İngiltere Vize Randevu İşlemleri

İngiltere Vize Randevu ve Biyometri İşlemleri

İngiltere vize randevu işlemleri çevrimiçi olarak yapılmaktadır. İngiltere vize başvurusu yapan kişinin randevu tarihinde ve saatinde biyometri kaydının alınması için şahsen başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir.

Vizem.net aracılığı ile başvurulan İngiltere vizeleri için online başvuru formu doldurulduktan sonra randevu alma ve randevudan önce çevrimiçi evrak yükleme işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Birleşik Krallık Vize Başvurusu için Randevu Almak Şart Mıdır?

Evet, Birleşik Krallık vize başvurusu için Türkiye’deki Birleşik Krallık vize başvuru merkezinden randevu almak şarttır. Birleşik Krallık vize başvuru randevusu online olarak oluşturulduktan sonra biyometrik bilgilerin kaydı için belirlenen randevu tarihinde başvuru sahibinin şahsen Birleşik Krallık vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

İngiltere Vize Randevusu Nereden Alınır?

İngiltere vize randevusu Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’nin yetki verdiği aracı kurum olan TLScontact vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. TLScontact, Birleşik Krallık hükümetinden aldığı yetkiyle, küresel vize başvuru merkezleri ağı aracılığıyla vize sürecinin idari tarafını yürütmektedir.

İngiltere Konsoslosluğundan Vize Randevusu Alınabilir Mi?

Hayır, İngiltere konsolosluğundan vize randevusu verilmemektedir. İngiltere konsolosluğu randevu alma işlemi sadece İngiltere Vize ve Göç İdaresi’nin yetkili kıldığı İngiltere vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılmaktadır.

İngiltere Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi randevu alma işlemi için Gov.uk adresinden çevrimiçi form doldurulduktan sonra başvuru ücreti ödenir ve İngiltere vize başvurusu online randevu oluşturulur.

İngiltere vize başvuru randevusu alma işlemine başlamak için Gov.uk tarafından gönderilen onaylama maili açılmalıdır. İngiltere vize başvuru randevusu için “Sign in to Your Application” seçeneği ile giriş yapıldıktan sonra “Provide Documents and Biometrics” seçeneği tercih edilmeli ve “Continue” seçeneği tıklanmalıdır; bu işlemlerden sonra yönlendirilen sayfada “Book an appointment” seçeneği ile süreç tamamlanarak randevu oluşturulmaktadır.

İngiltere vizesi için randevu alma işlemine ait görsel aşağıda verilmiştir.

İngiltere Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
İngiltere Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Birden Fazla Kişi için İngiltere Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Birden fazla kişi için İngiltere vize randevusu alınması gereken durumlarda, her başvuru sahibi için ayrı ayrı çevrimiçi başvuru formu doldurulmalıdır.

İngiltere vize randevusu için sistem tarafından her başvuru sahibi için farklı bir GWF numarası oluşturulmaktadır. İngiltere GWF numarası İngiltere vize başvuru referans numarasıdır. İngiltere vize başvuru takibi, iptali ya da yapılacak değişiklikler 12 haneli GWF numarası ile yapılmaktadır. İngiltere vize başvuruları çevrimiçi yapıldıktan sonra her başvuru sahibinin randevusu ayrı tarih ve saatlerde oluşturulmaktadır.

İngiltere Vizesi için Self-Servis Randevu Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için Self-Servis randevu başvurusu 2019 yılından itibaren destekleyici evrakların vize başvuru sahibi tarafından online olarak sisteme yüklenmesi ile gerçekleşmektedir. İngiltere Self-Servis randevu başvurusu yapmak isteyenlerin online vize randevusu oluştururken “Self-Servis” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

İngiltere vizesi Self-Servis randevu seçeneği tercih edildiğinde, gerekli vize evraklarının randevu tarihinden en geç 24 saat önce sisteme yüklenmiş olması ve vize başvuru merkezindeki randevuda pasaport ve biyometrik veri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

İngiltere vize başvuru randevusu için Self-Servis randevu seçeneği tercih edilmesi halinde İngiltere vizesi self servis yükleme işlemlerinin, başvuru merkezine gitmeden önce online olarak evrakların sisteme yüklenmesi ile tamamlanması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere self servis vize başvurularında, evrakların taranması, uygun formata getirilmesi ve sisteme yüklenmesi işlemleri uzman ülke danışmanları tarafından tamamlanır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Vize Başvurusu için En Erken Randevu Saati Kaçtır?

İngiltere vize başvurusu için en erken randevu saati 08:30’dur. TLScontact prime time randevu seçeneği ile 08:00 ve 08:15 saatlerinde İngiltere vize randevusu ek ücret ile alınabilmektedir.

İngiltere Vizesi Randevu Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere vizesi randevu ücretleri başvuru şekline göre değişmektedir. Evraklarını kendileri tarayacak başvuru sahipleri için İngiltere Self Servis vize randevusu ücretsiz olmaktadır.

İngiltere vizesi randevu alma işlemlerinde vize başvuru merkezinde evrak tarama desteğinin alındığı yardımlı hizmet randevu ücreti 480 TL’dir. 08:30’dan önceki 08:00 ve 08:15 randevuları TLScontact erken saatli randevu (prime time) hizmeti veya saate bağlı olmayan randevu (flexi) hizmeti için farklı ücretler uygulanmaktadır. Ücretli randevu hizmetlerinin ödeme işlemleri, çevrimiçi randevu sırasında ödenen İngiltere vize ücreti dışında, randevu sırasında kredi kartı ile yapılmalıdır.

İngiltere Vize Randevu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vize randevu sorgulama işlemi Gov.uk sayfasından yapılmaktadır.

İngiltere vize randevusu için Gov.uk tarafından gönderilen onay mailindeki “Sign in to Your Application” bağlantısı tıklanıp şifre girildikten sonra “Provide Documents and Biometrics” bağlantısı ve ardından “Continue” bağlantısı tıklanmalıdır. Gov.uk üzerindeki kullanıcı hesabına otomatik olarak yönlendirme yapıldıktan sonra sayfa açıldığında “My Application” bağlantısı seçilerek İngiltere vize randevu tarihi öğrenilmektedir.

İngiltere Vize Randevu Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vize randevu değiştirme işlemi için ilk olarak Gov.uk sitesindeki kullanıcı hesabına giriş yapılmalıdır.

İngiltere vize randevu değiştirme işlemi için çevrimiçi randevu formu doldurulurken Gov.uk tarafından gönderilen onay mailindeki bağlantı linki açıldıktan sonra sistem otomatik olarak TLScontact’ın web sitesine yönlendirme yapmaktadır. İngiltere vize randevu erteleme için sırasıyla “My Account” ve “Amend” bağlantı linkleri açıldıktan sonra ödeme adımında yeni randevu tarihi onaylanmalıdır. İngiltere vize randevu tarihi değiştirildiğinde ödemesi yapılmış ek hizmetler de iptal edildiği için iptal edilen hizmetlere ait ödemelere dair para iadesinin talep edilmesi gerekmektedir.

TLS Contact İngiltere Randevu Merkezi Değiştirilebilir Mi?

Hayır, TLScontact İngiltere randevu merkezi değiştirilmemektedir.

Gov.uk web sitesi üzerinden seçimi yapılan randevu merkezinin değiştirilmesine izin verilmemektedir. Randevu merkezi değiştirilmek istendiğinde Gov.uk sitesi aracılığıyla mevcut başvuru iptal edilmelidir. İptal işleminin ardından yeni başvuru yapılırken farklı bir TLS İngiltere vize başvuru merkezi seçilmelidir.

İngiltere Vize Başvuru Randevusuna Hangi Belgelerle Gidilir?

İngiltere vize başvuru randevusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

  • İngiltere vize başvuru onay mailinin çıktısı
  • Eğer varsa, İngiltere vize başvurusu randevusuna ait ek hizmetlere (erken saatli randevu, saate bağlı olmayan randevu) ait ödeme çıktısı
  • Geçerli pasaport veya varsa oturma izninin A4 formatında çıktısı (asıl ve suret)
  • İngiltere vize başvuru formunun ilk sayfası
  • İngiltere vize başvurusu yardımlı hizmet randevusu ile yapılıyorsa destekleyici tüm vize belgelerinin A4 formatındaki çıktısı

İngiltere vize başvurusu self servis olarak aracı kurum desteği almadan yapılıyorsa, destekleyici vize belgeleri randevu tarihinden en geç 1 gün önce sisteme çevrimiçi olarak yüklenmelidir.

İngiltere Vize Randevusunda Sorulan Sorular Nelerdir?

İngiltere vize randevusunda sorulan sorular İngiltere vize başvuru formunda verilen bilgilerin başvuru sahibi tarafından eksik, hatalı veya yetersiz beyan edilmesi durumunda beyana ilişkin sorulan sorulardır. İngiltere vizesi için özellikle öğrenim ve çalışma amacıyla başvuru yapılan vizelerde başvuru sahibinin yanlış vize türünü seçtiği düşünülürse hatayı düzeltmek için online görüşme talep edilebilmektedir.

İngiltere vize randevusunda gerekli görüldüğü takdirde İngiltere’deki yetkililer başvuru sahibi ile birkaç dakikalık görüşme gerçekleştirmektedir. Tüm vize işlemlerinde yapılmayan İngiltere vize mülakatı, ziyaret amacı ile başvuru yapılan vize türünün uyuşmaması gibi durumlarda sorunun tespit edilip açıklığa kavuşturulması için yapılmaktadır.

İngiltere Vize Başvuru Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

İngiltere vize başvuru randevusuna gidilmezse randevu otomatik olarak iptal edilmektedir.

İngiltere vize randevu iptali sonrasında randevu ek hizmetlerine ödenen ücretler para iade politikası kriterlerini karşılıyorsa geri ödeme yapılabilmektedir.

İngiltere Pasaportu için Randevu Nereden Alınır?

İngiltere pasaportu için TC’de ikamet eden veya ziyaretçi olarak bulunan İngiliz vatandaşlarının konsolosluklar ve büyükelçilikten randevu alması gerekmektedir.

TC’de bulunan İngiliz vatandaşlarının yapacakları seyahatten kısa süre önce pasaportlarının kaybolması, çalınması, hasar görmesi veya süresinin dolması gibi durumlarda acil seyahat başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Acil seyahat belgesi başvurusu Gov.uk sitesinden çevrimiçi olarak yapılabilmektedir ve acil seyahat belgesi başvurusu yapacak kişi 16 yaşından küçükse başvuruyu onun yerine ebeveyni veya vasisi yapabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: