Bulgaristan Eşten Dolayı Vize Oturum ve Vatandaşlık Hakları

Bulgaristan Eşten Dolayı Vize ve Oturum Hakları

Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı ile evlenmiş T.C vatandaşları Bulgaristan’a yapacakları seyahat, ve oturum izni alma bakımında çeşitli ayrıcalığa sahip olurlar.

Vizem.net oturum izni almaya hak kazanmış T.C vatandaşları için D vize başvurularında ve oturum izinleri başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Bulgaristan eşten dolayı vize hakları ve oturuma izinleri ile merkezimize sıklıkla gelen sorulan yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Eş Vizesi Nedir?

Bulgaristan eş vizesi Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı olan eş sayesinde ayrıcalıklı olarak uzun süreli alınabilen D tipi Bulgaristan vize türüdür. Bulgaristan’da 3 aydan daha fazla kalmaya ve gerekli şartların karşılanması ile oturum izni başvurusu yapmaya yarar.

Bulgaristan vatandaşı eşi, vize başvurusu için aşağıdaki evrakları hazırlayarak Bulgaristan eş vizesine başvurabilir.

 1. Bulgaristan Vize Başvuru Formu
 2. En az 15 ay geçerliliği olan pasaport
 3. Bulgaristan makamlarınca düzenlenmiş evlenme belgesi
 4. Adli sicil kaydı
 5. 2 adet biometrik fotoğraf
 6. Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgaristan Konsololuğu’na yazdığı sponsorluk mektubu
 7. Türk eşin bakım masraflarının karşılanacağına dair maddi gelir durumu ya da dilekçe
 8. Bulgar eşin kimlik fotokopisi
 9. Sağlık sigortası
 10. Çocukların (varsa) tercüme edilmiş ve noter tasdikli doğum belgesi
 11. Ülkede kalınan sürece konaklama ve geçim teminatı

Yukarıda verilen evrak listesi hazırlanarak Bulgaristan eşten dolayı vize başvurusu ikamet iline göre ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine yapılır. Aşağıdaki tabloda illere göre hangi Bulgaristan dış temsilciliği yetkili olduğu öğrenilebilir.

Vizem.net Bulgaristan eş vizesi için danışmanlık hizmeti vermekte ve vize başvurusunda süreci baştan sona yönetmektedir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

Türkiye’de Bulgar Vatandaşı ile Evlilik

Türkiye’de Bulgar Vatandaşı ile Evlilik İşlemleri Nasıl İlerler?

Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evlilik yasalarca mümkün kılınmıştır. Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evlilik için Türk eşin ikametinin bulunduğu ilçe evlendirme müdürlüğüne başvurulması gerekir. Aşağıdaki belgeler hazırlanarak başvuru gerçekleşmelidir.

T.C Vatandaşı Eş için Gerekli Evraklar

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Evlenme beyannamesi
 3. 6 adet vesikalık fotoğraf
 4. Sağlık raporu

Bulgar Eş için Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. 5 adet fotoğraf
 3. Devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu
 4. Evlenme ehliyet belgesi ya da bekarlık belgesi (Türkçe çevrilmiş noter onaylı)
 5. Doğum belgesi (Türkçe çevrilmiş noter onaylı)

Bu belgeler hazırlandıktan Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evlilik için Türk olan eşin kayıtlı olduğu belediye evlendirme dairesine başvuruda bulunulup nikah sonrası T.C evlilik cüzdanı alınabilmektedir.

Bulgaristan vatandaşı ile Türkiye’de evlilik yapacak olan kişilerin evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilir ve evlendirme yönetmeliğinin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki hükümleri yabancı olan taraf için de uygulanmaktadır. Bulgar olan eş Türkçe bilmiyorsa belediyeye yapılan müracaat ve nikah sırasında yeminli tercüman bulundurulması gerekir.

Bulgaristan vatandaşı olan çift Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilciliklerinde de konsolosluk yetkilisi huzurunda nikah kıymayı tercih edebilir. Bunun için çiftlerden birisi sadece Bulgaristan vatandaşıyken diğerinin çifte vatandaşlığının bulunması şarttır.

Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği’nde evlenmek isteyen çiftler, konsolosluk yetkilisine ibraz etmek üzere aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekir.

 • Sağlık raporu,
 • Nüfus müdürlüğü tarafından düzenlenmiş doğum belgesi,
 • Kimlik belgesi - eşlerin ve şahitler için,
 • Bulgaristan Cumhuriyetinin belediyesi tarafından verilen medeni durum belgesi. ( Yeminli tercümandan alınmış ve Sadece Bulgar eş için)

Bir Bulgar diplomatik veya konsolosluk temsilcisi huzurunda Türkiye’de evlenmek isteyen çiftler, törenin saat ve tarihini belirlemek için öncesinde Bulgaristan dış temsilciliği ile iletişime geçmelidir.

Bulgaristan Evlilik Tescili Nedir Nasıl Yapılır?

Bulgaristan evlilik tescili Türkiye’de yapılan evliliğin Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından tanınması için uygulanması gerekli prosedürdür. T.C vatandaşları ile Türkiye’de evlenmiş Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşları, evlilik sonrası en geç 6 ay içerisinde Türkiye’deki Bulgaristan konsolosluklarına resmi evlilik cüzdanı, veya noter onaylı bir nüshasını getirerek Bulgaristan evlilik tescili yaptırmalıdır. Eğer Bulgar eş yada eşlerin her ikisi de Bulgaristan’a döndüyse evlilik tanıma işlemi, evlilik belgesinin Bulgar eşin ikametinin bulunduğu Bulgaristan belediyesine başvurularak yapılabilir.

Belediyeye Türkiye’de alınan evlilik cüzdanının Bulgarcaya çevrilmiş ve noter onaylı nüshası götürülmelidir.

Bulgaristan Evlilik Tanıma Ne Kadar Süre İçerisinde Yapılmalıdır?

Bulgar vatandaşı olan eş evlilik tanıma işlemi için 6 ay içerisinde Bulgaristan dış temsilciliğine ya da Bulgaristan’daki bağlı olduğu belediyenin evlendirme dairesine başvuru yapmış olmalıdır.

Bulgaristan evlilik tanıma işlemi 6 ay içerisinde yapılmaz ise mazeret dilekçesi ile Bulgar eş tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuruların yapılması gerekmektedir. Bu başvurularda Bulgaristan dış temsilcilikleri tek mercidir.

Almanya’da Bulgar Vatandaşı ile Evlilik

Eğer evlilik Türkiye dışında farklı bir ülkede yapıldıysa evlilik tanıma prosedürü Türkiye Cumhuriyeti için de uygulanmalıdır. Örneğin Almanya’da Bulgar vatandaşı ile evlilik yapıldıysa evlilik tanıma işlemleri Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti için ayrı ayrı yapılmalıdır.

Almanya’daki Türkiye Konsolosluğu’na 30 gün içerisinde başvuru yapılarak evlilik tanıma başvurusu yapılır. Yukarıdaki prosedür Bulgar vatandaşı eş için de geçerli olmaya devam eder.

Bulgaristan Göçmeniyle Evlenmek Hangi Hakları Sağlar?

Bulgaristan göçmeniyle evlenmek ile Bulgaristan vatandaşıyla evlenmek arasında fark vardır. Bulgaristan göçmeni ile evlenmek ancak göçmen olan eşin Bulgaristan vatandaşlığının bulunduğu durumlarda fayda sağlar. Eğer göçmen olan eş henüz göçmenlikten gelen vatandaşlık haklarından faydalanmammış ise önce bu hakların kazanımı için eşin kendisinin başvuruda bulunması gerekir.

Göçmen kişinin oturum izni bulunmuyorsa evlendikten sonra da Bulgaristan oturum izni için başvuru yapabilir. Bulgar göçmeni eş Bulgaristan oturum hakkını evlilikten sonra kazanmış olsa dahi eşi ve çocukları Bulgaristan Cumhuriyetinin sunduğu vize ve oturum izni haklarından faydalanabilir. Aile olarak 5 yıl sonunda vatandaşlık hakları doğar.

Vizem.net göçmen kişilerin oturum ve D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan Vatandaş ile Evli Kişi Nasıl Oturum İzni Alır?

Bulgaristan vatandaşı ile evlenmek kişinin 100% Bulgaristan oturum izni alabileceği anlamına gelmez. Para karşılığı yapılan anlaşmalı evliliklerde evliliğin sahte olduğunun anlaşıldığı durumlarda oturum izni alınamadığı gibi Bulgaristan vatandaşı olmayan kişinin geçerli oturum izni bulunuyorsa iptal edilir.

Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişinin nasıl oturma izni alacağı aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

 1. Bulgaristan D Vizesine Başvurulmalıdır
  Bulgar vatandaşı ile evli olan kişi D vizesi için Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliğine başvuru yapabilir. Eğer kişi Bulgaristan’daysa ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye dönmemek için geçerli sebebi bulunuyorsa D vizesi için Sofya’daki Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yapabilir.

 2. Oturum İzni Başvurusu
  D vizesini aldıktan sonra Bulgaristan’a gidip 3 ay içerisinde oturum izni için en yakın göçmenlik bürosuna başvuru yapılır. Yasaya göre oturum izni alabilmek için aile bireylerinin Bulgaristan’da aynı evde yaşaması gerekmektedir.

 3. Mülakat
  Oturum izni kararı çıkmadan başvuru sahibi ve Bulgar olan eş göçmenlik bürosu tarafından mülakata çağrılarak oturum izni kararı verilmektedir. Mülakat başarılı geçerse başvuru onaylanır ve 1 yıllık oturum kartı adrese postalanır. Başvuru reddedilire ret kararının adrese ulaşmasını takip eden 14 gün içerisinde mahkeme yolu ile itiraz edilebilmektedir.

 4. Güvenlik Kontrolü
  Oturum izni başvuru sonrasında evliliğin sahte olup olmadığını öğrenmek için önceden bilgi verilmeksizin polis tarafından ikamet adresine gelinip çiftler görülebilir.

Evlilik Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir Miyim?

Evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı alınabilmektedir. Bunun için öncelikli şart 5 yıl boyunca Bulgaristan’da eş ile birlikte yaşamaktır. Bulgaristan’da yaşamaya başladıktan sonra oturum izni 1 er yıllık sürelerle 5 yıl uzatılabilmektedir.

5 yıl sonunda evliliğin devam etmesi ve toplamda 55 ay Bulgaristan’da yaşanmış olması durumunda eşten dolayı Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yağılabilir. Bu sayede tüm aile bireyleri (çocuklar dahil) Bulgaristan vatandaşlığına hak kazanmış olur. Bulgaristan pasaportu alındıktan sonra Bulgaristan’da kalma ya da yaşama süre şartı ortadan kalkar.

Bulgaristan Eş Durumundan Vize Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan eş durumundan vize alımının nasıl yapılacağı aşağıda verilmiştir.

 1. Evrak Temini
  İlgili danışmanlarımızla yapacağınız görüşme sonunda sizde istenilen evraklar İstanbul merkez ofisimize elden bırakılır veya ücretsiz olarak gönderilir.
 2. Evrak Kontrolü / Form
  Gerekli evraklar ilgili danışmanlar tarafından kontrol edilip başvuru formu, dilekçe (gerekiyorsa) başvuran kişi adına düzenlenir ve eksik evrak varsa tamamlanır. Konsolosluk randevusu alınarak başvuru sahibi ile paylaşılır.
 3. Konsolosluk Mülakatı
  Saha ekibinden bir personel ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’nda başvuru sahibini karşılar. Evrakların beyanı ve mülakat soruları hakkında bilgi verir. Konsolosluktaki süreç boyunca başvuru sahibine refakat eder.
 4. Vize Takibi ve Onayı
  Vize takibi vizem.net başvuru durum sorgulamasından online olarak yapılabilir. Aynı zamanda Bulgaristan eşten dolayı vize başvuru durumu ile ilgili gelişmeler SMS olarak başvuru sahibine gönderilir. Başvuru onaylandıktan sonra başvuru sahibi ilgili konsolosluktan pasaportuyla birlikte vizesini alabilir.

Bulgaristan eş durumundan vize başvurularındaki vize onaylanma oranı Türkiye geneli %79’dur. Bu oran vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için %96’dır. Tüm süreç deneyimli personel tarafından yönetilip vize reddi olasılığı en aza indirgenmiştir.

Eş Üzerinden Bulgaristan Vizesi Ücreti Nedir?

Eş üzerinden Bulgaristan vizesi ücreti aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

Eş Üzerinden Bulgaristan Vizesi Ücreti
HizmetlerÜcret
Form ve Dilekçe25 EUR
Vize Harçları100 EUR
Refakat / Acente Hizmeti50 EUR
Toplam175 EUR

* Bu vize Türü D tipi vize olup vize harçları başvuru sahibi adına ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırılmaktadır. İstenirse sadece form ve dilekçe doldurma hizmetlerinden faydalanılabilir.

Hizmetler için KDV dahildir. TL olarak yapılacak ödemeler için o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru baz alınarak ödeme kabul edilir. Bulgaristan vize ücretleri içerisindeki harç ücreti başvuran kişi adına vizem.net tarafından yatırılır.

Bulgaristan Evlilik Vizesi Nedir Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan eş vizesi Bulgaristan evlilik vizesi olarak da bilinmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için Bulgaristan evlilik vizesi başvuru yapılan Bulgaristan dış temsilciliğine göre değişmektedir. Bulgaristan evlilik vizesi için ortalama süreler aşağıda belirtilmiştir.

Başvurulan BirimOrtalama Süre
Ankara Büyükelçiliği25-35 İş Günü
İstanbul Başkonsolosluğu15-25 İş Günü
Bursa Konsolosluğu10-20 İş Günü
Edirne Konsolosluğu10-15 İş Günü

Bulgaristan Göçmeni Erkekle Evlenmek Hangi Hakları Sağlar?

Bulgaristan göçmeni erkekle evlenmek ancak evlenilen kişinin vatandaşlığı ya da Bulgaristan’da oturum izni bulunuyorsa eşine ve çocuklarına çeşitli haklar sağlar. Bulgaristan vatandaşlığı bulunan erkekle evli kişi Bulgaristan’da doğum yapması halinde çocuğu Bulgaristan pasaportu alabilir. Kendisi ancak 5 yıl Bulgaristan’da yaşadıktan sonra Bulgaristan pasaportu için başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan Vatandaşıyım Eşim En Erken Ne Zaman Bulgaristan Vatandaşı Olabilir?

Eşi Bulgaristan vatandaşı olan T.C vatandaşları en erken evlendikten 5 yıl sonra Bulgaristan vatandaşlığı için hak kazanırlar.

Bulgaristan Vatandaşı ile Evli Olanlara Tanınan Diğer Haklar Nelerdir?

Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlara Bulgaristan D vize başvuru hakkı ve sonrasında Bulgaristan oturum izni verilmektedir. Oturum izniyle kişi Romanya, Hırvatistan ve Kuzey Kıbrıs ta vize almaksızın 180 günlük periyotta 90 güne kadar kalabilir. Ayrıca bu kişiler Schengen vizelerini kolaylıkla ve uzun süreli alabilmektedir.

Bulgaristan 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. 5 yıl sonunda eşin de Bulgaristan vatandaşı olması ile aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşlığı da kazanmış olur. Bu da eşe Avrupa’da serbest dolaşım, çalışma, oturma gibi hakların verilmesine sebep olur.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: