İngiltere Tier 1 Vizesi

Tier 1 Vizesi: 2024 Yılında İngiltere Yeni Girişimci ve Yatırımcı Vizeleri

Tier 1 vizesi dünyanın en popüler yatırım programlarından biri olup İngiltere vatandaşlığına kadar uzanan bir süreç olduğundan dolayı fazlasıyla talep görmektedir. Tier 1 vize programı; İngiltere’de iş sahibi olmak isteyenlerin, yatırım yapmak için yeterli miktarda fona sahip olan yatırımcıların, kendi uzmanlık alanında kayda değer yeteneklere sahip olduğunu düşünen girişimcilerin başvurabileceği yüksek değerli göçmenlere hitap eden bir programdır.

2017-2021 arasında verilen İngiltere Tier 1 vize sayıları tablodaki gibidir.

YılAna başvuru sahiplerine verilen vize sayısıBağımlı kişilere verilen vize sayısı
2017350531
2018376590
2019360565
2020261375
2021211353

Vizem.net son yapılan değişiklikler doğrultusunda İngiltere’de iş kurmak ve yatırım yapmak isteyen kişilerin vize ve oturum izni başvuruları için güncel uzman desteği sunan akredite danışmanlık kuruluşudur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Tier 1 Vizesi Veriyor Mu?

İngiltere artık Tier 1 vizesi vermemektedir. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından İngiltere Vize ve Göç Dairesi’nin Tier 1 vizesi başvurularını kabul etmediği ve ancak güncel olarak İngiltere'de Tier 1 vizesiyle bulunanların vize uzatma işlemlerini ve 2023 yılına kadar devamlı ikamet izni başvurularını yapabilecekleri bildirilmiştir.

Tier 1 vize başvurularının kabul edilmemesi nedeniyle İngiltere’de iş kurmak isteyen girişimciler ve yatırımcıların yeni vize türlerinden birine başvurması gerekmektedir.

Yeni İngiltere Tier 1 Vizesi Türleri Nelerdir?

Yeni İngiltere Tier 1 vizesi türleri eski adlarıyla birlikte aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Brexit öncesi vize türleriBrexit sonrası vize türleri
İngiltere Tier 1 girişimci vizesiİngiltere innovator vizesi
İngiltere Tier 1 mezun girişimci vizesiİngiltere start-up vizesi
İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesiyürürlükten kaldırılmıştır.
İngiltere Tier 1 olağanüstü yetenek vizesiİngiltere küresel yetenek vizesi

İngiltere İnnovator Vizesi Nedir?

İngiltere innovator vizesi bir çalışma vizesidir. İngiltere innovator vizesi, İngiltere’de yenilikçi bir iş kurmak ve işletmek isteyenlere, gerekli koşullar sağlandığı takdirde, verilmektedir. İnnovator vizesine başvuran kişilerin planladığı işin belli kuruluşlar tarafından onaylanması, rastgele bir fikir olmaması ve piyasadaki mevcut işlerden farklı, orijinal ve büyüme potansiyeline sahip olması gereklidir.

Innovator vizesine sahip olan kişiler İngiltere’de 3 yıl kalabilmektedir. Kişi, innovator vizesi ile 3 yılı tamamladıktan sonra kalış süresini 3 yıl daha uzatabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere’de 3 yıl kaldıktan sonra kalıcı oturma izni başvurusu yapılabilmektedir. Kişi evli ve çocuk sahibi ise; bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak eşini ve çocuklarını yanında getirebilme hakkına sahiptir.

İngiltere Start Up Vizesi Nedir?

İngiltere start-up vizesi, yenilikçi ve özgün iş fikirlerine sahip olan kişilere verilen bir vize türüdür. Start-up vizesi başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalı ve yeterli derecede İngilizce bildiğini ispatlayabilmelidir. Start-up vize başvurusunda bulunmadan önce İngiltere hükümeti tarafından yetkilendirilen bir kuruluştan iş fikrinin onaylanması gerekmektedir.

İngiltere start-up vizesi ile ülkede 2 yıl kalınabilmektedir ve start-up vizesinin süresi uzatılamamaktadır. Kişi planladığı işe devam ederek başka bir işte de çalışabilmektedir. Bazı farklı vize türlerinden startup vizesi İngiltere vize türüne geçiş yapma imkanı sunulmaktadır. Başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise beraberinde getirebilmektedir.

İngiltere Küresel Yetenek Vizesi Nedir?

İngiltere küresel yetenek vizesi; akademi, araştırma, sanat ve kültür, dijital teknoloji alanlarında liderlik potansiyeli olan kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Vize başvurusunda bulunmadan önce kişinin liderlik vasfını kanıtlayıp yetkilendirilmiş bir kuruluş tarafından onay alması gerekmektedir. Kişi; belirtilen alanlarda geçerli bir ödüle sahip ise onay almaya gerek kalmadan vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

İngiltere küresel yetenek vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. İngiltere global talent vizesi olarak da bilinen bu vize ile İngiltere’de 5 yıla kadar kalınabilmektedir. İngiltere yetenek vizesi ile İngiltere’ye gelen liderler, süresiz oturma izni alabilmektedir; fakat oturma iznine başvuru yapmadan önce İngiltere’de 5 yıl boyunca yaşayıp çalışmak gerekmektedir. İngiltere’de devamlı ikamet izni kişiye çalışma, eğitim görme ve uygun şartlar dahilinde sosyal haklara başvurma fırsatı sunmaktadır.

İngiltere Yeni Tier 1 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere yeni Tier 1 vize başvurusu için ilk olarak İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından tanınmış bir onay kuruluşundan başvuru sahibinin uygunluk onayı alması gerekmektedir. Tanınan kuruluş tarafından onay mektubu alınmasının ardından 3 ay içerisinde Gov.Uk internet adresi üzerinden Tier 1 vize türü için online başvuru yapılması gerekmektedir; online başvuruda başvuru formu doldurulup, vize ücreti ve göçmenlik sağlık ek ücret ödemeleri yapılmaktadır.

Ödenecek ücretler ve başvuru formunun tamamlanması ardından başvuru sahibinin mail adresine onay maili iletilmektedir ve gelen onay mailinin yetkili aracı kurum internet adresinden vize randevusu alınmalıdır. Randevu tarihinde aracı kurum vize merkezinde biyometri işlemleri yapılmakta ve pasaport teslim edilmektedir.

İngiltere Tier 1 Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere Tier 1 vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

Vize türleriBaşvuru ücretiGöçmenlik sağlık ek ücreti
İngiltere innovator vizesi1.036 İngiliz sterlini3 yıl için 1.872 İngiliz sterlini
İngiltere start-up vizesi378 İngiliz sterlini2 yıl için 1.248 İngiliz sterlini
İngiltere küresel yetenek vizesi623 İngiliz sterliniHer yıl için 624 İngiliz sterlini

Yeni İngiltere Tier 1 Vizeleri Kaç Yıllık Verilir?

Yeni İngiltere Tier 1 vizelerinden innovator vizesi 3 yıl süreyle, yetenek vizesi tercihe göre en fazla 5 yıl süreyle verilmektedir ve bu süreler uzatılabilmektedir. Start-up vizesi 2 yıl süreyle verilmekte ve uzatılamamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: