İngiltere EEA Vizesi

İngiltere EEA Vizesi Başvuru Süreci 2023

İngiltere EEA vizesi, EEA (Avrupa Ekonomik Topluluğu) üyesi olmayan 3. ülke vatandaşlarının ve EEA üyesi olan 31 ülke içerisinde vatandaşlık hakkı bulunan aile bireyinin yanına gidebilmesini sağlayan ve İngiltere dış temsilciliklerine başvuru yapabileceği bir vize türüdür. İngiltere aile ziyareti vizesi olarak da bilinmektedir.

İsviçre vatandaşlarına da EEA üyesi olmamalarına rağmen EEA üyesi ülkelerine tanınan ayrıcalıkları tanımıştır. Yani İngiltere’de yaşayan ve İsviçre vatandaşı aile yakını bulunan T.C vatandaşları İngiltere EEA vizesine başvuru yapabilirler.

Vizem.net İngiltere EEA vize başvurularında danışmanlık vermektedir.

EEA Nedir?

Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) 1994 yılında oluşturulmuştur. Avrupa Ekonomik Topluluğu, Avrupa pazarında ticarete katılımı kolaylaştırmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne (EFTA) üye olan ülkeleri birleştirmektedir.

EEA, Avrupa Birliği ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği arasında bir serbest ticaret bölgesidir. Kurulduğu tarihte 31 ülke bu birlikteliğe üye olmuştur ve yaklaşık 372 milyon üyesiyle yalnızca ilk yılında 7.5 trilyon Dolar gelir elde edilmiştir. EEA’ya üye ülkelerin vatandaşları, EEA dışındaki ülkelere tanınmayan bazı ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir.

Esasen, herhangi bir üye ülke vatandaşlarının çeşitli kısa süreli ziyaretleri ve kalıcı yer değiştirmeleri için diğer üye ülkelere özgürce seyahat etme imkanı tanınmaktadır. Ancak bu yer değiştirme süreçlerinde vatandaşlar kendi ülkelerinin vatandaşlıklarına sahip olmaya devam ederler ve başvurdukları ülkenin vatandaşlığını alamazlar.

EEA Ülkeleri Hangileridir?

EEA, Avrupa Birliği vatandaşları yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç vatandaşlarını da bünyesinde barındırır. Aşağıda EEA ülkeleri tam listesi verilmiştir:

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç.

EAA National

EEA National Nedir?

EEA (Avrupa Ekonomik Topluluğu) ülkelerden birinin vatandaşı olan kişi aynı zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşıdır. Bu durumda kişinin EEA National olduğu anlamına gelir.

EEA Family Permit Vizesi Nedir?

EEA Family Permit Vize, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) üyesi ülke vatandaşının eş ve birinci derece yakınlarının başvuru yapabildiği uzun süreli vize türüdür. Uzun süreli vize türü olan Family Permit vizes için İngiltere Konsolosluğu başvuru kabul etmemektedir. Başvurular aracı kurum ya da içlerinde vizem.net’in de bulunduğu akredite acenteler üzerinden gerçekleşmektedir.

EEA vizesi 6 ay geçerlidir. Bu vize hamiline vizenin geçerli olduğu süre boyunca ihtiyacı olduğu kadar İngiltere’ye girip çıkmasına olanak sağlar. Ayrıca EEA Family Permit Vizesi sahibi Birleşik Krallık’ta çalışma izni için de başvuru yapabilmektedir.

EEA Family Permit

Kimler EEA Family Permit Vizesi için Başvuru Yapabilir?

Bu vizeye başvurabilecek kişiler EEA vatandaşlığı bulunan kişinin yakın veya geniş aile birey tanımına uyması gerekmektedir. EEA vatandaşının bakmakla yükümlü olduğu birinci dereceden aile üyeleri (eşi, 21 yaşından küçük olmak suretiyle çocuğu, torunu, annesi, babası) olabileceği gibi geniş aile üyelerinden de olabilir.

Erkek kardeş, kız kardeş, teyze, amca, kuzen, yeğen ile birlikte en az 2 yıllık bir ilişkinin bulunduğu kanıtlanan ve evlilik bağı olmayan bir eş de geniş aile üyesi olarak başvuru yapabilir.

İlk etapta 6 aylık EEA vizesinin ardından, EEA üyesi yakınlarına AB ikamet kartı başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Başvuru onaylandığı taktirde Biyometrik Oturma İzni (BRP) ile Birleşik Krallık’ta yaşamaya devam edebilmeye hak kazanmış olacaklardır.

AB üyesi olmayan ailelerin Birleşik Krallık’ta kalma hakları, AB aile üyesinin anlaşma kurallarına bağlı kalarak yaşamına devam etmesine bağlıdır. Bu şekilde EEA Family Permit Vizesi ile İngiltere’de 5 yıl geçiren aile üyeleri, Birleşik Krallık’ta süresiz oturum iznine başvurma hakkına sahip olurlar.

Not: Brexit süreci sonlandığında EEA Family Permit vizesinin devam edip etmeyeceği henüz netlik kazanmamıştır. 2024 yılı itibariyle EEA Family Permit vize başvuruları yapılabilmektedir.

EEA Family Permit Vizesi için Gerekli Evraklar

Aşağıda EEA Family Permit vizesi için gerekli evraklar listesi verilmiştir.

  • Avrupa Ekonomik Alanı üyesi kişinin kimlik bilgileri
  • Aile üyeleri ile ilişkiyi kanıtlayan belgeler ( doğum belgeleri, medeni ortaklık belgesi, evlilik cüzdanı, evli olmayanlar için ilişkinin en az 2 yıldır devam ettiğini gösteren belgeler)
  • Aile üyelerinin en az 6 ay geçerliliği olan pasaportu

Bu liste tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ek durumlar için ihtiyacınız olan detaylı belgelerin tamamına buradan ulaşılabilir.

Kişisel duruma göre İngiltere Family permit vizesi için gerekli evrak listesi değişebilmektedir. Bir danışman eşliğinde kişiye uygun belgelerin hazırlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için faydalı olacaktır.

2019 ve 2020 yıllarında Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen 96 İngiltere Family Permit vize başvurusunun 95’i onaylanmış olup bu oran akredite acenteler arasındaki en yüksek onaylanma oranıdır.

EEA Başvuru Formu

EEA Family Permit Vizesi için 2 farklı başvuru yöntemi bulunmaktadır.

  • Eğer bir EEA vatandaşı ve birinci dereceden ya da geniş aile üyelerinizden biri veya birkaçıyla İngiltere’ye gidecekseniz toplu başvuru formu;

  • Eğer bir EEA üyesi olarak İngiltere’deyseniz ve aile üyeleriniz yalnız ziyaret edecekler ise ayrı bir başvuru formu bulunmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında EEA başvuru formu kişisel bilgiler doğrultusunda ilgili danışman tarafından doldurulmaktadır.

Güncelleme: İngiltere AB’den Ayrıldıktan Sonra EEA Vize Başvuruları Almaya Devam Edecek Mi?

İngiltere EEA Family Permit Vizesi için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olmuştur. İngiltere’nin AB’den ayrılması, kısacası Brexit ile EEA üyesi vatandaşlarının vizesiz olarak ülkeye giriş yapma haklarına son verilmiştir.

Ancak bu tarihten sonrası için geçerli bir vize, oturum izni ya da bu süreçten önce almaya hak kazanılmış bir süresiz oturum hakkı bulunuyorsa bu süreçten etkilenilmeyecektir. Ayrıca 30 Haziran 2021 tarihine kadar Birleşik Krallık’ta yaşayan AB vatandaşlarının ikamet haklarında ve statülerinde hiçbir değişiklik yapılmayacaktır. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren EEA üyeleri de İngiltere’ye giriş yapmak için vize sistemine tabii tutulacaktır.

İngiltere AB üyeliğinden ayrıldığı için, İngiltere EAA family permit vize başvuruları 31 Aralık 2020’de sona ermiştir. Konsolosluk resmi web sitesi üzerinden güncel bilgiye ulaşılabilir.

İngiltere turistik vize, oturum izni, family permit ve diğer tüm vize başvurusu ve danışmanlık işlemleri için vize başvuru merkezi:
0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: