İngiltere Sanatçı Vizesi

İngiltere Sanatçı Vizesi: 2023'te Sanatçılar için Ziyaret ve Çalışma Vizeleri

İngiltere dünyaca bilinen müzeler, operalar, sanat galerileri ve daha birçok sanatsal unsur ile zengin bir kültüre sahiptir. Tate Modern ve Ulusal Galeri İngiltere’nin birçok sergiye ev sahipliği yapan en meşhur kuruluşlarıdır. The Lowry İngiltere’deki tiyatro, opera, müzik, dans, komedi ve görsel sanatlardan oluşan etkinlikleri izleyicilere sunan tescilli bir yardım kuruluşudur. İngiltere’de sanatçılara yarışmalara, seçmelere, atölye çalışmalarına katılma, bireysel veya grup performansları sergileme, kültürel etkinlik ya da festivallerde yer alma gibi çeşitli fırsatlar tanınmaktadır.

İngiltere sanatçı vizesi, konser, atölye çalışmaları, tanıtım faaliyetleri ve festival gibi kültürel etkinliklere katılım amacıyla İngiltere’yi ziyaret edecek sanatçıların alması gereken vizedir. İngiltere sanatçı vizesi üstlenilen faaliyetin türüne ve uzunluğuna bağlı olarak birkaç farklı vize türünü ifade edebilir.

Kısa süreliğine veya tek bir etkinlik için İngiltere’de bulunacak olan sanatçıların ziyaretçi vizesi türlerinden birini tercih etmeleri gerekmektedir. İngiltere’de ücretli istihdam edilecek olan veya 6 aydan uzun süre kalacak olan sanatçıların çalışma vizesi türlerinden birini tercih etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net Türkiye'den İngiltere'ye ziyaretçi veya çalışan olarak seyahat edecek sanatçıların vize başvuru işlemlerinde evrak kontrolünden vize takibine dek tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'ye Gidecek Sanatçıların Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

İngiltere’ye 6 aydan kısa süreli ve ziyaret amaçlı seyahat edecek sanatçıların alabileceği vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere ziyaretçi sanatçı vizesi
 • İngiltere ücretli ziyaret vizesi

İngiltere’ye 6 aydan uzun süreli ve çalışma amaçlı seyahat edecek sanatçıların alabileceği vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere geçici çalışma vizesi (Tier 5 yaratıcı çalışan kategorisi)
 • İngiltere skilled worker vizesi (Tier 2 nitelikli çalışan kategorisi)
 • İngiltere küresel yetenek vizesi (Tier 1 kültür sanat kategorisi)

İngiltere Ziyaretçi Sanatçı Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere ziyaretçi sanatçı vizesi İngiltere’de 6 aydan kısa süre kalacak ve festival, konser, performans gibi kültür ve sanat alanında bir etkinliğe katılım sağlayacak kişilere verilmektedir. İngiltere’de bireysel veya grup performansı sergileyecek, yarışma ve seçmelere katılacak, kişisel gösteriler sergileyecek, tanıtım faaliyetlerinde yer alacak, atölye çalışmalarına katılacak, kültürel faaliyetlerde ve festivallerde yer alacak olan sanatçılar, müzisyenler İngiltere sanatçı vizesi alabilmektedir.

İngiltere Sanatçı Çalışma Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere sanatçı çalışma vizesi İngiltere’de 6 aydan uzun süre kalacak, kültür ve sanat alanında bir işte ücretli olarak çalışacak dansçı, koreograf, sirk çalışanı, müzisyen, yazar, fotoğrafçı, sanat memuru, yapımcı ve yönetmen gibi sanatçılara verilmektedir.

İngiltere'ye Sanatçı Olarak Gitmek için Sponsor Gerekir Mi?

İngiltere’ye sanatçı olarak gitmek için, ziyaret amaçlı yapılan seyahatlerde sponsor gerekli değildir. İngiltere’ye çalışmak amacıyla gidecek sanatçıların İngiltere’deki bir sponsordan sponsorluk sertifikası alması gerekmektedir.

İngiltere Sanatçı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere sanatçı vizesi başvurusu, tüm sanatçı vizesi tipleri için Gov.Uk başvuru portalı üzerinden online olarak yapılmaktadır. İngiltere sanatçı vizesi başvurusu için öncelikle Gov.Uk websitesinin Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik bölümünden hazırlanması gereken evrakların öğrenilmesi, online başvuru formunun doldurulması,

vize başvuru ücret ödemesinin yapılması ve vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. İngiltere sanatçı vizesi randevusunda aracı kurum vize merkezinde online olarak yükleme yapılmadıysa evrak teslimi, pasaport teslimi ve biyometrik veri kaydı yapılmaktadır. Biyometrik verilerin kaydı amacıyla parmak izi ve fotoğraf alınmaktadır ve işlemlerin tamamlanmasının ardından başvuru değerlendirilmek üzere Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik Bürosu’na iletilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere sanatçı vizesi başvurularında online evrak yükleme, dilekçe ve randevu işlemleri uzman ülke danışmanları tarafından tamamlanmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Sanatçılar için İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

Sanatçılar için İngiltere vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere turist vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve online olarak Gov.Uk websitesinden doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf : Son 6 ay içinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm ebadında, renkli olmalıdır.
 • Pasaport: En az 1 boş sayfa içermeli ve seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Maddi kanıt: İngiltere’de bulunulacak süre boyunca yaşam masraflarını karşılamaya yönelik finansal araçların kanıtlanması gerekmektedir Son altı aya ait banka hesap özeti veya aynı döneme ait maaş bordroları sunulabilir.
 • Konaklama ayrıntıları: İngiltere’de nerede konaklanacağını gösterir belge ibraz edilmesi gerekmektedir. Otel rezervasyonu veya İngiltere’de seyahat masraflarını karşılayan kişinin kimlik bilgileri ve ikamet adresi ya da İngiltere’de yaşayan herhangi bir akrabanın kimlik bilgileri ve pasaport numarası sunulabilir.
 • Ayrıntılı seyahat programı: İngiltere’de ziyaret edilecek yerler, rezerve edilen turlar, toplantı veya festival ajandası gibi bilgileri ve gidişi dönüş tarihini içeren seyahat planı ibraz edilmelidir.
 • Önceki seyahat geçmişi: Son 10 yıllık döneme ait seyahat geçmişi, mevcut ve eskipasaportlardaki vizeler ve giriş/çıkış sınır damgaları ile ispatlanabilmektedir.
 • İkamet adresi ayrıntıları: Başvuru sahibinin kendi ülkesindeki ikamet adresini ve ne kadar süredir orada yaşadığını gösteren belge sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: Davet mektubu zorunlu olmamakla birlikte başvuruyu güçlendiren bir unsurdur. İngiltere’de yaşayan bir kişi tarafından konsolosluğa hitaben ve İngilizce olarak yazılmalıdır.
 • Vize ücreti: Vize ücretinin online başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet üzerinden alınabilmektedir.

Yukarıda listelenen evraklar İngiltere’ye ziyaretçi olarak 6 aydan kısa süre kalacak sanatçılar için geçerli olup, 6 aydan uzun süre kalacak olanların vize başvuruları için İngiltere’deki onaylı bir kuruluştan sponsorluk sertifikası almaları gerekmektedir. Vize türüne göre istenilen evraklar değişiklik gösterebilir.

İngiltere Sanatçı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere sanatçı vizesi ücreti başvurulan vizenin türüne ve süresine bağlı olarak değişmektedir. İngiltere ziyaretçi sanatçı vizesi başvuru ücreti 100 İngiliz sterlini, İngiltere’de 6 aydan uzun süre çalışacak sanatçılar için İngiltere’de geçici çalışma vizesi (Tier 5) başvuru ücreti 259 İngiliz sterlini, İngiltere nitelikli çalışan vizesi (Tier 2) başvuru ücreti 625 İngiliz sterlini, İngiltere küresel yetenek vizesi başvuru ücreti 623 İngiliz sterlinidir.

İngiltere Sanatçı Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İngiltere sanatçı vize başvurusu, online başvurunun ardından, kimlik tespiti ve gerekli belgelerin teslimi yapıldıktan sonra, 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır. İngiltere sanatçı vize başvurusu destekleyici evrakların doğrulanması gerektiğinde veya başvuru sahibi vize mülakatına davet edildiğinde daha uzun sürebilmektedir ve bu gibi durumlarda başvuru sahibi ile iletişime geçilmektedir.

Yabancı Sanatçılar İngiltere'de Çalışabilir Mi?

Yabancı sanatçılar İngiltere’de, ziyaretçi vizesi ile giriş yaptıkları takdirde ücretli veya ücretsiz herhangi bir işte çalışma hakkına sahip değildir. İngiltere’ye uzun süreli çalışma vizesi alarak giden sanatçılar, kendilerine sponsorluk sertifikası sağlayan kuruluşta çalışma hakkına sahiptir.

Sanatçı Vizesi ile İngiltere'ye Yerleşilebilir Mi?

Sanatçı vizesi ile İngiltere’ye yerleşmek, sahip olunan vize türüne göre mümkün olabilmektedir.

Sanatçı vizesi türlerinden olan İngiltere nitelikli çalışma vizesi veya İngiltere küresel yetenek vizesi sahipleri, vize türüne göre İngiltere’de 3 ila 5 yıl süreyle ikamet etmiş olmaları ve belli şartları sağlamaları halinde süresiz İngiltere yerleşim vizesi başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere Sanatçı Vizesi ile İngiltere'de İş Kurulabilir Mi?

İngiltere sanatçı vizesi ile İngiltere’de iş kurma hakkı, yalnızca İngiltere yetenek vizesi sahiplerine tanınmaktadır. İngiltere yetenek vizesi ile İngiltere’ye gidenler kazanç getiren bir tiyatro sahnesi, dans okulu, müzik stüdyosu, fotoğrafçılık atölyesi gibi sanatsal işler kurabilmektedir.

İngiltere’ye ziyaretçi sanatçı vizesiyle veya nitelikli çalışan vizesiyle gidenler iş kurabilmeleri için gerekli şartları sağlamaları durumunda, start-up vizesi ve innovator vizesi gibi alt kategorileri bulunan İngiltere iş kurma vizesi başvurusunda bulunmaları mümkündür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: