Avusturya Vize Türleri

Giriş Sayısına ve Kalış Süresine Göre Avusturya Vize Türleri

Avusturya Cumhuriyeti'ne seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının seyahatlerine uygun vize türünü belirleyerek ilgili vize için başvuruda bulunması gerekmektedir. Avusturya vize türleri ülkeye giriş çıkış sayısına, Avusturya'da kalınacak süreye, ayrıca seyahatin amacına göre göre çeşitlenir.

Avusturya vize türlerine ilişkin detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Giriş Sayısına Göre Avusturya Vize Türleri

Giriş sayısına göre Avusturya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Avusturya vizesi
  • Çift girişli Avusturya vizesi
  • Çok girişli Avusturya vizesi

Tek Girişli Avusturya Vizesi

Tek girişli Avusturya vizesi, Avusturya ve Schengen bölgesine sadece bir kez giriş yapılmasına izin veren vize türüdür. Tek girişli vize hamilleri, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün konaklamak üzere Schengen bölgesine bir kez seyahat edebilir ve çıkış yapıldıktan sonra vize kullanılmış olduğundan başka bir seyahat için kullanılamaz.

Çift Girişli Avusturya Vizesi

Çift girişli Avusturya vizesi ile Avusturya’ya veya Schengen alanına sadece iki kez giriş yapılabilmektedir. Tek girişli vizeye göre daha esnek olan çift girişli vize hamilleri, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde bulunma kuralına uymak kaydıyla, Avusturya’ya veya diğer üye ülkelere aynı vize ile vize geçerlilik süresi boyunca iki kez giriş-çıkış yapabilir.

Çok Girişli Avusturya Vizesi

Çok girişli Avusturya vizesi, 180 gün içerisinde en fazla 90 günü aşmayan süreler için Avusturya ve Schengen bölgesine seyahat etmek isteyen kişilere, sınırsız giriş hakkı tanımaktadır.

Vize geçerlilik süresi boyunca Avusturya multi vize hamilleri, aynı vizeyi kullanarak istedikleri kadar Schengen bölgesine giriş-çıkış yapabilmektedir.

Kalış Süresine Göre Avusturya Vize Türleri

Kalış süresine göre Avusturya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Avusturya havalimanı transit (A tipi) vize
  • Kısa süreli (C tipi/ Schengen) Avusturya vizesi
  • Uzun süreli (D tipi/ ulusal) Avusturya vizesi

Hem Schengen hem de ulusal Avusturya vizeleri, Avusturya seyahatinin amacına bağlı olarak farklı vize alt türlerine ayrılır.

Avusturya Havalimanı Transit (A Tipi) Vizesi

Avusturya A tipi vize; Avusturya vize politikası gereğince Avusturya havalimanlarından başka bir ülkeye aktarmalı uçuşları olan vizeye tabi kişilerin almaları gereken vize türüdür.

Viyana Uluslararası Havalimanı (VIE) ve Avusturya’daki diğer uluslararası havaalanlarından aktarma yapması gereken vizeye tabi ülke vatandaşlarının Avusturya transit vizesi alması gerekmektedir.

Avusturya Kısa Süreli (C Tipi/ Schengen) Vize

Avusturya Schengen vizesi, Avusturya'ya turizm, iş gezisi, ziyaret veya eğitim gibi amaçlarla 90 günden kısa süre için seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken vize türüdür.

Avusturya kısa süreli vize Schengen özelliklidir ve aynı zamanda Avusturya C tipi vize olarak da bilinir. Avusturya Schengen vizesi ile ülke sınırları ve Schengen alanında 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma hakkınız bulunur.

Farklı seyahat amaçları ile alabileceğiniz Avusturya C tipi vize türleri aşağıda belirtilmiştir.

Avusturya Uzun Süreli (D Tipi/ Ulusal) Vize

Avusturya ulusal vizesi; Avusturya'ya aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi amaçlarla uzun süre için bulunması gereken yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken vize türüdür.

Ulusal vize aynı zamanda Avusturya D tipi vize olarak da bilinir ve hamiline 90 günden daha uzun süre için ülkede kalma hakkı tanır.

Avusturya’da bulunma amacına göre farklılaşan ulusal vize alt türleri aşağıda belirtilmiştir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: