Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan’da çalışma izni almak, Bulgaristan vatandaşı olmayan kişilerin Bulgaristan’da işe girip çalışabilmesini sağlamaktadır.

Bulgaristan’da çalışma izni alınırken, Bulgaristan vatandaşı olan bir işverenin yabancı çalışan adına çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir ancak çalışma izni başvurusu için gereken evrakların temin edilmesi işe alınacak olan kişinin sorumluluğundadır.

Vizem.net Bulgaristan’dan iş teklifi almış kişiler için D vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan’daki Şirketin Çalışma İzni Çıkarması için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’daki şirketin çalışma izni çıkarması için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Bulgaristan çalışma izni başvuru formu: Başvuru formu, tamamı doldurulmuş ve imzalanmış olarak teslim edilmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin 3 adet biyometrik fotoğrafı teslim edilmelidir.
  • Pasaport: Bulgaristan’da çalışma izni alması gereken kişinin pasaport fotokopisi gerekmektedir.
  • Çalışma izni başvuru dilekçesi: Çalışma izni başvurusunda bulunulmasının sebebini açıklayan bir dilekçe sunulması gerekmektedir.
  • İş yeri kuruluş belgesi: İşveren tarafından Bulgaristan’daki şirketin kuruluş belgesinin bir kopyası teslim edilmelidir.
  • İş sözleşmesi: Başvuru sahibi ile işveren arasında yapılmış iş sözleşmesinin teslim edilmesi gerekmektedir.
  • İşverenin özgeçmişi: İşverenin diploması, almış olduğu sertifikalar, geçmişteki iş tecrübelerine ilişkin belgeler gibi işveren olarak yeterliliğini ispatlayan belgeler teslim edilmelidir.
  • Ek dökümanlar: İlgili işi ve başvuru sahibinin çalışacağı pozisyonu açıklayan, şirkete dair ek belgeler talep edilebilmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan çalışma izni almak, Bulgaristan göçmenlik konusunda oldukça seçici davrandığından zor olmaktadır. Bulgaristan çalışma izni başvurusu yapılırken, işverenin Bulgaristan Ulusal İş ve İşçi Bulma Bürosu’na ilgili pozisyonun iş aramakta olan herhangi bir Bulgaristan vatandaşı tarafından doldurulamayacağını ispatlaması gerekmektedir.

Bulgaristan çalışma izni alınırken, gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvurunun işveren tarafından Bulgaristan İş ve İşçi Bulma Bürosu bünyesindeki İş ve İşçi Bulma Hizmetleri Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan çalışma izni başvurusu işveren tarafından Bulgaristan İş ve İşçi Bulma Hizmetleri Müdürlüğüne teslim edildikten sonraki 3 iş günü içerisinde teslim edilmiş olan belgeler onaylanmakta ve kurumun yetkili müdürüne gönderilmektedir. Bulgaristan çalışma izni başvurusu, evrakların Bulgaristan İş ve İşçi Bulma Bürosu yetkili müdürüne tesliminden sonra 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan çalışma izni alındıktan sonra işverenin Bulgaristan’daki yerel Çalışma Ofisi’ne çalışanın kaydını yaptırması gerekmektedir. Bulgaristan çalışma izninin geçerlilik süresi 1 yıldır, 1 yılın sonunda kişinin çalışma durumu devam ettiği takdirde çalışma izni yenilenebilmektedir.

Bulgaristan çalışma izni alındıktan sonra başvuru sahibinin kendi ülkesindeki Bulgaristan Konsoloslukları üzerinden D tipi vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bulgaristan D tipi vize başvurusu yaparken, başvuru sahibinin gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz etmesi ve yüzyüze mülakata girmesi gerekmektedir.

Bulgaristan çalışma izni almış kişiler, Bulgaristan D tipi vize başvuruları olumlu sonuçlandığı yani uzun dönem oturma izinlerini aldıkları takdirde Bulgaristan’a gidebilmekte ve orada çalışabilmektedirler.

Bulgaristan’da Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Bulgaristan’da çalışma izni şartları hem işveren hem de işe alınacak kişi için geçerlidir. Bulgaristan’da çalışma izni alacak kişinin işvereninin, Bulgaristan vatandaşlığı gerektirmeyen pozisyonlara işçi alımı yaparken iş piyasasına erişimi olması gerekmektedir.

Bulgaristan’da yabancı işçi çalıştıracak işyerlerinin, Bulgaristan İş ve İşçi Bulma Bürosu tarafından yapılan iş piyasası sorgulamasından onay almış olması gerekmektedir. Bulgaristan’da çalışma izni almak isteyen kişiyi işe alacak işverenin, son 12 ay içinde işe aldığı kişilerin %20’den azının yabancı çalışan olduğunu ve yabancı çalışanlara ödediği maaşın aynı işi yapan Bulgaristan vatandaşı çalışanların aldığından az olmadığını ispatlaması gerekmektedir.

Bulgaristan’da çalışma izni şartları; başvuru sahibinin çalışacağı alan ile ilgili yeterli bilgiye, yeteneğe ve profesyonel tecrübeye sahip olmasını gerektirmektedir. Bulgaristan’da çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bulgaristan çalışma izni başvurularında işveren tarafından yazılmış ve ilgili pozisyon için Bulgaristan vatandaşı olmayan birini işe alınmasının sebeplerinin açıklandığı bir mektup, başvuru sahibinin 3 adet güncel pasaport fotoğrafı, başvuru sahibinin çalışacağı şirketin Bulgaristan kurumlarından alınmış kuruluş belgesinin bir kopyası, başvuru sahibinin eğitim ve profesyonel geçmişine dair belgeler, işveren ile imzalanmış iş sözleşmesi, başvuru sahibinin pasaport fotokopisi ve başvuru sahibinin çalışacağı işe dair ek belgeler talep edilmektedir.

Bulgaristan çalışma izni başvurusu sırasında evrakların tercümesi için ek ücret talep edilebilmektedir, ek ücret ödemek istemeyen başvuru sahiplerinin teslim edilecek evrakların tamamını Bulgarca tercüme edilmiş şekilde sunmaları gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan çalışma izni ile vizem.net merkezlerine sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Vatandaşları Türkiye’de Çalışabilir Mi?

Evet, Bulgaristan vatandaşları Türkiye’den çalışma izni aldıkları takdirde Türkiye’de çalışabilmektedirler. Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’de çalışabilmek için çalışma izni başvurusunda bulunmaları ve pasaport, vize başvuru formu ve işveren tarafından yazılmış referans mektubunu Türkiye Dış Temsilciliklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan vatandaşlarının çalışma vizesi başvuruları onaylandıktan sonra işveren tarafından Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni ile Avrupa’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan çalışma izni ile Avrupa’da çalışılamamaktadır.

Bulgaristan Çalışma İzni ile Bulgaristan’da Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Bulgaristan çalışma izni ile Bulgaristan’da oturum izni alınabilmektedir. Bulgaristan çalışma izni ile Bulgaristan’da oturum izni almak için başvuru sahibinin çalışma iznini aldıktan sonra oturum izni için kendi ülkesindeki Bulgaristan Konsolosluğuna/ Büyükelçiliğine başvurarak oturum hakkı tanıyan D tipi vize için gereken evrakları teslim etmesi ve yüzyüze mülakata girmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Bulgaristan çalışma izni ile bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek mümkündür. Bulgaristan çalışma izni almış olan kişiye Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına özel hazırlanan Bulgaristan kimlik belgesi verilmekte ve bu belge ile Bulgaristan birden çok kez giriş yapma ve Bulgaristan’da kalma izni verilmektedir.

Bulgaristan çalışma vizesi D tipi vize türünde değerlendirilmektedir. Bulgaristan çalışma vizesi bir D tipi vize olduğu için vize hamili Hırvatistan, Kıbrıs, Romanya ve Sırbistan’a vizesiz girebilmekte ve 180 günlük zaman diliminde 90 gün boyunca kalabilmektedir.

Bulgaristan vizesiyle hangi ülkelere gidilebileceği ile ilgili pandemi koşulları dahilinde güncel bilgiler Bulgaristan Dış Temsilciliklerinin internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: