İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi

İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

İngiltere sağlık çalışanı vizesi Ağustos 2020’de yayınlanmış olan ve sağlık çalışanlarının vize işlemlerinin daha elverişli ve daha ucuz olmasına yarayan yeni bir vize türüdür. İngiltere sağlık çalışanı vizesi resmi olarak sağlık ve bakım çalışanı vizesi şeklinde tanımlanmaktadır. Sağlık çalışanı vizesi nitelikli doktor, hemşire ve sosyal hizmet uzmanlarının; İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), bir NHS tedarikçisi veya yetişkin sosyal hizmet sektöründeki bir işveren için 5 yıla kadar çalışmasını sağlar.

İngiltere sağlık çalışanı vizesi, nitelikli sağlık çalışanlarına özel bir göçmenlik yoludur; bu yol İngiltere’deki sağlık sektöründe bulunan nitelikli işgücü eksikliğini giderme yönetimi olarak kullanılmaktadır. İngiltere sağlık ve bakım çalışanı vizesi çalışanlara İngiltere’de ikamet etme hakkı ve belirli bir zaman sonra İngiliz vatandaşlığı hakkı sunmaktadır.

Vizem.net İngiltere ulusal sağlık sistemi kapsamında onaylı bir kuruluş tarafından iş teklifi almış kişilerin sağlık çalışanı vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan ve Türkiye'den yapılan başvurularda %94,6 ile son 4 yılın en yüksek onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'de Sağlık Çalışanı Olmak için Vize Şartları Nelerdir?

İngiltere’de sağlık çalışanı olmak için vize şartları aşağıda verilmiştir.

 • Nitelikli bir doktor, hemşire veya sağlık çalışanı olmak
 • Geçerli bir sağlık hizmeti veya sosyal hizmet işinde çalışmak
 • İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir işverenden iş teklifi almak veya işveren için çalışmak
 • İşverenden alınan iş teklifindeki işin kapsamını belirten bir sponsor sertifikasına sahip olmak
 • Asgari ücretin altında maaş almamak
 • İngilizce dil yeterliliğini kanıtlayabilmek

Sağlık ve Bakım Çalışanları için İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık ve Bakım Çalışanları için İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sağlık ve Bakım Çalışanları için İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık ve bakım çalışanları için İngiltere vize başvurusu online olarak yapılır. Sağlık çalışanları İngiltere vize başvurularını vatandaşı oldukları ülkeden veya geçerli bir göçmenlik iznine sahip oldukları ülkeden yapmalıdır. Online vize başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru harcı ödenmeli ve uygun bir vize başvuru merkezinde biyometrik bilgilerin alınması için randevu oluşturulmalıdır.

Vize randevusundan önce destekleyici belgeler online olarak sisteme yüklenebilmekte veya fazladan harç ödenerek randevu sırasında belgelerin görevliler tarafından taranması talep edilebilmektedir. Vize randevusunda parmak izi alımı, fotoğraf çekimi ve destekleyici belgelerin kontrolü gerçekleştirilir; başvuran kişinin pasaportu giriş izni damgası için teslim edilir.

İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere sağlık çalışanı vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 1 boş sayfa içeren pasaport ile pasaportun fotoğraflı sayfasının ve içindeki geçmiş vizelerin fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 35 mm x 45 mm ölçülerinde iki adet fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere COS Belgesi: İngiltere’deki onaylı bir sağlık sektörü işvereni tarafından alınmış olan sponsorluk sertifikasının kopyası gerekmektedir. Başvuru formunda sponsor sertifikasının referans numarası istenmektedir.
 • İngiltere sağlık çalışanı vizesi başvuru formu: Gov.Uk üzerinden online alınmış, İngilizce dilinde eksiksiz bir şekilde doldurulmuş başvuru formu gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Başvuran kişiye sponsor olacak birinin bulunmadığı durumlarda banka hesap özeti ile kişinin İngiltere’de geçinebilecek kadar birikimi olduğunu göstermesi gerekmektedir.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: En az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliğini kanıtlayacak olan akademik eğitim belgeleri veya dil sınavı sonucu gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Yetkili kurumdan veya E-devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Kişiyle birlikte başvuran partner veya çocukla olan akrabalık bağını kanıtlamak için e-devletten alınmış tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren barkodlu, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

İngiltere sağlık çalışanı vizesi için gerekli olan belgelerdeki bütün bilgiler doğru ve güncel olmalıdır. İngiltere sağlık çalışanı vizesi başvuruları COS belgesi içermedikleri takdirde geçersiz sayılarak değerlendirmeye alınmamaktadır.

İngiltere Sağlık Personeli Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere sağlık personeli vize ücreti üç yıla kadar olan vizeler için kişi başı 247 İngiliz sterlini, daha uzun süreli olan vizeler için ise kişi başı 479 İngiliz sterlinidir.

2022 yılında İngiltere sağlık vizesi başvuru masrafları; İngiltere vize harcı, yeminli tercüme, evrak kontrolü, online belge yükleme işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil 725 ile 910 euro arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere Sağlıkçı Vizesi için Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti Ödenir Mi?

Hayır, İngiltere sağlıkçı vizesi için göçmenlik sağlık ek ücreti ödenmez. İngiltere sağlıkçı vizesi için başvuru yapan kişiler göçmenlik sağlık ek ücreti ödemekten muaf tutulur ve bu sayede 3.120 İngiliz sterlinine kadar başvuru başına yapılacak masraftan kar edilir.

İngiltere sağlıkçı vizesine başvuran kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri de göçmenlik sağlık ek ücretinden muaf tutulmaktadır.

İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere sağlık çalışanı vizesi en geç 3 hafta içerisinde çıkar; ücret ödenerek daha hızlı vize sonuçlanması talep edilmesi mümkündür. Sürecin 3 haftadan daha uzun sürmesi durumunda İçişleri Bakanlığı başvuru yapan kişiyle irtibat kurmaktadır.

Sağlık Çalışanları için İngiltere Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Sağlık çalışanları için İngiltere vizesi 5 yıl süreyle verilmektedir ve uygunluk şartları yerine getirildiği takdirde 5 yılın sonunda vize uzatılabilmektedir.

İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi İle Oturum İzni Ne Zaman Alınır?

İngiltere sağlık çalışanı vizesi ile oturma izni, vizeye 5 yıl sahip olduktan sonra alınabilir.

İngiltere'de Sağlık Çalışanı Olarak Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir?

İngiltere’de sağlık çalışanı olarak oturum izni alma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuran kişi nitelikli bir sağlık çalışanı olmalıdır.
 • Kişi geçerli bir iş teklifi almış olmalıdır.
 • İşveren İçişleri Bakanlığı tarafından resmi bir sponsor olarak kaydedilmiş olmalıdır. İşveren; Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), bir NHS tedarikçisi veya yetişkin sosyal hizmet sektöründeki bir kişi olabilir.
 • İşveren, başvuran kişiye çalışacakları işi ve görevlerini belli edecek bir meslek kodu temin etmelidir.
 • Başvuran kişinin maaşı en az 20.480 İngiliz sterlini olan asgari ücretin aşağısında olmamalıdır.
 • Başvuran kişinin İngilizce seviyesi en az B1 olmalıdır.
 • Başvuran kişi, sosyal yardım almadan geçinebilecek birikime sahip olmalıdır. Bu miktar en az 1.270 İngiliz sterlinidir. İşverenin çalışanın geçimini sağlayacağı durumlarda herhangi bir birikime sahip olunması gerekmez.
 • Başvuran kişi; biyoloji dalında çalışan bir bilim insanı, biyokimyager veya fizik dalında çalışan bir bilim insanı olmadığı takdirde adli sicil kaydı temin etmelidir.
 • Başvuran kişinin, ülkesine bağlı olarak güncel bir tüberküloz aşı sertifikası sunması gerekebilmektedir.

İngiltere’de kalıcı oturum iznine sahip olan bireyler, öncesinde İçişleri Bakanlığından izin almadan, sınırlama olmaksızın istedikleri işverenle çalışma, serbest çalışma ve herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkına sahiptir. Kamu fonundan ve yararlarından menfaat etmek de kalıcı İngiltere yerleşim izni alındıktan sonra mümkündür.

İngiltere Sağlıkçı Vizesi Almak Zor Mudur?

İngiltere sağlıkçı vizesi almak, İngiltere’de onaylı sponsorluk lisansı bulunan bir sağlık kuruluşundan iş teklifi alındığı ve gerekli evraklar eksiksiz şekilde sunulduğu takdirde zor değildir.

4 Ağustos 2020 tarihinden beri İngiltere hükümeti, İngiltere’ye yerleşmek isteyen sağlık çalışanlarına sağladığı indirimli vize başvuru harçları ve göçmenlik sağlık ücretinden muafiyet gibi uygulamalarla sağlık vizesini İngiltere’ye hızlı yerleşme yollarından biri olarak sunmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan İngiltere sağlık çalışanı vizesi başvurularında yeminli tercüme ve online evrak yükleme işlemleri uzman ülke danışmanları tarafından yürütülmektedir.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

İngiltere’ye sağlık çalışanı olarak yerleşmek isteyen kişiler tarafından uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere Onaylı Sağlık Sektörü İşvereni Ne Demektir?

İngiltere onaylı sağlık sektörü işvereni, İngiltere ulusal sağlık sistemi (NHS) kapsamında faaliyet gösteren işverendir. Onaylı sağlık sektörü işverenler, çalışanların İngiltere’ye gelmesini ve ülkede ikamet etmesini sağladıklarından dolayı sponsor olarak da bilinirler.

İngiltere’de sağlık sektöründe çalışacak olan kişiler; NHS, NHS için sağlık hizmetinde bulunan bir kuruluş veya yetişkinler için sosyal hizmet sağlayan bir kuruluş tarafından yapılmış bir iş teklifine sahip olmalıdır. İşveren mevcut durumda İngiltere sağlık sistemi onaylı değilse nitelikli oldukları takdirde sponsor lisansı başvurusunda bulunabilmektedir.

İngiltere Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesinin Sağladığı Haklar Nelerdir?

İngiltere sağlık ve bakım çalışanı vizesinin sağladığı haklar aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli kabul edilen işte çalışılabilir.
 • Çalışırken aynı zamanda üniversite eğitimi alınabilir.
 • Uygunluk kriterlerini yerine getirdikleri takdirde partner ve çocuklar bakmakla yükümlü olunan kişiler olarak İngiltere’ye getirilebilir.
 • Gönüllü işlerde çalışılabilir.
 • Yurt dışına seyahat edilip İngiltere’ye geri dönülebilir.
 • 5 yıl İngiltere’de ikamet edildikten sonra kalıcı oturma iznine başvurulabilir.

İngiltere'de Sağlık Çalışanı Olanların İş Değiştirmesi Durumunda Ne Olur?

İngiltere'de sağlık çalışanı olanların iş değiştirmesi durumunda vize güncellemesi yapılmalıdır. İşini değiştiren sağlık çalışanının yeni işinin uygunluk şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir ve bu durum yeni bir sponsorluk sertifikası ile kanıtlanmalıdır. Vizesini yenilemesi gereken sağlık çalışanının herhangi bir harç ödemeden parmak izi ve fotoğraf olan biyometrik bilgilerini kaydettirmesi gerekmektedir; İngiltere’de 1 yıldan az bulunulması durumunda daha fazla kanıt gerekebilir.

İngiltere Sağlık Çalışanı Vizesi ile İkinci Bir İşte Çalışılabilir Mi?

İngiltere sağlık çalışanı vizesi ile ikinci bir işte çalışılabilir. Sponsorluk alınan işte çalışmaya devam edildiği sürece İngiltere sağlık çalışanı vizesi ile ek iş almak mümkündür ve gönüllü işler de yapılabilmektedir.

İngiltere sağlık çalışanı vizesi ile 20 saate kadar ikinci bir işte çalışmak, ikinci iş ilk işle aynı meslek kodunda sahipse veya işgücünde eksiklik varsa mümkündür. Haftada 20 saatten fazla çalışılacaksa veya ikinci iş farklı bir meslek koduna sahipse İngiltere çalışma vizesi güncellenmeli ve iki iş için de sponsor alınmalıdır.

İngiltere'de Aranan Sağlık Meslekleri Nelerdir?

İngiltere’de aranan sağlık meslekleri; hemşireler, radyologlar, tıbbi teknisyenler ve acil doktorlarıdır. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ülkedeki en büyük işverenlerden biridir ve 300’den fazla meslek için iş imkanı sağlamaktadır. İngiltere’deki sağlık meslekleri için asgari ücret 22.000 ingiliz sterlininden başlayarak 69.000 İngiliz sterlinine kadar çıkmaktadır.

Covid-19 ile beraber İngiltere’de hemşire olarak çalışmak isteyen kişiler ve diğer sağlık çalışanları için iş imkanları artmıştır. İngiltere’de sağlık meslekleri yüksek talep görmekle beraber çalışanlar için tatminkar bir meslek hayatı da sağlamaktadır.

İngiltere'de İstihdam Açığı Olan Sağlık Meslekleri Nasıl Öğrenilir?

İngiltere’de istihdam açığı olan sağlık meslekleri İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan listeler tarafından öğrenilebilir. İngiltere İçişleri Bakanlığı, gereken beceriye sahip yeterli sayıda çalışan bulamadığı alanlara dair bir liste yayınlamaktadır.

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde işgücünde eksiklik olan mesleklerin bulunduğu ayrı bir liste yayınlanmaktadır; bu liste pratisyen hekimleri, hemşireleri, ebeleri, psikiyatristleri, konuşma ve dil terapistlerini, tıbbi radyografi uzmanlarını, tıbbi teknisyenleri ve diğer sosyal hizmet uzmanlarını içermektedir. Yapılmak istenen meslek İngiltere sağlıkçı alımı için yayınlanan listelerden işgücünde eksiklik olanda ise vize için gerekli olan maaş alt sınırı düşürülebilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: