Avusturya Sanatçı Vizesi

Avusturya Sanatçı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Avusturya sanatçı vizesi, oyuncular, ressamlar, müzisyenler gibi pek çok sanatsal alanda çalışma sürdüren kişilerin Avusturya seyahati gerçekleştirmek için tercih ettiği bir vize türüdür. Sanatçının icra ettiği iş sanatsal yeteneğe dayalı yaratıcı bir iş olmalıdır. Bir üniversitede ya da uygulamalı bilimler üniversitesinde sanat eğitimini tamamlayan kişilerin sanatsal niteliğe sahip olduğu kabul edilir.

Vizem.net, son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği Avusturya sanatçı vizesi başvurularında elde ettiği %98,6 onay oranı ile Türkiye'deki en yüksek onaylanma skorlu akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Avusturya Sanatçı Vizesi Alabilir?

Avusturya sanatçı vizesine başvurabilecek meslek grupları aşağıda listelenmiştir.

 • Heykeltıraş
 • Ressam
 • Küratör
 • Restoratör
 • Sahne ya da set tasarımcısı
 • İç mimar
 • Moda tasarımcısı
 • Sanat yönetmeni
 • Yönetmen ya da yapımcı
 • Yarışma programı sunucusu veya diğer sunucular
 • Oyuncu
 • Spiker
 • Şarkıcı
 • Dansçı
 • Müzisyen

Avusturya Sanatçı Vizesi Başvuru Şartları Nedir?

Avusturya sanatçı vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Sanat alanında herhangi bir etkinlik yapmış olmak gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin yaratıcı ve sanatçı ruhlu olması gerekmektedir ve ilgilendiği işi sanatsal yeteneklerine göre sürdürmelidir.
 • Bir üniversite ya da uygulamalı bilimler üniversitesinde güzel sanatlar ile alakalı bir bölüm bitirildiyse sahibinin sanatsal niteliklere sahip olduğu kabul edilmektedir.

Sanatçılar için Avusturya Vize Türleri Nelerdir?

Sanatçılar için Avusturya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya C tipi vize: 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Avusturya’da kalış izni sağlayan vizedir. Hem turistik hem de kısa süreli sanatsal ziyaret için tercih edilebilmektedir.
 • Avusturya D tipi vize: Avusturya’da 6 aya kadar kalma hakkı sağlayan uzun süreli vizedir. Vizenin geçerli olduğu süre boyuncadiğer Schengen ülkelerinde180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar serbestçe seyahat etme hakkı vermektedir.
 • İstihdam özellikli Avusturya vizesi: Avusturya C tipi ve D tipi vizelere başvururken seyahat amacının istihdam olması durumunda istihdam özellikli Avusturya vizesi alınabilmektedir. İstihdam özellikli Avusturya vizesi en fazla 6 aya kadar Avusturya’da kalma imkanı sağlamaktadır.

Avusturya'ya Sanatçı Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya’ya sanatçı vizesi başvurusu; gerekli evrakların hazırlanmasından sonra yetkili aracı kurumdan vize randevusu alınarak ve randevu gününde aracı kuruma gidilerek evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemleri ve vize harç bedelinin ödenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Avusturya Sanatçı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya sanatçı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan Avusturya seyahatinin bitiminden en az 3 ay daha geçerli pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve en az 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir.
 • Avusturya sanatçı vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde büyük harflerle el veya daktilo ile doldurulmalıdır. Avusturya sanatçı vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmalıdır. 18 yaşını doldurmamış başvuru sahiplerinin başvuru formunu her iki ebeveynin imzalamalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğindeki son 6 aya ait 2 adet biyometrik fotoğrafı başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Davet mektubu: Kültürel etkinliklere ya da kongrelere katılım için organizasyon tarafından sağlanan davet mektubu sunulmalıdır. Spor etkinliklerine katılım için Avusturya spor kulübü ya da derneklerinden davet mektubu varsa, spor etkinliğine katılımın ve masrafların üstlenilmesinin teyidi için sunulmalıdır.
 • Sözleşme: Etkinliği düzenleyen firmanın davetiyesi ya da kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme sunulmalıdır.
 • Ulaşım kanıtı: Uçak, tren ya da otobüs ile seyahat ediliyorsa rezervasyon belgeleri, özel araç ile seyahat ediliyorsa araç ruhsatının kopyası ve uluslararası sürücü belgesi sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Talep edilen seyahat süresince geçerli, tüm Schengen bölgesinde geçerliliği olan en az 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.
 • Geri dönüş kanıtı: Başvuru sahibinin menşe ülkeye geri döneceğine dair kanıtlayıcı belgeler sunması gerekmektedir.
 • Sponsor dilekçesi: Seyahat masrafları bir sponsor tarafından karşılanacaksa sponsora ait gelir belgeleri ile sponsor tarafından masrafların karşılanacağını taahhüt eden dilekçe sponsor tarafından imzalı bir şekilde sunulmalıdır.
 • Askerlik durum belgesi : Başvuru sahibinin askerliğini tamamladığına dair belge sunulmalıdır.
 • Eski seyahat belgelerinin kanıtı: Başvuru sahibinin önceden pasaportu varsa eski pasaport ve işlem görmüş sayfalarının kopyaları sunulmalıdır.

Avusturya sanatçı vizesi evrakları Avusturya’da kalınacak süreye ve başvuru sahibinin yaş, eğitim ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya Sanatçı Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avusturya sanatçı vizesi davet mektubu, Avusturya’ya davet eden kişi tarafından yazılması ve imzalanması gereken bir belgedir ve seyahat edecek kişinin kişisel bilgilerini, seyahat amacını ve davet eden kişinin kişisel bilgilerini içermelidir.

İngilizce ya da Almanca dilinde yazılması gereken davet mektubu, Avusturya vizesi için başvuru yapılan konsolosluk ya da elçiliğe hitaben yazılmalıdır. Avusturya sanatçı vizesi başvuru sahibinin seyahatini taahhüt eden Avusturya davet mektubu örneği, en önemli başvuru evraklarından biridir.

Sanatçılar için Avusturya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Sanatçılar için Avusturya vize başvurusu, yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Avusturya Sanatçı Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya sanatçı vizesi randevu alma işlemi, yetkili aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden kişisel hesap oluşturularak yapılabilmektedir.

Avusturya’ya seyahat planlayan sanatçıların kalış süresine göre farklı vize tiplerine başvurmaları gerekmektedir. Kısa süreli Avusturya seyahatleri için C tipi, uzun süreli Avusturya seyahatleri için D tipi Avusturya sanatçı vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir. Avusturya C ve D tipi vizeler için VFS Global üzerinden ya da Avusturya Başkonsolosluğunun merkezi randevu sistemi üzerinden sanatçı vizesi için randevu alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Sanatçılar için Avusturya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Sanatçılar için Avusturya vizesi başvuru ücreti D tipi vizeler için 150 Euro C tipi vizeleri için 80 eurodur. Ödeme işlemi başvuru esnasında nakit ve Euro cinsinden yapılmaktadır. Başvuru yaparken vize harcı başka para birimi veya kredi kartı ile ödenememektedir.

2022 yılı için Avusturya vize ücreti; seyahat sağlık sigortası, gerekli görülürse yeminli tercüme noter masrafı ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere 295 Euro tutmaktadır.

Avusturya Sanatçı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Avusturya sanatçı vizesi başvurusu takibi, yetkili aracı kurumun çevrimiçi vize takip sistemi üzerinden randevu esnasında verilen referans numarası ve soyisim bilgileri kullanılarak sisteme girilmesi ile yapılabilmektedir. Akredite acenteler aracılığıyla yapılan Avusturya sanatçı vize başvuruları, acentenin vize takip ve sorgulama hizmeti ile takip edilebilmektedir.

VFS Global Avusturya vize takip ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya Sanatçı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Avusturya Sanatçı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığından başvurulan Avusturya sanatçı vizesi başvuruları için takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Sanatçı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya sanatçı vizesi ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru yapılan Avusturya konsolosluğunun yoğunluğuna, resmi tatil günlerine denk gelmesine ya da başvuru sahibinden ek belge talep edilmesine göre daha uzun sürebilmektedir.

Sanatçı Vizesi ile Avusturya'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Sanatçı vizesi ile Avusturya’da en fazla 6 ay kalınabilmektedir.

Sanatçı Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Sanatçı vizesi ile Avusturya’da, başvuru yapılan C veya D tipi vizenin istihdam özellikli olmasına göre sanatçıların kendi alanlarını kapsayan işlerde çalışmaları mümkündür.

Sanatçıların Avusturya’da çalışmak için bir iş teklifi almış olmaları ve bu doğrultuda istihdam özellikli vizeye başvurmaları önemlidir. Avusturya’da çalışmayı düşünen sanatçıların Avusturya çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Paylaş: