İngiltere Ticari Vizesi

İngiltere Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Birçok farklı alana yayılmış ve gelişmiş bir piyasaya sahip olan İngiltere’ye, her yıl çok sayıda yabancı ülke vatandaşı ticari temelli faaliyetler gerçekleştirmek ya da İngiltere’de yer alan şirketler ile birlikte çalışmak için seyahat etmektedir. İngiltere ticari vize, Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı olan ve İngiltere’de ticari faaliyetler yürütmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. İngiltere ticari vize türleri arasında yer alan İngiltere ziyaretçi iş vizesi, hamiline 6 aydan kısa bir süreliğine İngiltere’de bulunarak iş faaliyetleri yürütme hakkı vermektedir.

Vizem.net, 2018 ve 2021 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan İngiltere ticari vize başvurularında %93,2 ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere İş Vizesi Hangi Durumlarda Alınabilir?

İngiltere iş vizesi alınabilecek durumlar aşağıda listelenmektedir.

 • İngiltere’de bir toplantı, konferans, seminer ya da görüşmeye katılmak
 • İngiltere’de kar amacı gütmeyen tek seferlik bir sunum ya da konuşma serisi yapacak olmak
 • İngiltere’de bir anlaşma imzalamak veya anlaşma üzerinden müzakere yapmak
 • İngiltere’de iş amaçlı bir ticari fuara, satış aktivitelerinde bulunmaksızın katılmak
 • İngiltere’de teftiş yapacak olmak
 • İngiltere’deki istihdam için bulunmak
 • İngiltere’de bulunan bir müşteri için İngiltere dışındaki işler için bilgilendirme yapmak

İngiltere Ticari Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere ticari vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere ziyaretçi iş vizesi: İngiltere ziyaretçi iş vizesi, hamiline İngiltere'de en fazla 6 aylık bir süreliğine bulunarak iş faaliyetleri gerçekleştirme hakkı sunan bir vize türüdür. İngiltere ziyaretçi iş vizesi; turistik aktiviteler gerçekleştirme ya da aile ziyaretinde bulunma gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir, ancak bu durumda kişinin İngiltere seyahatinin temel amacının ülkede iş faaliyetleri gerçekleştirmek olduğu bilgisinin İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bildirilmesi gerekmektedir.
 • İngiltere ücretli iş vizesi: İngiltere ücretli iş vizesi, İngiltere’de yer alan bir müşteri ya da organizasyon ile yapılan kısa süreli işler İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. İngiltere ücretli iş vizesi, İngiltere’de yer alan bir organizasyon tarafından davet edilen kişilerin ülkede 1 aya kadar kalmalarına hak tanımaktadır.
 • İngiltere ticari temsilci vizesi: İngiltere ticari temsilci vizesi, bağlı olduğu şirketi temsilen iş temelli aktiviteler gerçekleştirmek için yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür.

İngiltere İş Ziyareti Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere iş vizesi için gerekli şartlar arasında; başvuru sahibi kişinin ziyaretinden sonra İngiltere’den çıkış yapacak olması, kişinin İngiltere’de bulunduğu süre boyunca doğabilecek ulaşım, konaklama ve yemek gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal gücünün bulunması, kişinin İngiltere’den ülkesine dönebilmesi veya seyahatlerine devam edebilmesi için yeterli düzeyde finansal durumu olması ve başvuru sahibi kişinin İngiltere’de gerçekleştirmek istediği iş aktiviteleri için gerekli standartlara uygun kanıtlar sunabiliyor olması yer almaktadır.

İngiltere İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere ticari vize başvuru formu: İngiltere ticari vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından online olarak Gov.Uk internet sitesi üzerinden eksiksiz bir biçimde, doğru bilgilerle ve İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: İngiltere iş vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, İngiltere seyahatinin öngörülen bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve en az 1 adet boş sayfası olan bir pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda iki adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • İngiltere ticari vize davetiyesi: İngiltere ticari vize başvurusunda bulunan kişi ile bağlantılı olan Birleşik Krallık'ta yer alan şirket ya da organizasyon tarafından yazılmış ve içerisinde seyahat tarihleri ile iş ziyaretine dair detaylar gibi bilgilerin yer aldığı İngiltere ticari vize davetiyesi belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • İşyeri izin yazısı: İngiltere ticari vizesine başvuruda bulunan kişinin işvereni tarafından şirkete ait antetli kağıda yazılmış ve içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, kişinin işten izinli olduğu tarihler ve kişinin şirketteki iş pozisyonuna dair detaylar gibi bilgilerin yer aldığı işyeri izin yazısının ibraz edilmesi gerekir.
 • İngiltere ticari vize dilekçesi: İngiltere ticari vize başvuru sahibinin söz konusu İngiltere seyahati sırasında yapmayı planladığı aktiviteler, bu aktivitelerin öngörülen tarihleri, Birleşik Krallık'ta gezilecek başka yerler varsa bu gezilerin tarihleri ve konaklama detayları gibi bilgilerin yer aldığı İngiltere ticari vize dilekçesi belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: İngiltere ticari vize başvurusunda bulunan kişinin söz konusu seyahatin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 6 aya ait banka hesap cüzdanı ya da maaş bordroları gibi belgeler sunulmalıdır. İngiltere ticari vize başvuru sahibinin yapacağı İngiltere seyahatinin masraflarının bir başkası tarafından karşılanacağı durumlarda bu kişi tarafından yazılmış ve gerekli kriterlere uygun bir vize sponsor mektubunun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Konaklama durumu ile ilişkili belgeler: İngiltere ticari vize başvurusunda bulunan kişinin yapmayı planladığı İngiltere seyahati sırasında konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonları ya da kira kontratı gibi belgelerin vize işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İngiltere ticari vize başvuru ücreti: İngiltere ticari vize başvuru ücretinin online başvuru işlemleri sırasında ödenmesi gerekir.

İngiltere ticari vize başvuru işlemleri için ibraz edilecek İngiltere ticari vize evrakları içerisinde İngilizce ya da Galce olmayan evrakların bu dillere çevrilmiş onaylı kopyalarının da belgelerin asılları ile birlikte ibraz edilmesi gerekir.

İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

İngiltere ticari vize dilekçe örneği, vize başvuru sahibi tarafından resmi bir dil kullanılarak ve gerekli tüm bilgilere yer verilerek yazılmış olmalıdır. İngiltere ticari vize dilekçe örneği içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, varsa kişinin geçmişte almış olduğu vize retlerine dair bilgilere, İngiltere için seyahat planına, vize başvuru sahibi kişi ile birlikte seyahat edecek olan kişilere dair bilgilere, kişinin güncel çalışma durumu ile ilişkili bilgilere, başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumuna dair bilgilere, varsa başvuru sahibine sponsor olacak kişiye dair bilgilere, başvuru sahibinin geçmişte yapmış olduğu seyahatlere dair bilgilere ve başvuru sahibinin ülkesine dönme niyetine yer verilmesi gerekmektedir.

İngiltere ticari vize dilekçesi yazılırken gereksiz bilgilere yer vermemeye ve verilen tüm bilgilerin açık, doğru ve net olmasına dikkat edilmesi gerekir.

İngiltere vize başvuru dilekçesi için örnek bir dilekçe görseli aşağıda verilmektedir.

İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?
İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

İngiltere Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

İngiltere ticari vize davetiyesi, vize başvuru sahibini İngiltere’ye davet eden kişi veya kurum tarafından yazılmış olmalıdır. İngiltere ticari vize davetiyesinin resmi bir dil kullanılarak yazılmasına ve içerisinde gerekli tüm bilgilere yer verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. İ

ngiltere ticari vize davetiyesi içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, başvuru sahibini davet eden kişinin kişisel bilgileri, davet eden kişinin meslek ve çalışma durumu bilgileri, davet eden kişinin ikametgah durumu ile ilişkili bilgiler, başvuru sahibinin davet eden kişinin finansal yeterlilik durumuna dair bilgiler, vize başvuru sahibi ile onu İngiltere’ye davet eden kişi arasındaki ilişkinin niteliğine dair bilgiler, davet eden kişinin iletişim bilgileri, başvuru sahibinin seyahat amacı ve öngörülen seyahat tarihleri gibi bilgiler bulunmalıdır.

İngiltere Ticari Vize Nasıl Alınır?

İngiltere ticari vize, İngiltere hükümeti web sitesi üzerinden online başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından aracı kurumun vize başvuru merkezinden ve akredite vize acenteleri üzerinden alınır. İngiltere ticari vize başvuru işlemleri için öncelikle vize başvurusunda bulunan kişilerin Gov.Uk sitesinde yer alan online başvuru portalı üzerinden başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurulması, vize harcını ödenmesi ve vize randevusu alması gerekir.

İngiltere ticari vize başvuru sahiplerinin belirlenen vize randevu tarihinde vize merkezine şahsen müracaat ederek gerekli evrakları teslim etmeleri ve biyometri işlemlerini tamamlamaları gerekir. İngiltere ticari vizesi için online başvuru işlemleri sırasında gerekli evrakları sisteme yüklemiş olan başvuru sahiplerinin, vize başvuru merkezinde yapılan vize randevusunda yalnızca pasaport teslimi ve biyometri işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılacak İngiltere ticari vize başvuruları için öncelikle başvuru sahibin kişisel koşulları ve vize evrakları uzman ülke danışmanları tarafından incelenmekte, uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere ticari vize ücreti 100 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. İngiltere ticari vize ücretinin online başvuru işlemlerinin yapıldığı sırada kredi kartı kullanılarak ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere ticari vize ücreti, başvuruda bulunulan vizenin süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir ve İngiltere ticari vize ücretleri; 2 yıl geçerlilik süresi olan vize başvuruları için 376 İngiliz sterlini, 5 yıl geçerlilik süresi olan vize başvuruları için 670 İngiliz sterlini ve 10 yıl geçerlilik süresi olan vize başvuruları için 837 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir

2022 yılı için İngiltere ticari vize başvuru masrafları; vize harcı, rezervasyon işlemleri, dilekçe yazımı, yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası, online evrak yükleme ve danışmanlık hizmetleri gibi işlemlerin ücretleri dahil olmak üzere toplamda ortalama 210 euro tutmaktadır.

İngiltere İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere iş vizesi, vize randevusunda yapılması gereken işlemlerin tamamlanmasının ardından ortalama 3 hafta içerisinde çıkar. Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi, İngiltere iş vizesi başvurularının değerlendirme sürecinin 2022 yılının Nisan ayından itibaren geçici bir süreliğine ortalama 6 hafta süreceğini açıklamıştır.

İş Ziyareti Vizesi ile İngiltere'de Ne Kadar Süre Kalınabilir?

İş ziyareti vizesi ile İngiltere’de en fazla 180 günlük bir süre kalınabilir. İngiltere iş ziyareti vizesi başvurularında kişilerin seyahat nedenlerinin kısa süreli bir ziyaret için geçerli olduğunu açıklamaları gerekmektedir. İngiltere iş ziyareti vizesi genellikle 1 hafta ila 3 hafta arasında bir süre için verilmektedir.

İngiltere Ticari Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

İngiltere ticari vize süresi uzatılabilir. İngiltere ticari vize süresi en fazla 6 aya kadar uzatılabilmektedir. İngiltere ticari vize süresini uzatmak isteyen kişilerin, halen İngiltere’de bulunurken başvuru işlemlerini online olarak yapmaları ve yeniden biyometri bilgilerini vermeleri gerekmektedir.

İngiltere için Express Ticari Vize Alınabilir Mi?

İngiltere için express ticari vize, online başvuru işlemleri esnasında ilgili vize başvuru merkezinden seçim yapılarak alınabilmektedir.

İngiltere için express ticari vize hizmeti belirlenen ücret karşılığında alınabilmekte ve bu sayede kişinin vize başvurusu, değerlendirmenin her aşamasında öncelikli olarak incelemeye alınmaktadır. İngiltere için express ticari vize hizmetinden yararlanmış olan kişilerin vize başvurularının ret yanıtı alması ya da başvuruların değerlendirme sürecinin beklenenden daha uzun sürmesi durumunda İngiltere ekspres vize hizmeti için ödenmiş olan ücret kişiye geri verilmemektedir.

İngiltere için express ticari vize hizmetinden yararlanmak başvuru sahiplerinin vize onayı alacağı anlamına gelmemektedir. İngiltere için express ticari vize hizmetinden yararlanarak yapılmış başvuruların, biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından ortalama 5 gün içerisinde sonuçlanması amaçlanmaktadır.

İngiltere vize başvuruları için yetkilendirilmiş olan kimi başvuru merkezlerinde Covid-19 salgını için alınmış önlemler kapsamında express vize hizmeti sunulmamaktadır. İngiltere ticari vize başvuruları için express vize hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle müracaat edecekleri vize merkezinin söz konusu hizmeti verip vermediği konusunda bilgi almaları önerilmektedir.

İngiltere İş Ziyareti için VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere iş ziyareti için VIP vize başvurusu vize randevusu esnasında premium lounge hizmeti alınarak yapılır.

İngiltere iş ziyareti için VIP vize başvurusunda bulunan kişiler başvuru sürecinde çeşitli ayrıcalıklardan yararlanabilmektedir ancak kişilerin VIP hizmetler alıp almamış olması vize başvurusunun sonucu üzerinde etkili olmamaktadır.

İngiltere ticari vize başvuru sahipleri İngiltere VIP vize başvurusu işlemlerini, VIP hizmetler için ödenmesi gereken 1.410 Türk lirası ücret karşılığında İstanbul’da yer alan vize başvuru merkezinde yapabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere ticari vize işlemleri ve ticari vize hamiline tanınan haklar ile ilgili Vizem.net uzmanlarına en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere'ye Düzenli İş Gezisi için Kaç Yıllık Vize Alınabilir?

İngiltere’ye düzenli iş gezisi için 2 yıl ile 10 yıl arasında geçerlilik süresi bulunan uzun süreli vizeler alınabilir.

İngiltere’ye düzenli iş gezisi için alınmış olan business vize türleri çok girişli olarak verilmekte ve kişilere İngiltere’ye her bir giriş için 6 aylık bir kalış izni vermektedir. İngiltere’ye düzenli iş gezisi için uzun süreli vize türlerine başvuruda bulunacak kişilerin, başvuruda bulunmak istedikleri vizenin geçerlilik süresini tercih ettikten sonra bu vize türü için gerekli ücreti ödemeleri gerekir.

İngiltere Ticari Vize ile İngiltere'de Çalışılabilir Mi?

Hayır, İngiltere ticari vize ile İngiltere’de çalışılamaz. İngiltere ticari vize sadece İngiltere'de ziyaret amaçlı seyahatler için verilmektedir ve bu vize türü hamiline İngiltere’de ücretli bir işte çalışma hakkı tanımaz.

İngiltere Business Vizesi ile İngiltere'de İş Kurulabilir Mi?

Hayır, İngiltere business vizesi ile İngiltere’de iş kurulamaz. İngiltere ticari vize ile İngiltere’ye; ülkede iş faaliyetleri yürütmek ya da bağlı olunan şirketi İngiltere’de temsil etmek gibi amaçlarla gidilebilmektedir. İngiltere’de iş kurmak isteyen kişilerin; sahip oldukları işin niteliği ve başvuru sahibinin özel koşullarına bağlı olarak İngiltere iş kurma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İngiltere Ticari Vizesi ile İngiltere'de İş Aranabilir Mi?

İngiltere ticari vizesi ile İngiltere’de iş aranabilir.

İngiltere ticari vizesi ile İngiltere’ye seyahat etmiş olan kişilerin ülkede iş arama ve iş görüşmesi yapma hakları bulunmaktadır. İngiltere ticari vizesi aynı zamanda İngiltere iş arama vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Ankara Anlaşması ile İngiltere Türk İşadamı Vizesi Veriliyor Mu?

Hayır, Ankara Anlaşması ile İngiltere Türk işadamı vizesi verilmez.

Brexit süreci sonrası Ankara Antlaşması İngiltere Türk işadamı vizesi için başvuru alımı durdurulmuştur. Yalnızca İngiltere Türk işadamı vizesi ile İngiltere’de bulunan kişilerin 21 yaşın altındaki çocukları bu vize türü ile İngiltere’ye vize sahibi kişinin yanına seyahat etmek için başvuruda bulunabilir.

İngiltere Ticari Temsilci Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İngiltere ticari temsilci vizesi 3 yıl süre için verilir.

İngiltere ticari temsilci vizesi süresi, vizenin geçerlilik süresine ek olarak 2 yıl daha uzatılabilmektedir. 5 yıl süre ile kesintisiz olarak İngiltere’de yaşamış olan İngiltere temsilci vizesi hamilleri ülkeye kalıcı olarak yerleşmek için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Türk Ticaret Müşavirliği İngiltere’de Nerededir?

Türk ticaret ateşeliği İngiltere’de; 43 Belgrave Square, Londra, SW1X 8PA, Birleşik Krallık adresinde yer almaktadır.

İngiltere Ticaret Müşavirliği ile +44 20 7838 9167 telefon numarası üzerinden veya londra@ticaret.gov.tr resmi mail adresi üzerinden iletişim kurulabilmektedir. Vize başvuru sahipleri İngiltere Ticaret Müşavirliği ile ilgili bilgilere https://www.ticaret.gov.tr internet sitesi üzerinden ulaşabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: