Avusturya İşçi Vizesi

Avusturya İşçi Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya işçi vizesi yabancı uyruklu kişilerin Avusturya'da belirli bir zaman aralığında çalışabilmesi için verilen vize türüdür. Mevsimlik işçi vizesi olarak da bilinen işçi vizesi Avusturya’da genellikle tarım ve turizm alanında belirli bir süre için istihdam sağlamaktadır. Avusturya işçi vizesi hamiline Avusturya’da 3 ay çalışma ve yaşama hakkı tanımakta, çalışma durumu 3 aydan uzun sürecek ise vize süresi 9 aya kadar uzatılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Avusturya'ya işçi olarak gidecek kişilerin Avusturya işçi vizesi başvuru süreci boyunca danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Mevsimsel İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Avusturya mevsimsel işçi vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • AMS işgücü piyasası testi tarafından belirlenen işte çalışabilecek hiçbir Avusturya vatandaşı veya halihazırda Avusturya’da bulunan yabancı uyruklu kişi olmadığının kanıtlanması gerekmektedir.
 • Yeterli işçi kotasının bulunması gerekmektedir.
 • İşveren tarafından uygun maaş ve çalışma koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir.
 • Mevsimsel iş süresi boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı yerin işveren tarafından belirlenmiş olması gerekmektedir.

Avusturya İşçi Vizesi için Dil Şartı Var Mıdır?

Avusturya işçi vizesi için dil şartı yoktur. Vize alabilmek için ikinci dil zorunluluğu olmamakla birlikte İngilizce veya Almanca dillerinin biliniyor olması vize değerlendirme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Avusturya İşçi Vizesi için İş Sözleşmesi Şartı Var Mıdır?

Evet, Avusturya işçi vizesi için iş sözleşmesi şartı bulunmaktadır. Vize için gerekli şartları sağlayan kişilerin vize başvurusundan önce uygun bir iş bulması gerekmekte; iş sözleşmesi yapıldıktan sonra Avusturya işçi vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Avusturya Mevsimlik İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya mevsimlik işçi vizesi alınabilmesi için ilk olarak Avusturya’da bulunan bir işveren tarafından kabul alınması, iş sözleşmesinin imzalanıp hazır hale getirilmiş olması ve ardından Avusturya işçi vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Gerekli belgelerin toplanmasının ardından yetkili aracı kurumdan vize randevusu alınmaktadır. Aracı kurumun başvuru merkezinde yapılan randevu esnasında belgelerin teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcının ödenmesi aşamalarını tamamlanması ile Avusturya işçi vizesi alınabilmektedir.

Avusturya İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya işçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve seyahat sonrası en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Avusturya işçi vizesi başvuru formu: Elde veya bilgisayarda, eksiksiz, doğru beyanlarla doldurulmuş ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, 35 milimetre genişliğinde, 45 milimetre uzunluğunda ve yeni çekilmiş olması gerekmektedir.
 • AMS kurumundan çalışma belgesi: Çalışma belgesinin fotokopisi ile başvuru yapılabilmektedir.
 • Avusturya iş sözleşmesi: Avusturya’da faaliyet gösteren işveren tarafından hazırlanması ve aylık ücretin belirtilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Uçak, otobüs veya tren seyahatlerinin gidiş ve dönüş rezervasyon bilgileri; özel araçlı seyahatlerde ise araç ruhsatı fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve detaylı yol güzergahı beyanı gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Kira kontratı veya yanında kalınacak kişi tarafından yazılmış dilekçe ile o kişiye ait pasaport fotokopisi ile kira kontratı veya ikametgah belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresini kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat ve kaza sigortası gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: QR kodlu ve Almanca olması gerekmektedir.
 • Askerlik durum belgesi: Askerlik görevinin yapılıp yapılmadığı veya tecil tarih aralığı belirtilmelidir.
 • Geçmiş pasaport ve vize fotokopileri: Geçmiş seyahat vizeleri ve kullanım süresi dolmuş pasaportların fotokopileri gerekmektedir.

Avusturya İşçi Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Avusturya işçi vizesine planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde başvurulması gerekmektedir. Avusturya işçi vizesine en erken başvuru planlanan seyahatten 3 ay önce yapılabilmektedir.

Avusturya Dönemsel İşçi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya dönemsel işçi vize başvurusu yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

İşçiler için Avusturya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İşçiler için Avusturya vize başvuru ücreti 150 Euro’dur. Başvuru esnasında ödeme Euro cinsinden nakit olarak yapılmaktadır. Herhangi bir başka para birimi veya kart ile ödemeler kabul edilmemektedir.

2022 yılında Avusturya çalışma vizesi ücreti, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları ve ihtiyaç halinde yeminli tercüman ve danışmanlık hizmeti dahil olmak üzere Avusturya işçi vizesi masrafları 325 Euro tutmaktadır.

Avusturya İşçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya işçi vizesi başvurusu değerlendirme süreci yaklaşık olarak 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Özel bir durum yaşanması halinde değerlendirme süresi birkaç haftaya kadar uzayabilmektedir.

İşçi Vizesi ile Avusturya'da Ne Kadar Süre Çalışılabilir?

İşçi vizesi ile Avusturya'da bir yılda en fazla 9 ay çalışabilmektedir. Mevsimsel işçiler aynı yıl içinde 9 aydan fazla çalışamamaktadır.

Mevsimsel işçi vizesi ile Avusturya'da çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler en az 3 ay, en fazla 9 ay süreli vize alabilmektedir.

Avusturya Mevsimlik İşçi Vizesi Uzatılabilir Mi?

Avusturya mevsimlik işçi vizesi belirli şartları sağlamak kaydıyla uzatılabilmektedir. Varolan çalışma izninin yenilenmesi veya yeni bir çalışma izni alınması durumunda kişi, Avusturya vizesi uzatma talebinde bulunabilmektedir. Vize sahiplerinin Devlet Polis Müdürlüğüne yapılan vize uzatma başvurusunun geçerli olabilmesi için işçi vizesine bağlı olan bir federal bölgede ikamet ediyor olmaları gerekmektedir.

Avusturya'da Mevsimsel İşçi Alımı Yapılan Sektörler Hangileridir?

Avusturya'da mevsimsel işçi alımı yapılan sektörler tarım, ormancılık ve turizmdir. Talebin fazla olması sebebiyle en çok işçi vizesi başvurusu tarım ve hizmet sektörlerinde iş bulanlar tarafından yapılmaktadır.

Avusturya’nın mevsimlik iş imkanı kısa sürede uygun bir gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir. Meyve ve sebze toplamak gibi mevsimlik tarım işlerine ek olarak temizlik, otelcilik, mutfak veya servis gibi şehir içinde bulunan hizmetler için de her sene Avusturya işçi alımı yapmaktadır.

Turizm İşçileri için İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Avusturya Şehirleri Hangileridir?

Turizm işçileri için iş fırsatlarının en fazla olduğu Avusturya şehirleri Tirol, Salzburg ve Viyana’dır; bu şehirler aynı zamanda Avusturya’nın en çok ziyaret edilen şehirleridir. 2019 yılında 32 milyon turist Avusturya ziyareti gerçekleştirmiştir. Yaz mevsiminde yapılan ziyaretler için tercih edilen Salzburg her yıl 5 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kış turizminin önemli şehirlerinden olan Tirol şehri yılda yaklaşık 10 milyon turist ile en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Avusturya’nın başkenti olan Viyana hem kış hem yaz aylarında turistler tarafından tercih edilmekte ve yıllık ortalama 6 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Başkent Viyana dahil olmak üzere belirli Avusturya şehirleri her sene ziyaretçi olarak gelen çok sayıda turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere mevsimlik işçiye ihtiyaç duymaktadır.

Tarım İşçileri için İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Avusturya Şehri Hangisidir?

Tarım işçileri için iş fırsatlarının en fazla olduğu Avusturya şehirleri genellikle tarımsal alanların konumu sebebiyle Avusturya’nın doğusunda bulunmaktadır. Tarım alanında gelişmiş şehirler Kärnten, Burgenland, Steiermark ve Niederösterreich’dir; bu şehirlerde tarım işçileri için iş fırsatları çok sayıdadır. Avusturya şehirlerinde tarım yapılan tarlalar genellikle küçük veya orta büyüklüktedir.

Paylaş: