Bulgaristan Alışveriş Siteleri ve Alışveriş Merkezleri

En Popüler Bulgaristan Alışveriş Siteleri ve E- Ticaret Sektörü

Bulgaristan, firmaların e-ticaret sektörüne girmesi ve ülkede yaşayan kişilerin alışveriş web sitelerinden çevrimiçi olarak alışveriş yapmalarının yaygınlaşması ile e-ticaret sektöründe gelişmekte olan bir ülkedir. Eurostat 2020 yılı verilerine göre, 2020 yılında Bulgaristan nüfusunun %74’ü internet erişimine sahiptir ve internet kullanıcılarının %42’si e-ticaret faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün 2020 yılı verilerine göre Bulgaristan halkının 1,6 milyondan fazlası e-ticaret yolu ile alışveriş yapmakta ve perakende satış yapan alışveriş firmalarının %11’i Bulgaristan e-ticaret siteleri ile alışveriş imkanı tanımaktadır. Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün yaptığı araştırma sonucunda ayrıca Bulgaristan nüfusunun %24’ünün düzenli olarak e-ticaret yolu ile alışveriş yaptığı tespit edilmiştir; kişilerin en çok giyim, ayakkabı ve aksesuar alışverişini e-ticaret yolu ile yaptığı, bunları mobilya ve ev eşyaları ile kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin takip ettiği anlaşılmıştır. Bulgaristan online alışveriş siteleri, Bulgar vatandaşların en çok tercih ettiği e-ticaret kaynağıdır ve bu siteleri Avrupa Birliği kökenli web siteler takip etmektedir.

Bulgaristan’ın e-ticaret sektöründe büyüme hacmi, son 5 yıllık süreç içerisinde yıllık %21 ile %35 arasında değişmektedir.

2020 tarihli Avrupa e-ticaret raporunun verilerine göre, Bulgaristan’ın e-ticaret alanında yıllık verileri milyon Euro bazında aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Bulgaristan'ın E-Ticaret Alanında Yıllık Verileri
Bulgaristan'ın E-Ticaret Alanında Yıllık Verileri

Bulgaristan ile Türkiye’yi karşılaştırmak gerekirse, Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2019 yılından bu yana 136 milyar lira olarak gerçekleşmişken, Bulgaristan için bu rakam yaklaşık 2 milyon Euro ile Türkiye’ye göre oldukça düşük kalmaktadır. Türkiye’de 2020 yılı itibariyle internet kullanıcı sayısı yaklaşık 67 milyon iken internet kullanıcılarından yaklaşık 37,2 milyon kişi ise e-ticaret web sitelerinden çevrimiçi alışveriş yapmaktadır; Bulgaristan’da ise nüfusun 1,6 milyondan fazlasının online alışveriş yaptığı tespit edilmiştir. Türkiye’de bulunan yaklaşık 69.000 adet işletme e-ticaret faaliyetlerinde bulunmaktadır. Türkiye’deki en büyük e-ticaret sektörünü hava yolları oluşturmakta ve e-ticarette hava yolları sektörünü giyim, ayakkabı ve aksesuar ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörleri takip etmektedir; Bulgaristan’da ise e-ticaretin en çok yapıldığı sektör giyim ve aksesuar olarak tespit edilmiştir.

En Popüler Bulgaristan Alışveriş Siteleri Hangileridir?

En popüler Bulgaristan alışveriş siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://www.pazaruvaj.com/
 • https://www.emag.bg/
 • http://hippoland.net/
 • https://get.bg/
 • https://zora.bg/
 • https://mallbg.com/
 • https://comsed.net/
 • https://www.olx.bg/
 • https://bazar.bg/
 • https://www.orangecenter.bg/

1) https://www.pazaruvaj.com/

Pazaruvaj.com Bulgaristan kökenli, 2006 yılından beri faaliyet gösteren bir online alışveriş sitesidir. Pazaruvaj.com’da farklı satıcıların kendi ürünlerini tüketicilere satmasına ve müşterilerin fiyat karşılaştırması yapmasına imkan tanımaktadır; sitede 400’den fazla e-mağaza bulunmakta ve aylık olarak yaklaşık 2 milyon satış yapılmaktadır. Pazaruvaj.com içerisinde, elektronikler, ev mobilyaları, sağlık ve kozmetik, ev ve bahçe eşyaları, inşaat ve onarım, spor ve fitness ürünleri, motorlu araç ürünleri, giyim ve aksesuar, oyuncaklar ve ofis malzemeleri gibi çok çeşitli kategori bulunmaktadır. Pazaruvaj.com aracılığıyla müşterilerin sıfır ürünler arasında fiyat karşılaştırması ve alışveriş yapması mümkündür. Müşteriler, almak istedikleri ürünün, hangi mağazada hangi stokta bulunduğunu görebilecekleri gibi, kargo ile teslimat seçeneği sayesinde ürünün kendilerine kaç gün içerisinde ulaşacağı bilgisine de erişebilmektedir.

2) https://www.emag.bg/

eMAG Bulgaristan online alışveriş sitesi 2001 yılında hizmet vermeye başlamıştır ve kullanıcılara web sitesi üzerinden alışveriş imkanı tanırken, eMAG ortağı olan firmaların da site üzerinden ürün sergilemesi ve satış yapması mümkündür. eMAG web sitesi çok çeşitli kategorilerde ürün barındırır; kategoriler telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar ve aksesuarları, televizyon, ses ve fotoğraf ürünleri, oyun, elektrikli ev aletleri, moda, sağlık, güzellik, ev ve bahçe, evcil hayvan ürünleri, oyuncak, spor, eğlence, otomobil, kendin yap, kitap, ofis ve yemek olarak şeklindedir. Sıfır ürün satışları yapılan eMAG sitesinde, ürünler müşterilere kargo ile ulaşır ve çeşitli durumlarda ekstra kargo ücretinin kapıda veya alışveriş sırasında ödenmesi talep edilebilir.

3) http://hippoland.net/

Hippoland, 2005 yılında bebek ve çocuklar için hipermarket konseptinde kurulmuş mağazalar zinciridir ve hippoland.net web sitesinden online alışveriş yapılması mümkündür. Hippoland.net web sitesinde kategoriler temel olarak oyuncak, bebek ürünleri, çocuk arabaları, kitap, kırtasiye, kozmetik ürünler ve çocuk giyim olarak belirlenmiştir. Ürünler 0 ile 12 yaş arasına hitap etmektedir ve sadece sıfır ürünlerin satışı yapılmaktadır. Hippoland.net web sitesinden yapılan alışverişler, kargo yolu ile müşterilere ulaşmaktadır; web sitesinden yapılan alışveriş ücretleri online olarak alışveriş esnasında online olarak veya teslim esnasında kapıda ödeme yöntemleri ile ödenebilmektedir

4) https://get.bg/

Get.bg web sitesi 1999 yılında kurulmuştur ve Bulgaristan’ın ilk internet hipermarketi olarak kabul edilmektedir. Sadece yeni ve sıfır ürünlerin satıldığı get.bg web sitesinde ürün kategorileri, telefonlar, motorlu araç aksesuarları, televizyon, video ve ses ürünleri, ev aletleri, çocuk eşyaları ve oyuncak, ev ve bahçe ürünleri, giysi ve aksesuarlar, parfüm, kozmetik, ofis, bilgisayar ve tabletler, spor, saatler, takılar ve yetişkin ürünleri olarak belirlenmiştir. Get.bg sitesinden yapılan alışverişlerin ücretleri Paypal üzerinden, kapıda teslimat esnasında ve temin edilecek alışveriş kredisi ile ödenebilir ve kurye yolu ile kurye ücreti karşılığında alıcıya teslim edilir.

5)https://zora.bg/

Zora, 1991 yılında kurulmuş Bulgaristan merkezli bir şirkettir ve günümüzde online mağazası olan zora.bg web sitesi haricinde Bulgaristan’da 37 adet mağazada hizmet vermektedir. Zora.bg web sitesinden sıfır durumdaki elektronik ürünler ve beyaz eşyaların satışları yapılır ve Zora firması çeşitli markaların tek yetkili satış merkezi olmasının yanı sıra, kendi markalarına da sahiptir. Zora.bg üzerinden satın alınan ürünlerin ödemeleri, kapıda ödeme, banka havalesi, kredi veya banka kartı ile ödeme veya epay.bg sistemi üzerinden ödeme yöntemleri ile gerçekleştirilebilir. Zora.bg web adresinden yapılan alışverişlerin mağazalardan alınmasına ilişkin bir sistem bulunmamaktadır, satın alınan ürünler Econt veya Transpress kargo firmalarından biri ile belirtilen adreslere teslim edilir. Televizyonlar, telefonlar, tabletler, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar, ses ve oyun sistemleri, beyaz eşyalar, küçük ev aletleri, ankastre ürünler, kişisel bakım ürünleri, elektrikli ev aletleri, klimalar, havalandırmalar, sağlık ürünleri, fotoğraf, kompresörler ve diğer büyük makinalar olarak farklı kategoriler bulunmaktadır.

6) https://mallbg.com/

Mallbg.com web sitesi, genel olarak sarf malzemeleri ile bilgisayar çevre bilimleri kategorilerinde satış hizmeti veren online bir mağazadır ve sıfır ürün satışı yapmaktadır. Tabletler, e-kitaplar, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları, bilgisayarlar, ağ ekipmanları, kameralar, telefonlar, televizyon ve projektörler, yazıcılar, tarayıcılar ve sarf malzemeleri gibi kategorilerden ürünlere mallbg.com’dan ulaşılabilmektedir. Ürün ücretleri, teslimat sırasında nakit, banka havalesi, epay.bg, Paypal, Transcard veya kredi kartları ile ödenebilmektedir; satın alınan ürünler, müşterinin belirttiği adrese kargo yoluyla iletilir.

7) https://comsed.net/

Comsed.net, “Mutluluk ver!” sloganıyla öne çıkan, bebek ve çocuk ürünleri satışında faaliyet gösteren bir firmadır ve online mağaza haricinde 27 adet somut mağazaya sahiptir. 1989 yılından itibaren bebek ve çocuk ürünleri sektöründe bulunan Comsed markası, bebek ve anne ürünleri, giyim, ayakkabı, oyuncak, kitaplar, okul ürünleri, bahçe ve havuz ürünleri, spor malzemeleri ve mobilya kategorilerinde yeni ürünlerin satışını yapar. Comsed.net’ten yapılan alışverişler teslimatta kuryeye ödeme yapılarak veya banka ve kredi kartları ile online olarak ödenerek tamamlanır; Speedy ve Econt firmaları üzerinden kargo şubesinde teslim veya Speedy firmasından doğrudan adrese teslim seçenekleri ile alışveriş yapılan ürün müşteriye ulaşır.

8) https://www.olx.bg/

Olx.bg web sitesi, kullanıcılara hem ürün satma veya hizmet sunma, hem de ürün veya satın alma imkanı tanıyan bir web sitesidir ve kişiler ile şirketlerin sıfır ürünlerin yanı sıra ikinci el ürün satmasına da uygundur. Olx.bg web sitesinde satıcılar veya hizmet sağlayıcıları tarafından verilen ilanlar üzerinden alıcılar ürün veya hizmet bilgilerine ulaşır, satıcı ile alıcı aralarında iletişim kurabilir ve hatta pazarlık yapabilir. Olx.bg, alıcı ve satıcı arasındaki iletişim sağlasa da çevrimiçi ödeme yapılmasına imkan verilmemektedir. Olx.bg üzerinden ödeme yapılması mümkün değildir ancak tanınan kargo ile teslimat fırsatlarından yararlanılması mümkündür. Olx.bg web sitesi araba, karavan, tekne, moda, bebek ve çocuk, spor, kitap, hobi, elektronik, makineler, aletler, iş ekipmanları, ev ve bahçe, emlak, evcil hayvan, hizmetler, geziler, turlar ve iş ilanları gibi birçok farklı kategoride ürün ve hizmete erişim sağlamaktadır.

9) https://bazar.bg/

Bazar.bg web sitesi kişilerin satış yapmak istedikleri ürün veya almak istedikleri hizmet için ilan vermesine ve hizmet veya ürün almak isteyen kişilerin bu ilanlara ulaşmasına yönelik olarak hazırlanmış bir nevi sosyal medya sitesidir. Otomobil, emlak, moda, elektronik, bebek ve çocuk, spor, hobi, kitap, ev ve bahçe, evcil hayvan, iş makineleri, turizm, iş ilanları ve hizmet ilanları gibi farklı kategoriler mevcuttur. Sıfır ürün satılabileceği gibi, ikinci el veya kullanılmış ürünlerin satılması da mümkündür. Web sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde alıcılar puan kazanmaktadır ve indirimli kargo fırsatından yararlanabilmektedir.

10) https://www.orangecenter.bg/

Orangecenter.bg, kitap, müzik ve kırtasiye konsepti ile çalışan bir online satış sitesidir ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan perakende mağazaları da bulunmaktadır. Kitap, okul gereçleri, oyunlar ve oyuncaklar, hobi ürünleri, kırtasiye, müzik ve filmler olmak üzere çok çeşitli kategorilerde ürünler bulunur ve sadece sıfır ürünlerin satışı yapılır. Banka veya kredi kartı, banka havalesi, ePay, Easypay, Paypal ve kapıda teslimat sırasında ödeme gibi farklı yöntemlerde ödemeler gerçekleştirilir. Orangecenter.bg sitesinden verilen siparişler Speedy firması ile müşterilerin belirttiği adrese kargo ile teslim edilir.

Bulgaristan’daki 2. El Siteleri Hangileridir?

Bulgaristan’daki ikinci el siteleri aşağıda liste halinde verilmiştir.

 • https://www.olx.bg/: Farklı kategorilerde kullanılmış ve ikinci el ürünlerin bulunduğu, alıcıların satıcılara mesaj ile ulaşmasına imkan sağlayan bir web sitesidir.
 • https://bazar.bg/: Çok çeşitli kategorilerde kullanılmış ürünlere ulaşılabilen ve sosyal medya niteliğinde ürün veya hizmet sunan kişileri alıcılar ile bir araya getiren bir web sitesidir.
 • https://mania.bg/: Bulgaristan’ın en büyük ikinci al online mağazalarından biridir. Giyim ve aksesuar üzerine satış yapan web sitesinde, indirim kuponlarına denk gelmek mümkündür.
 • https://remixshop.com/bg: İkinci al giyim alışverişi yapılabilen bir online mağazadır ve bazı ürünler için indirimli saatler belirleyip uygun fiyatlara ürün satışına imkan tanınması sebebiyle tercih edilir.
 • https://frea.bg/: Genellikle giyim alanında online satış yapan bir mağazadır ve ayrıca çeşitli pop-up satışlar da düzenlemesi ile bilinir.
 • http://modeteka.bg/: Moda alanında, genellikle vintage giyim ve aksesuarların satışının yapıldığı bir online mağazadır ve bazı ürünler için kiralama imkanı da sunmaktadır.

Facebook Marketplace: Facebook sosyal medya uygulamasının bir alt özelliği olan pazar yeri uygulamasında, uygun fiyatlarda kullanılmış eşyalara ulaşılabilmekte ve farklı kişilerle sosyalleşme imkanı da bulunabilmektedir.

Bulgaristan’daki Teknoloji Siteleri Hangileridir?

Bulgaristan’daki teknoloji siteleri aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • https://zora.bg/: Bulgaristan merkezli, elektronik ürün, beyaz eşya ve küçük ev aletleri satışı yapmakta olan ve kendi markaları için de üretim yapan en çok ziyaret edilen teknoloji e-ticaret sitelerinden biridir.
 • https://technopolis.bg/: Elektronik ev ve ofis ürünleri ile bilgisayar teknolojileri üzerinde uzmanlaşmış bir online alışveriş sitesidir ve web sitesi haricinde Bulgaristan genelinde perakende mağazaları ile de bilinmektedir.
 • https://ardes.bg/: Bulgaristan’da yerel satış yapan ve teknolojik alet satışları ile özellikle internet ve bilişim teknolojileri alanında öne çıkan bir web sitesidir.
 • https://technomarket.bg/: Bulgaristan’da hem online olarak hem de mağazadan satış yapan, elektronik ve teknolojik ürünlerde geniş kapsamlı kategorileri bulunan bir firmadır.
 • https://pcstore.bg/: Bilgisayar teknolojileri alanında online satış yapan pcstore.bg, çok geniş teknolojik ürün yelpazesine sahiptir ve genellikle Bulgaristan’da yerel satışlar yapmaktadır.
 • https://vali.bg/: Vali Bilgisayar firması, Bulgaristan’ın önde gelen bilişim şirketlerinden biridir; online mağazası haricinde, 7 mağaza ve çok sayıda ortak şirket ile geniş bir alanda yayılmış perakende satış da yapmaktadır.

Bulgaristan’da teknolojik ürünlerin sıfır olarak alınabileceği çok sayıda Bulgaristan teknoloji marketi bulunur ve bunun haricinde, daha uygun maliyetli ikinci el teknolojik ürünlere de ikinci el satışları yapan web sitelerden ulaşılabilir.

Bulgaristan’daki Araç Satış Siteleri Hangileridir?

Bulgaristan’da araç satışı yapılan web siteleri liste olarak verilmiştir.

 • https://www.olx.bg/: Çok farklı kategorilerde ürün satışının yanı sıra, özellikle ikinci el araç satışları için çok sayıda ilanın yer aldığı web sitesinin amacı, alıcı ve satıcıyı birleştirmektir; web sitesi üzerinden ürün alımı veya ücret ödenmesi gerçekleştirilemez.
 • https://bazar.bg/: Özellikle ikinci el ve kullanılmış araçlara ait ilanların bulunduğu web sitesinde, her türlü motorlu araç için ilan verilmesi mümkündür.
 • https://www.mobile.bg/: Bulgaristan’da sıkça kullanılan, istenen araca dair detaylı filtrelerin bulunduğu ve seçilen filtreler doğrultusunda çok sayıda ikinci el araca ulaşılan bir web sitesidir.
 • https://www.cars.bg/: Bulgaristan’da yaygın olarak kullanılan bir ikinci el araç sitesidir; kriterler seçilerek uygun araçlara ulaşılabilir.
 • https://www.carmarket.bg/: İkinci el satılık araçlara ulaşılabilen web sitesinde, araçların fiyat karşılaştırmaları yapılabilmektedir.
 • https://www.car24.bg/: Farklı kategorilerden araç seçimi yapılabilen ve filtre yöntemi ile uygun araçlara ulaşılabilen bir Bulgaristan merkezli ikinci el araç sitesidir.
 • https://www.ooyyo.com/: Birçok Avrupa ülkesi için ikinci el araç ilanlarının yer aldığı bu web sitesinde, ülke olarak Bulgaristan’ın seçilmesi halinde, Bulgaristan’da satışı yapılmak istenen çok sayıda motorlu araca ulaşılabilmektedir.

Bulgaristan’da sıfır araç almak istendiği takdirde, araba markalarının galerilerine gidilmekte veya web siteleri ziyaret edilmektedir. Bulgaristan’da araba almak isteyen kişilerin, ikinci el araç satış ilanları bulunan web sitelerinin yanı sıra otomobil markalarının Bulgaristan bayilerine ait web sitelerini de inceleyerek, Bulgaristan araba fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaları mümkündür.

Bulgaristan’da Ebay Üzerinden Alışveriş Yapılabilir Mi?

Evet, Bulgaristan’da Ebay üzerinden alışveriş yapılabilmektedir; genellikle Ebay’in ebay.de adresi kullanılmaktadır. Ebay üzerinden Bulgaristan’dan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, satın alınmak istenen ürünün Bulgaristan’a kargo seçeneği bulunup bulunmamasıdır; Bulgaristan’a kargo seçeneği bulunan ürünlerin Ebay’den alınması ve Bulgaristan’a teslim edilmesi mümkündür.

Bulgaristan’da Amazon Üzerinden Alışveriş Yapılabilir Mi?

Evet, Bulgaristan’da Amazon üzerinden alışveriş yapılması mümkündür; Bulgaristan’da genelde amazon.de şeklinde Amazon web adresi kullanılmaktadır. Bulgaristan’a teslimat seçeneği olan tüm Amazon sitelerinden alışveriş yapmak mümkündür.

Türk Vatandaşları Bulgaristan Üzerinden E-Ticaret Yapabilir Mi?

Evet, Türk vatandaşları Bulgaristan üzerinden e-ticaret yapabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’da e-ticaret yapabilmek için Bulgaristan’da şirket kurmak zorundadır; Bulgaristan’da şirket kurmanın pek çok avantajının yanı sıra, belirli şartların sağlanması halinde Bulgaristan’da oturum hakkı da kazanılabilmektedir. Bulgaristan’da şirketi olan kişilerin C tipi vize başvurularında ise daha uzun süreli ve çok girişli vize verilmesi gibi avantajlardan da yararlanılabilir.

Bulgaristan’da Şirket Kurularak Avrupa’ya İnternet Üzerinden Ürün Satılabilir Mi?

Evet, Bulgaristan’da şirket kurularak Avrupa’ya internet üzerinden ürün satışı yapmak mümkündür; Bulgaristan’da mevcut düzenlemelere göre şirket kuran kişiler, şirketleri için hazırlanan bir web sitesi üzerinden Avrupa ülkelerine ürün satışı yapabilecektir. Bulgaristan’da şirket kuran kişiler, ayrıca oturum izni başvurusu yaparak Bulgaristan serbest dolaşım hakkına da sahip olabilmektedir.

Bulgaristan’daki Kargo Şirketleri Hangileridir?

Bulgaristan’daki kargo şirketleri aşağıda listede sıralanmıştır.

 • Speedy
 • Econt
 • Transpress
 • BG Post
 • D&D Express
 • DHL Bulgaria
 • In Time
 • Leo Express
 • FedEx
 • TNT
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: