Sofya-havalimanindan-sehir-merkezine-ulasim

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Bulgaristan’da Sofya Havaalanına indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

 • Metro
 • Taksi
 • Otobüs

Sofya Havaalanı, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yer alan uluslararası bir havaalanıdır. Sofya Havaalanı, 1939 yılında inşa edilmiştir. Sofya Havaalanı, 2019 yılı itibariyle yıllık 7 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Türkiye’den Sofya havalimanına direk uçuş bulunmaktadır. Sofya’ya hava yolu ile gitmek isteyen Bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan vizesi almakla yükümlüdür.

Sofya Havaalanından Halk Otobüsü ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Sofya havaalanından Bulgaristan şehir merkezine yolculuk için seçeneklerden biri olan Stolichen Autotransport EAD halk otobüsü şirketine ait 84, 184 ve 384 numaralı otobüsler tercih edilebilir.

Sofya havaalanından Bulgaristan şehir merkezine yolculuk için tercih edilecek 84 ve 184 numaralı otobüsler, Sofya Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2 çıkışlarından kalkış sağlamaktadır, fakat 384 numaralı otobüs sadece Sofya Havaalanı Terminal 2 çıkışından kalkmaktadır.

Sofya havaalanından kalkış yapan 84 ve 184 numaralı otobüsler, Christopher Columbus Bulvarı, Tsarigradsko Shose Bulvarı ve sonunda General Gurko Sokağına ulaşan bir güzergaha sahiptir. General Gurko Sokağından Sofya şehir merkezine ulaşabilmek için otobüsten inilen noktanın karşısında bulunan Knyazheska Bahçesinin önünden, her yarım saatte bir kalkan 604 numaralı otobüsle ulaşmak mümkündür.

Sofya havaalanından kalkan 384 numaralı otobüs, Terminal 2’den Druzhba 1 yerleşim yeri boyunca ilerler, daha sonrasında Christopher Columbus Bulvarı boyunca ilerleyip sonunda Druzhba 2 yerleşim yerine ulaşan bir güzergaha sahiptir. Sofya şehir merkezine ulaşmak için, inilen durağın karşısındaki Teknopark Sofya isimli duraktan, her 15 dakikada bir kalkan 204 numaralı otobüs tercih edilebilir.

Sofya havaalanından Sofya şehir merkezine halk otobüsleri ile ulaşım bilet fiyatı 0.8 €’dur.

Bilet Büfesi
Bilet Büfesi

Sofya havaalanından Sofya şehir merkezine halk otobüsleri ile Sofya ulaşım bileti, Sofya Havaalanı terminal çıkışlarındaki büfe ve otomatlardan temin edilebilir.

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine 84 No’lu Otobüs ile Nasıl Ulaşılır?

Sofya Havaalanından şehir merkezine 84 no’lu otobüs ile ulaşmak için, Sofya Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2 çıkışlarından otobüs duraklarına erişilebilmektedir. Sofya Havaalanından şehir merkezine giden 84 no’lu otobüs, şehir merkezine yürüyüş veya otobüsle ulaşılabilecek kadar yakın bir varış noktası olan General Gurko Sokağına ulaşmaktadır.

Sofya Havaalanından şehir merkezine 84 no’lu otobus ile ulaşım bilet ücreti 0.80 €’dur. Sofya Havaalanından şehir merkezine 84 no’lu otobüs ile ulaşım süresi yaklaşık 40 dakikadır.

Sofya Havaalanından şehir merkezine 84 no’lu otobüs ile ulaşım haftaiçi ve haftasonu sefer saatleri aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir:

84 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 1’den haftaiçi kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

84 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftaiçi
84 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftaiçi

84 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 1’den hafta sonu ve tatillerde kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

84 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftasonu
84 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftasonu

84 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den haftaiçi kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

84 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi
84 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi

84 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den hafta sonu ve tatillerde kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

84 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu
84 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine 184 No’lu Otobüs ile Nasıl Ulaşılır?

Sofya Havaalanından şehir merkezine 184 no’lu otobüs ile ulaşmak için, Sofya Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2 çıkışlarından otobüs duraklarına erişilebilmektedir. Sofya Havaalanından şehir merkezine giden 184 no’lu otobüs General Gurko Sokağına ulaşmaktadır.

Sofya şehir merkezine 184 no’lu otobüs ile ulaşım bilet ücreti 0.80 €’dur. Sofya Havaalanından şehir merkezine 184 no’lu otobüs ile ulaşım süresi yaklaşık 40 dakikadır. Sofya Havaalanından şehir merkezine 184 no’lu otobüs ile ulaşım haftaiçi ve haftasonu sefer saatleri aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir:

184 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 1’den haftaiçi kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

184 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftaiçi
184 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftaiçi

184 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 1’den hafta sonu ve tatillerde kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

184 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftasonu
184 No'lu Otobüs - Terminal 1 - Haftasonu

184 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den hafta içi kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

184 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi
184 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi

184 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den hafta sonu ve tatillerde kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

384 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu
184 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine 384 No’lu Otobüs ile Nasıl Ulaşılır?

Sofya Havaalanından şehir merkezine 384 no’lu otobüs ile ulaşmak için, Sofya Havaalanı Terminal 2 çıkışlarından otobüs duraklarına erişilir ve otobüs, Druzhba 2 yerleşim yerine ulaşan bir güzergaha sahiptir.

Sofya Havaalanından şehir merkezine giden 384 no’lu otobus, şehir merkezine başka bir otobüsle ulaşılacak kadar uzak bir varış noktasına, Druzhba 2 yerleşim yerine ulaşmaktadır.

Sofya Havaalanından Druzhba 2 yerleşim yerine giden güzergaha sahip 384 no’lu otobüs ulaşım bilet ücreti 0.80 €’dur. Sofya Havaalanından Druzhba 2 yerleşim yerine giden 384 no’lu otobüs ile yolculuk yaklaşık 43 dakika sürmektedir. Sofya Havaalanından Druzhba 2 yerleşim yerine giden 384 no’lu otobüsten indikten sonra Sofya şehir merkezine ulaşmak için, inilen durağın karşısındaki Teknopark Sofya isimli duraktan, her 15 dakikada bir kalkan 204 numaralı otobüs tercih edilebilir.

Sofya şehir merkezine ulaşmak için, inilen durağın karşısındaki Teknopark Sofya isimli duraktan binilen 204 numaralı otobüsün bilet ücreti 0.80 €’dur. Druzhba 2 yerleşim yerinden Sofya şehir merkezine ulaşmak için Teknopark Sofya isimli duraktan binilen 204 numaralı otobüs ile yolculuk yaklaşık 53 dakika sürmektedir.

Sofya Havaalanından Druzhba 2 yerleşim yerine ulaşan güzergaha sahip 384 no’lu otobüsün haftaiçi ve haftasonu sefer saatleri aşağıdaki gösterilmiştir:

384 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den hafta içi kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

1 384 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi
384 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftaiçi

384 no’lu otobüs Sofya Havaalanı Terminal 2’den hafta sonu ve tatillerde kalkış saatleri aşağıdaki gibidir:

184 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu
384 No'lu Otobüs - Terminal 2 - Haftasonu

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

Metro taşımacılık hizmetlerini kullanarak Sofya Havaalanından çeşitli şehir merkezlerine nasıl ulaşılacağı aşağıda sıralanmıştır.

 • Sofya Havaalanındaki metro istasyonu Terminal 2’nin doğu kesiminde yer almaktadır.
 • Sofya Havaalanında, Terminal 2’nin halka açık alanında mavi renkteki kat işaretlerini takip ederek metro istasyonuna ulaşılabilir.
 • Sofya Havaalanı Terminal 1’den metro istasyonuna, Terminal 2’ye götüren, her 30 dakikada bir hareket eden ve yaklaşık 15 dakika süren ücretsiz transfer otobüsünden 07:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 • Sofya şehir merkezine ulaşmak için Terminal 2’nin yakınında bulunan Sofya Havalimanı Metro İstasyonu’na gidilir.
 • Sofya Havalimanı Metro İstasyonunda bulunan veznelerden ve bilet makinelerinden bilet satın alınır.
 • Sofya Havaalanından şehir merkezine giden M4 metro hattına bilinir.
 • Sofya şehir merkezine giden M4 Metro hattı trenleri istasyondan yaklaşık her 15 dakikada bir hareket eder ve şehir merkezindeki Serdika istasyonuna yolculuk süresi 26 dakika sürer.

Sofya şehir merkezine giden M4 Metro hattı treni tek yön bilet fiyatı 0.8 € tutarındadır ve metro ağı her gün 05:00-00:00 arası çalışır.

Sofya Metrosu hatları aşağıdaki gibidir.

 1. Sofya Metrosu M1 Hattı: Slivnitsa-Lyulin-Zapaten Park-Vardar-Konstantin Velichkov-Opalchenska-Serdika-Sofia Üniversitesi-Vasil Levski Stadyumu-Joliot Curie-G.M Dimitrov-Musagenitsa-Mladost 1-Alexander Malinov-Acad. Alexander Balan-Sofia Business Park güzergahında hizmet verir.
 2. Sofya Metrosu M2 Hattı: Obelya-Lomsko Shose-Beli Dunav-Nadezhda-Khan Kubrat-Prenses Marie Louise- Central Railway Station-Lavov Most- Serdika-National Palace of Culture-European Union-James Bourchier-Vitosha güzergahında hizmet verir.
 3. Sofya Metrosu M3 Hattı: Krasno Selo-Bulgaria-Medical University- National Palace of Culture-Sveti Patriarh Evtimiy-Orlov Most-Teatralna-Hadzhi Dimitar güzergahında hizmet verir.
 4. Sofya Metrosu M4 Hattı: Obelya-Slivnitsa-Lyulin-Zapaden Park-Vardar-Konstantin Velichkov- Opalchenska- Serdika- Sofia Üniversitesi- Vasil Levski Stadyumu- Joliot Curie- G.M Dimitrov- Musagenitsa- Mladost 1- Mladost 3-IEC Tsarigradsko Shose-Druzhba-Iskarsko Shose-Sofiyska Sveta Gora-Sofia Airport güzergahında hizmet verir.
Sofya Metro Haritası
Sofya Metro Haritası

Sofya Metrosu, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da hizmet veren hızlı ulaşım ağıdır ve 1998’de faaliyete geçmiştir. Sofya Metrosu, 2020 itibariyle birbirine bağlı 4 hattan oluşur, 43 istasyona hizmet verir ve toplam rota uzunluğu 43 kilometredir.

Sofya Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Sofya Havaalanından Sofya şehir merkezine ulaşım için taksiler 7/24 hizmet veren uygun bir ulaşım seçeneğidir. Sofya havalimanında terminallerin içinde taksi hizmeti talep edilebilecek resmi taksi masaları bulunmaktadır.

Sofya Havaalanından Sofya şehir merkezine taksi ücreti, 05:00–24:00 saatleri arası 8 €, 00:00–05:00 saatleri arası 10 €’dur ve buna ek olarak taksi çağırma ücreti 0.3 €’dur. Sofya Havaalanından Sofya şehir merkezine taksiyle yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

Sofya şehir merkezine ulaşım için tercih edilen takside, sürücüyle ilgili bir sorun olması durumunda, yardım istemek için taksi şoföründen alınan fişle birlikte Sofya Havaalanındaki terminallerde bulunan resmi taksi masalarına başvurulabilir.

Zapaden Park ile Sofya Havaalanı Arası Mesafe Ne Kadar?

Zapaden Park ile Sofya Havaalanı arası mesafe 14 kilometredir.

Zapaden Park ile Sofya Havaalanı arası arabayla yaklaşık 18 dakika sürmektedir.

Zapaden Park ile Sofya Havaalanı arası metroyla yaklaşık 43 dakika sürmektedir.

Sofya’da Dil Eğitimine Gitmek için Hangi Okullar Tercih Edilmelidir?

Sofya’da İngilizce, Bulgarca ve Rusça dilleri için dil eğitimi alınabilmektedir. Sofya dil okulları , diğer Avrupa başkentlerine göre uygun fiyatıyla ön plana çıkmaktadır.

Sofya’da dil eğitime gitmek için Edno Dil Okulları, Big Ben Dil Okulları, Met İngilizce Dil Okulu, London School of English dil okulu tercih edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Bulgaristan dil okulları son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: