bulgaristan cumhuriyeti bayrağı renkleri anlamı ve ölçüleri

Bulgaristan Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Bulgaristan bayrağı beyaz, yeşil ve kırmızı üç yatay çizgiden oluşmaktadır. Bulgaristan bayrağı 3:5 oranında ve dikdörtgen formunda bir bayraktır. Bulgaristan bayrağının dik olarak kullanılması gereken durumlarda renklerin sıralaması beyaz, yeşil, kırmızı olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bulgaristan bayrağının resmi renklerinden beyaz rengi barışı, yeşil rengi doğayı ve kırmızı rengi bağımsızlık savaşlarında hayatlarını kaybedenleri temsil etmektedir.

Bulgaristan Bayrağı
Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan Bayrak Ölçüleri Nedir?

Bulgaristan bayrak ölçüleri 3:5 oranındadır. Bulgaristan bayrağının yukarıdan aşağıya beyaz, yeşil ve kırmızı çizgileri aynı boyutlarda olmalıdır. Bulgaristan bayrağın en çok 18x30 cm, 24x40 cm, 90x150 cm ve 129x215 cm boyutlarında kullanılmaktadır.

Bulgaristan’ın Bayrağının Renkleri Nedir?

Bulgaristan’ın bayrağının renkleri beyaz, yeşil ve kırmızıdır.

Bulgaristan bayrağının resmi renklerinin renk formatlarına göre kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Renk FormatlarıBeyazYeşilKırmızı
Pantone%80’den fazla beyazlık347 U032 U
Hex Triplet#FFFFFF#009B74#D01C1F
RGB255,255,2550,155,116208,28,31
CMYK0/0/0/0100/0/100/00/100/100/0

Kırmızı Yeşil Beyaz Bayrak Sıralaması Neye Göre Yapılmıştır?

Bulgaristan bayrağı, Slav kardeşleri olan Rusya’nın bayrağından esinlenerek tasarlanmıştır. Rusya bayrağındaki mavi çizgi, yeşil olarak değiştirilmiştir. Bulgaristan’ın doğasını ve tarımsal zenginliğini temsil etmesi için Bulgaristan bayrağına yeşil renk eklenmiştir.

Bulgaristan Bayrağı Kim Tarafından Tasarlanmıştır?

Bulgaristan bayrağının günümüzdeki resmi renkleri olan beyaz, yeşil ve kırmızı ilk kez 1861 yılında kullanılmıştır. Bulgar devrimci Georgi Rakovski’nin önderliğindeki Gizli Cemiyet tarafından tasarlanan Bulgar bayrağı 1991 yılında bugünkü halini almıştır.

Bulgaristan Bayrağının Anlamı Nedir?

Bulgar bayrağı anlamı, Bulgaristan halkı için önemli olan değerlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Bulgaristan bayrağında bulunan beyaz rengi barış, sevgi, refah ve özgürlüğü temsil etmektedir. Bir tarım ülkesi olan Bulgaristan’ın bayrağındaki yeşil renk doğayı ve tarımsal zenginliği vurgulamaktadır. Bulgaristan bayrağındaki kırmızı renk ise bağımsızlık mücadelesini ve askeri cesareti temsil etmektedir.

Bulgaristan’ın Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Bulgaristan bayrağındaki renkler ilk olarak 1861 yılında kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nden ayrılarak bağımsızlık elde etmeyi amaçlayan Georgi Rakovski önderliğindeki Gizli Cemiyet tarafından tasarlanan Bulgaristan bayrağı ilk kez Osmanlı-Rus savaşları döneminde kullanılmıştır. 1861 yılından 1991 yılına denk Bulgaristan bayrağında kullanılan renklerin sırası birçok kez değişmiş ve bir dönem bayrağa Bulgaristan arması eklenmiştir. Günümüzdeki Bulgaristan bayrağı 12 Temmuz 1991 tarihinde son kez değişikliğe uğrayarak son halini almıştır.

Bulgaristan Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Bulgaristan’ın günümüzdeki resmi bayrağı 12 Temmuz 1991 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bulgaristan Tarihinde Kullanılan Bulgaristan Bayrakları Nasıldı?

Bulgaristan tarihinde kullanılan Bulgaristan bayraklarında en çok kırmızı, yeşil ve beyaz renkleri kullanılmıştır. Bu renklerin yanı sıra altın sarısı, siyah ve mavi renkleri de Bulgar bayraklarında yer almıştır.

Bilinen ilk Bulgar bayrağı, 7 ile 11. yüzyıllar arasında hüküm sürmüş, ilk Bulgar İmparatorluğu’nun krallarından Kral Krum’un bayrağıdır. Bu bayrak kırmızı, siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bayrağın sol yarısının ortasında kırmızı bir kare ve etrafını çevreleyen siyah bir kare bulunmaktadır. Bayrağın sağ yarısında ise “E” harfine benzeyen, ucu sivri siyah çubuklar bulunmaktadır.

1185–1396 tarihleri arasında hüküm süren İkinci Bulgaristan İmparatorluğu bayrağı altın sarısı plan üzerine kırmızı, yukarı doğru bakan “E” simgesi şeklindedir.

Günümüzde kullanılan Bulgaristan bayrağı ilk kez 1879 yılında Bulgaristan Prensliği’nde kullanılmıştır. Bulgaristan tarihi boyunca armalarda, bayraklarda ve çeşitli Bulgar liderler tarafından kullanılan önemli renkleri içeren bu bayrak, 1908 yılında ise Bulgaristan Krallığı’nı temsil etmiştir. 1946 yılında, bayrağın sol üst köşesine Bulgar arması eklenerek Bulgaristan Halk Cumhuriyeti için kullanılmıştır. 1946 yılından 1990 yılına kadar 4 farklı arma tasarımıyla kullanılan Bulgaristan bayrağı, yönetim değiştikten sonra 1879’da kabul edilen hali ile yeniden kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılan Bulgaristan bayrağı 1941 yılında kullanılan Bulgaristan bayrağının renkleri aynıdır.

Bulgaristan Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Bulgaristan’ın bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • İtalya
  • Macaristan
  • Tacikistan
  • İran
  • Litvanya
  • Rusya
  • Slovenya
  • Sırbistan
  • Slovakya

Bulgaristan Arması Nasıldır?

Bulgaristan armasının merkezinde üzerinde altın renkli bir aslan figürü olan kırmızı bir kalkan bulunmaktadır. Bu kalkanın üzerinde Bulgaristan tacı bulunmaktadır. Kalkanın her iki yanında, kalkanı tutan altın renkli aslanlar bulunmaktadır. Aslanların altında meşe yaprakları vardır ve meşe yaprakların altında altın harflerle “Съединението прави силата” (Birlik, güç verir.) yazmaktadır. Günümüzde kullanılan Bulgaristan arması 4 Ağustos 1997 tarihinde son halini almış ve kanunlarla koruma altına alınmıştır.

Bulgaristan armasına ait ilk örnekler 13. yüzyıla dayanmaktadır. Bu arma, üzerinde taç giymiş bir aslan figürünü barındırmaktadır. Daha sonraki yüzyıllarda birçok kez değişikliğe uğramış olmakla beraber, kullanılan bütün Bulgaristan armaları aslan ve taç figürlerini barındırmaktadır. Taç ve aslan figürleri Bulgar kültürü içinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bulgaristan Ulusal Marşının Anlamı Nedir?

Bulgaristan ulusal marşının anlamı aşağıda verilmiştir.

Ey görkemli eski dağlar
Yanında Tuna parlar,
Trakya’nın üstüne güneş parlar,
Pirinin ötesine alevler saçar.

Aziz Anavatan,
Dünyadaki cennetsin,
Aşkının, güzelliğinin,
Hiç sonu yok!

Sayısız kahramanlar yitirdik
Aziz vatanımız için,
Anacım, bize güç ver ki;
Yolumuza devam edelim!

Bulgaristan Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Bulgaristan milli marşı Mila Rodino, 1885 yılında Tsvetan Radoslavov tarafından yazılmış ve bestelenmiştir. Tsvetan Radoslavov Mila Rodino’yu, 1885 yılında yaşanan Sırp-Bulgar Savaşı’na katılmasıyla yazmıştır.

Bulgaristan 1886 ile 1964 yılları arasında 3 farklı milli marş kullanmıştır. 1960’larda değişen yönetim anlayışı ile beraber Bulgar şair Georgi Dzhagarov, Bulgaristan’ı yansıtmadığını düşündüğü milli marşın değişmesi için yönetime teklifte bulunmuştur. Teklifinin kabul edilmesinin ardından yeni bir milli marş arayışına girilmiş ve Georgi Dzhagarov’un önerisi Mila Rodino kabul edilmiştir. Georgi Dzhagarov ve Dmitry Metodiev marşın sözlerini yeniden düzenlemiş, Philip Kutev ve Alexander Raichev marşı yeniden bestelemiştir. Mila Rodino, 8 Eylül 1964 tarihinde Bulgaristan’ın milli marşı olarak kabul edilmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: