İngiltere Dependant Vizesi

İngiltere Dependant Vize Nedir, Nasıl Alınır?

İngiltere dependant vize, nitelikli bir bireyin Birleşik Krallık'ta yaşayan aile üyelerine katılmasına veya eşlik etmesine izin veren vize türüdür. İngiltere dependant vizesi, Tier 2 ve Tier 5 gibi çeşitli Birleşik Krallık iş kategorisi vizeleri olan kişilerin aile üyeleri için verilmektedir.

Vizem.net Türkiye’den yapılan İngiltere aile vizesi başvurularında başvuru sahibi ve birinci derece aile üyeleri için vize uygunluk tespiti ile başvuru danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Dependant Vizesi için Esas Başvuru Sahibi Kimdir?

İngiltere dependant vizesi için esas başvuru sahipleri, genellikle Birleşik Krallık'ta çalışma veya eğitim alma amacı ile İngiltere vizesi almaya hak kazanan kişilerdir.

Esas başvuru sahibi kendi aile üyelerinin dependant vize başvurularına sponsor olabilmektedir ve İngiltere dependant vizesi, aile üyesinin Birleşik Krallık'taki esas başvuru sahibine katılmasına veya birlikte yaşamaya devam etmesine izin vermektedir.

İngiltere için Dependant Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere için dependant vizesini, İngiltere’ye çalışma veya öğrenim amacıyla giden ve oturum izni hakkına sahip olan kişilerin eşleri, partnerleri ve 18 yaşından küçük çocukları alabilmektedir.

İngiltere Dependant Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere dependant vize başvuru şartları; başvuru sahibinin devlet yardımlarına başvurmadan Birleşik Krallık'ta yaşayabileceğini kanıtlaması, İngiltere’deki aile bireyi ile ilişkilerini ve birlikte yaşayacaklarını kanıtlaması, varsa çocuklarına bakabilecek finansal durumunun olması ve İngiltere’deki aile bireyinin kalifiye işçi olarak bakmakla yükümlü olduğu kişilerin banka hesaplarında belirli bir düzeyde fon göstermesi veya sponsor işverenden sponsorluk sertifikası almasıdır.

İngiltere Dependant Vizesi için Gelir Şartı Nedir?

İngiltere dependant vizesi için gelir şartı yıllık 18,600 sterlindir ancak başvuru sahibi kendisi ve bir çocuk için başvuruyorsa yıllık 22,400 sterline sahip olması gerekmektedir ve her çocuk için ek olarak 2,400 sterlin eklenmelidir.

İngiltere dependant vizesi için başvuru sahibinin veya İngiltere’deki eşin gelirini gösteren banka hesap dökümleri, 6 aylık maaş bordrosu ve işveren tarafından tarihli ve antetli kağıda yazılmış mektubun ibraz edilmesi gerekmektedir ve işveren mektubunda çalışan kişinin bilgileri, unvanı, çalışma süresi, sözleşme türü ve maaş bilgileri bulunmalıdır.

İngiltere'ye Dependant Vize ile Gitmek için Dil Şartı Var Mıdır?

İngiltere’ye dependant vize ile gitmek için dil gerekliliği bulunmaktadır ancak başvuru sahibinin çocuk olması, bir akraba tarafından bakılmak üzere gelen bir yetişkin olması, İngiltere’de 5 yıldır aile vizesiyle bulunması ve vize uzatma talebinde bulunması, 65 yaş üzeri olması veya gereksinimlerini karşılamayı engelleyen fiziksel ya da zihinsel bir durumu olması durumlarında İngilizce bildiğini kanıtlamasına ve dil sınavına girmesine gerek yoktur.

İngiltere Dependant Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere dependant vize başvuruları, esas başvuru sahibi aile bireyinin vize başvurusunda bulunduğunda ya da İngiltere vizesi verildikten sonra tamamlanmaktadır. İngiltere dependant vize başvurusu online olarak yapılmaktadır ve online başvurunun bir parçası olarak, biyometri işlemleri ve destekleyici belgelerin ibrazı için vize başvuru merkezinden randevu alınması ve randevu günü ilgili işlemlerin şahsen tamamlanması gerekmektedir.

İngiltere dependant vize başvurularında gerekli evrakların kontrolü, yeminli tercüme, çevrimiçi form doldurma, randevu alma ve online evrak yükleme işlemleri Vizem.net Birleşik Krallık başvuru uzmanı tarafından tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Dependant Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere dependant vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az bir adet boş sayfası bulunan pasaport gerekmektedir ve geçmiş vizeler ile fotoğraflı pasaport sayfasının fotokopileri eklenmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait son altı ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm ebadında 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
  • İngiltere dependant vize başvuru formu: Gov.uk internet adresi üzerinden online olarak, eksiksiz şekilde ve İngilizce dilinde doldurulmuş vize başvuru formu gerekmektedir ve her aile bireyi için formun ayrı olarak doldurulması gerekmektedir.
  • İngiltere vize başvuru ücreti: Online başvuru sırasında ödenmesi gerekmektedir.
  • Adli sicil kaydı: E- devlet üzerinden barkodlu şekilde alınmış adli sicil kaydı gerekmektedir.
  • Nüfus kayıt örneği: E- devlet üzerinden QR kodlu alınmış, tüm aile üyelerine ilişkin bilgileri içeren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
  • Finansal duruma ilişkin kanıtlayıcı belgeler: Başvuru sahibinin veya İngiltere’deki aile bireyinin yıllık kazancını gösteren son 6 aya ait hesap dökümü, maaş bordroları ve işveren yazısı başvuru dosyasına eklenmelidir.
  • İlişki veya akrabalığa ilişkin kanıtlayıcı belgeler: Başvuru sahibi eş ise evlilik belgesi, çocuk ise doğum belgesi, evli değilse birlikte yaşandığına dair kanıtlayıcı belgelerin sunulması gerekmektedir.

İngiltere dependant vizesi için başvuru sahibinin ve İngiltere’deki aile üyesinin kişisel durumlarına ve ilişkilerine dair ek belge talebi yapılabilmektedir ve tüm evrakların eksiksiz, güncel ve İngilizce olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. İngiltere dependant vizesi için ilişki ve akrabalığa dair kanıtlayıcı belgelerin detaylandırılmış şekilde sunulması vize reddine ilişkin ihtimali azaltmaktadır.

İngiltere Dependant Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere dependant vize ücreti, başvuru sahibinin yaşına göre tahsil edilmektedir.

İngiltere dependant vize başvurusunda bulunan tüm başvuru sahipleri Göçmenlik Sağlık ücretine tabidir ve yetişkinler için yıllık 624 sterlin, çocuklar için yıllık 470 sterlin ödenmektedir.

İngiltere'ye Dependant Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere dependant vize, başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından genellikle 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır ve İngiltere’den tamamlanan başvuruların mevcut hizmet standardı randevu tarihinden itibaren 8 haftadır.

İngiltere dependant vize başvuruları için ek ücret karşılığında öncelikli ve süper öncelikli hizmetler satın alınabilmektedir ve öncelikli hizmet, kararın 5 iş gününde; süper öncelikli hizmet, kararın 24 saatte çıkmasını sağlamaktadır.

Dependant Vize ile İngiltere'ye Giden Eşler Çalışabilir Mi?

Evet, dependant vize ile İngiltere’ye giden eşler İngiltere’de serbest meslek alanında çalışabilmektedir ancak doktor, diş hekimi veya profesyonel sporcu gibi iş alanlarında kısıtlamalar bulunmaktadır.

Dependant Vize ile İngiltere'ye Giden Çocuklar Eğitim Alabilir Mi?

Evet, dependant vizesi ile İngiltere’ye giden çocuklar devlet okullarında ve özel okullarda eğitim alabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: