İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere akademik ziyaretçi vizesi, İngiltere standart ziyaretçi vizesinin alt türü olan ve akademisyenlerin İngiltere’ye geçici akademik aktiviteler sürdürmek için seyahat etmesine imkan veren bir vize türüdür. Yalnızca yurt dışında bir eğitim kurumu bünyesinde akademisyen olarak çalışan kişilerin başvuruda bulunabileceği İngiltere akademik ziyaretçi vizesi genellikle 12 aya kadar geçerlilik süresi ile verilmektedir.

Vizem.net, İngiltere'ye akademik ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişiler için gerekli vize evraklarının kontrolünden online evrak yükleme işlemleri ve vize takibine dek tüm başvuru sürecinde danışmanlık veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Akademik Vize Şartları Nelerdir?

İngiltere akademik vize şartları arasında; başvuru sahibi kişinin alanında doktora seviyesinde ya da daha yüksek düzeyde vasıflı olması, başvuru sahibinin güncel olarak kendi alanında akademik bir kurumda çalışıyor olması ve kişinin ülkede kalıcı bir eğitmenlik işine girmiyor olması gibi şartlar yer almaktadır.

Doktor ya da diş hekimi olmayan akademisyen başvuru sahiplerinin İngiltere’ye bir araştırma ya da resmi değişim dahilinde seyahat ettiklerini kanıtlamaları gerekir. Doktor ya da diş hekimi olan İngiltere akademik vize başvuru sahiplerinin İngiltere’ye; araştırma, klinik çalışma, resmi değişim ya da eğitim verme gibi amaçlar ile seyahat ettiklerini kanıtlamaları gerekir.

Kimler İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Alabilir?

İngiltere akademik ziyaretçi vizesi alabilecek olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bağlantılı olduğu eğitim kurumundan maaşlı izin almış ve İngiltere’ye kendi araştırmalarını sürdürmek için seyahat etmek isteyen kişiler
 • İngiltere’de yer alan bir üniversitenin yabancı bir üniversite ile sürdürdüğü resmi değişim programları dahilinde bir projede çalışmak için İngiltere’ye seyahat etmek isteyen ve maaşları kendi üniversiteleri tarafından ödenecek olan araştırmacılar
 • Resmi bir değişim programına dahil olmadan bilgi paylaşımında bulunmak ya da sunum yapmak gibi amaçlarla İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler
 • Ticari amaçlar taşımayan bir konferans ya da seminere katılacak kişiler
 • İngiltere’de tek seferlik ders ya da seminer sunumu yapacak kişiler
 • Kendi alanında en iyiler arasında yer alan ve İngiltere’ye; araştırma yapmak, klinik çalışmalar yürütmek ya da eğitim vermek gibi amaçlar ile seyahat edecek doktor ya da diş hekimleri

Kimler İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Alamaz?

İngiltere akademik ziyaretçi vizesi alamayacak olan kişiler arasında; yeni mezun olmuş kişiler, araştırma öğrencileri, emekli akademisyenler, özel araştırma şirketlerinden maaşlı izin almış kişiler, hibe alan araştırmacılar, bir pozisyonda işe giren kişiler, ders vermek için ücret alan kişiler ve sponsorları bulunan araştırmacılar yer almaktadır.

İngiltere akademik ziyaretçi vizesi alamayacak olan kişiler arasında yer alan ancak İngiltere’ye ziyaret etmek isteyen kişilerin, İngiltere akademik ziyaretçi vizesine kıyasla daha kısa bir geçerlilik süresi bulunan ve kişinin İngiltere’de yapmak için izni olduğu aktiviteleri kısıtlayan İngiltere standart ziyaretçi vizesi alabilmeleri mümkündür.

İngiltere Akademik Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere akademik vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere akademik vize başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, planlanan İngiltere seyahatinin öngörülen bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve vize işlemlerinin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaportun vize işlemleri için ibraz edilmesi gereklidir.
 • İngiltere akademik vize başvuru formu: İngiltere akademik vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde, İngilizce ve doğru bilgilerle online sistem üzerinden doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: İngiltere akademik vize başvurusunda bulunan kişi için biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip olan 2 adet biyometrik fotoğrafın ibraz edilmesi gerekir.
 • İşyeri izin yazısı: İngiltere akademik vize başvurusunda bulunan kişinin işyerinden alınmış ve işyerinin antetli kağıdına yazılmış olan işyeri izin yazısı içerisinde; kişinin izin tarihleri ve görev detayları belirtilmelidir.
 • İngiltere akademik vize davetiyesi: Vize başvuru sahibi için kişinin Birleşik Krallık’ta bağlantılı olduğu kurum tarafından yazılmış ve içerisinde kişinin seyahat tarihleri ve araştırma sürecine dair detayların yer aldığı İngiltere akademik vize davetiyesi belgesinin vize başvurusu için sunulması gerekir.
 • Akademik uzmanlık durumu ile ilişkili belgeler: İngiltere akademik vize başvuru sahibinin uzmanlık alanınına dair bilgileri, mevcut çalışma durumuna dair bilgileri ve akademik başarılarına dair bilgileri içeren çeşitli belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: İngiltere akademik vize başvuru sahibi kişinin yapmayı planladığı İngiltere seyahati süresince doğacak çeşitli masrafların nasıl karşılanacağını gösterir nitelikte; son 6 aya ait banka hesap dökümü belgesi ya da maaş bordrolarının vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir. İngiltere akademik vize başvuru sahibi kişinin seyahat masrafları bir başkası tarafından karşılanacak ise masrafları karşılayacak kişi tarafından yazılmış sponsor mektubunun ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere akademik vize başvurusunda bulunan kişinin İngiltere seyahati süresince kalacağı yerlere dair bilgileri içeren kira kontratının ya da otel rezervasyonununn vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İngiltere seyahat planı: İngiltere akademik vizesine başvuruda bulunan kişinin İngiltere seyahati süresince yapmayı planladığı etkinliklere, bu etkinliklerin tarihlerine ve varsa Birleşik Krallık’ta gidilecek başka yerlere dair bilgilere yer verilen İngiltere seyahat planının vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • İngiltere akademik vize başvuru ücreti: İngiltere akademik vize başvuru ücreti, online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmelidir.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere akademik ziyaretçi vize başvurusu İngiltere dışından online olarak yapılabilmektedir. Online olarak yapılan İngiltere akademik ziyaretçi vize başvuru işlemlerinde başvuru sahiplerinin vize harcı ödemesi işlemlerini ve kişinin bulunduğu ülkede yer alan vize merkezlerinden randevu alma işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İngiltere akademik ziyaretçi vize randevu tarihinde seçilmiş olan vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; parmak izi verme işlemi ve fotoğraf çekimi işlemlerini kapsayan biyometri işlemlerini ve gerekli evrakların teslim işlemlerini yapmaları gerekir.

Vize başvuru sahipleri gerekli vize evraklarını online başvuru işlemleri sırasında sisteme yükleyerek teslim edebilme hakkına sahiptir.

İngiltere Akademik Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere akademik vize başvuru ücreti; 6 aylık vizeler için 100 İngiliz sterlini ve 6 ile 12 ay arası süresi olan vizeler için ise 200 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. İngiltere akademik vize başvuru ücreti ödeme işlemleri, online başvuru sırasında kredi kartı kullanılarak yapılmaktadır.

1 yıl süresi olan İngiltere akademik ziyaretçi vizesi başvuruları için toplam maliyet; vize harcı, rezervasyon işlemleri, yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası, online evrak yükleme ve danışmanlık gibi hizmetlerin ücretleri dahil olmak üzere 2024 yılı için ortalama 295 euro tutmaktadır.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere akademik ziyaretçi vizesi, başvuruların ilgili kuruma ibraz edilmesinin ardından 3 hafta içerisinde çıkar. İngiltere akademik ziyaretçi vizesi başvuru işlemleri, başvuru işlemlerinin yapıldığı vize başvuru merkezinin sunduğu hizmetler arasında olduğu durumlarda öncelikli servis hizmetinden yararlanarak hızlandırılabilmektedir.

İngiltere Akademik Vize Süresi Ne Kadardır?

İngiltere akademik vize süresi 12 aya kadar olabilmektedir.

İngiltere'de Akademik Ziyaretçi Vize Süresi Ne Kadar Uzatılabilir?

İngiltere’de akademik ziyaretçi vize süresi, kişinin sahip olduğu vizenin 6 aydan kısa bir geçerlilik süresi ile verildiği ve kişinin İngiltere’de kalacağı sürenin toplamda 6 ayı geçmeyeceği durumlarda uzatılabilir. Maaşlı izinde olan ve İngiltere’de kendi araştırmalarını sürdüren akademisyenlere toplamda 12 aya kadar vize süresi uzatma imkanı verilmektedir. İngiltere’de akademik ziyaretçi vize süresi uzatma işleminin ücreti 1.000 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir.

İngiltere'ye Akademik Vize Alanların Aile Üyeleri Yanlarında Gidebilir Mi?

Evet, İngiltere’ye akademik vize alanların aile üyeleri yanlarında gidebilir. İngiltere akademik vize alanların aile üyeleri, 12 aya kadar vize hamili aile üyeleri ile birlikte İngiltere’de ikamet edebilme hakkına sahiptir. İngiltere’ye akademik vize alanların aile üyeleri; planlanan ziyaret tarihinden önce İngiltere için standart ziyaretçi vizesi alarak ya da İngiltere’de bulunan aile bireylerini 6 ay için ziyaret ettikten sonra kalış süresini uzatarak İngiltere’de aile üyeleri ile birlikte kalma hakkına sahiptir.

İngiltere'de Akademisyen Olarak Çalışmak için Hangi Vize Gerekir?

İngiltere’de akademisyen olarak çalışmak için İngiltere akademik ziyaretçi vizesi yerine Tier 5 vize gerekmektedir.

İngiltere Tier 5 vizesi, söz konusu vize türü için geçerli şartlara uygun bir sponsorluk anlaşması bulunan akademisyenlere verilen bir geçici çalışma vizesi türüdür.

İngiltere Tier 5 vizesi, hamiline İngiltere’de 12 ile 24 ay arasında kalarak akademik çalışma sürdürme hakkı vermektedir. İngiltere’de İngiltere üniversiteleri bünyesi dahilinde; akademisyen olarak çalışmak ya da eğitim görmek, devlet destekli bir yurt dışı dil programına katılmak veya bir değişim programı dahilinde araştırma ya da asistanlık yapmak gibi amaçlar ile İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin İngiltere Tier 5 vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere'de Doktora Çalışması Yapmak için Hangi Vize Gerekir?

İngiltere’de doktora çalışması yapmak için; hamiline İngiltere’de 6 aya kadar kalma hakkı veren kısa süreli eğitim vizesi ya da İngiltere Tier 4 vizesi gerekir. İngiltere akademik ziyaretçi vizesi, İngiltere’de doktora çalışması yapmak isteyen kişilere verilmemektedir. Hamiline İngiltere’de 6 aya kadar kalma hakkı veren kısa süreli eğitim vizesi ile doktora çalışması yapan kişiler, İngiltere’de eğitim aldıkları sırada kısa süreli araştırma aktiviteleri yürütme hakkına sahip olurlar.

İngiltere’ye İngiltere Tier 4 vizesi ile seyahat eden doktora öğrencilerinin ülkede çalışmalarını 6 aydan daha uzun süreyle sürdürebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: