İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere Çalışma Vizesi 3 Aşamada Kolay Başvuru

Birçok gelişmiş sektörde işçi açığı bulunan İngiltere, çeşitli çalışma vizeleri ile uluslararası vatandaşları bünyesine kabul etmekte ve işçi ihtiyacını karşılamaktadır. Kısa dönemli çalışma vizelerinin yanı sıra uzun dönemli İngiltere çalışma vizesi de bulunmaktadır.

İngiltere Çalışma vizesi başvuruları vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

İngiltere için Çalışma Vizesi Almak için Ne Yapılmalı?

İngiltere’ye çalışma vizesi alma aşamalarından önce hangi türdeki çalışma vizesine başvuru yapılacağı tespit edilmelidir. İngiltere işçi çalışma vizesi alanında pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Başvuru yapacak bireyin iş alanına, niteliklerine ve İngiltere’de ikamet edeceği süreye göre başvuru yapılacak çalışma vizesi türü değişmektedir.

İngiltere geçici çalışma vizesi türleri; Tier 5 Hayır Kurumu İşçi Vizesi, Tier 5 Sanatçı ve Sporcu Vizesi, Tier 5 Devlet Yetkilisi Değişim Vizesi, Tier 5 Uluslarası Sözleşmeli İşçi Vizesi, Tier 5 Din İşçi Vizesi, Tier 5 Mevsimlik İşçi Vizesi ve Tier 5 Gençlik Hareketlilik Programı vizesidir.

İngiltere uzun süreli çalışma vizeleri ise; Daha önce ismi Tier 2 genel vizesi olan ve güncellenen Nitelikli İşçi Vizesi, Tier 2 Din Adamı Vizesi, Tier 2 Sporcu Vizesi, Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesi ve Tier 2 Şirket İçi Transfer vizesi olarak bilinmektedir.

Tüm bu vizelerin yanında İngiltere’ye çalışmaya gitmek için Türk İş Adamı Vizesi ve Türk İşçi vizeleri de bulunmaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık tarafından tanınan eğitim kurumlularından alınmış lisans, yüksek lisans, PhD, PGCE diplomaları ile tier 2 çalışma vizesine başvuru yapılabilir.

İngiltere çalışma vize türleri hakkında detaylı bilgi için İngiltere resmi web sitesi ziyaret edilebilir.

Ankara Antlaşması Bir İngiltere Çalışma Vizesi Yerine Geçer Mi?

Ankara Antlaşması (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’ye iş kurmak veya işçi olmak için yerleşmelerine izin veren bir antlaşmadır. Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye çalışmaya giden Türk vatandaşları, İngiltere’de ikamet etme hakkına da sahip olmaktadırlar. İngiltere’de ikamet eden bireylerin göçmenlik yasalarını ihlali söz konusu olduğu durumlarda başvuru sahibinin Ankara Antlaşması haklarından men edilmektedir.

T.C vatandaşları, serbest meslek sahibi olmak ya da Ankara Antlaşması iş kategorisi altında çalışmak için başvuru yapma hakkına sahiptir. Ankara Antlaşması için başvuru sahibinin istenen çeşitli koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu koşullar:

 1. Başvuru yapılan işi kurmak için gerekli beceriye ve niteliğe sahip olmak
 2. Başvuru yapılan işi idame ettirebilmek için gereken mali yeterliliği karşılıyor olmak
 3. Çalışma izni gerektirecek ek istihdama ihtiyaç duymadan kurulan işin başvuru sahibini geçindirebilecek yeterli kar elde etme kapasitesine sahip olduğunu kanıtlamak

Bu koşulların sağlanması durumunda Ankara Antlaşması kapsamında başvuru yapan bireye 12 aylık bir oturum izni tanınmaktadır. Başvuru sahibi bu sürenin dolmasından sonra süre uzatımı adına başvuruda bulunmalıdır. Uzatma başvurusunun onaylanması için kurulmuş olan işin bütün gerekli kriterleri sağladığından emin olunmalıdır. Bu iş, başvuru sahibinin masraflarına yetecek kadar kar elde ettiriyorsa, başvuru sahibi gerekli mali yeterliliği karşılayabiliyorsa ve işini idame ettirebiliyorsa 3 yıllık bir uzatma söz konusu olacaktır.

İngiltere’de 4 yıl ECAA kapsamında iş adamı olarak bulunulması durumunda sınırsız oturum iznine başvuru hakkı elde edilmektedir. İngiltere’de başarılı bir şekilde işlerini yürütebilen bireylere İngiltere’ye temelli yerleşme hakkı tanınmaktadır.

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Nedir?

İngiltere geçici çalışma vizesi genel olarak Tier 5 vize kapsamına girmektedir. Tier 5; İngiltere’de gönüllü olarak hayır projelerinde bulunmak, lisanslı kurumlarda staj yapmak gibi amaçları bulunan bireyler için geçici bir İngiltere için çalışma vizesidir. Tier 5 başvurusu olumlu sonuçlanan vize sahiplerine, başvurulan iş kapsamında 12 ile 24 ay arasında İngiltere’de çalışma hakkı sağlanmaktadır. İngiltere Tier 5 geçici çalışma vizesi kategorileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Yetenek ve Spor Dalları
 • Vakıf ve Hayır kurumu çalışanları
 • Din Çalışanları
 • Gençlik Hareketlilik Programları (ERASMUS)
 • Uluslararası Sözleşmeli İşçiler

Tier 5 vize başvurusunda bulunmaya hak kazanabilmek için, başvuru sahibinin İngiltere’deki işvereni ya da şirketinin desteklediği bir COS belgesi yani sponsor sertifikası gerekmektedir. Tier 5 geçici çalışma vizesine başvurabilmek için bir COS referans numarası edinilmiş olması zorunludur. Ayrıca başvuru yapacak bireylerin maddi yeterlilik koşullarını sağlayabildiklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Banka hesabında en az 90 gün tutulan 945£ miktarında para bulunduğu banka dekontları ile desteklenmelidir. Tier 5 geçici çalışma vizesinde herhangi bir dil yeterliliği şartı bulunmamaktadır.

Tier 5 vizesi puan sistemine dayalı bir vize türüdür. Vize başvurusunda bulunan bireylerin İngiltere çalışma vizesi belgelerini eksiksiz bir şekilde tamamlayarak bu puan sistemi üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir.

Vizem.net Tier 5 vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere sponsorlu çalışma vizesi olan Tier 2, kendi içerisinde de kategorilere ayrılan bir uzun dönem çalışma vizesi olarak bilinmektedir. Tier 2 İngiltere çalışma vizesi; Genel ( Yüksek Nitelikli İşçi), Şirket İçi Transfer, Sporcu ve Din Görevlisi olarak dört ayrı türden oluşmaktadır.

İngiltere çalışma vizesi şartları olarak en başta geçerli bir Tier 2 sponsor lisansına sahip şirket ya da işveren tarafından davet edilmiş olmak gerekmektedir. Bu davetin ardından başvuru sahibine işveren tarafından aslında bir onay mektubu olan COS belgesi iletilmelidir. Bir sponsorluk sertifikası olan COS Belgesi, başvuru sahibi ve başvurulan iş hakkında bilgiler içermektedir. İngiltere Tier 2 vizesi puan türüne dayanan bir vizedir. Başvuru yapan bireylerin bu test üzerinden en az 70 puana ulaşmaları gerekmektedir

Geçerli bir sponsorluk belgesi, B1 düzeyinde İngilizce dil yeterliliği, mesleğe uygun olarak belirlenen bir maaş ve banka hesabında en az 90 gün boyunca tutulduğu kanıtlanan 945£ değerinde bakım fonu olduğunun kanıtlanması puan sistemine dayalı bir şekilde değerlendirilmektedir. İngiltere sponsorlu çalışma vizesi, Nitelikli İşçi Vizesi olarak güncellenmiştir.

İngiltere Çalışma Vizesi Ücreti

İngiltere Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere çalışma vizesi başvuru ücretleri başvuru yapılan vize kategorisine ve başvuru koşullarına bağlı olarak 610£ ile 1408£ arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca genellikle 624£ olarak belirlenen sağlık hizmetleri ek ücretinin de ödenmesi gerekmektedir.

Kişisel durumunuza uygun İngiltere çalışma vize ücretini vizem.net başvuru merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Tier 2 vizesi alanlar için İngiltere’de yıllık asgari ücret 30.000£ olarak belirlenmiştir.

İngiltere Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere çalışma vizesi nasıl alınır? İngiltere çalışma vizesi için gerekli ekraklar aşağıda listelenmiştir:

 • CoS referans numarası
 • B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olunduğunun kanıtı
 • 945 sterlinlik bir birikime sahip olunduğunu gösteren banka dokümanları
 • Geçerli bir pasaport
 • Seyahat geçmişi bulunuyorsa geçmiş seyahat belgeleri ve pasaportlar
 • Tüberküloz test sonuçları
 • Sabıka ve sicil kayıtları

İngiltere Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürer

İngiltere Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürer?

İngiltere çalışma vizelerinin ne kadar süre ile geçerli olduğu aşağıda verilmiştir.

Kısa dönem çalışma vizeleri olan Tier 5 türü vizeler 12 ile 24 ay arasında başvuru sahibine İngiltere’de çalışma hakkı tanırken; Uzun dönem çalışma vizeleri olan İngiltere Tier 2 vize türü başvuru sahiplerine 5 yıla kadar İngiltere’de çalışma ve ikamet hakkı tanımaktadır. Tier 2 vizesi ile 5 yılı dolduran bireyler sonraki süreç için İngiltere’de sınırsız oturum ve çalışma hakkına sahip olmaktadır.

İngiltere Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çalışma vizelerine başvuru yapacak bireylerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “İngiltere çalışma vizesi kaç günde çıkıyor?” olmaktadır. İngiltere çalışma vizeleri genellikle 3 hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanmaktadır.

Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında bu süre biraz uzasa da Ocak 2021 tarihinden itibaren tekrar 3-4 hafta süre zarfında alınabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında 2019 ve 2020 yıllarında yapılan İngiltere vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 18 gündür. İngiltere’ye seyahat kısıtlamaları ve online başvuru işlemleri için vizem.net vize başvuru merkezinde bilgi verilmektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi Eş Durumu

İngiltere çalışma vizesi almaya hak kazanan bireylerin eşleri, evlilik bağı olmayan partnerleri, 18 yaş altındaki çocukları veya ebeveynleri ile bakmakla yükümlü oldukları kimseler için İngiltere çalışma vizesi eş durumu ayrıcalıklarını sağlayan Dependent Vize kategorisi bulunmaktadır. Tier 2 Dependent Vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • En az 6 aylık geçerli bir pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Renkli bir İngiltere vizesi fotoğrafı
 • Orijinal doğum belgesi veya evlilik cüzdanı ( bağımlı bireyin tier 2 vizesi sahibi ile ilişkisine kanıt olarak)
 • Önceki seyahat geçmişi belgeleri
 • İngilizce olmayan bütün belgelerin çevirileri
 • Tüberküloz test sonucu

Vize başvuru formunu doldurulduktan sonra randevu gün ve tarihi alınmaktadır. Eş durumundan faydalanmak için İngiltere vize başvurunuzun onaylanmış olması gerekir.

İngiltere Çalışma Vizesi Sponsorluk Veren Şirketler Listesi

İngiltere çalışma vizelerine başvuru yapma hakkı kazanmak için İngiltere’de sponsorluk lisansına sahip olan bir şirket bulmak zorunludur. Sponsorluk çalışma vizesi sponsorluk veren şirket listesini buradan indirebilirsiniz.

Listedeki şirketlere CV leri ile e mailini bırakan T.C vatandaşları ihtiyaca göre dönem dönem mülakata çağrılmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi ile İngiltere’de Çalışabilir Miyim?

Hayır. İngiltere turist vizesi sadece bu ülkeye 90 güne kadar olan turistik amaçlı yapılacak seyahatler için kullanılabilir.

İngiltere’de Çalışmanın Cezası Nedir?

İngiltere’de yasadışı işçi kapsamına giren bireylerin listesi ve İngiltere’de kaçak çalışmanın cezası aşağıda verilmiştir:

 • İngiltere’ye girmek veya İngiltere’de kalmak için izni olmayan kimseler
 • İngiltere’ye giriş haklarının süresi dolan kimseler
 • Süresi dolmuş vizeleri bulunan öğrenciler
 • İzin verilen çalışma saatini aşan öğrenciler
 • Ziyaretçi vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kimseler
 • Vizelerinde listelenmeyen iş türlerini yapan kimseler

İngiltere Göçmenlik Bürosu personelleri yasadışı işçiler konusunda oldukça hassas bir tutum sergilemektedir. İngiltere’de yasadışı işçi belirlenmesi durumu, işveren ve işçi için 5 yıla kadar hapis ile sonuçlanabilir. Ayrıca şirketlere ve işverenlere, her yasadışı çalıştığı tespit edilen işçi için 20.000 £’a kadar ceza kesilmektedir.

İngiltere çalışma vizesi alabilmek için ve İngiltere çalışma vizesi danışmanlık hizmetleri için 0850 241 1868

Paylaş: