Avusturya'da Ev Fiyatları

2023'te Avusturya Ev Fiyatları: Satılık ve Kiralık Evler

Avusturya ev fiyatları, COVID-19 pandemisinin yarattığı etkilere bağlı olarak artış göstermektedir. 2022 yılında Avusturya’da ev fiyatları ortalama 359.000 euro olup fiyatlar evin yaşı, bulunduğu şehir ve konumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Avusturya ev kiraları ortalama 530 eurodur ve oda sayısı, metrekare, bina yaşı gibi değişkenler kira ücretinde artışa neden olmaktadır.

Avusturya’da ev fiyatları bakımından en uygun şehirler Klagenfurt ve Graz, en pahalı şehir ise Viyana’dır. Avusturya’da ev kiraları açısından en ucuz bölge, 313 euro kira ortalaması ile Avusturya genelinden düşük olan Karintiya eyaletidir.

Vizem.net Türkiye’den Avusturya’ya yerleşmek isteyen öğrenciler, çalışanlar ve yatırımcılar için Avusturya vize danışmanlığı hizmeti veren akredite acentedir.

Avusturya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Avusturya'da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Avusturya’da ortalama ev kiraları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

ŞehirKira
Viyana (1+0 apartman)450 EUR
Graz (1+1 apartman)700 EUR
Salzburg (1+0 apartman)250 EUR
Inssbruck (1+1 apartman)1200 EUR

Avusturya kiralık ev fiyatları; oda sayısına, evin bulunduğu şehre ve evin şehir içi konumuna göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya kira fiyatları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Avusturya’da en düşük kira fiyatları Karintiya eyaletinde bulunmakta iken en pahalı kira fiyatları Vorarlberg eyaletinde bulunmaktadır.

Viyana'da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Viyana'da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?
Viyana'da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Viyana kiralık ev fiyatları Avusturya’nın diğer şehirlerine göre daha pahalıdır. Viyana’da kiralık daireler tek odalı evlerde ortalama 450 euro, 2 odalı evlerde 800 euro olmaktadır. Viyana’da şehir merkezine yaklaşıldıkça kira fiyatları artış göstermektedir.

Pandemi etkisi ve Avusturya’ya yapılan dış göçler nedeniyle kiralık evler Viyana’da son yıllarda artış göstermektedir.

Avusturya Graz'da Ev Kiraları Nasıldır?

Avusturya Graz'da Ev Kiraları Nasıldır?
Avusturya Graz'da Ev Kiraları Nasıldır?

Avusturya Graz’da ek kiraları, Graz öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirlerden biri olduğu için, diğer Avusturya şehirlerine oranla daha uygun olmaktadır. Avusturya kiralık ev fiyatları Graz’da tek odalı evler için 370 euro, 2 odalı evler için 700 euro bandında seyretmektedir.

Salzburg’da Ev Kiraları Nasıldır?

Salzburg’da Ev Kiraları Nasıldır?
Salzburg’da Ev Kiraları Nasıldır?

Salzburg ev kiraları ile ortalamanın altında olup Avusturya'nın uygun ev kiralama noktalarından biri sayılmaktadır. Avusturya kiralık daire açısından uygun şehirlerden biri olan Salzburg’da ev kiraları oda sayısına göre değişiklik göstermektedir. Tek odalı ev kiraları Salzburg’da 250 euro, 2 odalı ev kiraları 550 eurodan başlamaktadır.

Avusturya Innsbruck'ta Ev Kiraları Nasıldır?

Avusturya Innsbruck'ta Ev Kiraları Nasıldır?
Avusturya Innsbruck'ta Ev Kiraları Nasıldır?

Avusturya Innsbruck şehrindeki ev kiraları Avusturya'nın Viyana ile birlikte en yüksek kiraları sayılmaktadır. Innsbruck’ta tek odalı ev kiraları 600 euro, 2 odalı ev kiraları 1200 eurodan başlamaktadır.

Avusturya'da Kiraların En Ucuz Olduğu Şehirler Hangileridir?

Avusturya’da kiralık evlerin en ucuz olduğu şehirlerin başında Klagenfurt ve Graz gelmektedir. Klagenfurt şehrindeki kiralık evlerin ortalama kira fiyatları 250 eurodan başlamakta ve oda sayısı ve evin konumuna göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya genelinde Klagenfurt en ucuz Avusturya şehri olarak gösterilmektedir. Avusturya kira ortalaması şehirler arası farklar olmasının yanında ortalama olarak 400- 600 euro bandında değişiklik göstermektedir.

Avusturya Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Avusturya satılık ev fiyatları aşağıda gösterilmiştir.

ŞehirFiyat
Viyana (1+1 apartman, şehir merkezi)750.000 EUR
Graz (2+1 apartman, şehir merkezi)310.000 EUR
Hallstatt (1+0 apartman, şehir merkezi)400.00 EUR
Salzburg (1+1 apartman, şehir merkezi)630.000 EUR

Avusturya satılık ev fiyatları; oda sayısına, evin bulunduğu şehre, şehir içi konumuna ve evin yaşı gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

En düşük satılık ev fiyatları Graz şehrinde bulunmakta iken en pahalı kira fiyatları Viyana şehrinde bulunmaktadır. Avusturya’da şehir merkezinden uzaklaştıkça evlerin oda sayısı, metrekaresi, bahçe genişliği artmaktadır ancak ev fiyatları şehir merkezine göre daha uygun olmaktadır.

Viyana’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Viyana’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Viyana’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Viyana satılık ev fiyatları bina yaşı, merkeze uzaklığı ve metrekare büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekte olup ortalama olarak 550.000 eurodan başlamaktadır. Son zamanlarda yaşanan pandemi etkisi ve göçler sebebiyle Viyana satılık daire fiyatları artış göstermektedir.

Viyana’da ev almak için en uygun şehir Klagenfurt ve en pahalı şehir Viyana’dır. Viyana müstakil ev fiyatları apartman dairelerine göre daha yüksek sayılmaktadır ve müstakil evler genellikle şehir merkezinden uzakta olmaktadır.

Avusturya Graz’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Avusturya Graz’da Ev Fiyatları Nasıldır?
Avusturya Graz’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Avusturya Graz’da ev fiyatları diğer Avusturya şehirlerine göre en uygun fiyatlardan sayılmaktadır. Graz’da ortalama ev fiyatları 230.000 eurodur ve evin büyüklüğü ve konumuna göre fiyatlarda değişiklik gözlenmektedir.

Avusturya Hallstatt Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Avusturya Hallstatt Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Avusturya Hallstatt Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Avusturya Hallstatt satılık evleri doğa severler için tercih edilen Avusturya köy evi noktalarından biri olmaktadır. Avusturya fiyat ortalamasının üstünde olan Hallstatt ev fiyatları ortalama 500.000 eurodan başlamaktadır.

Salzburg’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Salzburg’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Salzburg’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Salzburg satılık ev fiyatları diğer Avusturya şehirlerine göre daha uygun olmaktadır. Salzburg ev fiyatları ortalama 350.000 eurodan başlamaktadır ve Klagenfurt ile Graz’dan sonra en uygun ev fiyatları Salzburg’da bulunmaktadır.

Avusturya Emlak Siteleri Hangilerdir?

Avusturya kiralık ev siteleri aşağıda belirtilmiştir.

 • https://www.realestate.com.au/international/at/rent/
 • https://www.hometogo.com/
 • https://www.atraveo.de/
 • https://sophienne.at/

Avusturya Evleri Nasıldır?

Avusturya Evleri Nasıldır?
Avusturya Evleri Nasıldır?

Avusturya evleri modern mimari tasarım özelliklerini taşıyan yapılardır. Avusturya Viyana evleri bu alanda Hundertwasser Evi ile ün kazanmıştır; Hundertwasser Evi, binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmaması ve dış yüzeyinin rengarenk olması ile fark yaratmaktadır.

Avusturya’da dağ evleri, stüdyo daireler, apartman daireleri, kır evleri, müstakil evler ve ahşap evler gibi pek çok ev seçeneği bulunmaktadır. Şehir merkezlerinde daha çok site ve yüksek yapılı bina barındıran Avusturya’da, şehir merkezinden uzaklaşıldıkça bina yükseklikleri azalmakta ve müstakil ev sayısı artmaktadır.

Avusturya’da Müstakil Evler Nasıldır?

Avusturya’da Müstakil Evler Nasıldır?
Avusturya’da Müstakil Evler Nasıldır?

Avusturya müstakil evleri genellikle şehir merkezinden uzakta geniş araziler üzerine kurulu, bahçeli ve 2 katlı olarak inşa edilmektedir. Avusturya müstakil evlerin günlük kiralama fiyat ortalaması 60 eurodan ve Avusturya satılık müstakil ev fiyatları 600.000 eurodan başlamaktadır.

Avusturya’da Dağ Evleri Nasıldır?

Avusturya’da Dağ Evleri Nasıldır?
Avusturya’da Dağ Evleri Nasıldır?

Avusturya dağ evleri, geniş ve zengin bir cepheye ve bir taraftan diğerine uzanan geniş balkonlara sahiptir. Tipik olarak tamamen veya kısmen ahşaptan inşa edilmiş, genellikle asılı saksılarla süslenmiş, geniş açık alanlara sahip Avusturya dağ evleri Pitztal, Westendorf ve Obertraun’da daha yaygın olarak görülmektedir.

Ortalama kiralama ücretleri günlük 120- 300 euro bandında değişiklik gösteren Avusturya dağ evi satış fiyatları 450.000 eurodan başlamaktadır.

Yabancılar Avusturya'dan Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar Avusturya’dan ev satın alabilmektedir.

Avusturya’da ev almak isteyen ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının ilk olarak Arazi Devir Yetki Birimi’ne özel izin başvurusu yapmaları gerekmektedir. Avusturya’da oturma iznine sahip yabancı ülke vatandaşları, özel izin için başvuru yapmalarına gerek kalmadan ev satın alma hakkına sahiptir.

Avusturya'da Ev Alma Şartları Nelerdir?

Avusturya’da ev alma şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Tarım arazisi olmaması gerekmektedir.
 • Bireysel satın alımlarda mülk ihtiyacının nedeni belirtilmelidir.
 • AB vatandaşı olmayan ülke vatandaşları için özel izin gerekmektedir.
 • %3.5 taşınmaz mülk vergisinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Mülk satışı durumunda elde edilen karın %30’u vergilendirmeye tabi tutulmaktadır.
 • AB üyesi olmayan vatandaşlar Avusturya’da 90 günden fazla bulunmuş veya ikamet etmişlerse sınırsız vergilendirmeye tabi tutulmaktadır.
 • Avusturya’da ev satın alma esnasında bir noter veya avukat tarafından işlemin tasdik edilmesi gerekmektedir.
 • Tapu sicilinde gayrimenkul sahiplerinin kayıt numaraları bulunması gerekmektedir.

Avusturya’da ev satın almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar satın alınacak mülkün bulunduğu eyalete göre farklılık gösterebilmektedir.

Avusturya'da Ev Alma Süreci Nasıldır?

Avusturya’da ev alma süreci 1- 3 ay arasında sürmektedir.

Avusturya’da ev almak için öncelikle emlakçı aracılığıyla teklif sunulmaktadır ve teklif kabul edildikten sonra satış gerçekleşene kadar mülkün değerinin %10’u depozito olarak notere verilmelidir.

Avusturya’da ev için noterin hazırladığı satış sözleşmesi imzalandıktan sonra evin tapu siciline girişi yapılmaktadır.

Avusturya'da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Avusturya’da ev alarak oturum izni alınamamaktadır.

AB vatandaşı olmayanların Avusturya’da oturum izni almaları için başvuru yapmaları gerekmektedir ve Avusturya oturma izni şartları sağlanmadığı sürece oturma izni başvurusu mümkün olmamaktadır.

Ev Satın Alarak Avusturya'dan Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Avusturya’dan vatandaşlık alınamamaktadır.

Gerekli başvuru şartlarının sağlanması ve belli bir süre Avusturya’da ikamet edilmesi durumunda Avusturya vatandaşlığı almak için başvuru yapılabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: