet’ten alınan adli sicil belgesinin, Almanca dilinde ve QR kodlu olarak sunulması gerekmektedir.
 • Dilekçe: Almanca dilinde Avusturya’da çalışmak istendiğini belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır.
 • Askerlik durum belgesi: Askerlik ile ilgili bir problemli durumun olmadığını gösteren askerlik durum belgesi alınmalıdır.
 • Avusturya’daki eşten istenen belgeler: Avusturya vatandaşı ya da Avusturya’da oturum izni olan eşin aile birleşimi yapmak istediğini belirten dilekçe, vatandaşlık belgesi, pasaport fotokopisi, yeterli maddi kaynakları gösteren belgeler, güncel ikamet sureti, 3 aylık maaş bordrosu, KSV dökümü, tam vukuatlı noter tasdikli ve Almanca çevirisi olan nüfus kayıt örneği, kira kontratı ya da tapu belgesi gibi belgelerin başvuru için ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avusturya Eş Vizesi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Avusturya eş vizesi için başvurular VFS yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine yapılmaktadır.

Avusturya Evlilik Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya evlilik vizesi randevusu yetkili aracı kurumun resmi internet sitesinden online olarak alınabilmektedir.

Avusturya Partner Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya partner vizesi ücreti, Avusturya’da bulunan eşin Avusturya vatandaşı olması durumunda ücretsiz, Avusturya’da bulunan eşin Avusturya oturma izni sahibi olması durumunda ise 150 Euro.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, noter hizmeti, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil Avusturya vizesi masrafları ortalama 345 Euro tutmaktadır.

Avusturya Eş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya eş vizesinin azami değerlendirme süresi 6 aydır. Vize işlem süresi konsolosluğun yoğunluk durumuna, başvuru sahiplerinden ek belge talep edilmesine ya da değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun sürebilmektedir.

Avusturya Evlilik Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Avusturya evlilik vizesi başvuru takibi yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden vize randevusu alırken verilen referans numarası ve soyisim bilgileri ile yapılabilmektedir.

VFS Global Avusturya vize takip ekranı aşağıda gösterilmiştir.

Avusturya Evlilik Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Avusturya Evlilik Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Evlilik Vizesi İle Avusturya'ya Gidenlerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Evlilik vizesi ile Avusturya’ya giden aile üyelerinin, 3 gün içerisinde yerel belediyeye kayıtlarını yaptırması gerekmektedir; 3 gün içerisinde kayıt yapılmaması durumunda kişilere para cezası verilebilmektedir.

Aile üyesi, sponsorun ailesine katılacağı için, sponsorun sağlık sigortasının kapsamına alınmaktadır. Bunun yanı sıra, evlilik vizesi ile Avusturya’ya giden kişinin bir banka hesabı açması, bir telefon hattı alması, favori marketini bulması ve yeni bir ülkede yaşanılacağı zaman yapılması gereken diğer şeyleri yapması beklenmektedir.

Evlilik Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Evlilik vizesi ile Avusturya’da çalışılabilmektedir; ancak bazen sponsorun ikamet türüne bağlı olarak çalışma sınırlandırılabilmektedir. Eğer iş piyasalarına erişimi sınırlayan oturum iznine başvuru yapıldıysa, Avusturya’da çalışmak mümkün değildir.

Avusturya Partner Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Avusturya partner vizesi ile kalıcı oturum izni alınabilmektedir. Kalıcı oturum izni alabilmek için bazı şartları karşılamak ve belirli bir süreleri sağlamak gerekmektedir.

Avusturya partner vizesi ile Avusturya’ya gelerek yasal olarak 5 yıl yaşayan kişiler, 10 yıl süreliğine verilen kalıcı oturum iznine başvuru yapılabilmektedir. 5 yıl yasal bir şekilde Avusturya’da yaşadıktan sonra kişinin uzun dönemli ikamet edenler için gerekli şartları karşılaması ve Entegrasyon anlaşmasının 2. modülü uyarınca B2 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olması ve Avusturya’nın kamu düzeni ile hukuk kurallarına hakim olması hallerinde, kalıcı oturum iznine başvurabilmektedir.

Evlilik Vizesi ile Avusturya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evet, evlilik vizesi ile Avusturya vatandaşlığı alınabilmektedir. Avusturya vatandaşlığı alabilmek için başvuru sahibinin 10 yıl boyunca Avusturya’da yaşaması ve bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Tüm şartları yerine getirenler Avusturya vatandaşlığı almaya hak kazanmaktadır.

Evlilik vizesi ile Avusturya’da kalıcı oturum alındıktan sonra Avusturya vatandaşlığı başvurusu yapılabilmektedir. Avusturya’da 5 yılı kalıcı oturum izni ile olmakla birlikte 10 yıl yaşamak, sabıka kaydının olmaması, düzenli ve sabit gelire sahip olunması ve Entegrasyon anlaşmasının 1. ve 2. modüllerinin tamamlanması Avusturya vatandaşı olma şartları içerisinde yer almaktadır.

Boşanma Durumunda Avusturya Evlilik Vizesi İptal Edilir Mi?

Boşanma durumunda Avusturya evlilik vizesi iptal edilebilmektedir. Boşanma gerçekleştikten sonra eş, Avusturya’da bir işveren aracılığıyla sponsor bulamaz ise evlilik vizesi iptal edilebilmektedir.

Avusturya hükümeti eşin istismara ya da şiddete uğradığı durumlarda eşe çalışma izni verebilmekte ya da evlilik vizesinin iptal etmeyebilmektedir.

Paylaş: