İngiltere Innovator Vizesi

İngiltere Innovator Vizesi Başvuru Süreci 2023

İngiltere innovator vizesi, İngiltere’de yenilikçi ve ölçeklenebilir iş kurup, kurdukları işi geliştirmek isteyen deneyimli iş insanlarına uygun bir çalışma vizesi türüdür. İngiltere innovator vize kategorisi 29 Mart 2019 tarihinde alınan kararla, İngiltere Tier 1 girişimci vize kategorisinin yerini almıştır. İngiltere innovator vizesi İngiltere’deki yenilikçi, uygulanabilir, ölçeklenebilir işletmelerin geliştirilmesini destekleyip, yatırımları teşvik ederek ekonomik büyümeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İngiltere innovator vizesi ile İngiltere’de bir iş kurmayı hedefleyen deneyimli iş insanlarının, en az 50.000 sterlin sermayesi olmalıdır ve kurulacak işletme, onay yetkisine sahip bir kuruluş tarafından onaylanmalıdır.

İngiltere innovator vizesi onaylandığında 3 yıl süre ile verilmektedir ve başvuru sahipleri aile bireylerini İngiltere’ye götürebilmektedir. İngiltere yatırımcı vizesi sahipleri oturumlarını uzatmak için 3 yıl sonunda tekrar başvuru yapabilmektedir ve nihayetinde onay kuruluşu tarafından onay verilirse daimi oturum hakkı kazanabilmektedir.

Vizem.net İngiltere'de yatırım yaparak iş kurmak isteyen TC vatandaşları için Birleşik Krallık yeni vize sistemi çerçevesinde güncel bilgi ve başvuru danışmanlık hizmeti veren başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler İngiltere Innovator Vizesi Alabilir?

İngiltere innovator vizesi; yenilikçi, uygulanabilir, ölçeklenebilir ve İngiltere mevcut pazarında bulunmayan yeni iş fikri sunabilen deneyimli iş adamlarına uygun vize türüdür. İngiltere innovator vizesi başvuru sahibi, ortak bir girişimin parçası olarak çalışabileceği gibi, tek başına veya girişimci bir ekibin elemanı olarak çalışabilmektedir.

İngiltere Innovator Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere innovator vizesi almak ve sağladığı haklardan faydalanmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İngiltere innovator vizesi almak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere innovator vize başvurusuna konu olan işin yenilikçi olması
 • Başvuru sahibi tarafından ortaya konulan iş fikrinin; yenilikçi, uygulanabilir ve ölçülebilir olduğunun yetkili bir kuruluş aracılığıyla onaylanması
 • Yetkili onay kuruluşu ile 6 ay, 12 ay ve 24 ay arayla iletişime geçilmesi
 • Yasal yollardan elde edilen 50,000 sterlin sermaye miktarının karşılanması
 • Başvuru sahibinin, kendisi ve birinci derece aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yeter derecede geliri olduğunu beyan etmesi
 • Başvuru sahibinin CEFR (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) seviyesinde B2’ye (Upper Intermediate)göre İngilizce dil becerilerinin yeterli olduğunu kanıtlaması
 • Başvuru sahibinin son 6 ay içinde herhangi bir suçtan hüküm giymediğini doğrulayan sabıka kaydının sağlanması

İngiltere Innovator Vizesi İçin Minimum Yatırım Miktarı Nedir?

İngiltere innovator vizesi için minimum yatırım miktarı, yasal yollarla elde edildiği belgeyle kanıtlanabilen 50.000 sterlindir. İngiltere innovator vizesi ile daha önce halihazırda şirket kurmuş ve kurdukları şirket onay kuruluşu tarafından onaylanmış ya da iş değişikliği yetkili kuruluş tarafından onaylanmış başvuru sahiplerinin herhangi bir sermaye fonuna sahip olmalarına gerek yoktur.

İngiltere innovator vize sahipleri işbirliği ile takım oluşturabilmektedir ancak her başvuru sahibi ayrı ayrı 50.000 sterlin sermaye fonu beyan etmek zorundadır. İngiltere innovator vize başvuru sahibinin innovator vize geçerlilik süresi zarfında ek yatırımlar yapmasına ya da mülk almasına engel herhangi bir durum yoktur. İngiltere innovator vize başvuru sahibi, vizenin geçerliliğini korumak için daimi ikamet verilene kadar İngiltere’de yaptığı yatırımlara devam etmelidir.

İngiltere Innovator Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere innovator vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kimlik ve milliyeti gösterir nitelikte, 1 boş sayfası olan geçerli bir pasaport ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvurudan önceki 28 gün boyunca başvuru sahibinin hesabında en az 1.270 sterlin tutarında tasarruf olduğunu gösterir banka hesap dökümü istenmektedir.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: İngilizce dil gereksinimlerinin yerine getirildiğini kanıtlayan dil yeterlilik belgesi istenmektedir.
 • Yatırım fon kanıt belgesi: İngiltere’de iş kurmak isteyen başvuru sahiplerinin yatırım için kullanılacak fonun kaynağını belgelemeleri gerekmektedir.

İngiltere innovator vize başvurularında başvuru sahibinin koşullarına göre istenen ek belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. İngiltere innovator vize başvuru belgeleri İngilizce veya Galce değilse, başvuru evraklarının sertifikalı çeviri firmaları tarafından onaylanmış çevirisi istenmektedir.

İngiltere Innovator Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere innovator vize başvurusu için İngiltere’deki yetkili onay kuruluşundan onay mektubu alınmalı, gerekli yatırım ve vize evrakları tamamlamalı ardından İngiltere hükümet web sitesi gov.uk aracılığıyla online olarak başvuru yapılmalıdır. İngiltere hükümet web sitesi üzerinden yapılan online başvurudan sonra biyometrik veri kaydı işlemlerinin tamamlanması için başvuru sahibinin şahsen aracı kurum vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

İngiltere İçin Innovator Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere için innovator vize ücreti kapsamında başvuru sahibinden 1,036 sterlin ve başvuru sahibinin eşi ve çocukları için ayrı ayrı 1,036 sterlin tahsil edilmektedir. İngiltere innovator vizesi başvuru ücretine ilave olarak göçmenlik sağlık ek ücretinin ödenmesi gerekmektedir. İngiltere innovator vize başvuru ücretleri online başvuru sırasında kredi kartı ile ödenmektedir.

Başvuru harcı, göçmenlik sağlık ek ücreti, yeminli tercüme işlemleri, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil tüm harcamalar için İngiltere innovator vizesi masrafları 2022 yılında 3.840 euro tutmaktadır.

İngiltere Innovator Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere innovator vizesi ile İngiltere’de çalışma izni alındığında ya da İngiltere innovator vizesi ile giriş yaptıktan sonra başka vize türüne çevrildiğinde İngiltere’de 3 yıl kalma hakkına sahip olunmaktadır.

İngiltere Innovator Vize Süresi Kaç Yıl Uzatılabilir?

İngiltere innovator vize süresi dolduktan sonra 3 yıl daha uzatmak için başvuru yapılabilmektedir. İngiltere innovator süresini uzatmak için gerekli ücret 1,292 sterlindir ve İngiltere innovator vizesinin uzatılması için başvuru yapma sayısında herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere innovator vizesi ve İngiltere’de yatırım yapmak konularında merkezimize en sık yöneltilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

İngiltere Innovator Vizesi İle AB Ülkelerinde Çalışılabilir Mi?

Hayır, İngiltere innovator vizesi başvuru sahibinin sadece İngiltere’de yaşamasına ve çalışmasına izin vermektedir.

İngiltere'de Innovator Vizesi İçin Yapılan Yatırım Satılabilir Mi?

İngiltere innovator vize sahibi, vize süresi devam ederken İngiltere’deki yatırımlarını dilediği zaman geri çekmekte veya satmakta özgürdür ancak yatırımlar geri çekildiğinde veya satıldığında İngiltere innovator vizesi başvuru sahibi artık İngiltere’de yatırımcı olarak görülmeyeceği için İngiltere’de ikamet etme hakkını kaybetmektedir. İngiltere innovator vizesi ile İngiltere’ye giriş yaptıktan ve daimi ikamet hakkı kazandıktan sonra İngiltere’deki yatırımlar serbestçe satılabimekte ya da geri çekilebilmektedir.

Innovator Vizesi İle İngiltere Yatırımcı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Innovator vizesi ile İngiltere yatırımcı oturum izni, vize alındıktan 3 yıl sonra kurulan şirketin başarılı olması veya işyerinin 5 yıl süresince asgari performans kriterlerini karşılaması durumunda başvuruda bulunulması ile verilmektedir.

İngiltere innovator vizesi sahibinin İngiltere innovator vizesi ile yatırımcı oturum izni alabilmesi için yapılan son yatırımını innovator kategorisinde yaptığı, İngilizce dilinde ve İngiltere’de yaşam hakkında yeterli donanıma sahip olduğu, göç yasalarını ihlal etmediği, reddetme kriterlerine dahil olmadığı, daimi ikamet gereksinimlerini karşılıyor olduğu ve sürekli olarak sabit adreste bulunduğu konularında İngiltere Vize ve Göç Dairesi’nden kabul görmesi gerekmektedir.

İngiltere innovator vizesi ile İngiltere oturma izni almak için işletmenin başarı kriterlerini karşılaması beklenmektedir. İngiltere innovator vizesi ile oturum izni almak için kurulan işletmenin sermayesinin en az 50,000 sterlin olması, işletmenin yıllık 25,000 sterlin maaşla en az 5 yerel işçiyi tam zamanlı istihdam etmesi, işletmenin en az 10 tam zamanlı yerel işçiyi istihdam etmesi, işletme müşterilerinin sayısının son 3 yılda en az iki katına çıkmış olması ve benzer alanlarda faaliyet gösteren İngiliz işletmelerinin ortalama müşteri sayısından daha yüksek müşteriye sahip olması, işletmenin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yapmış ve İngiltere’de fikri mülkiyet haklarının korunmasına başvurulmuş olması kriterlerinden en az 2 tanesinin karşılanması gerekmektedir.

Innovator Vizesi İle İngiliz Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

İngiltere innovator vizesi ile İngiliz vatandaşlığı alınabilmesi için başvuru sahibinin İngiltere hükümeti tarafından belirlenen kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

İngiltere innovator vize sahipleri, İngiltere’de en az 5 yıl yaşadıktan ve dil gerekliliği ve diğer zorunlu kriterleri yerine getirdikten sonra en az 1 yıl boyunca İngiltere’de kalıcı ikamet etmeleri durumunda İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır.

İngiltere Startup Vizesi Innovator Vizesine Çevrilebilir Mi?

Evet, İngiltere startup vizesi sahipleri gerekli şartları sağladıkları takdirde İngiltere innovator vizesine geçiş yapabilmektedir.

İngiltere startup vizesini innovator vizeye çevirebilmek için innovator vize başvurusu yapmadan önce iş veya iş fikrinin yetkili bir organ tarafından onaylanması ve başvuru sahibine onay mektubu gönderilmesi, İngilizce dil yeterliliğine sahip olunması ve en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. İngiltere startup vizesi sahibinin İngiltere innovator vizeye geçiş yapabilmesi için İngiltere’de kalacağı süre zarfında ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek düzeyde mevduatının olması şartı aranmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: