İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

2023’de İngiltere Transit Vize Şartları Nelerdir?

Transit vize, bir ülke üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapılacağı zaman alınması gereken vize türüdür. Birleşik Krallık üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan vatandaşlar gerekli görülen şartlara göre İngiltere transit vize başvurusunda bulunmalıdır.

Türk vatandaşları için İngiltere üzerinden Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ülkelerine seyahat ederken herhangi bir transit vize zorunluluğu bulunmamaktadır, ancak havaalanında bekleme süresi 24 saati aşmamalıdır. Transit bekleme süresi 24 saatin altındaysa ve uçuş sahipleri İngiltere transit vizesi alma şartlarını taşımıyorsa bu durumda vizesiz uçmak mümkündür.

Vizem.net İngiltere transit vizesi başvuruları için form doldurma ve evrak yükleme desteği sunan, 2017- 2021 yılları arasında İngiltere transit vize başvurularında %93,2'lik vize onayı alan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, İngiltere transit vize istemektedir.

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, pasaport türü fark etmeksizin transit vize alması gerekmektedir.

Her İngiltere Aktarmalı Uçuşta Transit Vize Gerekir Mi?

Türkiye’den İngiltere aktarmalı Amerika, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda ülkelerinden birine seyahat edecek kişilerin aktarma süreleri 24 saati aşmıyorsa transit vizesine başvurmaları gerekmemektedir. Aktarma süresi 48 saate kadar olan seyahatlerde ve gümrükten İngiltere’ye giriş yapılması her gereken durum için İngiltere transit vize başvurusu yapılmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 24 saati aşan İngiltere aktarmalı uçuşlarda vize alması gerekmektedir.

İngiltere Transit Vize Muafiyeti Kimler için Geçerlidir?

İngiltere transit vize muafiyet durumları aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) seyahat eden kişiler, bu ülkelere giriş izni veren geçerli vize sahibi olanlar veya bu ülkelere geçerli bir vizeyle 6 aydan daha az bir süre önce giriş yapmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • 21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla ABD’de sürekli oturum izni bulunduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • 28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla Kanada’da sürekli oturum izni bulunduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden birine girişte D tipi (uzun süreli) vize kategorisinde geçerli bir vize bulunduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi tarafından verilmiş oturum iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Avrupa Oturum Planı kapsamında verilmiş aile birleşimi vizesine sahip olanlar İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Göçmen veya vatansız kişiler İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Standart ziyaretçi vizesine sahip olanlar İngiltere transit vizesinden muaftır.
 • Evlilik ziyaretçi vizesine sahip olanlar İngiltere transit vizesinden muaftır.

İngiltere Transit Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere transit vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • İngiltere direkt havayolu vizesi: İngiltere direkt havayolu vizesi (Direct Airside Transit Visa), İngiltere üzerinden aktarmalı uçuş yaparken sınır kontrol noktasından geçmeyecek kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • İngiltere transit ziyaretçi vizesi: İngiltere transit ziyaretçi vizesi (Visitor in Transit Visa), İngiltere üzerinden aktarmalı uçuş yaparken, bagaj kontrolü gibi nedenlerle sınır kontrol noktasından geçecek kişilerin alması gereken vize türüdür. İngiltere transit ziyaretçi vizesi kişiye İngiltere’de 48 saat bulunma hakkı vermektedir fakat bu sırada kişi eğitim görememekte veya çalışamamaktadır.

İngiltere transit vizesi başvurusu yapacak kişiler, seyahat dönüşünde de bir İngiltere aktarması yapacak ise bu durumu İngiltere vize başvurusu sırasında belirtmelidir. İngiltere transit vizeleri tek girişli ya da gidiş-dönüş olarak verilebilmektedir.

Birleşik Krallık Transit Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Birleşik Krallık için vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Birleşik Krallık üzerinden başka bir ülkeye ziyaret etme niyetinde olmak ve ziyareti karşılayacak finansal kaynak bulundurmak
 • Hedef ülkeye girecek belgeleri, isteniyorsa hedef ülkenin vizesini bulundurmak
 • Birleşik Krallık üzerinden sadece transit geçiş yapılacağını kanıtlamak

İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır?

İngiltere transit vize almak için, Gov.uk adresine girerek doğrudan Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’ne vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Gov.uk üzerinden online İngiltere transit vizesi almak için; siteye girilmesi, vize türünün seçilmesi, hazırlanması gereken belgelerinin öğrenilmesi ve online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Online başvuru formu doldurulduktan sonra kişi, TLS Contact sitesine yönlendirilmektedir.

TLS Contact sitesine yönlendirildikten sonra, vize başvuru merkezinden randevu alınması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Randevu alan kişiye bir GWF numarası verilmektedir ve kişinin randevu aldıktan sonra evrak teslimi ve biyometri işlemleri için randevu gününde TLS Contact merkezine gitmesi gerekmektedir.

Randevu gününde TLS Contact merkezine giden başvuru sahibi, online başvuruda ‘’Desteklenmiş Servis’’ seçeneğini seçmişse belgeleri TLS Contact personeli tarafından düzenlenecek ve taranacaktır; ‘‘Şahsi Yükleme’’ seçeneğini seçen kişilerin başvuruya gitmeden belgelerini düzenlemesi gerekmektedir.

İngiltere transit vize başvurusunda TLS Contact personeli tarafından belge kontrolü yapılan kişilerin, parmak izi ve biyometrik fotoğrafı alınmaktadır ve vize başvuruları Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’ne iletilmektedir.

Vizem.net ile İngiltere transit vize başvurusu yapmak için Bİrleşik Krallık vize danışmanına 0850 241 1868’den ulaşılabilir.

İngiltere Transit Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere transit vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Varış ülkesinin istekleri doğrultusunda geçerliliği bulunan güncel pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Varış ülkesi vizesi veya oturum izni: Başvuru sahibinin seyahat edilecek ülkeye girilmesine izin verildiğine kanıt olarak oturum izni, yeşil kart veya geçerli vize gibi belgelerden birinin sunulması gerekmektedir.
 • Uçuş rezervasyonu veya bileti: Uçuş rezervasyonu e-postası, bilet veya seyahat acentesinden gelen onay gibi belgelerden birinin sunulması gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin koşullarına göre talep edilen belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıda listelenen belgeler, İngiltere transit vizesi için her başvuruda talep edilen standart belgelerdir.

İngiltere Transit Vize Ücreti Nedir?

İngiltere transit vize ücreti, direkt havayolu vizesi için 35 sterlin; transit ziyaretçi vizesi için 64 sterlindir.

İngiltere transit vize ücreti online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere transit vizesi, genelde başvuru yapıldıktan sonraki 3 hafta içerisinde çıkmaktadır. 2022 yılı için İngiltere transit vize işlem süresinin geçici olarak 6 hafta sürdüğü duyurulmuştur.

İngiltere Transit Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngiltere transit vize hakkında Vizem.net danışmanlarına sıklıkla iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Londra Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Londra üzerinden Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda uçuşları için aktarma süresinin 24 saatin altında olduğu durumlar hariç, her Londra aktarmalı uçuşta transit vize alınması istenmektedir.

Londra havalimanlarındaki aktarma süresi 24 saati geçen seyahatler için seyahat süresinden 1 ay öncesine kadar transit Londra vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Londra Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Londra aktarmalı uçuşlar için vize ücreti transit vize tipine göre değişiklik göstermektedir. Londra transit vize ücreti, direkt havayolu vizesi için 35 sterlin; transit ziyaretçi vizesi için 64 sterlindir.

İngiltere Konsolosluğu Transit Vize Başvurularını Kabul Ediyor Mu?

Hayır, İngiltere Konsolosluğu transit vize başvurularını kabul etmemektedir.

İngiltere transit vize başvuruları TLS Contact veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılacak İngiltere transit vizesi başvurularında, UK vize başvurusu için gerekli evrakların merkez ofise iletilmesi sürecin başlatılması için yeterlidir.

Daha fazla bilgi: 0850 241 1868

Amerika Vizesi Varsa İngiltere Transit Vize İstiyor Mu?

Amerika vizesine veya oturum iznine sahip bireylerin 24 saate kadar yapacakları İngiltere aktarmalı uçuşları için transit vize talep edilmemektedir.

Yeşil Pasaport ile İngiltere Transit Vizesi Gerekli Mi?

Evet, yeşil (hususi) pasaportu olanların İngiltere üzerinden aktarma yapacakları seyahatlerinde transit vize alması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: