İngiltere Scale-up Vizesi

İngiltere Scale Up Vizesi Nedir,Nasıl Alınır?

İngiltere scale up uygulaması ile İngiltere’de faaliyet gösteren ve scale up niteliklerine uygun olan şirketler yurt dışından nitelikli işçi alımı yapma ve şirketlerini büyütme imkanı bulmaktadır. İngiltere scale up uygulaması 5 yıllık bir süreci kapsamaktadır. İngiltere scale up uygulamasının 5 yıllık sürecinin başlangıcında kişiye bir sponsor destek olmakta ve ardından bu sponsor desteği kalkmaktadır. Scale up vizesi ile İngiltere’ye seyahat eden kişilerin eşleri ve çocuklarının İngiltere’ye vize hamilleri ile birlikte seyahat etmeleri mümkün olmaktadır. İngiltere scale up vizesi uygulaması, İngiltere’yi 2035 yılında bir yenilik merkezi haline getirmek amacıyla İngiltere hükümeti tarafından 2022 yılının Ağustos ayında kolaylaştırılmış ve hızlandırılmış olarak uygulanmaya başlayacaktır.

2022 yılının Mart ayında yayınlanmış olan göç istatistikleri verilerine göre, iş temelli vizelerin %63’lük bir kısmını oluşturan nitelikli işçi vizesi türlerinin 2019 ile 2021 yılları arasında en fazla artış gösteren vize türü olduğu görülmüştür. İngiltere vizelerinin artık Avrupa Birliği’ne serbest giriş hakkı vermiyor olması ve pandemi sonrasında start up ve scale up şirketlerine yapılan yatırımların düşüşte olması, nitelikli işçilerin İngiltere’ye çalışma amacıyla gelişebilmesi için kolay ve hızlı bir uygulama olan scale up vizesinin uygulamaya konulmasına neden olmuştur.

Vizem.net İngiltere'den iş teklifi almış kişilerin vize başvurusu ve takip işlemleri için en güncel düzenlemeler doğrultusunda danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Scale Up Nedir?

Scale up, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından tanımlanmış olan ve son 3 yıldır ortalama %20 düzeyinde yıllık karı olan şirketler için kullanılan bir terimdir. Bir şirketin scale up özelliklerine uygun olması, o şirketin gelişmekte olduğunu göstermektedir. Scale up şirketleri, ülkelerin ekonomileri için önem taşımaktadır.

İngiltere Scale-Up Vizesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

İngiltere scale up vizesinin, İngiliz hükümetinin 15 Mart 2022 tarihinde yapmış olduğu son duyuruya göre 22 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanmıştır. Uygulamaya girecek olan İngiltere scale up vizesi ile İngiltere’de yer alan ve scale up özelliklerine uygun şirketlere nitelikli işçi alımı yapılması amaçlanmaktadır.

İngiltere Scale Up Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere scale up vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin İngiltere’de yer alan ve scale up özelliklerine uygun olan bir işverenden iş teklifi almış olması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşında ya da daha büyük olması
 • Kişinin İngiltere’de yapmayı planladığı iş için İngiltere’de yer alan bir sponsor tarafından düzenlenmiş bir sponsorluk sertifikasına sahip olması
 • Kişinin İngiltere’de yapacağı işten yıllık en az 33.000 İngiliz sterlini ve saatlik en az 10.58 İngiliz sterlini kazanacak olması ve alacağı maaşın iş sektörü için uygun olması
 • Kişinin Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) çerçevesinde en az B1 düzeyinde İngilizce dil becerisi olması
 • İngiltere’de herhangi bir devlet yardımı almadan yaşam masraflarını karşılayabilecek düzeyde olmak

İngiltere’de sponsor sahibi olmadan scale up vize başvurusunda bulunabilmek için daha önceden scale up çalışanı olarak görev almış olmak gerekmektedir.

Scale Up Vizesi için İngiltere Sponsoru Hangi Şartları Sağlamalıdır?

Scale up vizesi için İngiltere sponsoru olacak olan işverene ait şirketin son 3 yıl içerisinde %20’lik bir oranda yıllık büyüme göstermiş olması şartı sağlanmalıdır. Scale up vizesi için İngiltere sponsoru olacak olan işverene ait şirketin, vize değerlendirme sürecinde incelenecek olan son 3 yıllık dönemin başında en az 10 çalışana sahip olması şartı aranmaktadır.

Scale up vizesi için İngiltere sponsor olacak kişinin, İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın lisanslı sponsorlar kaydı içerisinde A seviyesinde kayıtlı olması gerekmektedir. İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın lisanslı sponsorlar kaydı içerisinde A seviyesinde kayıtlı olan işverenler, kişilere İngiltere sponsorluk sertifikası verme ve çalışanları için 6 aylık bir süre boyunca sponsor olma hakkına sahiptir.

Scale Up Vizesi için İngiltere'de Bulunan İş Hangi Şartları Sağlamalıdır?

Scale up vizesi için İngiltere’de bulunan iş, RQF 6 seviyesinde ya da üstünde olma şartını sağlamalıdır. Scale up vizesinin uygulanmaya başlayacağı dönemde İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından scale up özelliklerine uyan işlerin listesi içerisinde; uygun işlerin kodları, iş türleri ve iş unvanları bilgileri yer alacak biçimde yayınlanmaktadır.

Scale up vizesi için ibraz edilen işin; gerçekte olmadığı, sahte olduğu ya da kişinin scale up vizesine başvurabilmesi için oluşturulduğu ile ilgili şüpheler olduğu durumlarda kişinin scale up vize başvurusu ret yanıtı almaktadır.

Scale Up Vizesi için İngiltere'de Alınacak Maaş Ne Kadar Olmalıdır?

Scale up vizesi için İngiltere'de alınacak maaş yıllık en az 33.000 İngiliz sterlini ve saatlik en az 10,58 İngiliz sterlini olmalıdır. Başvuru sahiplerinin scale up vizesi için İngiltere'de alacakları maaşın, söz konusu iş alanı ve iş kodu için uygun düzeyde olması gerekmektedir. İngiltere’de iş alanları için belirlenen maaş düzeyleri, haftalık 48 saate kadar verilen brüt ücretler dikkate alınarak belirlenmektedir. Scale up vizesinin uygulanmaya başlayacağı dönemde İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından iş kodlarına uygun maaş düzeyleri yayınlanmaktadır.

İngiltere Scale Up Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere scale up vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve en az 1 adet boş sayfası olan pasaport ile bu pasaportun fotoğraflı sayfası ve geçmişte alınmış vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopilerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip 2 adet biyometrik fotoğrafın İngiltere scale up vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • İngiltere online vize başvuru formu: Başvuru işlemlerinin tamamlanması için Gov.uk sitesi üzerinden online olarak vize başvuru formu doğru bilgilerle, eksiksiz olarak ve İngilizce dilinde vize başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır.
 • İngiltere COS belgesi: İşveren tarafından temin edilebilecek olan İngiltere sponsorluk sertifikası belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vizeye başvuruda bulunan kişinin söz konusu İngiltere seyahati sırasında doğacak masrafları karşılamaya yetecek maddi gücü olduğunu gösterir nitelikte; banka hesap dökümü belgeleri ya da sponsorluk belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • İngilizce dil yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Kişinin en az B1 seviyesinde İngilizce dil becerileri olduğunu gösterir nitelikte akademik eğitim belgeleri ya da dil sınavı sonucu belgelerinin vize işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibinin birlikte başvuruda bulunduğu kişiler ile olan ilişkisini gösterir nitelikte, e-devlet sistemi üzerinden alınabilecek olan ve tüm aile üyeleri bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin barkodlu olarak vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Adli sicil kaydı belgesi: Kişinin sabıka kaydı bilgilerini içeren adli sicil kaydı belgesi, e-devlet sistemi üzerinden ya da ilgili kurumlardan alındıktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Yukarıda listelenmiş olan belgeler, tüm İngiltere vizesi başvuruları için için talep edilen standart belgeler olmakla birlikte 2022 yılının Ağustos ayından itibaren yürürlüğe girecek olan İngiltere scale up vizesi başvuruları için kişilerden ek belgeler talep edilebilmektedir. İngiltere sponsorlu çalışma vizesi başvuruları için; başvuru sahibi kişilerin İngiltere'de çalışacağı işe ve İngiltere'ye aile üyeleriyle gidip gitmeme durumlarına bağlı olarak ek belge istenebilmektedir.

İngiltere Scale Up COS Belgesi Nasıl Olmalıdır?

İngiltere scale up COS belgesi, İngiltere scale up vizesi başvurusunun yapıldığı tarihten en fazla 3 ay önce alınmış olmalıdır.

İngiltere scale up COS belgesi içerisinde; başvuru sahibinin adı ve soyadı, İngiltere’de girilecek işe dair bilgiler, maaş bilgileri, başvuru sahibine sponsor olacak kişi ile en az 6 ay süre ile çalışılacağına dair onay bilgisi ve vize başvuru işlemlerinin ardından en fazla 3 ay içerisinde olması gereken işe başlama tarihine dair bilgilerin yer alması gerekmektedir. Vize başvuru dosyasında ibraz edilen İngiltere COS belgesi, onaylanmış ya da reddedilmiş başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır.

İngiltere Scale Up Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere scale up vize başvurusu; İngiltere'de sponsorluk lisansı bulunan bir işverenden geçerli iş teklifi alındıktan, sponsorluk sertifikası elde edildikten ve gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra İngiltere hükümeti web sitesine online olarak yapılmaktadır.

İngiltere scale up vize başvurusu için online başvuru işlemlerini tamamlamış olan vize başvuru sahiplerinin aracı kurumun vize başvuru merkezinde evrak teslimi ve biyometrik veri kaydı işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

İngiltere scale up vizesi online başvuru işlemleri sırasında evraklarını sisteme yüklemiş olan kişilerin vize başvuru merkezinde evrak teslimi yapmalarına gerek bulunmamaktadır. İngiltere scale up vizesi değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından kişilerin vize merkezine müracaat ederek pasaportlarını teslim almaları gerekmektedir. İngiltere scale up vize başvuru sahibinin aile bireylerinin İngiltere’ye gideceği durumlarda, başvuru işlemlerinin İngiltere’de çalışacak olan kişilerin eş ve çocukları için ayrı olarak yapılması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak İngiltere başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin kişisel koşulları ile gerekli vize evrakları uzman ülke danışmanları tarafından incelenir, başvurunun uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

UK Scale Up Vize Ücreti Ne Kadardır?

UK scale up vize ücreti ile ilgili henüz bir bilgilendirilme yapılmamıştır.

İngiltere Sponsorlu Scale Up Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere sponsorlu scale up vizesi, iki döneme ayrılan 5 yıllık bir süre için verilmektedir. İngiltere sponsorlu scale up vizesinin 5 yıllık süresinin ilk bölümü; vize başvuru sahibinin İngiltere’de yer alan ve scale up niteliklerine uygun olan bir sponsordan iş teklifi aldığı ve kişinin sponsorluk durumu için gerekli kriterleri yerine getirdiği 2 yıllık dönemi kapsamaktadır.

İngiltere sponsorlu scale up vizesinin 5 yıllık süresinin ikinci bölümü; scale up vizesi ile İngiltere’ye seyahat etmiş olan kişilerin ülkede sponsor desteği almadan yaşamaya devam edebilecek olduğu 3 yıllık dönemi kapsamaktadır.

Scale Up Vizesi ile İngiltere'de Kalıcı Oturum Ne Zaman Alınabilir?

Scale up vizesi ile İngiltere’de kalıcı oturum izni, kesintisiz bir biçimde 5 yıl süre ile İngiltere'de kalındıktan sonra alınabilmektedir. Scale up vizesi ile İngiltere’de kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; İngiltere’de yaşam ile ilgili temel bilgilere sahip olması, İngiltere’de yer alan bir şirkette yıllık en az 33.000 İngiliz sterlini maaş alarak çalışıyor olması ve başvuru işlemlerinin yapıldığı tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 24 aylık bir süre için yıllık en az 33.000 İngiliz sterlini gelir elde etmiş olması gerekmektedir.

İngiltere Scale Up Vizesi ile İş Değiştirebilir Mi?

İngiltere scale up vizesi ile iş değiştirilebilmektedir ancak başvuru sahiplerinin ilk 6 ay süresince başvuruda belirtilen sponsor ile çalışmaları gerekmektedir. İngiltere scale up vizesi İngiltere’ye seyahat eden kişilerin ilk 6 aydan sonra kendilerine sponsor olan kişi ile çalışma zorunlulukları kalmamakta ve iş değiştirme hakları doğmaktadır.

UK Scale Up Vizesi Sahibinin Aile Üyeleri İngiltere'ye Gidebilir Mi?

UK scale up vizesi sahibinin aile üyeleri İngiltere’ye gidebilmektedir. UK scale up vizesi sahibinin eşleri ve 18 yaşın altındaki çocukları vize sahibi ile birlikte İngiltere’ye gitme hakkına sahiptir.

İngiltere Scale Up Vizesi ile Skilled Worker Vizesinin Farkları Nelerdir?

İngiltere scale up vizesi, hızlandırılmış ve kolaylaştırılmış bir süreç ile verilirken İngiltere skilled worker vizesi için böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

İngiltere skilled worker vizesi başvuruları için ödenmesi gereken göçmenlik becerileri ücretinin İngiltere scale up vizesi başvuruları için ödenmesi gerekliliği bulunmamaktadır.

İngiltere'de Kaç Scale-up Şirketi Vardır?

İngiltere’de, İngiltere Scale Up Enstitüsü’nün 2021 yıllık raporuna göre 33.445 adet scale up şirketi ve bu şirketlerde yaklaşık 3.2 milyon çalışan vardır.

İngiltere'nin En Büyük 5 Scale Up Şirketi Hangileridir?

İngiltere’nin en büyük 5 scale up şirketi aşağıda listelenmiştir.

 • DirectlyApply: DirectlyApply, 2018 yılında Londra’da kurulmuş olan bir iş bulma şirketidir. Aktif iş alımı yapan şirketler ile iş arayan kişileri buluşturarak kişilerin iş bulmalarına imkan sağlayan DirectlyApply, son 1 yıl içerisinde %1,400 oranında gelir artışı yaşamıştır.
 • Etch Community: Etch Community; Londra, Southampton ve Cape Town şehirlerinde ofisleri olan Etch şirketi tarafından uygulamaya konan yeni bir girişimdir. Etch Community, dijital ortamda çalışan kişileri ortak bir platform altında toplamayı amaçlamaktadır.
 • GoStudent: GoStudent, 2016 yılında kurulmuş olan ve çocuklar için eğitim videoları üreten bir şirkettir. GoStudent şirketi, 5 yıllık süreci içerisinde start up şirket olma düzeyinden scale up şirket olma düzeyine yükselmiştir. 1.4 milyar euro değerinde olan GoStudent şirketi, eğitim dışında birçok farklı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.
 • Residently: Residently, 2017 yılında Londra’da kurulmuş olan ev sahibi olmak isteyen kişilerin ihtiyacı olabilecek birçok servisi ve ev alma işlemlerini dijital ortam üzerinden bir arada sunan bir şirkettir.
 • Fitbakes: Fitbakes, 2018 yılında Cotswolds’da kurulmuş olan bir kek üretimi şirketidir. Şekersiz ve protein değeri yüksek kekler üreten Fitbakes şirketinin ürünleri, birçok süpermarkette en çok satan ürünler arasında yer almaktadır.

İngiltere'de Scale-up İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İngiltere’de scale up iş ilanı veren kurum ve siteler aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere Scaleup Enstitüsü
 • Totaljobs.com
 • UK.indeed.com
 • Reed.co.uk
 • Jooble.org

İngiltere’de scale up özelliklerine uygun bir şirkette çalışmak isteyen kişilerin düzenli aralıklarla çeşitli kaynaklar üzerinden İngiltere iş ilanları için araştırma yapmaları önerilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: