İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere Eğitim Sistemi ve En İyi İngiltere Okulları

İngiltere’de eğitim sistemi dünya çapındaki yüksek kalitesi ve standartları ile birçok T.C vatandaşı öğrenci için cezbedici olmaktadır. Birleşik Krallık’ın Başkenti olarak kabul edilen Londra, dünya yüksek öğrenim başkenti sıfatı ile anılmaktadır. İngiltere eğitim sistemi 5 aşamalı bir eğitim sistemi olarak bilinmektedir. Bu 5 aşama aşağıda sıralanmıştır:

 • Early Years ( Okul Öncesi)
 • Primary School ( İlkokul)
 • Secondary School ( Ortaokul)
 • Further Education ( Kolej)
 • Higher Education ( Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora vs.)

İngiltere yasalarına göre zorunlu eğitim 5 yaşında başlayarak 16 yaşına kadar devam etmektedir. İlkokul, ortaokul ve kolej eğitimleri devlet tarafından İngiliz vatandaşlarına ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İngiltere’de okul öncesi eğitim 3 yaşından itibaren başlanan ve zorunlu olmayan bir eğitimdir. Yine de özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklarının sıklıkla okul öncesi eğitime dahil olduğu görülmektedir. Okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim yaşına kadar devam edebilmektedir.

Çocuklar 5 yaşına ulaştıkları zaman aileleri tarafından belirlenen uygun bir ilkokula kayıt yaptırılarak zorunlu eğitim sürecinin başlatılması gerekmektedir. Okula başlama yaşında içinde bulunulan senenin 31 Ağustos günü baz alınarak çocukların yaşı hesaplanmaktadır.

İngiltere’deki ilkokul seçimi için öğrenciler ve ailelerinin bir okul tercih listesi oluşturarak Borough Council’e yani Belediyeye başvuru yapılması gerekir. Council, bireylerin oturdukları evin konumunu, okula başlayacak çocuğun varsa kardeşlerinin gittikleri okulları ve okulun uygunluğunu göz önünde bulundurarak bu tercih listesinden bir okul belirlemektedir.

Türkiye’den İngiltere’ye giden Türk vatandaşları eğer 5-16 yaş arasında bir çocuğa sahip iseler bulundukları bölgedeki Councile’e çocuğun okula başlaması için başvuru yapmak zorundalardır. Yılın hangi döneminde ülkeye giriş yapılmış olunursa olunsun zorunlu eğitim dönemi içerisinde bulunan çocukların okula hemen başlamaları gerekmektedir.

İngiltere’de ayrıca Home Educate yani evde eğitim olarak bilinen bir online eğitim sistemi de bulunmaktadır. Ancak daha çok uzun yıllar boyunca çocukları sağlık sorunları yaşayan aileler bu eğitim sistemini tercih etmektedir.

İngiltere okulları eğitimi ulusal müfredata bağlı olarak verilmektedir. İngiltere’nin tüm devlet okulları ulusal müfredatı takip etmektedir. İngiltere ulusal müfredatı da bölümlere ayrılmaktadır.

Örneğin Key Stage 1 bölümü 1. Sınıf ve 2.sınıf öğrencilerini kapsarken Key Stage 2, 3. Sınıf ve 6. Sınıf arasındaki çocukları kapsamaktadır. İlkokul Key Stage 1 ve Key Stage 2’den oluşurken Ortaokul eğitimi Key Stage 3 ve Key Stage 4’ten oluşuyor. Daha sonra Key stage 5 ile lise eğitimi alınarak Üniversite eğitimine geçiliyor.

İngiltere Okulları ve Eğitim Sistemi

İngiltere okulları, eğitim görülecek yaşa bağlı olarak 5 kategoriden oluşmaktadır. İngiltere’de okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenim kurumları olarak kademeli eğitim gerçekleştirilmektedir. Aşağıda İngiltere okullarına ait detaylı bilgiler verilmiştir.

 1. Okul Öncesi Eğitim (Pre School)
  Okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Ancak Türkiye’de de olduğu gibi birçok ebeveyn çocuklarını ilkokula hazırlamak adına okul öncesi eğitim kurumlarına göndermektedir.
  Okul öncesi eğitime 3 yaşından itibaren başlanabilir ve bu eğitim 5-6 yaşına kadar devam ettirilebilir. İngiltere’deki anaokulları ve okul öncesi eğitim kurumları genellikle günde 3 saat eğitim hizmeti vermektedir. İngiltere’de bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının birçoğu özeldir ancak bazı devlet eğitim kurumlarında da anaokulu seviyesinde eğitim verilmektedir.
  3-4 yaşındaki çocukların yıllık 570 saatlik bir okul öncesi eğitim hakları bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’de çalışan anne babalar için okul dönemlerinde haftada 30 saatlik ücretsiz çocuk bakım hizmeti alma hakkı bulunmaktadır.

 2. İlkokul (Primary School)
  İngiltere’de bulunan ilkokullarda eğitim yaşı 5-6 olarak belirlenmiştir. Zorunlu eğitim yaşına gelen çocuklar İlkokul ile eğitim hayatına başlamaktadır. İngiltere ilkokulları sabah 09.00 ile 15.00 arasında eğitim vermektedir. Pazartesi gününden Cuma gününe kadar haftalık eğitim devam etmektedir. İngiltere ilkokullarında ortalama sınıf mevcudu 25-30 kişi olarak bilinir.
  İngiltere’deki eğitim modeline göre ilkokul 2 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilki 5-7 yaş arasını, ikincisi ise 7-11 yaş arasındaki öğrencileri kapsamaktadır. İlk aşamada öğrenciler İngilizce, Tarih, Matematik, Coğrafya, Müzik ve Beden Eğitimi gibi derslerde temel bilgilere sahip olmaktadır. Bu eğitimlerin verilmesinin ardından öğrencilerin gelişimini ölçmek adına bir sınav düzenlenir. Bu sınavın amacı yalnızca öğrencilerin gelişimini ve bilgi birikimlerini görmektir.
  İlkokulun ikinci aşamasında öğrenciler birinci aşamada öğrendikleri dersleri ve bilgileri biraz daha detaylı görmektedirler. İkinci aşamanın sonunda öğrenciler SATS (Standart Attainment Test) adında bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınav ile öğrencilerin matematik, bilim, yazım kuralları, noktalama işaretleri, dil bilgileri konularındaki kazanımları ölçülmektedir.
  Bu sınavın öğrencilerin daha sonra gidecekleri ortaokulları belirlemede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Amaç yalnızca öğrencilerin bilgilerini ölçmektir.

 3. Ortaokul (Secondary School)
  İngiltere ortaokullarında eğitim Pazartesi günlerinden Cuma gününe kadar sabah saat 8.45 ile 15.30 arasında verilmektedir. Bu seviyede öğrenciler İngilizce, matematik, fen bilimleri, modern diller (Fransızca, Almanca, İspanyolca), vatandaşlık, tarih, coğrafya, beden eğitimi ve bilgi iletişim teknolojisi gibi zorunlu dersler almaktadır.
  İngiltere ortaokullarında bu zorunlu derslerin yanı sıra öğrencilerin kendilerini geliştirmek isteyecekleri farklı alanlara yönelik kurslar da bulunmaktadır. 12-16 yaş arasındaki çocuklar ortaokul eğitimi görmektedir. Ortaokulu bitirecekleri dönem sonunda öğrenciler GCSE (General Certificate Of Secondary Education) adındaki ortaokulu bitirme sınavına girmektedir. GCSE sertifikasına sahip olan öğrenciler iki yıl sonra yani 18 yaşında bir ileri düzey eğitim diploması sınavı olan Certificate Of Education at Advanced Level (GCEA) sınavına girmeye hak kazanmaktadır.

 4. Kolej Eğitimi (Further Education)
  İngiltere’de kolej eğitimi 16-18 yaş arasındaki gençleri kapsamaktadır. Kolejler 16 yaşını dolduran ve ortaokulu bitiren öğrencileri 2 yıl boyunca A-Level sınavına hazırlamaktadır. A Level sınavında iyi bir başarı elde eden öğrenciler İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde okuma imkanına sahip olabilmektedir. Ayrıca kolej eğitimi esnasında öğrencilere mesleki kurs eğitimleri olan BTEC kurslarına katılma imkanı da sağlanır. Bu 2 yıllık kurs eğitimlerinin ardından dileyen öğrenciler Üniversite başvurusunda bulunmadan çalışma hakkına sahip olabilir.

 5. Üniversite Eğitimi (Higher Education)
  İngiltere’de üniversite eğitimi zorunlu değildir ve ücretlidir. İngiltere üniversitelerinin yıllık ücretleri İngiliz vatandaşı ya da Avrupa Birliği vatandaşı olan bireyler için 6-9 bin sterlin arasında iken diğer ülkelerin vatandaşları için 15-25 bin sterlin arasında değişiklik göstermektedir. İngiliz vatandaşları ve Avrupa Birliği vatandaşları Üniversite eğitim ücretleri için İngiltere Bölge Eğitim Müdürlüklerine başvuru yaparak eğitim süresi boyunca ücreti ödemekten muaf olabilmektedir. Kişiler çalışma hayatına başladıktan sonra eğitim borçlarını devlete ödemektedir. Ancak diğer ülke vatandaşları için böyle bir seçenek bulunmamaktadır. Türkiye’de İngiltere’ye üniversite eğitimi için gidecek olan bireylerin yıllık ücretlerini eğitim görecekleri dönem başlamadan ödemeleri gerekir. Türkiye’den İngiltere’ye yerleşen bireyler üniversite başvurusundan en az 3 yıl önce İngiltere’de eğitim görmeye başlamış ise üniversite eğitim ücreti borçlanmasından ve indirimlerinden faydalanma imkanı sunulmaktadır.

İngiltere Okulları

İngiltere’de Okul Öncesi Eğitim Sistemi

İngiltere’de okul öncesi eğitim zorunlu değildir ancak birçok aile çocuğunun ilkokula hazırlık süreci için okul öncesi eğitim tercih etmektedir. İngiltere anaokulları genellikle günde 3 saat eğitim vermektedir. Bu 3 saatlik eğitimde çocukların el ve konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Okul öncesi eğitim ilkokula başlayacak çocuklar için bir hazırlık sürecidir. 3 yaşından 5 yaşına kadar okul öncesi eğitim alınabilir. Yılın 38 haftasında haftalık 15 saat olarak anaokulu eğitimi verilmektedir.

İngiltere’de bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının birçoğu özledir. Ancak bazı bölgelerde devlet okullarında da anaokulları mevcuttur. İngiltere’de çalışan anne babalar için haftalık 30 saate kadar ücretsiz çocuk bakımı imkanı devlet tarafından sağlanmaktadır.

İngiltere İlkokul Eğitim Sistemi

İngiltere İlkokul eğitim sisteminde dersler haftalık Pazartesi gününden Cuma gününe kadar 09.00 ile 15.00 saatleri arasında verilmektedir. İngiltere’de ilkokul eğitim sisteminin iki aşaması bulunmaktadır.

5-7 yaş arasındaki çocuklar ilk aşamada eğitim görürler. Bu aşamada temel matematik, İngilizce, tarih, coğrafya, müzik ve beden eğitimi konularında çocuklara eğitim verilmektedir. Öğrenciler birinci aşama eğitim dönemi boyunca bu derslerde temel düzeyde bilgi sahibi olduktan sonra bir ölçme sınavına tabi tutulmaktadır. Bu sınavın amacı yalnızca öğrencilerin kazanımlarını gözlemlemektir.

İngiltere ilkokullarının ikinci aşamasında 7-11 yaş aralığındaki öğrenciler bulunmaktadır. Bu aşamada öğrenciler yine İngiliz ulusal eğitim müfredatına bağlı kalarak ilk aşamada gördükleri dersleri daha detaylı öğrenmeye başlarlar. İkinci aşamayı tamamlayan öğrenciler bir SATS (Standart Attainment Test) sınavına tabi tutulurlar. Bu sınav öğrencilerin yalnızca kazanımlarını ölçmektedir. Yani sonradan gidecekleri ortaokula bir etkisi bulunmamaktadır.

İngiltere Ortaokul Eğitim Sistemi

Ortaokul seviyesine gelen öğrenciler de yine 2 aşamada eğitim görmektedirler. İlk aşama 11-14 yaş arasındaki öğrencileri içerirken ikinci aşama 14-16 yaşındaki öğrencileri kapsar. Türkiye ile kıyaslandığında bu aşama İngiltere Ortaokul eğitim sistemi olarak adlandırılabilir.

Ortaokulun ikinci aşaması İngiliz öğrenciler için oldukça önemlidir çünkü ortaokulun sonunda GCSE (General Certificate Of Secondary Education) adında çok önemli bir sınava girerler. Bu sınavı başarı ile tamamlayan öğrenciler 2 yıl sonra yüksek öğrenime geçiş süreci için A Level sınavına girmeye hak kazanırlar.

Aşağıda İngiltere’de İlkokul ve Ortaokul sisteminin gruplandırılması verilmiştir:

Key stage 1: 5 – 7 yaşlar arası (Years 1-2)(Infant school) Key stage 2: 7-11 yaşlar arası (Years 3-6)(Juniar school) Key stage 3: 11-14 yaşlar arası(Years 7-9) Key stage 4: 14-16 yaşlar arası (Years 10-11)

Liseyi İngiltere’de Okumak

Liseyi İngiltere’de Okumak

Liseyi İngiltere’de okumak, lise eğitimini dünya çapında adını duyurmuş İngiliz eğitim sistemi içerisinde almak isteyen bireylerin hayalidir. İngiltere lise eğitimi öğrencilerin son yıllarda yurtdışı eğitim için çok fazla tercih ettiği bir seçenektir.

Türkiye’de duyurulan “Lise eğitimini yurtdışında tamamlayan bireyler Türkiye’ye döndükten sonra istedikleri üniversiteye sınavsız giriş yapabilirler” yasası sonrası İngiltere’de lise eğitimi almak özellikle Türk öğrencilerine büyük bir eğitim fırsatı yaratmıştır.

Vizem.net Liseyi İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler için İngiltere öğrenci vize işlemlerinden başlayarak okul kayıtları ve oturum izinleri konularında tüm hizmetler için danışmanlık hizmeti veren Türkiye’deki tek akredite acentedir.

İngiltere’de Lise Eğitim Sistemi

İngiltere’de lise eğitim sistemi içerisinde bir öğrenci 16 yaşında lise eğitimini tamamlamaktadır. Lise eğitimlerini tamamlayan öğrenciler GCSE (General Certificate of Secondary Education) adlı sınava girerek liseden mezun olurlar. Bu sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler 2 sene sonraki üniversiteye geçiş sınavı olan A Level sınavına girmeye hak kazanırlar.

İngiltere’de 4 farklı lise eğitim çeşidi bulunmaktadır:

 1. Özel Lise Hazırlık Okulları
 2. Özel Gündüz Liseleri
 3. Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri
 4. Devlet Kolejleri

İngiltere lise eğitim sistemi en temelde 2 aşamadan oluşmaktadır. Öğrenciler ilk aşamada iki yıllık bir süreçte GCSE sınavına hazırlanır. GCSE sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci aşamada ise sonraki iki yılda üniversite sınavı olan A Level sınavına hazırlanır.

İngiltere lise eğitim sisteminin Türkiye’deki liseler ile denkliği bulunmaktadır. Yani Türkiye’den İngiltere’ye lise eğitimi almak için gitmek isteyen bireylerin ortaokulu bitirmiş ve iyi düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. İngiliz liseleri dünya çapında yüksek başarı gösteren öğrencileri bünyesine kabul etmektedir.

İngiltere Londra Liseleri

İngiltere’de Lise Ücretleri

Devlet okullarına ve özel okullara bağlı olarak İngiltere’de lise ücretleri farklılık göstermektedir. İngiltere lise eğitiminde 1 eğitim öğretim yılı 3 dönemden oluşup 10 ay sürmektedir.

İngiltere devlet lisesi ücretleri 4.000-8.000 Sterlin arasında yer alırken İngiltere özel liselerin ücretleri 21.000-45.000 Sterlin arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücretler konaklama ve diğer ekstra faaliyetler ile farklılık gösterebilir. Öğrencilerin İngiltere’de seçecekleri liseye karar vermeden eğitim, konaklama ve yaşam masraflarının tümünün dikkate alınması tavsiye edilmektedir.

Üniversiteyi İngiltere’de Okumak

Üniversiteyi İngiltere’de okumak, Yüksek öğrenim seviyesi ile adını dünya çapında duyuran İngiltere’de eğitim almak birçok gencin hayali olarak bilinmektedir. Birleşik Krallık’ın başkenti Londra, dünyanın yüksek öğrenim başkenti olarak kabul görmektedir ve İngiltere üniversite eğitim sistemi başarısını dünya çapında kanıtlayan bir eğitim sistemidir.

İngiltere üniversite eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi bazı programlar için bu süre daha uzun olabilmektedir. Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncelikle Foundation olarak geçen 1 yıllık hazırlık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Bu sistemin amacı eğitim sistemi farklı olan ülkelerden İngiltere’ye gelen öğrencilerin sisteme adapte olmasını sağlamaktır. Ayrıca bu programa katılmak üzere İngiltere’ye gidem öğrenciler bu programdayken haftalık maksimum 20 saat olarak çalışma izni haklarını kullanarak gelir elde edebilirler.

Foundation programına dahil olmadan bir eğitim kurumuna kabul almak oldukça zordur. Ancak yüksek ortalamalarla ve yeterli İngilizce seviyesi ile mezun olan ya da Türkiye’de IB Diploma sahibi veya A Level diploma veren sayılı liselerden mezun olan öğrenciler ve ileri seviyede üst düzey İngilizce bilgisine sahip öğrenciler foundation programından muaf tutularak lisans programına direkt 1. sınıftan başlayabilirler. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra birçok üniversite kendi bünyelerinde “Foundation Year” sunmaktadır. Bir öğrencinin Foundation programlarıyla kabul alması için minimum 5.5 IELTS skoru elde etmesi gerekir. Bu programlarla lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimi hazırlık alarak desteklenmektedir.

İngiltere üniversitelerine doğrudan giriş şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (IELTS)
 • Belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması
 • Ders dışı aktiviteler ve tatmin edici bir CV
 • A+ ve IB Diploması ve tercih edilen diğer akredite okulların diploması

İngiltere Eğitim Hizmetlerimiz

İngiltere Eğitim Sistemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde İngiltere eğitim sistemi hakkında Vizem.net bünyesine sık iletilen sorular yanıtlanmıştır. İngiltere eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

0850 241 1868

İngiltere’de Lise Kaç Yıl?

İngiltere lise eğitimi 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama 2 yıl boyunca GCSE sınavına hazırlanılan aşamadır. Bundan sonraki ikinci aşama ise 2 yıl boyunca üniversiteye geçiş sınavı olan A Level sınavına hazırlık yapılan aşamadır.

Temel İngiltere’de lise eğitimi 4 yıllık bir süreci kapsamaktadır.

İngiltere Londra Liseleri Hangileridir?

İngiltere’nin en iyi liseleri sıralamasında Londra’da bulunan birçok lise yer almaktadır. Bazı İngiltere Londra liseleri aşağıda verilmiştir:

 • Alleyn’s School
 • Emanuel School
 • Highgate School
 • King’s College School
 • St Paul’s School
 • University College School
 • Westminister School
 • Dulwich College

İngiltere’de Burslu Lise Eğitimi Almak Mümkün Müdür?

İngiltere’de burslu lise eğitimi almak mümkündür. İngiltere, dünya çapında parlak ve zeki öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Özellikle öğrencilerin akademik ve sanatsal başarıları çeşitli burslarla ödüllendirilmektedir. Burslar genelde 11,13 ve 16 yaş gruplarındaki öğrencilere verilmektedir. Bu yaşlarda burs almaya başladıktan sonra eğitimine devam eden öğrencilerin başarıları göz önünde bulundurularak bursları eğitim süresince devam eder.

Lise düzeyinde burs genellikle GCSE sınav sonucuna bakılarak verilmektedir. Burs konusunda uluslararası öğrenciler içerisinde çok fazla rekabet bulunmaktadır. Lise düzeyinde burs seviyeleri genellikle eğitim ücretinin %20-%30’u kadardır.

İngiltere’de İlkokul Dersleri Nelerdir?

İngiltere’deki ilkokul seviyesindeki bazı dersler Türkiye’deki eğitim sistemindeki dersler ile farklılık gösterebilmektedir. İngiltere’de ilkokul dersleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Art and Design(Sanat ve Dizayn)
 • Design and Technology(Dizayn ve Teknoloji)
 • English(İngilizce)
 • Geopraphy(Coğrafya)
 • History(Tarih)
 • Information and Communication Technology(Bilgi ve İletişim Teknolojileri)
 • Mathematics(Matematik)
 • Music(Müzik)
 • Physical Education(Beden Eğitimi)
 • Science(Bilim)

Ayrıca Religious Education (Din Eğitimi) Key Stage 1 ve Key Stage 2 aşamalarında çocuklara verilmek zorundadır.

İngiltere Eğitim Sistemi Nasıldır?

İngiltere eğitim sistemi dünya çapında adını duyurmuş bir eğitim sistemidir. Dünyanın dört bir yanından öğrenciler İngiltere eğitim sistemine dahil olabilmek adına başvuru yapmaktadır. İngiltere eğitim sistemi 5 aşamalı bir eğitim sistemi olarak bilinmektedir. Bu 5 aşama aşağıda sıralanmıştır:

 • Early Years ( Okul Öncesi)
 • Primary School ( İlkokul)
 • Secondary School ( Ortaokul)
 • Further Education ( Kolej)
 • Higher Education ( Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora vs.)

İngiltere’de Lise Okuma Şartları Nelerdir?

İngiltere’de lise okuma şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • 14-18 yaş aralığında bulunmak
 • Akademik düzeyde İngilizce seviyesine sahip olmak
 • Eğitim hayatı boyunca iyi bir akademik başarıya sahip olmak
 • Eğitim, konaklama ve her türlü yaşam masrafların karşılanabileceği miktarda fona sahip olmak

İngiltere’de Ücretsiz Lise Eğitimi Okumak Mümkün Müdür?

İngiltere’de ücretsiz lise okumak Orta okulu Türkiye’de bitirmiş bir öğrenci için mümkün değildir. Ancak öğrenci Türkiye’deki çeşitli vakıf ve derneklerden 100% burs alarak İngiltere’de ücretiz lise okuyabilir.

Lise Son Sınıfı İngiltere’de Okumak Mümkün Müdür?

Sadece lise son sınıftan başlayarak liseyi İngiltere’de bitirmek mümkün değildir. Ancak öğrencinin lise son eğitimini alırken ailesinin İngiltere’ye yerleşmesi buradaki denkliğe bakılarak mümkün olabilmektedir. Öğrenci yeterli denkliği sağlayamazsa liseyi baştan okur. Ayrıca dil bilgisi yeterli olmayan öğrenciler öncelikle İngiltere’de dil eğitimi almak zorundadır.

Paylaş: