Avusturya Evlilik Vizesi

Avusturya Evlilik Vizesi İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya evlilik vizesi, yabancı bir vatandaşın Avusturya vatandaşı olan ya da Avusturya’da oturum izni olan eşi veya partneri ile aile birleşimi yapmak için alması gereken vize türüdür. Evlilik vizesi, Avusturya aile birleşimi düzenlemeleri kapsamında verilmektedir.

Bir Avusturya vatandaşı ya da Avusturya’da oturma izni olan bir yabancı ülke vatandaşı ile evli veya partner ilişkisi içindeyseniz, Avusturya aile birleşimi vizesi alarak eşinizin yanına yerleşebilirsiniz.

Avusturya Partner Vizesine Kimler Başvurabilir?

Avusturya partner vizesine evli eşler ve ilişkilerinin gerçekliğini kanıtlayabilen partnerler başvurabilmektedir.

Avusturya Evlilik Vizesi Başvurusuna Uygunluk Durumu

Avusturya evlilik vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, öncelikle aşağıda sıralanan koşulları sağladığınızdan emin olun.

 • Hem eşiniz hem de siz 21 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Avusturya'daki eşiniz Avusturya vatandaşı olmalı ya da yasal oturma izni bulunmalı.
 • A1 seviyesinde Almanca bilginizin olması gerekir.
 • Sosyal yardım almaksızın geçinmenizi sağlayacak yeterli mali kaynağa sahip olmalısınız.
 • Avusturya standartlarına göre yeterli konaklama imkanını, kira sözleşmesi veya tapu gibi belgelerle kanıtlamalısınız.

Avusturya evlilik vizesine başvuru sahibinin geliri, Avusturya standart gelir oranına eşit veya daha fazla olmalıdır. Standart gelir oranı 2023 yılında bekarlar için 1.030,49 euro, evli çiftler için 1.625,71 euro ve her çocuk için ek olarak 159 euro olarak belirlenmiştir.

Avusturya Eş Vizesi Başvuru Süreci

Avusturya eş vizesi için başvurular VFS yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine yapılmaktadır. Başvuru için öncelikle gerekli evrakların hazırlanması ve online vize randevusu alınması gerekmektedir.

Randevu tarihinde, yetkili aracı kurum VFS Global başvuru merkezinde vize evraklarının kontrolü ve teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücreti ödemesi yapılarak başvuru tamamlanır. İşleme alınan başvuru dosyaları aracı kurumdan, değerlendirilmek üzere Avusturya dış temsilciliğine iletilmektedir.

Avusturya eş vizesinin azami değerlendirme süresi 6 aydır. Vize işlem süresi konsolosluğun yoğunluk durumuna ve başvuru sahiplerinden ek belge talep edilmesine bağlı olarak değişebilir.

Avusturya Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya evlilik vizesi için aşağıda listelenen evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

 • Geçerli ve 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport
 • Eksiksiz doldurulmuş Avusturya vize başvuru formu
 • Güncel 2 adet vize fotoğrafı
 • Doğum belgesi
 • Uluslararası evlilik kayıt belgesi
 • Konaklama belgeleri
 • Ulaşım belgeleri
 • İstenen kriterlere uygun yaptırılmış seyahat sağlık sigortası
 • Finansal durum belgeleri
 • Barkodlu adli sicil kaydı

Avusturya Partner Vizesi Başvuru Ücreti

Partner vizesi başvurusunda, Avusturya’da bulunan eşin Avusturya vatandaşı olması durumunda vize harcı alınmamaktadır. Avusturya’da bulunan eşin Avusturya oturma izni sahibi olması durumunda ise vize başvuru harcı 150 eurodur.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya evlilik vizesi ve hamiline tanınan haklar ile ilgili merkezimize en sık iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Eş Vizesiyle Avusturya'ya Gittikten Sonra Yapmam Gereken Bir İşlem Var Mı?

Evet, evlilik vizesi alarak Avusturya’ya giden eşlerin ilk 3 gün içerisinde belediyeye kayıtlarını yaptırması gerekmektedir. 3 gün içerisinde kayıt işlemini yapmamanız halinde para cezası alma olasılığınız bulunur.

Evlilik Vizesi ile Avusturya'da Çalışabilir Miyim?

Evet, evlilik vizesi ile Avusturya’da çalışma hakkınız bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda size sponsor olan eşinizin ikamet türüne bağlı olarak çalışma hakkınız sınırlandırılabilir.

Eğer eşinizi iş piyasalarına erişimi sınırlayan bir oturum izni türü sahibi ise Avusturya’da çalışmanız mümkün olmayacaktır. Avusturya’da oturum izni türleri hakkında detaylı bilgiye İçişleri Bakanlığı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Boşanma Durumunda Avusturya Vizem İptal Edilir Mi?

Evet, boşanma gerçekleştikten sonra Avusturya’da bir işveren aracılığıyla sponsor bulmanız gerekir, aksi takdirde evlilik vizeniz iptal edilebilmektedir.

Avusturya hükümeti, istismar ya da şiddet söz konusu olan durumlarda, boşanmış olan eşe çalışma izni verebilmekte ya da evlilik vizesinin iptal etmeyebilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: