İngiltere Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Ziyaretçi Vizesi Başvuruları

İngiltere ziyaretçi vizesi; İngiltere’ye turizm, iş, eğitim amaçlı ya da izin verilen diğer faaliyetler için 6 aydan kısa sürecek ziyaretlerin gerçekleştirilebilmesi için sahip olunması gereken vize türüdür.

C tipi İngiltere vizesi olarak adlandırılan İngiltere ziyaretçi vizesi ile Birleşik Krallık’ta tatil yapmak, aile veya arkadaş ziyareti yapmak, kayıtlı bir hayır kurumunda 30 güne kadar gönüllü olmak ve toplantıya, görüşmeye ya da bir okul değişim programına katılmak mümkündür.

Vizem.net İngilizce ziyaretçi vizesi başvurularında son 5 yılda Türkiye’deki en yüksek vize onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

C Visit İngiltere Vizesi Nedir?

C visit İngiltere vizesi, Birleşik Krallık’a 180 gün boyunca birden çok giriş hakkı veren standart ziyaretçi vizesidir. Başvuru sahibi tarafından en az bir ya da iki kez 6 aylık kısa süreli İngiltere C vizesi alındıktan sonra aile ziyareti, turizm ve iş için 2, 5, ya da 10 yıllık uzun süreli ziyaretçi vizesine başvurulabilmektedir.

İngiltere Çok Yıllık Ziyaretçi Vizesi Nedir?

İngiltere çok yıllık ziyaretçi vizesi, İngiltere’ye düzenli olarak seyahat eden kişilere seyahat gerekçelerini belgelemelerinden sonra 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık geçerlilik süresi ile İngiltere’ye her girişte 6 ay kalma hakkı tanıyan vize türüdür.

Birleşik Krallık Ziyaretçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Birleşik Krallık ziyaretçi vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Ziyaretçinin seyahatinin sonunda Birleşik Krallık’tan ayrılması gerekmektedir.
 • Ziyaretçinin seyahati süresince kendi ihtiyaçlarını ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını finanse edebilecek durumda olması ya da bu ihtiyaçların başka bir kişi tarafından karşılanması gerekmektedir.
 • Ziyaretçinin dönüşü ya da ileriye dönük yolculuğu için ödeme yapabilecek mali duruma sahip olması ya da bu masrafların üçüncü bir kişi tarafından karşılanması gerekmektedir.
 • Ziyaretçinin sık ya da birbirini takip eden ziyaretler yoluyla Birleşik Krallık’ta uzun süre yaşamaması ya da Birleşik Krallık’ı düzenli ikamet adresi haline getirmemesi gerekmektedir.

İngiltere ziyaretçi vizesi başvurularında seyahat amacına bağlı olarak ek şartlar aranabilmektedir ancak yukarıda verilen şartlar tüm başvuru sahipleri için geçerlidir.

Kimler İngiltere Ziyaretçi Vizesi Alabilir?

Aşağıda verilen amaçlarla ve en fazla 6 aylık süre için İngiltere’ye seyahat edecek kişiler standart ziyaretçi vizesi alabilmektedir.

 • Tatil ya da seyahat gibi turistik amaçlarla
 • Aile ya da arkadaş ziyareti amacıyla
 • Resmi olarak kayıtlı bir hayır kuruluşunda 30 güne kadar gönüllü olmak amacıyla
 • Birleşik Krallık üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapma amacıyla
 • İş toplantısı ya da görüşme gibi belirli iş etkinliklerine katılmak amacıyla
 • Bir okul değişim programına katılmak amacıyla
 • Dans kursu gibi 30 günden kısa süren eğlence amaçlı eğitimlere katılmak amacıyla
 • Eğitim almak, bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak ya da sınava girmek amacıyla
 • Akademisyen, uzman doktor veya diş hekimi olarak
 • Tıbbi tedavi almak amacıyla

İngiltere İş Ziyareti Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere iş ziyareti vizesi, İngiltere’yi kısa bir süreliğine iş amacıyla ziyaret etmek isteyenler tarafından başvurulan standart ziyaretçi vizesidir. İngiltere standart ziyaretçi vizesine iş konferansları ve etkinlikleri ile diğer iş görüşmeleri ve randevuları dahildir.

Ziyaretçi tarafından yapılan seyahat Birleşik Krallık’ta ticari faaliyetlerde bulunma amacı taşıyorsa, İngiltere ticari vize sahibi olmak için Birleşik Krallık’ta ne yapılacağının ayrıntılarını gösteren, ziyaretçiyi davet eden kuruluştan gelen mektuplar gibi belgelerin sağlanması gerekmektedir.

İngiltere Akademik Ziyaret Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere akademik ziyaret vizesi, akademisyen olarak 12 aya kadar Birleşik Krallık’ta kalmak isteyen ziyaretçilere verilmektedir.

Uzmanlık alanlarında yüksek nitelikli olduğunu kanıtlayabilen ve Birleşik Krallık’a kendi araştırmalarını yapma ya da başka bir kişinin araştırmasında, öğretiminde ya da klinik uygulamasında yer alma, Birleşik Krallık’taki bir meslektaşıyla resmi bir değişim programına katılma amacı olan akademisyenler İngiltere akademik ziyaretçi vizesi için başvurabilmektedir.

İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi, işiyle ilgili bir eğitim kursuna ya da Birleşik Krallık’ta başlangıç seviyesinde İngilizce dil kursu gibi kısa süreli eğitimlere katılmayı planlayan yetişkin bireylere verilmektedir. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi sahibi olan kişiler, İngiltere’ye altı aydan kısa sürecek eğitim faaliyetlerine katılma hakkına sahip olmaktadır.

İngiltere Ziyaretçi Evlilik Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere ziyaretçi evlilik vizesi, Birleşik Krallık’a evlenmek ya da medeni birliktelik sağlamak için girmeyi planlayan ve 6 ay içinde Birleşik Krallık’tan ayrılacak olan kişilere verilmektedir.

Evlilik ya da medeni birliktelik yolu ile İngiltere’de evlenmek isteyen çiftlerin Birleşik Krallık’ta ikamet etmeyi planlaması durumunda, Birleşik Krallık’a evlilik ziyaretçisi olarak girmek için başvuruda bulunmalarına izin verilmemektedir.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere ziyaretçi vizesi İngiltere hükümeti web sitesine online başvuru yapılarak aracı kurum vize başvuru merkezinden veya akredite vize acenteleri üzerinden alınabilmektedir.

Gov.uk üzerinden erişilebilecek online başvuru portalındaki başvuru formu kimlik bilgileri, seyahat amacı gibi bilgiler ile eksiksiz doldurulduktan sonra gerekli ücretlerin ödenmesi ve vize randevu alma işleminin yapılması gerekmektedir. İngiltere ziyaretçi vizesi başvuru sürecinde gerekli vize evrakları hazırlanmalı, randevu tarihinde evrak teslimi ve biyometri işlemleri başvuru merkezine şahsen giderek tamamlanmalıdır.

İngiltere ziyaretçi vizesi için gerekli evrakların başvuru sahibi tarafından çevrimiçi ortama yüklenmesi olanağı bulunmaktadır. İngiltere ziyaretçi vizesi başvurusu için çevrimiçi ortama yükleme seçeneğini kullanan başvuru sahiplerinin yalnızca pasaport teslimi ve biyometri işlemleri için aracı kuruma gitmesi gerekmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılacak İngiltere ziyaretçi vizesi başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin kişisel koşulları ve vize evrakları uzman ülke danışmanları tarafından incelenmekte ve uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: En az 1 adet boş sayfa içeren, seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli pasaport
 • Biyometrik fotoğraf: 6 ay içinde çekilmiş, renkli, 2 adet biyometrik fotoğraf
 • İngiltere ziyaretçi vizesi başvuru formu: Çevrimiçi olarak doldurulan başvuru formu
 • Finansal belgeler: Seyahat boyunca çıkacak masrafların karşılanabileceğini kanıtlar nitelikte son 6 aya ait banka hesap dökümü gibi belgeler
 • Konaklama bilgileri: Seyahat süresince konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren belgeler
 • Ayrıntılı seyahat programı: Birleşik Krallık’a gerçekleştirilecek seyahatin tarihini, güzergahını ve detaylarını içeren seyahat programı
 • Önceki seyahat geçmişi: Son 10 yıllık dönemi kapsayan, mevcut ve eski pasaportlardaki vizeler ve giriş/çıkış sınır damgaları
 • İkamet bilgileri: Başvuranın ülkesinde ikamet ettiği adres ve adreste kayıtlı ikamet süresi
 • Biyometrik bilgiler: Parmak izi gibi biyometrik bilgiler
 • Davet mektubu: Başvuru sahibi adına gönderilmiş davet mektubu
 • Vize ücreti makbuzu: Vize ücretinin ödendiğini kanıtlar nitelikteki belge
 • Belgelerin İngilizce tercümeleri: İngilizce dilinde olmayan belgelerin yeminli tercümesi
 • İngilizce dil sertifikası: Birleşik Krallık tarafından tanınmış bir kurumdan alınan İngilizce dil sertifikası
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin suç geçmişinin olmadığını kanıtlayan yasal belge

Başvuru sahibinin çalışma durumu ve seyahat amacına göre beyan edilmesi gereken evraklar değişiklik göstermektedir.

İngiltere Ziyareti için Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İngiltere ziyareti için vize davet mektubunun Birleşik Krallık vatandaşı ya da yasal olarak Birleşik Krallık’ta ikamet eden kişi tarafından aile bağları ya da arkadaşlık ilişkisi olan başvuru sahibine hitaben yazılmış, başvuru sahibini evinde kalmaya davet eder nitelikte olması gerekmektedir.

Davet mektubu, mektubu kaleme alan kişinin İngiltere’ye davetiye ile gitmek isteyen başvuru sahibinin kalması için yeterli alana sahip olduğunun bir kanıtıdır. İngiltere vizesi için sponsorluk mektubu olarak da bilinen davet mektubu, aile bağları ya da arkadaşlık ilişkileri olan bir yabancıyı kabul etmeye istekli olduklarını ve Birleşik Krallık’ta kaldıkları süre boyunca ziyaretçi için yeterli alana sahip olduklarını teyit eden bilgileri içeren bir dille Birleşik Krallık konsolosluk memuruna yazılmaktadır. İngiltere ziyareti için vize davet mektubunun İngilizce dilinde yazılması gerekmektedir.

İngiltere ziyareti için davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

İngiltere Ziyareti için Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
İngiltere Ziyareti için Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İngiltere Ziyaret Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere ziyaret vizesi başvuru ücretleri aşağıda verilmiştir.

Vize türüVize ücretiMaksimum kalma süresi
Standart ziyaretçi vizesi£1006 ay
Tıbbi amaçla başvurulan standart ziyaretçi vizesi£20011 ay
Akademisyenler için standart ziyaretçi vizesi£20012 ay
2 yıllık uzun süreli standart ziyaretçi vizesi£376Ziyaret başına 6 ay
5 yıllık uzun süreli standart ziyaretçi vizesi£670Ziyaret başına 6 ay
10 yıllık uzun süreli standart ziyaretçi vizesi£837Ziyaret başına 6 ay

2022 yılı için İngiltere ziyaretçi vize başvuru ücreti, rezervasyon işlemleri, dilekçe yazımı, yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil İngiltere turist vizesi masrafları ortalama 210 euro tutmaktadır.

İngiltere Ziyareti için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere ziyareti için vize randevusu Gov.uk online başvuru sistemi üzerinden aracı kurum TLS contact web sitesine yönlendirme yapılarak online olarak alınmaktadır.

İngiltere vizesi için randevu alma işlemi; Gov.uk tarafından gönderilmiş e-posta doğrulama mailinin açılması, başvuru için kullanıcı girişi yapılması, istenen belgelerin ve biyometri bilgilerinin sisteme yüklenmesi ve son olarak randevu tarihinin seçilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi Kaç Aylık Verilir?

İngiltere ziyaretçi vizesi en fazla 6 aylık verilmektedir ancak belirli akademik ya da tıbbi koşullar altında 12 aya kadar İngiltere ziyaretçi vizesi alınması mümkündür.

İngiltere'de Ziyaretçi Vize Süresi Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

İngiltere’de ziyaretçi vize süresi uzatma işlemi 6 aydan kısa süreli ziyaretçi vizesi için mümkün olmaktadır.

Uzatma başvurusunun kabul edilmesi durumunda İngiltere vize uzatma tarihi İngiltere’ye giriş yapılan tarihten itibaren 6 ay boyunca geçerli olmaktadır. İngiltere ziyaretçi vizesi uzatma başvurularının standart hizmet süreci yaklaşık 8 haftadır. İngiltere ziyaretçi vizesinin uzatılmak istenmesi durumunda biyometrik bilgilerin verilmesi gereklidir.

Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere'de Ne Yapılamaz?

Ziyaretçi vizesi ile İngiltere’de Birleşik Krallık şirketleri için ya da serbest meslek sahibi olarak ücretli ya da ücretsiz iş yapılması, kamu fonlarından yararlanılması, sık ya da birbirini tekrar eden ziyaretler yoluyla uzun süre ikamet edilmesi, evlenilmesi ya da medeni birliktelik sağlanması mümkün olmamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: