İngiltere Yetenek Vizesi

İngiltere Yetenek (Global Talent) Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere yetenek vizesi, diğer adıyla Global talent vizesi; Birleşik Krallık’ın ülkeye olağanüstü yetenekleri çekmek için oluşturduğu yeni programıdır ve 20 Şubat 2020’den beri, İngiltere olağanüstü yetenek vizesi yerine geçmiştir.

Birleşik Krallık yetenek vizesi ile; akademik ve araştırma, sanat ve kültür ve dijital teknoloji alanlarında lider ya da potansiyel bir lider olanlar, iş teklifi ya da bir sponsor olmaksızın 5 yıla kadar İngiltere’de çalışılabilmektedir. İngiltere yetenek vizesi sahipleri, göçmenlik yetkililerine haber vermeksizin iş değiştirilebilmekte ve istenildiği kadar vize yenilemesi yapabilmektedir.

Vizem.net İngiltere yetenek vizesi başvuru sahiplerine 2020 yılından itibaren Birleşik Krallık yeni vize sistemi çerçevesinde güncel uzman desteği sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Global Talent Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere global talent vizesi, bilim, mühendislik, tıp, beşeri bilimler, dijital teknoloji, sanat ve kültür alanlarında İngiltere’de çalışmak isteyen kişilere verilmektedir. Başvuru sahipleri İçişleri Bakanlığı’nın onayladığı kuruluşlar tarafından belirlendiği gibi alanlarında lider olmalı ya da liderlik potansiyeline sahip olmalıdır ve başvuru sahiplerinin en az 18 yaşında olmaları gerekmektedir.

İngiltere Yetenek Vizesi Alınabilecek Disiplinler Nelerdir?

İngiltere yetenek vizesi ile alınabilecek disiplinler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Akademi ve AraştırmaKültür ve SanatDijital Teknoloji
BilimSanatTeknoloji şirketlerinde üst düzey pozisyon
TıpDansYenilikçi dijital teknoloji alanları
Beşeri BilimlerEdebiyatDijital teknoloji eğitmenliği
MühendislikTiyatro
Görsel Sanatlar
Mimarlık
Moda tasarımı
Film ve televizyon

İngiltere'den Global Talent Onayı Almak Yollar Nelerdir?

İngiltere’den global talent onayı, vize alınması için gerekli olan Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu kuruluşların birinden alınan onay olarak tanımlanmaktadır.

İngiltere global talent onayı için 4 başvuru yolu aşağıda listelenmiştir.

 • Akademik ve araştırma randevusu: Onaylanan bir Birleşik Krallık yükseköğrenim eğitim kurumu ya da araştırma enstitüsünde, bir program ya da proje bünyesinde takım halinde veya bireysel şekilde araştırmacı ya da lider olarak uygun bir pozisyona kabul edilenlerin hızlı onay için randevu almaları gerekmektedir.
 • Bireysel burslar: İngiliz Akademisi, Kraliyet Mühendislik Akademisi ve Kraliyet Topluluğu tarafından onaylı bireysel burs listesi ile ödüllendirilen bireyler için hızlı onay 4 başvuru yolundan biridir.
 • Onaylanmış fon sağlayıcıları: Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon Kurumu tarafından onaylanan bir fon sağlayıcısından hibe alan ve adı ve iş unvanı belirtilen araştırmacılar ve akademisyenler hızlı onay alabilmektedir.
 • Akran değerlendirmesi: Kraliyet Topluluğu, Kraliyet Mühendislik Akademisi ya da İngiliz Akademisi tarafından akran değerlendirmesi için başvuruda bulunan kişiler standart onaya tabi tutulmaktadır.

İngiltere Küresel Yetenek Onay Kuruluşları Hangileridir?

İngiltere küresel yetenek onay kuruluşları İngiliz Akademisi, Kraliyet Mühendislik Akademisi, Kraliyet Topluluğu ya da Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon Kurumu’dur (UKRI). Bilim, mühendislik, tıp, sosyal bilimler, beşeri bilimler ya da diğer akademik ve araştırma alanları için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvurular, gösterilen kanıtlara göre ilgili onay kuruluşlarına yönlendirmektedir.

Akademik alanların dışında kalan dijital teknoloji ile sanat ve kültür alanlarında yapılan başvurular, onay için İngiltere Sanat Konseyi ya da Tech Nation isimli kuruluşa iletilmektedir.

Kimler UK Global Talent Onay Şartından Muaftır?

UK global talent onay şartından alanında seçkin bir ödül kazanmış kişiler muaf tutulmaktadır. Onay şartından muaf tutulmak için mimarlık alanında Kraliyet Altın Madalyası, dijital teknoloji alanında Turing ödülü, sanat alanında yaşam boyu başarı ödülü ve bilim alanında Nobel ödülü gibi seçkin bir ödülün kazanılmış olması şarttır.

İngiltere Global Talent Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere yetenek vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Küresel yetenek onay başvurusu: Küresel yetenek onay başvuru formu doldurulmalı ve istenen gerekli belgeler sunulmalıdır; bununla birlikte online başvuru ücreti ödenmelidir.
 • Online İngiltere vize başvurusu: Online olarak vize başvuru formu doldurulmalı, vize başvuru ücreti ödenmeli ve yönlendirilen sayfadan vize için randevu alınmalıdır. Randevu gününe kadar vize için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Vize randevusu: Vize randevu gününde gerekli evraklar vize görevlisine teslim edilmelidir.
 • Biyometri işlemleri: Randevu gününde parmak izi ve fotoğraf gibi biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

İngiltere yetenek vizesi süreci diğer vize süreçlerinden farklı ilerlemektedir. Yetenek vizesi için ilk olarak küresel yetenek için onay veren kuruluşlardan onay almak gerekmekte daha sonra vize süreci başlatılabilmektedir.

İngiltere global talent vizesi için başvuru ücreti 2 bölümde ödenmektedir. Ücretin ilk bölümü onay başvurusu yaparken, ikinci bölümü ise İngiltere vizesi online başvuru işlemleri sırasında ödenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan UK global talent vize başvuruları için öncelikle uzman danışmanlar tarafından kişilerin uygunluk şartları ve evrakları incelenmekte, olumlu sonuçlanan değerlendirmeler için randevu alma ve evrak yükleme işlemleri ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

İngiltere Yetenek Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere yetenek vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat dönüşünden sonra 6 ay daha geçerli olan, veriliş süresi 10 yılı aşmamış ve en az 1 boş sayfası bulunan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Birleşik Krallık Global Talent onay mektubu: Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının kabul ettiği onay kuruluşlarından son 3 ay içerisinde alınmış onay mektubu gerekmektedir.
 • İngiltere vize ücreti: Vize ücreti online vize başvurusu sırasında ödenmelidir. Bununla birlikte göçmenlik ek ücretinin de ödemesi yapılmalıdır.

Yukarıda listelenen evraklar İngiltere yetenek vizesi için istenilen standart evraklardır ve vize başvurusundan önceki adım olan küresel yetenek onay aşamasında başvurulan Kraliyet Topluluğu, Kraliyet Mühendislik Akademisi ve İngiliz Akademisi gibi onay kuruluşlarının gerekliliklerine ve başvuru sahibinin alanına göre çalışma belgeleri ve referans mektubu gibi evraklar istenebilmektedir. Galce ya da İngilizce yazılmayan her belgenin yeminli tercümesinin yaptırılması gerekmektedir.

İngiltere Küresel Yetenek Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere küresel yetenek vizesi başvuru ücreti 623 İngiliz sterlinidir ve onay bazlı bir başvuru yapılıyor ise, ödeme 2 parçada yapılmaktadır.

Onay için başvuru yapıldığında 456 İngiliz sterlini ve vize için başvuru yapıldığında ise 167 İngiliz sterlini ödenmesi gerekmektedir.

Ödül üzerine başvuru yapılıyorsa, vize başvurusu yapıldığında 623 İngiliz sterlininin tamamı ödenmektedir. Başvuruya çocuk ya da partnerin dahil edilmesi durumunda, her biri için 623 İngiliz sterlini daha ödemek gerekmektedir. Başvurunun parçası olarak sağlık hizmetleri için gerekli ödeme de yapılmalıdır ve bu ücret genellikle her başvuran kişi için yıllık 624 İngiliz sterlinidir.

2024 yılı için İngiltere yetenek vizesi masrafları; başvuru harcı, göçmenlik sağlık ek ücreti, gerekli evrakların kontrolü, yeminli tercüme işlemleri, online belge yükleme ve danışmanlık ücreti dahil tüm harcamalar için kişi başı 3.210 euro tutmaktadır.

İngiltere Yetenek Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere yetenek vizesi için onay başvurularının işlem süresi genellikle 28 gündür. Vize değerlendirme süresi, Birleşik Krallık dışından vize başvurusu yapılıyorsa 3 haftaya kadar, Birleşik Krallık içerisinden vize başvurusunun yapılması durumunda ise 8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Dijital teknoloji alanındaki başvuru sahipleri belli koşullar altında onay başvurularının hızlı takip edilebilmesi için başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Global Talent Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere global talent vizesi tek seferde 5 yıla kadar verilmektedir. Başvuru sahiplerinin Birleşik Krallık’ta kalmaları gereken belirli bir sınır yoktur; ancak vize bittiğinde vizenin yenilenmesi gerekmektedir. Her vizeyi uzatma işlemi 1 yıldan 5 yıla kadar olabilmekte ve ne kadar uzatılmak istendiği kişinin kendisine kalmaktadır.

İngiltere yetenek vizesi, birden fazla sefer yenileme seçeneğiyle, ilk kez 5 yıla kadar vize verilmesiyle ve vizenin uzunluğunu seçme izni verilmesi ile birlikte benzersiz bir vize türüdür.

İngiltere Yetenek Vizesi Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere yetenek vizesi uzatma başvurusu, global talent vizesi için onay veren kuruluşun onayının geri çekilmemesi veya kazanılan ödülün geri alınmaması şartları ile yapılabilmektedir.

Uzatma başvurusu mevcut vizenin süresi bitmeden yapılmalıdır. Yetenek vizesini tekrar uzatmak için başvuru sahibi Birleşik Krallık’ta hala uzman olduğu yeteneğinden para kazandığını gösteren maaş bordrosunu sunmalıdır. Yetenek vizesi uzatma başvuru ücreti 623 İngiliz sterlinidir.

İngiltere Global Talent Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Ne Zaman Alınır?

İngiltere global talent vizesi ile kalıcı oturum izni nasıl başvuru yapıldığına ve hangi alanda çalışıldığına bağlı olarak 3 ya da 5 yıl sonra alınabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere yetenek vizesi işlemleri hakkında merkezimize en sık yöneltilen sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İngiltere Yetenek Vizesi için İngiltere'den İş Teklifi Almak Gerekir Mi?

Hayır, Birleşik Krallık nitelikli çalışan vizesinin aksine, yetenek vizesi sponsorsuz bir göçmenlik kategorisidir ve hamiline İçişleri Bakanlığı’ndan izin almaksızın iş değiştirme, kendini işini kurma, bir spin-out şirketi kurma veya başka kaynaklardan para kazanma hakkı vermektedir.

İngiltere Küresel Yetenek Vizesi için Hesapta Ne Kadar Olmalıdır?

İngiltere küresel yetenek vizesi için başvuru sahiplerinin hesaplarında maddi kaynakları göstermelerine gerek yoktur.

İngiltere Global Talent Vizesi için İngilizce Yeterliliği Şart Mıdır?

Hayır, global talent vizesi için İngilizce yeterliliği şart değildir. Küresel yetenek vizesini uzatmak ya da bu vizeyi almak için bireysel başvuru yapanların İngilizce dil şartını karşılamalarına gerek yoktur. İngilizce dil gerekliliklerinin, İngiltere süresiz oturum izni başvurusu yapıldığı zaman karşılanması gerekmektedir.

İngiltere Yetenek Vizesi ile Aile Üyeleri İngiltere'ye Gidebilir Mi?

Evet, İngiltere yetenek vizesi ile aile üyeleri İngiltere’ye gidebilmektedir. Göçmenlik uygulamalarına göre eşler ve yasal partnerler, 18 yaşında küçük çocuklar ve 18 yaşından büyük ancak İngiltere’de bakılmakla yükümlü olan çocuklar, yetenek vizesi başvurusuna dahil olabilmektedir.

İngiltere Küresel Yetenek Vizesi ile İngiltere'de İş Kurulabilir Mi?

Evet, İngiltere küresel yetenek vizesi ile İngiltere’de iş kurulabilmektedir. Küresel yetenek vizesi bir hissedar ve yönetici olmak ve kendi şirketini kurmak isteyenlere izin vermektedir.

İngiltere küresel yetenek vizesi ile İngiltere’ye gelen kişilerin sonradan İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir izin almadan İngiltere’de şirket kurmak faaliyetinde bulunması mümkündür.

İngiltere'de Çalışma İzni Veren Diğer Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere’de çalışma izni veren diğer vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • İngiltere skilled worker vizesi
 • İngiltere startup vizesi
 • İngiltere innovator vizesi
 • İngiltere yeni mezun vizesi
 • İngiltere tek temsilci vizesi

2019 yılında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin başlamasıyla birlikte, İngiltere vize ve göçmenlik uygulamalarında bazı değişiklikler yapılmıştır. Önceden Tier 1, Tier 2 ve Tier 5 adlarıyla anılan iş ve yatırım amaçlı İngiltere vizeleri; başvuru şartları, uygunluk kriterleri ve prosedürleri bakımından güncelleme yapılması ile birlikte yeni vize türleri olarak tanımlanmıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: