bulgaristan cumhuriyeti bayrağı renkleri anlamı ve ölçüleri

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağı Nasıldır, Anlamı Nedir?

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağı, yatay olarak konumlanmış beyaz, yeşil ve kırmızı renklerde ve eş kalınlıkta 3 dikdörtgen alandan oluşur oluşur.

Bulgaristan bayrağı; 3:5 ölçülerine sahip dikdörtgen formundadır. Güncel Bulgaristan bayrakları, yazı ve nişan içermez.

Bulgaristan Bayrağı
Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Bulgaristan Cumhuriyeti bayrağının ölçüleri; 18 cm x 30 cm, 24 cm x 40 cm, 90 cm x 150 cm ya da 129 cm x 215 cm olabilir.

Bulgaristan bayrağı 3:5 en ve boy oranına sahiptir. Bulgaristan bayrağını oluşturan renklerin boyutları; 1/3 bayrak eni ve tam bayrak boyu uzunluğunda eş dikdörtgenler şeklindedir.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağının Renkleri Nedir?

Bulgaristan Cumhuriyeti bayrağının renkleri; beyaz, yeşil ve kırmızıdır.

Bulgaristan bayrağına ait renk kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

RENK FORMATIBEYAZYEŞİLKIRMIZI
PANTONE-PMS 3405 CPMS 485 C
HEX TRIPLET#ffffff#00AF66#DA291C
RGB255,255,2550,175,102218,41,28
CMYK(0 0 0 0)(88 0 68 0)(0 95 100 0)

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağının Anlamı Nedir?

Bulgaristan Cumhuriyeti bayrağının anlamı, sahip olduğu beyaz, yeşil ve kırmızı renkleri ile alakalıdır. Bulgaristan bayrağı anlamı; özgürlük, barış, sevgi, doğa ve bağımsızlık olarak tanımlanabilir.

Bulgaristan bayrağında bulunan beyaz renk; özgürlük, sevgi ve barış anlamına gelir. Bulgaristan bayrağında bulunan yeşil renk; ülkenin tarımsal zenginliğini vurgular. Bulgaristan bayrağında bulunan kırmızı renk; bağımsızlık mücadelesini ve askeri gücü temsil eder.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Güncel Bulgaristan Bayrağı, ilk olarak 1990 yılında komünizmin çökmesi ile 1991 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Eski Bulgaristan bayrağı üzerinde bulunan sembol ve yazılar kaldırılmış, Bulgaristan kültürü açısından önemli renkler olan beyaz, yeşil ve kırmızının yatay olarak yer aldığı bayrak kullanılmaya başlanmıştır.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Bulgaristan’ın günümüzdeki resmi bayrağı, 7. Bulgaristan Büyük Millet Meclisi tarafından 1991 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

26 Aralık 1991 tarihinde SSCB dağıldıktan sonra günümüzdeki bayrağın kullanımına başlanmıştır. Bulgaristan bayrağının kabulü sonrasında, Bulgaristan siyaseti açısından önem taşıyan Bulgaristan Cumhuriyeti Devlet Mührü ve Ulusal Bayrağı Yasası; 24 Nisan 1998 tarihinde yayımlanmıştır.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

Bulgaristan Cumhuriyeti bayrağı tasarımı, Panslavizm hareketinden etkilenmiştir. Bulgaristan bayrağı tasarımı, Panslavizm bayrağına renklerin ölçeklemesi anlamında benzer özellikler taşır.

Bulgaristan Tarihinde Kullanılan Bulgaristan Bayrakları Nasıldı?

Bulgaristan tarihi boyunca kullanılan bayrak sayısı net olarak bilinmemektedir. Birinci Bulgar İmparatorluğu döneminde at kuyruğu figürü ve 866 yıllarında Kutsal Haç, bayrak olarak kullanılmıştır.

894 yılında Bulgaristan bayrağı, bir hilal, altı köşeli yıldız ve Bulgar kalesini içeren beyaz bir yapıdadır. 920’li yıllarda Bulgaristan bayrağı kırmızı renge sahiptir.

1978 Türk-Rus savaşı ardından Bulgaristan bayrağı; enine konumlanmış beyaz, yeşil ve kırmızı şeritler ve beyaz şerit üzerinde sol köşede Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’nin sembolü şeklinde oluşmuştur.

1944 yılında, eski Bulgaristan bayrağı üzerine, darbe tarihi olan 9 Eylül 1944 eklenmiştir. Komünizmin çökmesi ile Bulgaristan bayrağı, 1991 yılında günümüzdeki son halini almıştır. Bulgaristan bayrağının geçirdiği bu değişimler için en etkili faktör Bulgaristan tarihi olmuştur.

Bulgaristan Bayrağına Benzer Bayraklar Hangileridir?

Bulgaristan bayrağına benzer bayraklar arasında; Macaristan Bayrağı ve Umman Bayrağı sayılabilir.

Bulgaristan bayrağı ile Macaristan Bayrağı aynı renklerin yukarıdan aşağıya kırmızı, beyaz, yeşil olarak farklı sıralamalarından oluşmuştur.

Bulgaristan bayrağının benzerleri arasında yer alan Umman Bayrağı, yeşil, beyaz ve kırmızı yatay üç şerit dışında bir dikey şerit ve amblem içerir.

Bulgaristan Bayrağı ile İlgili Protokol Kuralları Nelerdir?

Bulgaristan bayrak protokolü gereği; Meclis, bakanlıklar, başkanlıklar, ulusal televizyon kanal binaları, belediyeler, havalimanları, tren garı, limanlar, gümrük kapıları ve devlet okullarında kalıcı olarak çekilir.

Bulgaristan bayrağı diğer ülke bayrağı ile birlikte çekilecekse solda çekilir. Bulgaristan bayrağı çift sayıda ülke bayrağı ile birlikte çekilecekse, ortada yer alır. Bulgaristan bayrak protokolüne göre tek sayıda ülke bayrağıyla birlikte çekildiğinde, en sol ve en sağda iki adet Bulgaristan bayrağı çekilir. Bulgaristan bayrağı, ulusal yas durumlarında yarıya indirilir.

Paylaş: