Avusturya Vize Şartları

2022'de Avusturya Vize Şartları Nelerdir?

Avusturya’ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin yaptıkları vize başvurusuna olumlu sonuç alabilmeleri için Avusturya gidiş şartlarını sağlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Avusturya vize başvurusu için Avusturya vize şartlarının sağlanmaması durumunda Avusturya vize reddi gerçekleşebilmektedir.

Türkiye'den yapılan Avusturya vizesi başvurularında akredite acente Vizem.net, sunduğu danışmanlık hizmeti ile başvuru sahiplerinin vize şartlarını karşılaması konusunda gerekli desteği vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya'ya Vize Gerekiyor Mu?

Avusturya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları için vize gerekmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları Avusturya seyahatlerinde vize gerekmemektedir.

Avusturya'dan Vize Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Avusturya’dan vize almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Avusturya vizesine başvuru yapan kişinin menşe ülkeye geri döneceğini kanıtlayan yeterli belge sunabilmesi gerekmektedir.
 • Daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmak gerekmektedir.
 • Schengen İstihbarat Sisteminde (SIS) herhangi bir kayda sahip olmamak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Avusturya seyahatini karşılayabilecek yeterli bir gelire, birikime ya da sponsora sahip olması gerekmektedir.
 • Gerçekleştirilecek Avusturya seyahatinin amacının anlaşılır ve inandırıcı olması gerekmektedir.
 • Avusturya vize başvurusunun planlanan yolculuktan en erken 6 ay önce, en geç 15 gün önce yapılması gerekmektedir.
 • Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş Avusturya vize başvuru formu sunulmalıdır.
 • Son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, planlanan Avusturya seyahatinin dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olan ve 2 adet boş sayfaya sahip pasaport sunulmalıdır.
 • Parmak izi gibi biyometrik bilgilerin verilmesi gerekmektedir.
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır.
 • Avusturya vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Avusturya Vizesi için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Avusturya vizesi alabilmek için başvuru sahibinin herhangi bir suç geçmişinin bulunmadığını gösteren adli sicil kaydına sahip olması ve başvuru sahibinin Avusturya halkı için herhangi bir tehdit oluşturmuyor olması gerekmektedir.

Avusturya Vizesi için Ülkeye Geri Dönüş Şartı Nedir?

Avusturya vizesi için başvuru sahibinin, vize bitiş tarihinden önce Avusturya’dan ayrılacağını ve menşe ülkeye dönüş yapacağını, her türlü destekleyici belge ile kanıtlaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin menşe ülkede çalışıldığını gösteren işyeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü, iş anlaşması, işverenden alınan izin dilekçesi gibi belgelerle ya da eğitim alındığını gösteren öğrenci belgesi, okuldan alınan izin belgesi gibi belgelerle vize süresi sonunda kişinin Avusturya’dan ayrılacağı kanıtlanabilmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu için Finansal Kaynak Şartı Nedir?

Avusturya vize başvurusu için finansal kaynaklar, Avusturya vize başvurusu değerlendirilirken başvuru sahibinin seyahat masraflarını ve Avusturya’da kaldığı süre boyunca yapacağı harcamaları karşılayabileceğini gösterebilmek için önemlidir. Başvuru sahibinin gelir kaynaklarını belgeleme yöntemi; seyahatin amacına, sponsora sahip olup olunmamasına ve talep edilen Avusturya vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vize başvurusunda beyan edilebilecek belgeler banka hesap dökümü, çalışanlar için maaş bordrosu, çalışmayanlar ve 18 yaş altındakiler için sponsorluk belgesi, ev tapuları, kira sözleşmeleri ve araç ruhsatları olabilmektedir.

Kısa süreli Avusturya vize başvurularında banka hesabında bulunması gereken miktar için net bir rakam verilmemekle birlikte, seyahat planına göre başvuru sahibinin finansal kaynakları her başvuru için özel olarak değerlendirilmektedir. Avusturya Entegrasyon ve Dışişleri Bakanlığı ile Avusturya Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları; Avusturya vize başvurusunda bulunacak kişinin kanıtlaması gereken miktarı açıkça ve kesin olarak belirtmemektedir.

Avusturya Vizesi için Seyahat Sigortası Şartı Nedir?

Avusturya vizesi için seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen bölgesinde geçerli olması, tüm seyahat süresini içermesi, çok girişli vize başvurularında ilk girişi kapsaması, en az 30.000 Euro teminata sahip olması ve imzalı ve kaşeli olacak şekilde sunulması gerekmektedir.

Avusturya seyahat sağlık sigortasının vefat durumunda başvuru sahibinin ülkesine gönderilmesi ve Avusturya’da acil tedavi gerektiren tüm sağlık sorunlarını kapsaması gerekmektedir. Vize başvurularında Avusturya seyahatinin başlangıç tarihinden bir gün önce başlayan ve seyahat bitiminden en az bir gün sonra biten Avusturya seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır.

Daha Önceden Vize Reddi Alan Birisi Avusturya Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce vize reddi alan birisi Avusturya vizesi alabilmektedir.

Vize reddi sonrasında, yeni yapılacak olan Avusturya vize başvurusunda Avusturya vize reddi kararına neden olan durumların ortadan kaldırılmış olması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan ve ilk başvurudan ret almış Avusturya vize başvurularının onay oranı %85,2'dir.

Daha Önce Vize İhlalinde Bulunan Kişi Avusturya Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce vize ihlalinde bulunan kişiler Avusturya vizesine başvuru yaptıklarında düşük olasılıkla Avusturya vizesi alabilmektedir.

Vize ihlali; vize süresini aşmak, yurt dışında suç işlemek ya da illegal bir aktivitede bulunmak, çalışma izni sahibi olunmamasına rağmen çalışıp para kazanmak gibi durumlarda vizenin veriliş amacından farklı ya da kötüye kullanılması durumudur.

Avusturya'ya Girişte Aşı Şartı Var Mıdır?

Avusturya’ya girişte aşılı olmayan kişilerin ülkeye girmeden önceki 72 saat içerisinde yaptırılmış negatif Covid-19 PCR, LAMP veya TMA test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Sunulan Covid-19 test sonucu belgelerinin İngilizce veya Almanca dilinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. 12 yaşından küçük olan başvuru sahipleri, ailesi ile birlikte Avusturya seyahati gerçekleştirmeleri durumunda testten muaf tutulmaktadır. Aşılama veya iyileşme kanıtının PCR gibi moleküler biyolojik bir test ile gösterilmesi gerekmektedir.

Geçerli bir aşı veya iyileşme belgesi olmadan Avusturya’ya giriş yapan kişilerin kayıt yaptırması ve Avusturya’da on günlük karantinaya girmesi gerekmektedir. Üçüncü doz aşısını yaptıran başvuru sahipleri karantina ve PCR test zorunluluğundan muaf olmaktadır.

Güncel bilgiler için bilgi alınması gerekmektedir.

Paylaş: