İngiltere Partner Vizesi

İngiltere Partner Vizesi Gerekli Şartlar ve Evraklar

İngiltere partner vizesi, İngiltere’de oturum izni ya da vatandaşlığı olan partnerin yanında uzun süreli yaşamak için alınan vize türüne denilmektedir. Partner vizesi İngiltere vatandaşı ya da kalıcı oturum statüsünde olan biri ile sevgili olan ve gerekli ilişki şartlarını belgeler ile kanıtlayan kişilere, Birleşik Krallık’ta çalışma ve yaşama hakkı veren bir vize türüdür ve sponsorluk başvurusu ile birlikte verilmektedir.

Partner vizesi en az 2 yıl birlikte ilişki yaşayan uzun süreli çiftlere verilmektedir. Diğer eş, nişanlılık ve evli olmayan partner vizelerinin aksine Birleşik Krallık’ta kalmak için evlilik niyetine sahip olmaya ya da evlenmeye gerek yoktur; ancak partner vizesi gereksinimler ve uygunluk kriterleri açısından daha katıdır.

Vizem.net, İngiltere partner vizesi başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler İngiltere Sevgili Vizesi Alabilir?

İngiltere sevgili vizesini ilişki süresince Birleşik Krallık vatandaşı ya da kalıcı oturumu bulunan kişi ile fiziksel zaman harcayan, en az 2 yıl ilişkisi olan kişi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları alabilmektedir. Partner vizesini alacak kişilerin uzun süreli ilişkilerini kanıtlamaları gerekmektedir.

İngiltere Partner Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere partner vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin İngiltere vatandaşı ya da oturum izni bulunan partneri ile ciddi bir ilişkisinin olması gerekmektedir.
 • İngiltere’deki partner başvuru sahibi için sponsor olmalıdır.
 • Partnerlerin en az 2 yıllık bir ilişkilerinin olması gerekmektedir.
 • Partnerlerin en az 2 yıl birlikte yaşamış olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin diğer tüm evlilik, nişan ve sevgililik durumlarının sona erme bilgilerini içeren “Gerçek İlişki” testini karşıladığına dair kanıt sunulmalıdır.
 • 18 yaşında ya da daha büyük olmak gerekmektedir.
 • Birlikte yaşamak için niyetlenen İngiltere’de uygun konaklama koşullarına sahip olmak gerekmektedir.
 • Bir sınava girmeyi de içeren İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sponsorunun, yıllık geliri ya da birikimi ile gerekli finansal gereksinimi karşılaması gerekmektedir.

İngiltere Sevgili Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere sevgili vizesini almak için İngiltere’de yaşayan kişinin sponsorluk için başvurması ve aynı zamanda İngiltere’ye gelecek başvuru sahibinin de İngiltere hükümeti websitesi olan Gov.Uk adresinden online olarak vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Vize başvurusu için ilk olarak Gov.Uk online vize başvuru portalından vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması, vize başvuru ücretinin ödenmesi ve vize randevusunun alınması gerekmektedir. Vize randevu tarihine kadar gerekli tüm evraklar hazırlanarak, randevu tarihinde evrak teslimi ve biyometri işlemlerinin başvuru merkezine şahsen gidilerek yapılması ile UK vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Gerekli vize evraklarının vize randevusundan önce başvuru sahibi tarafından çevrimiçi ortama yüklenmesi de mümkündür; evrakları online olarak sisteme yükleyen kişilerin aracı kuruma yalnızca biyometri işlemleri ve pasaport teslimi için gitmesi gerekmektedir.

İngiltere Partner Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere partner vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 1 sayfası boş, seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olan, 10 yıldan eski olmayan, geçerli bir pasaport ve varsa geçmiş pasaportların ve fotoğraflı sayfanın fotokopileri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, 6 aydan eski olmayan ve yüzün net bir şekilde göründüğü 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere partner vize başvuru formu: İngiltere partner vizesi başvuru formunun online olarak Gov.Uk adresi üzerinden, İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.
 • İlişkiye dair kanıt belgeleri: Başvuru sahibi ve İngiltere’de ikamet eden partneri arasındaki ilişkilerinin kanıtı niteliğindeki ortak kira sözleşmesi, ortak faturalar ve birlikte ödenen şeylerin faturası gibi belgeler sunulmalıdır.
 • İngiltere sponsorluk formu: İngiltere’de ikamet eden partner SU07 sponsorluk formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır.
 • İngiltere’de yaşayan sponsora ait belgeler: İngiltere oturum izni ya da vatandaşlığı olan kişinin pasaportunun ve oturum izninin fotokopisi sunulmalıdır.
 • Mali duruma dair kanıtlar: Partnerlerin İngiltere geçinebileceklerini kanıtlayan her iki eşin de yıllık kazancını gösteren son 6 aya ait banka hesap dökümü, maaş bordroları ve işveren yazısını sunmaları gerekmektedir.
 • Konaklamaya dair kanıt: Eşlerin İngiltere’de kalacakları yeri gösteren kira kontratı, tapu ya da ev sahibi beyannamesi gibi kanıtları sunmaları gerekmektedir.
 • İngilizce yeterlilik belgesi: Başvuru sahibinin ilk vize başvurusu için Avrupa Dilleri Ortak Çerçevesi’nde en az A1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösteren sertifika alınmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten barkodlu bir şekilde alınan tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin e-devletten adli sicil kaydını alması gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Başvuru sahibi online vize başvurusu yaparken kredi kartı ile İngiltere vize başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir.

İngiltere partner vizesi için gerekli olan tüm belgeler İngilizce hazırlanmalı, doğru bilgiler içermeli ve güncel olmalıdır; bununla birlikte ilişkiye dair kanıt niteliğindeki belgeler ise vize reddi ihtimali düşürmek için olabildiğince detaylandırılmalıdır.

İngiltere Sevgili Vize Başvurusu için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

İngiltere sevgili vize başvurusu için destekleyici belgeler partnerlerin ne kadar süre birlikte yaşadıklarını kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Destekleyici belgeler ortak kira sözleşmesi ya da aynı adreste yaşanıldığına dair ev sahibinden bir mektup, birlikte ödenen ortak faturalar veya belediye vergi dekontları gibi belgeler ve bireysel olarak adreslenen ancak aynı adresi gösteren yazışmalar olabilmektedir. Bununla birlikte partnerlerin 2 yıllık birlikte yaşadıklarına dair kanıt da zorunlu tutulmaktadır.

İngiltere için Partner Vizesi Başvuru Ücreti Nedir?

İngiltere için partner vizesi başvuru harç ücreti 1.538 İngiliz sterlinidir ve online vize başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere partner vizesi başvuru masrafları 2024 yılı için; vize başvuru harcı, evrak kontrolü, yeminli tercüme hizmeti, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 2.250 eurodur.

İngiltere Partner Vizesi İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

İngiltere partner vizesi işlemleri vize başvurusundan sonra ortalama 10-12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Sevgili Vizesinin Avantajları Nelerdir?

İngiltere sevgili vizesinin avantajlarının başında İngiltere’de 33 aylık yaşama ve çalışma hakkının olması ve bu hakkın 30 ay daha uzatılabilmesi gelmektedir. Evlenmemiş partner ya da eşcinsel partner vizesi sahipleri gerekli uygunluk şartlarını yerine getirmeleri karşılığında, 5 yıl sonra süresiz kalma izni başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere’de yerleşim izni alındıktan sonra, gerekli şartları karşılamak koşulu ile 1 yıl sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

Partner Vizesi Sahipleri İngiltere'de Çalışabilir Mi?

Partner vizesi sahipleri İngiltere’de vize başvuruları onaylandıktan sonra çalışabilmektedir. Partner vizesi ile İngiltere’de bir yükseköğrenime ya da bir kursa bile katılmak mümkündür. Süresiz kalma izni için başvuru yapıldığı ve vize sonucu olumlu olduğu takdirde, kamu fonlarına erişim dahil bir İngiliz ile aynı yasal haklara sahip olunmaktadır.

İngiltere’de yasal bir şekilde çalışmak amacı ile verilen farklı vize türleri bulunsa da, İngiltere’de bir partneri bulunan kişiler için, İngiltere partner vizesi ile İngiltere çalışma izni almak en uygun yöntemdir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: