İngiltere Oturum İzni Danışmanlık Merkezi 2021

İngiltere Oturum İzni Danışmanlık Merkezi 2021

İngiltere oturum izni, İngiltere’de 6 aydan uzun süre ikamet edecek İngiliz vatandaşlığı bulunmayan bireylerin başvuru yapması gereken izin türüdür. İngiltere’ye herhangi bir uzun dönemli vize türü ile giden kişiler, 6 aydan fazla ülkede kalabilmek için oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Oturum iznine sahip olmayan kişilerin ülkede ikamet etmesi yasal olmayacaktır. İngiltere oturum izni başvuruları için çeşitli kategoriler bulunmaktadır.

Evlilik, eğitim, iş, aile birleşimi gibi farklı yollardan oturum iznine sahip olunabilmektedir. Vizem.net İngiltere vize işlemleri ve oturum izni onay oranı olarak 20218 ve 2020 yıllarında en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Oturum izni başvuruları genelde 12 hafta içerisinde karara bağlanmaktadır. İngiltere’de 5 yıl ikamet eden bireyler sınırsız oturum iznine de başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Oturma İzni Alınması Gereken Durumlar

Kısa süreli ziyaretçi vizeleri gibi 6 aydan kısa sürecek ziyaretler için bireylerin İngiltere’de oturum alma şartları bulunmamaktadır. Ancak uzun dönemli İngiltere vizeleri için bir oturma iznine sahip olmak şarttır. Aşağıda belirtilen durumlar için İngiltere oturuma izni başvurusu yapmak gerekmektedir:

 • İngiltere’de sınırsız oturum iznine sahip olan bireylerin İngiltere’de ikamet edecek aile üyeleri (eş, partner, çocuk, ebeveyn)
 • Uzun dönem çalışma vizesi sahipleri
 • Uzun dönem öğrenci vizesi sahipleri
 • İltica başvurusu onaylanmış kişiler

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler İngiltere oturma iznine başvurarak süreci devam ettirirler. Detaylı bilgi için İngiltere vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

İngiltere Süresiz Oturum İzni Nasıl Alınır (Eşler İçin)?

Bir İngiltere vatandaşı veya İngiltere’de süresiz oturum iznine sahip olan herhangi bir ülke vatandaşı ile evli olan bireyler İngiltere’de eş olarak oturum izni alma hakkına sahiptir. Bu başvuru için her iki tarafın da 18 yaş ve üstü olması gerekmektedir. Birleşik Krallık bünyesinde kalıcı olarak yaşama niyetine sahip bireylerin, başvuru süreçlerinde evliliklerine ve İngiltere’de idame ettirecekleri yaşamlarına dair çeşitli koşulları belgelerle sunmaları gerekmektedir. Aşağıdaki koşulları sağlayan bireyler eş durumundan yararlanarak İngiltere’de oturum izni başvurusu yapabilmektedir:

İngiltere’de Eş Olarak Oturum Alma Şartları

 • Bir İngiliz vatandaşı ile evli olmak
 • İngiltere’de sınırsız oturum iznine sahip bir birey ile evli olmak
 • Mülteci statüsünde yer alan ve insani koruma altında bulunan bir birey ile evli olmak
 • Başvuru yapılan süreç içerisinde en az 2 yıllık bir birlikteliğe sahip olmak
 • Evlilik bağı bulunmayan en az 2 yıllık bir ilişki için İngiltere’ye yerleşilen ilk 6 ay içerisinde evlenmeye niyetli olmak

İngiltere’de eş olarak oturum izni başvurusu yapacak bireylerde dil yeterliliği şartı aranmaktadır.

IELTS LIFE SKILLS sınavı üzerinden en az A1 düzeyinde dil yeterliliğine sahip olunduğu kanıtlanmalıdır. Ayrıca İngiltere’de bulunan sponsor eş, partnerinin İngiltere’de ikamet ettiği süre boyunca hiçbir devlet fonuna başvurmadan bütün yaşam masraflarını karşılayabileceğini belgelerle doğrulamak zorundadır. Oturum izni başvurusu bireylere ilk etapta 2 yıl 9 ay İngiltere’de ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Oturum süresinin bitmesine yakın, uzatma başvurusunda bulunan bireyler 2 yıl 6 ay daha İngiltere’de ikamet etme hakkı kazanmaktadır. İngiltere’de 5 yıl boyunca ikamet eden partnerlerin sınırsız oturum iznine başvurma hakları doğmaktadır. İngiltere oturum izni için eş başvurusunda bulunan bireyler çocuklarını da başvuruya ekleme hakkına sahiptir. Ancak İngiltere’deki sponsor partnerin yıllık gelirinin en az 18.600 GBP olması ve bir çocuk başvurusunda bulunulması taktirinde bu miktarın 3.800 GBP daha fazla olması şartı bulunmaktadır.

Eğer başvuru sahibinin birden fazla çocuğu var ise, bu miktar her çocuk için ekstra 2.400 GBP olmalıdır. Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Çalışma Vizesi ile Süresiz Oturum İzni Almak

İngiltere’de toplamda 5 yıl ikamet eden bireyler süresiz oturum izni için başvuru yapabilmektedir. İngiltere uzun dönemli çalışma vizeleri ile 5 yılı tamamlayarak süresiz oturum izni almak mümkündür. Tier 2 çalışma vizeleri, Tier 1 Girişimci ve Yatırımcı vizeleri, Ankara Antlaşması vizesi gibi çeşitli çalışma vizeleri İngiltere’de uzun süreli ikamet etmeye imkan sağlamaktadır.

Ankara Antlaşması ile İngiltere Oturma İzni Almak

ECAA ya da Ankara Antlaşması Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma imkanı sağlayan bir vize türüdür. 18 yaşını doldurmuş ve yeterli finansal güce sahip, İngiltere’de kendi işini kurmak ve çalışmak isteyen her birey Ankara Antlaşması vizesine başvuru yapabilmektedir.

Ankara Antlaşması vizesi ilk etapta 1 yıllık oturum izni veren bir vizedir. Bireyler ilk yıllarında işlerinin devamlılığını sağladıklarını gösterdikleri taktirde 3 yıl vize uzatma hakkına sahiptirler. Ayrıca Ankara Antlaşması vizesi kapsamında bireyler eşlerini, partnerlerini, çocuklarını ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de İngiltere’ye götürebilirler.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’de toplamda 4 yıl geçiren bireyler, İngiltere kalıcı oturum iznine başvurabilmekteydi. Ancak 16 Mart 2018 yılında gelen düzenleme ile Ankara Antlaşması kapsamında süresiz oturum izni alma hakkı kaldırılmıştır. Ankara Antlaşması ile İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşları yalnızca oturum uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de Oturma İzni Almak

Kısa dönemli ziyaretçi öğrenci vizeleri oturma iznine başvurmayı gerektirmemektedir. 6 aydan uzun sürmeyen dil eğitimleri gibi çeşitli eğitimler için yalnızca İngiltere vizesi yeterli olmaktadır. Ancak İngiltere’de 6 aydan daha uzun süreli eğitim görecek olan bireylerin, İngiltere’ye yerleşme süreçlerinde biyometrik oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Biyometrik oturma izni, bireylere hem İngiltere’de vize süresi kapsamında ikamet etme hakkı tanırken hem de belirlenmiş saatler çerçevesinde çalışma izni elde etmelerini sağlamaktadır. Tanınan oturum izni süresi içerisinde eğitimini tamamlayamayan ve İngiltere’de kalmaya devam edecek olan bireyler, oturum haklarını uzatmak için başvuruda bulunabilmektedir.

Birleşik Krallık Oturum İzni

İngiltere Oturum Kartı Nedir?

İngiltere oturum kartı, İngiltere’de çeşitli sebeplerle ikamet eden bireylere verilen bir karttır. Oturum kartına sahip kişilerin İngiltere’de çalışma hakları da bulunmaktadır. İngiltere oturum kartı çeşitli kişisel bilgileri içeren adeta bir kimliktir. Biyometrik oturum kartında aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:

 • İsim, soyisim, doğum yeri ve doğum tarihi
 • Bireyin parmak izi ve biyometrik fotoğrafı
 • Göçmenlik ve konaklama durumu bilgileri
 • Bireyin kamu fonlarına başvurma yetkisi olup olmadığının bilgileri
 • Çalışma izni bilgileri

İngiltere oturum kartı buradan indirilerek detaylı olarak incelenebilir.

İngiltere’de Oturum Almak için Sahip Olunması Gereken Gelir Şartları

İngiltere vize başvuru işlemlerinde, vizenin türüne göre bireylerin çeşitli finansal yeterlilikleri karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bir İngiltere vizesi ile İngiltere’de oturum izni almak için sahip olunması gereken bazı gelir şartları bulunmaktadır. Bu şartlar İngiltere’de ikamet edilme sebebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir eş vizesi ile İngiltere’de oturum almak için; İngiltere’deki sponsor eşin yıllık asgari 18.600GBP maddi geliri ve banka hesap dökümünde belli bir miktar birikimi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Çocukları için başvuru yapacak bireylerin ilk çocuk için fazladan 3.800 GBP, sonraki her çocuk için ise ek olarak 2.400 GBP gelir beyan etmeleri gerekmektedir.

Bir öğrenci vizesi ile İngiltere’de oturum almak için; bireyin öncelikle eğitim süresi boyunca devlet fonlarından yardım almadan bütün eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayacak miktarda geliri ya da birikimi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. İngiltere vizesi almak ve İngiltere’de oturum hakkına sahip olmak en temelde maddi yeterlilikleri sağlayabilecek olmaya dayanmaktadır. Bu yüzden öğrenci vizesi kapsamında İngiltere’de ikamet edecek bireylerin her türlü eğitim, yaşam ve konaklama masraflarını karşılayacak düzeyde gelire sahip olmaları gerekmektedir.

Bir çalışma vizesi ile İngiltere’de oturum almak için; Bireyin iş kuracak ve işi yürütecek kadar maddi gelire sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca işten elde ettiği karın en az bireyin yaşam masraflarını karşılayacak asgari düzeyde olması gerekir.

İngiltere Süresiz Oturma Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere süresiz oturma iznine başvuru hakkı elde etmek için herhangi bir vize türü ile 5 yıl İngiltere’de ikamet etme şartı bulunmaktadır.

Sınırsız oturum izni başvurusu yapacak bireyler, 5 yıl boyunca bir vize türü altında İngiltere’de düzenli olarak ikamet ettiklerini çeşitli dokümanlarla kanıtlamalıdır. Ayrıca sınırsız oturum izni başvurusu için B1 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanında bireyler Life In The UK, yani Birleşik Krallık’ta yaşam testini başarıyla geçmelidir.

Sonuç olarak başvuru sahipleri finansal yeterliliklerini kanıtlayan dokümanların yanı sıra B1 seviyesinde bir İngilizce dil belgesi ve başarılı bir İngiltere’de Yaşam Testi sonucunu da evraklarının arasında bulundurmalıdır. Birleşik Krallık’ta Yaşam Testinin detayları için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde İngiltere Oturum İzni hakkında sık sorulan sorular yanıtlanmıştır. Aşağıdaki sorular Vizem.net bünyesine sorulan sorulardır. İngiltere oturum izni hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 241 1868 telefon numarasından ulaşılabilir.

İngiltere Oturma İzni için Ev Satın Almak

İngiltere Oturma İzni için Ev Satın Almak Yeterli Midir?

İngiltere’de ev alana oturma izni verilmesi gibi bir prosedür bulunmamaktadır. Birleşik Krallık bünyesinde herhangi bir yerden ev satın almak, oturum ve vatandaşlık hakkı sağlamamaktadır. İngiltere oturma izni şartları ve detaylı bilgileri için gov.uk adresinde açıkça belirtilmektedir.

İngiltere Süresiz Oturum İznini Kaldırdı Mı?

Süresiz oturum izni yalnızca Ankara Antlaşması ile İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşları için kaldırılmıştır. 16 Mart 2018’den itibaren Ankara Antlaşması vizesi için yalnızca vize uzatma hakkı mevcuttur. Daha önceden bu hakkı kazanmış girişimcilerin süresiz oturum izni hakları devam etmektedir.

İngiltere Oturum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere oturma izni vizesi 12 ile 24 hafta aralığında sonuçlanmaktadır. Vizem.net danışmanlığında en kısa sürede başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni ile Avrupa Seyahati Yapabilir Miyim?

İngiltere oturum izninin Avrupa seyahatlerinde herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Ancak İngiliz pasaportuna ve vatandaşlığına sahip bireyler Avrupa ülkelerine vizeye tabi olmadan seyahat etme hakkına sahiptir.

İngiltere Vize Başvurusunda Bulunmak ve Bilgi İçin: 0850 241 1868

İngiltere Oturum İzni Avantajları Nelerdir?

İngiltere oturum iznine sahip bireyler; İngiltere’de eğitim görme, çalışma gibi imkanlardan faydalanabilmektedir. İngiltere süresiz oturum hakkını elde eden bireyler ise, bir İngiliz vatandaşı gibi yaşama hakkı elde etmektedir. Ayrıca çeşitli devlet fonlarına ve yardımlarına başvuru hakkı kazanılmaktadır. Bu kişilerin gelir desteği, konut yardımı gibi devlete ihtiyaç duyulan noktalarda destek alma hakkı bulunmaktadır.

Birleşik Krallık Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Süresiz oturma izni için bireylerin bir vize türü altında İngiltere’de genellikle 5 yıl ikamet etmesi gerekmektedir. Bazı vize türleri için bu süre daha kısa olabilmektedir.

5 yıl boyunca İngiltere’de düzenli olarak ikamet ettiğini kanıtlayan bireyler, sınırsız oturum alma hakkı kazanır. Birleşik Krallık süresiz oturma izni, bireylerin İngiltere’de hiçbir vizeye ihtiyaç duymadan sınırsız olarak ikamet etmesine ve çalışmasına olanak sağlar.

İngiltere’de Oturma ve Çalışma İzni Aynı Şeyler Midir?

İngiltere oturma izni ve çalışma izni aynı şeyler değildir. Ancak İngiltere oturma izni ile birlikte çalışma izni verilmektedir. Çalışma izni bilgileri biyometrik oturum kartında yer almaktadır.

Almanya Oturma İzni ile İngiltere Seyahati Yapılabilir Mi?

Almanya’da oturma iznine sahip bireyler İngiltere seyahati yapmak için vize prosedürüne bağlıdır. Yani herhangi bir ülkenin oturum iznine sahip olmak İngiltere vize sisteminden muaf olmayı sağlamamaktadır.

Paylaş: