İngiltere Oturum İzni

İngiltere Oturum İzni Hakkında

İngiltere’de 6 aydan uzun süre ikamet etmek için alınan vize türüne İngiltere oturum vizesi adı verilmektedir. İngiltere’ye çalışma, eğitim, aile birleşimi ve iş kurma gibi amaçlar ile 6 aydan uzun süre ilgili vize türü ile ikamet etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Birleşik Krallık oturma izni almaları gerekmektedir.

Geçici oturma statüsü veren biyometrik oturum izni uzun süreli vize sahibine İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 10 gün içerisinde verilmektedir. Süresiz İngiltere yaşama izni almak için başvuru hakkı vize türüne göre değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’de yaşamak isteyen yabancıların göçmenlik iznine ihtiyaçları vardır ve bu izin bazen oturma izni olarak da bilinmektedir. Birleşik Krallık göçmenlik sistemi karışıktır ve birçok farklı oturum izinleri bulunmaktadır. Birleşik Krallık oturma izni, profesyonel deneyimler, aile bağları ve kişilerin geçmişlerine göre özel amaçlar için Birleşik Krallık’ta kişilerin yaşamasına izin vermektedir. İngiltere’de yaşamak için gerekenler, kişinin almak istediği vize türüne göre değişmektedir.

Vizem.net çalışma, eğitim, yatırım ve aile birleşimi amaçlarıyla İngiltere'de yaşamak isteyen kişilerin vize ve oturum izni başvuruları için gerekli tüm işlemlerin takibini uzman ülke danışmanları ile yürüten ve Birleşik Krallık yeni vize sistemi kuralları çerçevesinde güncel destek sağlayan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere'de Oturma İzni Hangi Vize Türleri İle Alınabilir?

İngiltere’de oturma izni ile alınabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere çalışma vizeleri: İngiltere çalışma vizelerinin nitelikli işci vizesi, geçici çalışma vizesi, yeni mezun vizesi ve staj vizesi olarak alt türleri bulunmaktadır ve bu uzun süreli çalışma vizeleri hamiline 12 ay ile 5 yıl arasında oturum izni vermektedir.
 • İngiltere öğrenim vizeleri: İngiltere öğrenim vizeleri dil okulu amacı ile alınmaktadır ve alınan ilgili eğitim programının süresince; hamiline 11 ay boyunca oturum hakkı veren kısa süreli eğitim vizesidir.
 • İngiltere aile vizeleri: İngiltere aile birleşimi vizesinin alt türleri olan dependant vize, evlilik vizesi ve partner vizesi genel olarak kişiye 2 yıl 9 ay İngiltere’de oturum izni vermektedir.
 • İngiltere iş kurma ve yatırım vizeleri: Global yetenek vizesi, innovator ve startup vizeleri iş kurma ve yatırım amacı ile alınan vize türleridir ve hamillerine 2 yıl ile 5 yıl arasında Birleşik Krallık’ta oturum izni vermektedir.

İngiltere’de oturum izni almak için başvuru yapılan vize türlerine göre; vize başvuru süreci, başvuru ücreti, vize için gerekli evraklar, İngiltere’de hamiline tanınan haklar ve vizenin geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi ile Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere çalışma vizesi ile oturma izni almak için İngiltere’de bulunan bir firmadan iş teklifinin ve COS belgesinin alınması gerekmektedir ve gerekli belgelerin alınmasından sonra çalışma vizesi başvurusu yapılmaktadır. Çalışma vizesi hamiline İngiltere’de 5 yıl oturma hakkı vermektedir. Çalışma vizesi ile İngiltere’ye girdikten sonra 10 gün içerisinde başvuru sahibine bildirilen posta ofisinden ya da sponsor kurumdan biyometrik oturum izninin alınması gerekmektedir.

Çalışma iznine sahip olan kişinin Birleşik Krallık’ta en az 5 yıl yaşaması ve çalışması durumunda, kalıcı olarak İngiltere’de oturum almak için başvuru yapılabilmektedir. Birleşik Krallık’ta 5 sene kalma şartı sağlandıktan sonra, önce süresiz oturma iznine sahip olunabilmekte ve daha sonra Birleşik Krallık vatandaşlık sürecine başlanabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi ile oturum izni almak için İngiltere’de bulunan onaylı bir sponsorluk lisansı bulunan eğitim kurumundan başvuru sahibinin CAS belgesini yani eğitim kabul onayını alması ve ardından öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Birleşik Krallık’ta öğrenci vizesi alan öğrencilerin öğrenim süresi boyunca İngiltere’de oturum izni bulunmaktadır. Öğrencilerin İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 10 gün içerisinde kendilerine bildirilen posta ofisinden ya da eğitim kurumundan biyometrik oturum izinlerini alması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi bulunan ve İngiltere’deki öğrenim hayatları biten kişiler, öğrenci vize süresi dolmadan yeni mezun vizesine başvuru yaparak İngiltere’de 2 yıl daha oturum iznine sahip olabilmektedir. Yeni mezun vizesi ile geçirilen 2 yıl sonunda İngiltere’de iş bulunmuş ise çalışma vizesine başvuru yapılması, iş bulunamamışsa İngiltere’den ayrılmak gerekmektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere evlilik vizesi ile oturum izni almak için İngiltere’de oturum izni olan ya da bir İngiliz vatandaşı ile evli olunması ya da kanıtlanabilir bir ilişkinin olması gerekmektedir. İngiltere evlilik vize başvuruları Gov.Uk adresinden online olarak yapılmaktadır ve başvuru esnasında başvuru sahiplerinin biyometrik oturum izinlerinin nereden alacaklarına dair bir seçim yapmaları gerekmektedir.

Evlilik vizesi onaylanan kişilerin, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonraki 10 gün içerisinde seçtikleri posta ofisinden biyometrik oturum izinlerini almaları gerekmektedir. Evlilik vizesi hamiline İngiltere’de 2 yıl 9 ay oturum hakkı vermektedir ve bir partner olarak aile vizesi ile 5 yıl Birleşik Krallık’ta yaşadıktan sonra İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

İngiltere Yatırımcı Vizesi ile Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere yatırımcı vizesi ile oturma izni almak için en az 50.000 İngiliz sterlini değerinde İngiltere’de yatırım yapmak ve ilgili kuruluşlardan yatırım planı için onay aldıktan sonra İngiltere innovator vizesine başvuru yapmak gerekmektedir. Gov.Uk üzerinden online olarak onay belgesi ve yatırımı kanıtlayan nitelikte belgeler ile vize başvurusu yapılmaktadır. İnnovator vizesi hamillerine İngiltere’de 3 yıllık oturum hakkı vermektedir ve 3 yıllık sürenin sonunda vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

İngiltere Oturum İzni Şartları Nelerdir?

İngiltere oturum izni şartları, başvuru yapılacak uzun dönemli İngiltere vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere oturum izninin ortak şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir İngiltere vizesine sahip olunması
 • Yeterli gelir kaynağına ya da finansal birikime sahip olunması
 • İngilizce dil bilgisinin yeterli seviyede olması
 • Adli sicil kaydının temiz olması

İngiltere Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere oturum izni başvurusu için İngiltere hükümetinin websitesi olan Gov.Uk adresinden online vize başvurusu yapılması ve daha sonra aracı kurum vize başvuru merkezinde biyometri veri kaydının tamamlanması gerekmektedir. Öğrenim ve çalışma amacı ile alınacak oturum vize başvurularında İngiltere’deki ilgili kurumdan sponsorluk belgesini almak gerekmektedir.

İngiltere oturum vize başvurusu Gov.Uk adresinden online olarak vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve vize randevusu alınması ile yapılmaktadır. Vize randevu gününe kadar vize için gerekli evrakların hazırlanarak, randevu gününde şahsen teslim edilmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Şahsen evrak teslimi dışında, gerekli evrakların çevrimiçi ortama yüklenmesi seçeneği de bulunmaktadır ve bu yöntemi kullanacak kişilerin yalnızca biyometri işlemleri ve pasaport teslimi için aracı kurum olan TLS Contact’a gitmeleri yeterli olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere oturum vizesi başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin durumu ile gerekli vize evrakları ve destekleyici belgeler uzman ülke danışmanı tarafından değerlendirilir, başvurunun uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere'de Oturma İzni Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere oturum vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 1 sayfası boş olan, seyahat dönüşünden sonra 3 ay daha geçerli olan bir pasaport ile pasaportun fotoğraflı sayfasının ve varsa geçmişte alınan vizelerin fotokopileri gerekmektedir.
 • İngiltere oturum vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu online olarak İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Talep edilen çalışma vizesi, öğrenci vizesi, yatırımcı vizesi ve evlilik vizesi türüne göre uygun vize başvuru formu doldurulmaktadır. Sistem başvuru sahibini otomatik olarak başvurduğu vize türüne göre ilgili forma yönlendirmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, yüzün net bir şekilde göründüğü, son 6 ayda çekilen 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Başvuru sahibi Birleşik Krallık’ta kişisel ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren banka hesap dökümü gibi finansal durumu gösteren kanıtları sunmalıdır. Sponsor ile İngiltere’ye gideceklerin finansal durumlarını ispatlamaları gerekmemektedir.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: Başvuru sahibinin yeterli seviyede İngilizce bildiği akademik eğitim belgeleri ya da en az B1 seviyesindeki sınav sonucu ile ispatlanmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Bazı belirli işlerde çalışan kişilerin yerel makamlardan, Ankara’da yer alan Adli Sicil Genel Müdürlüğünden ya da e-devlet üzerinden, suç kaydının olmadığını gösteren adli sicil kaydı almaları gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: İngiltere aile birleşimi başvurularında ya da asıl başvuru sahibinin yanında diğer aile üyeleri için de başvuru yapılması durumunda, başvuru sahibi ile eşin ya da çocukların ilişkisini gösteren ve tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği barkodlu bir şekilde e-devlet üzerinden alınmalıdır.
 • İngiltere COS belgesi: Çalışma amaçlı vize başvurularında, işverenden alınan COS belgesi gerekmektedir. Belgede yer alan referans numarası başvuru formuna doğru şekilde geçirilmelidir.
 • İngiltere CAS belgesi: Öğrenim amacı ile olan İngiltere vize başvuruları için İngiltere’deki eğitim kurumundan eğitim onayı belgesi alınmalıdır. Bununla birlikte başvuru sahibi, başvuru formunda CAS belgesinin referans numarasını da doğru bir şekilde doldurmalıdır.
 • İngiltere oturum vizesi başvuru ücreti: Online vize başvurusu yaparken vize başvuru ücretinin kredi kartı ile ödenmesi gerekmektedir. Talep edilen vizeye göre başvuru ücreti 200 ile 1.523 ingiliz sterlini arasında değişmektedir.
 • İngiltere göçmenlik sağlık ek ücreti: Vize başvuru ücretine ek olarak online vize başvurusu yapılırken kredi kartı ile İngiltere’de kalınacak her yıl için 624 İngiliz sterlini ücret ödenmesi gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin alacakları İngiltere vize türüne ve İngiltere’deki yaşama amaçlarına göre ek belge talep edilebilmektedir. Vize için gerekli tüm belgelerin İngilizce dilinde hazırlanması, güncel olması, birbirleri ile çelişmemesi ve doğru bilgiler içermesi gerekmektedir.

İngiltere Oturum Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere oturum vizesi ücretleri 6 Nisan 2022 tarihi itibariyle, çalışma vizesi türleri için 625 ile 1.235 İngiliz sterlini arasında değişmektedir; aile vizesi türleri için kişi başı vize ücreti 1.523 İngiliz sterlini, 6-11 aylık kısa süreli öğrenim vizeleri ücreti 200 İngiliz sterlini, uzun süreli öğrenci vizeleri ücreti 363 İngiliz sterlini, startup yatırım vizesi ücreti 378 İngiliz sterlini ve innovator vizesi ücreti ise 1.036 İngiliz sterlinidir.

İngiltere Oturma Vizesi için Sağlık Ek Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere oturma vizesi için sağlık ek ücreti yıllık 624 İngiliz sterlinidir ve online olarak uzun süreli İngiltere vize başvurusu yaparken vize ücretine ek olarak kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere Oturum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere oturum vizesi aile birleşimi amaçlı başvurular için 12 haftada; eğitim, yatırım ve çalışma amaçlı başvurularda ise ortalama 3 hafta içerisinde çıkmaktadır.

İngiltere Biyometrik Oturum İzni Nedir?

İngiltere biyometrik oturum izni, süresiz oturum izni ya da İngiltere vize başvurusunun olumlu olmasından sonra verilen oturum iznine denilmektedir. Biyometrik oturum izni, kişinin çalışmaya uygun olup olmadığını, göçmenlik durumunu ve kimliğini belirtmek ve doğrulamak için kullanılmaktadır.

İngiltere biyometrik oturum iznini, 6 aydan daha uzun bir süre İngiltere vizesi alanlar, İngiltere vizesini 6 aydan daha fazla uzatanlar, süresiz kalma izni alanlar, vizesini yeni pasaporta aktaranlar ve bazı belirli İngiltere seyahat belgeleri için başvuranların alması gerekmektedir.

İngiltere biyometrik oturum izni (BRP) görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere Biyometrik Oturum İzni Nedir?
İngiltere Biyometrik Oturum İzni Nedir?

İngiltere'de Biyometrik Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de biyometrik oturum izni için ayrı bir başvuru yapılmasına gerek yoktur; İngiltere uzun süreli vize sahipleri İngiltere’ye girdikten sonra vize başvurusu esnasında seçtikleri makamdan biyometrik oturum izinlerini alabilmektedir.

Biyometrik oturum izninin İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonra ilk 10 gün içerisinde alınması gerekmektedir. Biyometrik oturum izni bir postane şubesinden ya da sponsorlu bir vize olması durumunda sponsordan pasaport ya da uygun seyahat belgesi ile alınabilmektedir.

İngiltere Süresiz Oturum İzni Nedir?

İngiltere süresiz oturum izni, Birleşik Krallık’ta zaman kısıtı olmadan çalışma, eğitim ve yaşama hakkı veren oturum iznine denilmektedir. İngiltere kalıcı oturum ile belirli bir süreden sonra İngiltere vatandaşlığı alınabilmektedir. İngiltere’ye uzun süreli bir vize türü ile giriş yaptıktan sonra geçici oturum izniyle İngiltere’de belirli bir süre yaşayan kişiler süresiz oturum izni başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere süresiz oturum iznine, en az 5 yıl İngiltere’de yaşamış ya da çalışmış kişiler, innovator ya da global talent vizesi ile İngiltere’de en az 2 yıl yaşayanlar ve Birleşik Krallık’ta ebeveyni, eşi ya da çocuğu gibi aile üyeleri yerleşik olarak yaşayanlar başvurabilmektedir. Süresiz oturum izni hamiline İngiltere’de çalışma, yaşama ve eğitim hakkı vermektedir.

İngiltere'de Süresiz Oturum İzni Ne Zaman Alınır?

İngiltere’de süresiz oturum izni almak için gereken süre sahip olunan vize türü ve başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel yasal ikamet süresi her vize türü için aynı olmamakla beraber genel olarak en az 2 yıl İngiltere’de ikamet etme şartı bulunmaktadır.

İngiltere’de innovator yatırımcı vizesi ile en az 2 yıl yaşayan kişiler, süresiz oturum iznine başvuru yapabilmektedir. Evlenmemiş partner ve nişanlılık vizesi sahiplerinin ise İngiltere süresiz yerleşim izni başvurusu yapabilmeleri için İngiltere’de en az 5 yıl yaşamaları gerekmektedir.

İngiltere Oturum İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngiltere’de oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı ile ilgili uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere Oturum Kartı Nedir?

İngiltere oturum kartı diğer adı ile biyometrik oturum kartı, İngiltere’de çalışma ve yaşama hakkının olduğunu gösteren karta denilmektedir ve güncel olarak kullanımdan kaldırılmıştır. İngiltere oturum kartı ya da biyometrik oturum kartı (BRC) biyometrik oturum izninden farklıdır. Birleşik Krallık için 6 aydan uzun süreli vize, süresiz oturum izni ya da İçişleri Bakanlığı’nın bazı seyahat belgeleri olan kişiler BRP’ye sahip olabilmektedir. Biyometrik oturum kartı üzerinde oturma izni yazısı bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması ile İngiltere Oturma İzni Almak Mümkün Müdür?

Ankara Antlaşması ile İngiltere oturma izni almak, uygulamanın yürürlükten kaldırılması dolayısı ile mümkün değildir. Ankara Antlaşması kapsamında yeni vize başvuruları alınmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’de yeni bir şirket kurmasına ya da kendi işinin yapılması ile İngiltere oturum izni alınmasını Ankara Antlaşması sağlamaktaydı; ancak 1 Ocak 2021 yılında İngiltere’nin Brexit adı ile bilinen Avrupa Birliği’nden ayrılması süreci ile Ankara Antlaşması İngiltere oturma izni yürürlükten kalkmıştır. Halihazırda İngiltere’ye giderek Ankara Antlaşması ile İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşları yalnızca oturum uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

İngiltere Oturum İzni Sahipleri Kaç Yılda İngiliz Pasaportu Alabilir?

İngiltere oturum izni sahiplerinin genel olarak 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına ve İngiliz pasaportuna başvurma hakları bulunmaktadır. İngiltere’de 5 yıl yasal bir şekilde ikamet edenler süresiz oturum iznini alabilmekte, süresiz oturum izni aldıktan 1 yıl sonra da vatandaşlığa geçiş için başvuru yapılabilmektedir.

Bir İngiliz vatandaşı ile evli olan kişiler İngiltere’de 3 yıl ikamet ettikten sonra süresiz oturum izni için başvuru yapabilir ve ardından İngiliz vatandaşlığı alabilmektedir. İngiliz vatandaşlığı başvurusu onaylanan herkes vatandaşlık yemin törenine katılarak vatandaşlık belgesi aldıktan sonra online olarak İngiliz pasaportu başvurusunda bulunabilmektedir.

AB Vatandaşı İngiltere Oturma İzni Alabilir Mi?

AB vatandaşının İngiltere oturma izni alabilmesi için başvuru sahibinin durumuna uygun ve geçerli uzun süreli bir İngiltere vizesine sahip olması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: