İngiltere Sağlık Vizesi

İngiltere Sağlık Vizesi 2023 Yılı Başvuru Şartları ve İşlemleri

İngiltere sağlık vizesi, standart ziyaretçi vizesinin alt türü olan ve İngiltere’ye tıbbi tedavi almak amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. İngiltere sağlık vizesi, başvuru sahibi kişinin İngiltere’de almak istediği tedavinin süresine bağlı olarak 6 ay ile 11 ay arasında geçerlilik süresi ile verilebilmektedir.

Vizem.net, tıbbi tedavi almak amacıyla İngiltere'ye seyahat edecek kişiler için gerekli vize evraklarının kontrolünden çevrimiçi belge yükleme ve vize takip işlemlerine dek tüm başvuru sürecinde danışmanlık veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Tıbbi Tedavi Vizesi Şartları Nelerdir?

İngiltere tıbbi tedavi vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin İngiltere’de yer alan bir kurumdan ya da ülkede sağlanan bir tedavi yönteminden yararlanmasına neden olacak bir sağlık sorununa sahip olması
 • Başvuru sahibinin İngiltere’de yer alan bir sağlık kurumu ile tıbbi tedavi için anlaşmış olması
 • Başvuru sahibinin İngiltere’de almayı planladığı tıbbi tedavinin masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal durumu olması
 • Başvuru sahibi kişinin İngiltere’de alacağı tedavinin ya da vize süresinin bitiminin ardından ülkeden ayrılacağını kanıtlaması
 • Vize başvuru sahibi kişinin cüzzam hastalığı gibi toplum sağlığına tehdit oluşturabilecek bulaşıcı bir hastalığa sahip olmaması

İngiltere Sağlık Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere sağlık vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: İngiltere sağlık vizesine başvuruda bulunan kişiye ait olan, son 10 yıl içerisinde alınmış, vize işlemlerinin uygulanabilmesi için en az 1 adet boş sayfası bulunan ve İngiltere seyahati için öngörülen bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun ibraz edilmesi gerekir.
 • İngiltere sağlık vizesi başvuru formu: İngiltere sağlık vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından online sistem üzerinden eksiksiz olarak, doğru bilgilerle ve İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve renkli 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
 • İşyeri izin yazısı: İngiltere sağlık vizesine başvuruda bulunan kişinin öngörülen seyahat tarihlerinde işyerinden izinli olduğu bilgisini ve kişinin iş pozisyonuna dair detayları içeren işyeri izin yazısı, kişinin çalıştığı şirkete ait antetli kağıda yazılmış olarak ibraz edilmelidir.
 • İngiltere tıbbi uzman mektubu: Kişinin İngiltere’de almayı planladığı tıbbi tedavi için Birleşik Krallık'ta kayıtlı bir doktor tarafından yazılmış ve kişinin tedavisine dair detayları içeren tıbbi uzman mektubu belgesinin vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Vize başvuru sahibininİngiltere seyahati süresince doğacak çeşitli masrafları ve sağlık giderlerini karşılamaya yetecek düzeyde maddi yeterlilik durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 6 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama durumu belgeleri: İngiltere sağlık vizesi başvuru sahibinin planlanan İngiltere seyahati süresince kalacağı yerlere dair detayları içeren otel rezervasyonu ya da kira kontratı gibi belgelerin sunulması gerekir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Online başvuru esnasında İngiltere sağlık vizesi başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere sağlık vizesi başvuru dosyası içerisinde ibraz edilecek İngilizce ya da Galce dillerinde olmayan belgelerin, bu dillere çevrilmiş onaylı kopyaları ile birlikte ibraz edilmiş olmaları gerekmektedir.

UK Sağlık Vizesi için Tıbbi Uzman Mektubu Nasıl Olmalıdır?

UK sağlık vizesi için tıbbi uzman mektubu; ilgili dış temsilciliğe hitaben son 3 ay içerisinde ve resmi bir dil kullanılarak yazılmış olmalıdır. İngiltere sağlık vizesi için tıbbi uzman mektubu içerisinde; kişinin tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğu rahatsızlığa dair açıklamalar, kişinin İngiltere’de görmeyi planladığı tıbbi tedavi için öngörülen masraf tutarı ve tedavinin yapılacağı yere dair bilgilerin uzman bir doktor tarafından belirtilmiş olması gerekmektedir.

İngiltere Sağlık Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere sağlık vizesi başvurusu, İngiltere hükümeti websitesi Gov.Uk üzerinden Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi'ne doğrudan ve online olarak yapılır. İngiltere sağlık vizesi başvurularını online sistem üzerinden gerçekleştiren başvuru sahiplerinin biyometri işlemleri için randevu alarak şahsen İngiltere vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş olan ilgili aracı kurumun vize başvuru merkezine müracaat etmeleri gerekir.

İngiltere vize başvuruları için yetkili aracı kurum TLS Contact’tir ve biyometri işlemleri TLS Contact vize başvuru merkezlerinde tamamlanmaktadır. TLS Contact’in başvuru merkezleri Türkiye Cumhuriyeti’nde; Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir ve Bursa illerinde yer almaktadır.

Vizem.neti İngiltere sağlık vizesi başvurularında 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Tedavi Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere tedavi vizesi başvuru ücreti; 6 aylık vize başvuruları için 100 İngiliz sterlini ve 6 ay ile 11 ay arası süresi bulunan vize başvuruları için ise 200 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. İngiltere tedavi vizesi başvuru ücreti ödeme işlemleri, online başvuru işlemleri sırasında kredi kartı kullanılarak yapılmaktadır.

İngiltere 11 aylık tedavi vizesi maliyeti 2022 yılı için; vize harcı, rezervasyon işlemleri, yeminli tercüme, sağlık sigortası, online evrak yükleme ve danışmanlık işlemleri dahil olmak üzere toplamda ortalama 295 euro tutmaktadır.

İngiltere Sağlık Vizesi İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

İngiltere sağlık vizesi işlemleri, vize randevu tarihinden itibaren normal koşullar altında 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi, 2022 yılının Nisan ayında İngiltere sağlık vizesinin de içerisinde bulunduğu kısa süreli vizelerin işlem sürelerinin geçici bir süreliğine ortalama 6 hafta süreceğini açıklamıştır. Başvuru sahiplerinin İngiltere vize sonuçları Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi tarafından kişilere mail yoluyla bildirilmektedir.

İngiltere Sağlık Vizesi için Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

İngiltere sağlık vizesi için uzatma işlemi yapılabilmektedir. İngiltere sağlık vizesi ile İngiltere’de bulunan kişinin gördüğü tıbbi tedavinin 6 aydan uzun sürecek olması halinde, uzatma işlemi ücreti olan 1000 İngiliz sterlini ödenerek vize süresi uzatılabilmektedir. İngiltere sağlık vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin, uzatma işlemi başvurularını hala İngiltere’deyken ve güncel vize süreleri henüz bitmemişken yapmaları gerekmektedir.

İngiltere sağlık vizesi için uzatma işlemi başvurularında; kişinin o döneme kadar almış olduğu tedavinin masraflarını ödemiş olduğunun, kişinin tedavisinin uzamış olduğunun ve başvuru sahibi kişinin devam edecek tedaviyi karşılamaya yetecek düzeyde finansal duruma sahip olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

İngiltere sağlık vizesi için uzatma işlemlerinin kaç kere yapılabileceği konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır; ancak vize başvuru sahiplerinin her bir başvuru için 1.000 İngiliz sterlini başvuru ücretini ödemeleri ve biyometri bilgilerini vermeleri gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Tıbbi tedavi amaçlı İngiltere seyahatleri ile ilgili merkezimize sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

İngiltere Sağlık Vizesi ile Birleşik Krallık'ta Seyahat Edilebilir Mi?

Evet, İngiltere sağlık vizesi ile Birleşik Krallık’ta seyahat edilebilmektedir. İngiltere sağlık vizesi hamilleri İngiltere'de bulundukları süre içerisinde Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkeler olan; Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilme hakkına sahiptir. İngiltere sağlık vizesi ile İrlanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin İrlanda’ya geçiş yapabilmeleri için ilk olarak İngiltere’ye giriş yapmış olmaları şartı bulunmaktadır.

İngiltere'de Organ Bağışı Yapmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere’de organ bağışı yapmak için gerekli şartlar arasında; organ bağışını alacak kişinin bağışı yapan kişinin bir biyolojik akrabası olması ya da organ bağışını alacak kişinin bağışı yapan kişi ile yakın bir ilişkisi olması şartı ve organ bağışını alacak olan kişinin İngiltere’de yasal olarak bulunuyor olması gibi şartlar yer almaktadır.

İngiltere'de Tedavi Olmak için Tüberküloz Testi Gerekli Mi?

İngiltere’de tedavi olmak için Tüberküloz testi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacağı vize başvuru işlemlerinde gerekli değildir.

İngiltere Sağlık Vizesi ile UK Sağlık Sisteminden Faydalanılır Mı?

İngiltere sağlık vizesi ile UK sağlık sistemi kapsamına girilemez.

İngiltere’ye ziyaretçi vizesi türleri arasına giren vizeler ile seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına İngiltere sağlık sistemi hizmetlerinden yararlanma hakkı verilmemektedir.

İngiltere'de Tedavi Olmak için Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

İngiltere’de tedavi olmak için sağlık sigortası; Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan sigorta acentelerine müracaat ederek ya da İngiltere temelli sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırılır.

Vizem.net, sigorta hizmetleri tarafından yaptırılan İngiltere sağlık sigortası işlemlerinde 2022 yılı için en uygun fiyatları sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: