İngiltere Vize Politikası

2023'te İngiltere Vize Politikası ve Yeni Vize Sistemi

İngiltere vize politikasına göre, başvuru sahibi kişilerin vatandaşı oldukları ülkeye ve İngiltere’ye seyahat etmek istedikleri süreye bağlı olarak farklı uygulamalar bulunmaktadır. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması ile birlikte, Aralık 2020 tarihinden itibaren Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi tarafından başvuru prosedürleri ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Vizem.net, İngiltere vizesi başvuru ve takip işlemleri için Birleşik Krallık yeni vize sistemi çerçevesinde başvuru sahiplerine güncel danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Vize Veriyor Mu?

İngiltere, 2022 yılında gerekli vize şartlarını sağlayan ve başvurularını eksiksiz şekilde tamamlayan kişiler için vize vermektedir. İngiltere vize uygulamaları, çoğu Avrupa Birliği’ne üye olan birçok ülkenin vatandaşı olan kişilere 6 aya kadar vizesiz giriş hakkı tanımaktadır.

İngiltere vize politikaları dahilinde vize muafiyeti uygulamalarına dahil olmayan ülkelerin vatandaşlarının standart ziyaretçi vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İngiltere’de 6 aydan fazla bir süreliğine kalmak veya ülkede çalışmak isteyen kişilerin, vatandaşı oldukları ülkeden bağımsız olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Brexit Sonrası İngiltere Vizesi Nasıl Veriliyor?

Brexit sonrası İngiltere vizesi uygulamalarında büyük bir değişiklik yapılmamakla birlikte, daha önceden ayrı ayrı isimlendirilen kısa süreli vize tipleri İngiltere standart ziyaretçi vizesi adı altında toplanmış ve çok girişli olarak verilmeye başlanmıştır. Brexit sonrası İngiltere vize sistemine getirilen esas değişiklikler çalışma vizeleri için söz konusu olmuştur.

2020 yılının Nisan ayında, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek olan yeni iltica uygulamaları ve düşük vasıflı işçiler için vize sınırlamaları hakkında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yeni düzenlenen İngiltere vizesi uygulamaları ile; kişilerin becerilerinin, maaşlarının, niteliklerinin ve çalışacakları mesleğin rağbet durumunun göz önünde bulundurulacağı bir puan temelli göç sistemi öne sürülmüştür. İngiltere vize uygulamaları için uygulanan puan sisteminde istenen puan seviyesinin altında kalan kişilerin İngiltere çalışma vizesi başvuruları kabul edilmemektedir.

İngiltere Yeni Göçmenlik Sistemi Özellikleri Nelerdir?

İngiltere yeni göçmenlik sistemi özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere yeni göçmenlik sistemi Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan ve olmayan ülkelerin vatandaşları için geçerlidir.
 • İngiltere yeni göçmenlik sistemi puan temelli bir sistemdir ve başvuru sahiplerinin; sponsorluk alma durumu, İngilizce dil becerileri, talep edilen maaş düzeyine uygunluk ve talep edilen becerilere sahip olunması gibi kriterlerden en az 70 puan almaları gerekmektedir.
 • İngiltere ülke sınırları dışında yer alan kişilerin mobil uygulama üzerinden vize başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 • Göçmenlik ve vize kategorilerinin çoğunun ismi değiştirilmiştir.
 • Resident Labour Market Testi kaldırılmıştır.
 • İngiltere çalışma vizesi başvuruları için gereken maaş ve beceriler eşik düzeyi düşürülmüştür.
 • Sponsorluk sertifikalarının adları değiştirilmiştir.

İngiltere Vizesi Puanlama Sistemi Nedir?

İngiltere vizesi puanlama sistemi, kişilerin çeşitli özelliklerinin değerlendirildiği ve vize başvurusunda bulunabilmek için belirli bir puanın üstüne geçilmesi gereken bir sistemdir. İngiltere vizesi puan sistemi; başvuru sahiplerinin yaşını, İngilizce dil becerilerini ve başvuruda bulunulan vize türü için gerekli olabilecek başka özelliklerini değerlendirmeye almaktadır.

İngiltere çalışma vizesi başvuruları için başvuru sahiplerinin İngiltere vizesi puan sistemi kategorileri içerisinden; işveren tarafından sponsorluk alma, yeterli düzeyde maaş alma, İngilizce dil yeterlilik ve finansal yeterlilik gibi kategorilerden talep edilen düzeyde puan almaları gerekmektedir. Çalışma amaçlı İngiltere göçmen vizesi başvuruları için talep edilen minimum puan, başvuruda bulunulan vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İngiltere Yeni Vize Sistemi ile Değişen Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere yeni vize sistemi ile değişen vize türleri aşağıda yer alan tabloda verilmektedir.

Brexit öncesi vize türüBrexit sonrası vize türü
İngiltere Tier 1 girişimci vizesiİngiltere innovator vizesi
İngiltere Tier 1 mezun girişimci vizesiİngiltere startup vizesi
İngiltere Tier 2 vizesiİngiltere nitelikli çalışan vizesi
İngiltere Tier 4 vizesiİngiltere öğrenci vizesi
İngiltere Tier 5 vizesiİngiltere geçici çalışma vizesi

2022'de Açılacak Yeni İngiltere Vizesi Türleri Nelerdir?

2022’de açılacak yeni İngiltere vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere scale-up vizesi: İngiltere scale-up vizesi, yüksek hızla büyüyen İngiliz şirketlerinin yabancı ülkelerdeki nitelikli işçileri işe alabilmeleri için verilen bir vize türüdür. İngiltere scale-up vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirketten nitelikli işçi olarak çalışmak için iş teklifi almış olmaları, yıllık en az 30.000 İngiliz sterlini maaş alacak olmaları ve talep edilen düzeyde İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Yüksek potansiyelli birey vizesi: Yüksek potansiyelli birey vizesi, dünya çapında kabul gören üniversitelerden mezun olmuş ve yüksek potansiyele sahip olan kişileri İngiltere’ye çekmek amacıyla düzenlenmiştir. Yüksek potansiyelli birey vizesi hamili kişilerin, İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirketten iş teklifi almalarına gerek kalmadan ülkeye taşınabilme hakları bulunmaktadır.
 • Küresel ticari mobilite vizesi: Küresel ticari mobilite vizesi, şirketlerin yurt dışından İngiltere’ye çalışan alımını kolaylaştırmaya yönelik bir vize türüdür. Küresel ticari mobilite vizesi, girişimcilerin İngiltere’de iş kurmalarına ve işlerini büyütmelerine imkan sağlamaktadır.
 • Revize innovator vizesi: Revize innovator vizesi; iş planı büyüme potansiyeli gösteren, yenilikçi olma özelliğini sürdürecek olan ve İngiltere’ye fayda sağlayacak kişilere verilen bir vize türüdür.

2022 yılında İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin, İngiltere vize türleri içerisinde kendilerine uygun olan vize türüne başvuruda bulunmaları gerekir.

İngiltere Revize İnnovator Vizesi Nedir?

İngiltere revize innovator vizesi, başvuru sahiplerinin İngiltere’de iş kurmalarına ve işlerini yürütmelerine imkan sağlayan bir vize türüdür. İngiltere revize innovator vizesi, eski haline kıyasla oldukça değişmiştir. İngiltere revize innovator vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin; 18 yaşın üstünde olması, İngiltere’de iş faaliyetleri yürütme niyetine sahip olması, ilgili kurumlar tarafından onaylanmış bir iş fikri olması, başvuruda belirtilmiş olan iş faaliyetlerinin yürütülebileceğine dair kanıtlar sunması, en az B2 düzeyinde İngilizce dil becerilerine sahip olması ve en az 945 İngiliz sterlini değerinde geçim kaynağı bulunması gerekmektedir.

Eski İngiltere innovator vizesi başvurularında iş faaliyetleri için en az 50.000 İngiliz sterlini değerinde kanıtlanabilir nitelikte para kaynağı sunulması gerekirken, İngiltere revize innovator vizesinde bu şart kaldırılmıştır. Eski İngiltere innovator vizesi başvurularında kişilerin belirtilen iş dışında İngiltere’de farklı bir işte çalışma niyeti olmaması şartı bulunurken, revize edilmiş İngiltere innovator vizesi için bu şart aranmamaktadır.

İngiltere Scale-up Vizesi Nedir?

İngiltere scale-up vizesi, yüksek nitelikli yabancı ülke vatandaşı kişilerin İngiltere’de faaliyet gösteren şirketler tarafından işe alınmasını mümkün kılan bir vize türüdür. İngiltere scale-up vizesi hamilleri, İngiltere’de işe girdikleri şirketin büyümesine fayda sağlamaktadır.

İngiltere scale-up vizesi başvuru sahiplerinin; en az 18 yaşında olması, sponsorluk belgesine sahip olması, İngiltere’de yapacakları iş için talep edilen becerilere sahip olması, başvuruda bildirilen işi yapmaya niyetli olması, yıllık olarak en az 33.000 İngiliz sterlini maaş alacak olması, en az B1 seviyesinde İngilizce dil becerilerine sahip olması ve sosyal destek almaya gerek kalmadan geçimlerini sağlayabilecek düzeyde birikime sahip olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişiler, İngiltere scale-up vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere vize rejimi ve Brexit sonrası yapılan düzenlemeler hakkında uzmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

İngiltere Schengen Vizesi Kabul Ediyor Mu?

Hayır, İngiltere Schengen vizesi kabul etmemektedir.

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı olan kişilerin İngiltere seyahatleri için İngiltere vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nden aracı kurum veya akredite acenteler aracılığıyla İngiltere dış temsilciliği vize ve göç birimine İngiltere vize başvurusu yapılabilmektedir.

İrlanda Vizesi ile İngiltere'ye Gidilir Mi?

İrlanda vizesi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye gidememektedir. İrlanda’dan İngiltere’ye geçiş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ayrıca İngiltere vizesi almaları gerekmektedir.

Amerika Vizesi ile İngiltere'ye Gidilir Mi?

Hayır, Amerika vizesi ile İngiltere'ye gitmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mümkün değildir. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Amerikan Vatandaşı İngiltere Vizesi Almalı Mı?

Amerikan vatandaşı kişilerin, turizm ya da iş temelli amaçlar ile 6 aydan kısa bir süreliğine İngiltere’ye seyahat edecekleri durumlarda İngiltere vizesi almalarına gerek yoktur. Amerika vatandaşı kişilerin, turizm ya da iş dışındaki amaçlar ile yapacakları İngiltere seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

AB Vatandaşları İngiltere'ye Vizesiz Gidebilir Mi?

AB vatandaşları İngiltere’ye vizesiz gidebilmektedir. Avrupa Birliği üye ülkeleri, Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkeleri ya da İsviçre vatandaşı olan kişilerin, İngiltere'ye yapacakları 6 aya kadar olan tatil ya da kısa gezi gibi seyahatler için vize almalarına gerek yoktur.

AB Vatandaşı Eşi İngiltere Vizesi Almalı Mı?

AB vatandaşı eşi İngiltere vizesi almalıdır.

Fransa'dan İngiltere'ye Vizesiz Gidilebilir Mi?

Fransa’dan İngiltere’ye vizesiz gitmek; Avrupa Birliği vatandaşı olan kişiler için 6 aya kadar sürecek seyahatlerde mümkün olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa üzerinden İngiltere'ye gitmek istedikleri durumlarda geçerli bir İngiltere vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

AB Oturma İzni İle İngiltere'ye Gidilebilir Mi?

Hayır, AB oturma izni ile İngiltere’ye gidilemez. İngiltere’ye gitmek için Avrupa Birliği oturma izni almak yeterli değildir ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının İngiltere vizesi almaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: