İngiltere Tier 5 Vizesi

İngiltere Tier 5 Vizesi Başvuru Prosedürü

2019 yılından önce İngiltere Tier 5 vizesi olarak adlandırılan vize türü, 2019’daki Brexit süreci sonrası yapılan yeni düzenlemeler ile İngiltere geçici çalışma vizesi olarak kabul edilmiştir.

İngiltere geçici çalışma vizesi, belirli koşullar altında ve 12 ay süre dahilinde İngiltere’ye seyahat etmek ve İngiltere'de çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. İngiltere Tier 5 vizesi veya kabul edilmiş yeni adıyla İngiltere geçici çalışma vizesi alacak uluslararası yabancı ülke vatandaşlarının İngiltere işçi vizesi başvurularını teslim etmeden önce lisanslı bir Birleşik Krallık sponsorundan iş teklifi almış olmaları gerekmektedir.

Vizem.net İngiltere’den iş teklifi almış ve geçici çalışma vizesi almak isteyen kişiler için vize başvuru danışmanlığı veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

İngiltere geçici çalışma vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere yardım kuruluşu çalışan vizesi: İngiltere’de kayıtlı bir yardım kuruluşunda ücretsiz veya gönüllü olarak çalışacak kişilerin sahip olması gereken vize türüdür. İngiltere yardım kuruluşu çalışan vizesi hamiline 12 aya kadar İngiltere’de ikamet etme hakkı tanımaktadır.
 • İngiltere yaratıcı işçi vizesi: Hamiline 12 aya kadar ülkede ikamet hakkı tanıyan bir vize türüdür. İngiltere yaratıcı işçi vizesinden; film ekibi üyeleri, müzisyenler, dansçılar veya aktörler yararlanmaktadır.
 • İngiltere devlet yetkili değişim vizesi: İngiltere devlet yetkili değişim vizesi sadece onaylı bir değişim planı imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarını kapsamaktadır. Devlet yetkili değişim vizesi ile genç yabancı ülke vatandaşları İngiltere’de iş deneyimi, eğitim veya akademik alanlarda kendilerini geliştirebilmekte ve Yurtdışı Devlet Dil Programı’na katılma hakkına sahip olmaktadır. 12- 24 ay vize geçerlilik süresi bulunmaktadır.
 • İngiltere uluslararası anlaşma vizesi: Birleşik Krallık'tayken uluslararası hukuk veya anlaşma kapsamında bir görev üstlenen kişilere ve bu kişilerin ev çalışanlarına verilen vize türüdür ve hamiline İngiltere’de 2 yıl ikamet etme hakkı sağlamaktadır.
 • İngiltere din görevlisi vizesi: Birleşik Krallık’ta dini bir kurum tarafından manastırda vaaz vermek ya da çalışmak için işe alınan kişilerin sahip olması gereken vize türüdür ve 24 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır.
 • İngiltere mevsimlik işçi vizesi: Hamilineİngiltere’de 6 aya kadar çalışma ve ikamet izni sağlayan vize türüdür.

İngiltere Tier 5 Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere Tier 5 vizesi almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsorluk sertifikasına sahip ve yasal olarak uluslararası işçi çalıştırma izni olan Birleşik Krallık merkezli bir kurumdan geçerli iş teklifi almak
 • Sponsorlardan sponsorluk sertifikası almak
 • 28. günün vize başvurusu yapıldıktan sonraki 31 gün içinde bulunması şartıyla banka hesabında arka arkaya 28 gün en az 1,270 sterlin birikmiş paraya sahip olmak
 • Başvurulan vize kategorisine göre varsa İngilizce dil sınavı sonuç belgesi sunmak

Tier 5 Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tier 5 vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az bir boş sayfası bulunan, fotoğraflı, geçmiş vizelerin fotokopilerinin bulunduğu ve seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport olması gerekmektedir.
 • İngiltere sponsorluk sertifikası: İngiltere’deki işveren tarafından alınan ve İngiltere geçici çalışma vizesi başvuru formunu doldurmak için gereken referans numarasını içeren CoS belgesi gerekmektedir.
 • İngiltere geçici çalışma vizesi başvuru formu: Gov.uk adresi üzerinden online olarak İngilizce dilinde ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilen,35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Başvuru sahiplerinin Birleşik Krallık’ta finansal birikimlerinin olduğuna dair kanıt teşkil edecek banka onaylı, kaşe ve imzalı aylık hesap dökümü veya maaş bordrosu sunması gerekmektedir.
 • İngiltere Tier 5 vizesi başvuru ücreti: Online başvuru sırasında vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere Tier 5 vizesi için gerekli belgeler eksiksiz, güncel ve İngilizce teslim edilmelidir. İngiltere Tier 5 vizesi için başvuru sahibinin çalışacağı işe ve aile üyelerini yanında götürmesine bağlı olarak ek evraklar talep edilebilmektedir.

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere geçici çalışma vizesi almak için ilk adım Birleşik Krallık web sitesinde bulunan çevrimiçi başvuru formunu doldurmaktadır. Ad- soyad, doğum tarihi ve ikamet edilen yer gibi kişisel soruların yer aldığı İngiltere geçici çalışma vizesi başvuru formunun içinde Birleşik Krallık’a ya da dünyanın herhangi bir yerine yapılan eski seyahatler ile alakalı sorular bulunmaktadır.

İngiltere geçici çalışma vizesi için başvuru sahipleri, başvuru formunda seçtikleri geçici çalışma vizesi kategorisini seçme nedenlerini açıklamalı ve vize ücreti ile ek sağlık ücretlerini ödedikten sonra bir sonraki aşamaya geçmelidir. İngiltere vize başvuru formu İngilizce dilinde hatasız ve eksiksiz doldurulup gerekli belgeler eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra başvurunun bir parçası olarak parmak izi ve fotoğraf çekimi için ikamet edilen ülkenin Birleşik Krallık vize başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Birleşik Krallık mevsimlik işçi vize kategorisini tercih eden yabancı ülke vatandaşları başvuru sırasında ek sağlık ücreti ödemekten muaf tutulmaktadır.

İngiltere Tier 5 Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere Tier 5 vizesi ücreti 259 sterlindir. İngiltere Tier 5 vizesi ücretleri, online başvuru esnasında kredi kartı ile yapılmaktadır.

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Kaç Aylık Verilir?

İngiltere geçici çalışma vizesi, başvuru sahiplerine aksi bir durum bildirilmediği sürece 12 aya kadar ikamet izni vermektedir. İngiltere geçici çalışma izni süresi dolduktan sonra vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir ve aynı sponsor ile en fazla 24 aya kadar çalışmaya devam edilebilmektedir.

İngiltere'de Staj Yapmak için Tier 5 Vizesi Alınabilir Mi?

Evet, İngiltere’de staj yapmak için İngiltere Tier 5 vizesi alınabilmektedir.

İngiltere Tier 5 vizesi, staj yerleştirmesi kabul olan ve sponsorluk sertifikası alan yabancı ülke vatandaşları tarafından İngiltere staj vizesi olarak kullanılmakla birlikte hamiline ülkede 12 aydan 24 aya kadar staj yapma hakkı vermektedir.

İngiltere Staj İmkanları Nasıldır?

İngiltere staj imkanlarından, İngiltere Tier 5 vizesi bulunan yabancı ülke vatandaşları yararlanabilmektedir. İngiltere’de staj yapacak olan vatandaşlar veya stajını İngiltere’de yapan üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar, sektöre atılım yaparken rakipleri arasında öne çıkma fırsatı yakalamaktadır.

İngiltere’nin önde gelen şirketlerine uluslararası staj programları ile yeni işçi alımı yapılarak ülke istihdamı artırılmaktadır. İngiltere’nin Bristol, Bath, York, Manchester, Brighton, Birmingham, Cambridge ve Londra şehirlerinde İngiltere staj programları yaygın olarak bulunmaktadır. İngiltere’de stajyer maaşları yıllık ortalama 23,189 sterlindir.

İngiltere’de bulunan staj programları arasında; Bristol’de verilen Uluslararası İngiltere Akademik Staj Programı, CRCC Asya tarafından verilen Manchester Staj Programı ve Londra’da The Intern Group tarafından verilen Uluslararası Staj ve Gönüllülük Programı gibi uluslararası nitelikte programlar bulunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: