İngiltere Yeni Mezun Vizesi

İngiltere Yeni Mezun Vizesi 2023 Başvuru Şartları

İngiltere yeni mezun vizesi, İngiltere’de bir kurs süreci olarak da tanımlanan lisans eğitim sürecini başarılı olarak tamamlayan kişilere 2 yıllık kalma izni veren vize türüdür. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren lisans ve yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayan kişiler, mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca iş deneyimi hakkından yararlanabilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi sahipleri, mezuniyet sonrası İngiltere’de bulundukları süre içinde yeni mezun vizesi alarak çalışma izni alabilmektedir.

Yeni mezun vizesi hakkı hem yeni mezun öğrencilerin İngiltere'de iş bulmasını sağlamak için belirgin bir avantaj olmakta hem de puan bazlı göçmenlik sistemi sayesinde öğrencilik sonrası dönemde topluma yüksek katkı sunabilecek kişilerin tespit edilmesine olanak sağlamaktadır.

İngiltere Mezun Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere mezun vizesi almak için gerekli şartlar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Geçerlilik Gereksinimleri
 • 4. aşama vize sahibi olmak ya da öğrenci vizesi almak gerekmektedir.
 • İngiltere yeni mezun vize başvurusunu 4. aşama/öğrenci vizesinin bitiminden önce İngiltere’de yapılması gerekmektedir.
 • İngiltere yeni mezun vizesi başvurusundan 12 ay öncesinde herhangi bir hükümetten ya da uluslararası burs kurumundan burs alınmışsa, vize başvurusu yapmak için sponsorun onay mektubu yazmış olması gerekmektedir.
 • Lisansüstü Rotası ya da Doktora Uzatma Planına sahip olunmaması gerekmektedir.
 • Yeterlilik Şartı
 • İngilterede bir lisans ya da lisansüstü dereceye sahip olmak gerekmektedir.
 • Bir profesyonel teknik belgeye/diplomaya sahip olunmalıdır.
 • Bir mezuniyet ya da mezuniyet sonrası eğitim verme belgesine sahip olunmalıdır.
 • İngiltere yasası ya da İngiliz kamu otoritesi tarafından düzenlenen, İngiltere’de üniversite mezuniyeti gerektiren diğer profesyonel kurslara katılmış olmak gerekmektedir.
 • Mesleki nitelikleri 4. aşama/öğrenci vizesinin geçerli olduğu süreçte kazanılmış olmalıdır.
 • Eğitim şartı
 • Yeni mezun vizesine başvuran kişi, İngiltere’de minimum bulunma süresini okul dönemleri boyunca doldurmuş olmalıdır.
 • Yeni mezun vizesine başvuran kişinin İngiltere’de öğrenci olarak dönemde 4.Aşama ya da öğrenci vizesi sahibi olmalıdır.
 • Devamlılık şartı
 • Düzenlemeler gereği, İngiltere’De öğrenci olarak bulunan kişinin eğitim dönemi içinde ülkede olması beklenmektedir.
 • İngiltere'de öğrenci olarak bulunan kişinin, sadece eğitim amacıyla olmak üzere maksimum 30 günlük izin süresi mevcuttur.
 • Mezuniyet Rotası kuralları gereği, kursun/okulun tüm dönemlerinde ve bitirme tezi döneminizde de İngiltere içinde olunmalıdır.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi İçin Gelir Şartı Var Mıdır?

İngiltere yeni mezun vizesi için gelir şartı yoktur. İngiltere’de yeni mezun olan kişinin iş ararken kendisini destekleyebilmek adına yeterli miktar paraya sahip olması gerekmektedir. İngiltere yeni mezun vizesi başvuru sürecinde başvuru yapan kişinin kamu fonlarından faydalanılması mümkün değildir.

İngiltere Mezun Vizesi İçin Sponsorluk Şartı Var Mıdır?

İngiltere mezun vizesine başvurmak için bir sponsora şartı yoktur. Yeni mezun olduktan sonra İngiltere’deki öğrenci sponsorları görevlerini artık yerine getirmek zorunda değildir. İngiltere’de yeni mezun olan kişilerin Sponsor Sertifikasına (Certificate of Sponsorship) ihtiyaçları kalmamaktadır. İngiltere’deki öğrenci sponsorları, sponsor oldukları öğrencilerin mezun olunduğu bilgisi Merkez Ofise bildirilmelidir.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi İçin Dil Şartı Var Mıdır?

İngiltere yeni mezun vizesi için dil şartı yoktur. İngiltere'de öğrenci olan ve halihazırda İngilizce dilinde eğitim alan aşama 4/öğrenci vizesi sahiplerinin, dil bilgisinin kanıtı için ekstra bir sınava girmesine gerek yoktur.

Yeni Mezunlar İçin İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni mezunlar için İngiltere başvurusu, istisnalar haricinde dijital ortamda yapılmaktadır. İngiltere yeni vize başvurusunun kabul olduğu takdirde başvuru yapan kişi adına bir eVize düzenlenmektedir. İngiltere yeni mezun vizesine, GOV.UK adresinden hesabı açılarak ve hesap üstünden İngiltere Göçmenlik Kimlik Kontrolü uygulaması aracılığıyla başvuru yapılmaktadır. İngiltere yeni mezun vize başvurusunu yapabilmek için, Biyometrik Oturma Kartı veya mezuniyetten sonra verilmiş Aşama 4/Öğrenci vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. İngiltere yeni mezun vizesi için online başvuru yapıldıktan ve gerekli evraklar sisteme kanıtlandıktan sonra 8 haftalık içerisinde vize için karar verilmektedir.

İngiltere Mezun Vizesine Ne Zaman Başvurulabilir?

İngiltere mezun vizesine, üniversite tarafından son sınav sonucu açıklandıktan sonra başvurulabilir. İngiltere yeni mezun vizesine başvuru yapılması için eğitim alınan üniversitedeki kursun başarıyla tamamlandığının bildirilmesi gerekmektedir. İngiltere mezun vizesine başvurmak için mezuniyet işlemlerinin tamamlanmasını bekleme zorunluluğu yoktur. Mezun vizesi başvurunun İngiltere aşama 4/öğrenci vizesi bitmeden yapılmasına dikkat edilmelidir.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere yeni mezun vizesi için gerekli bilgiler aşağıda listelenmiş ve açıklanmıştır.

 • Pasaport: Pasaportunuz en az bir boş sayfa içermelidir. Pasaportun bitiş tarihi vizenin bitiş tarihinden sonra en az üç ay geçerli olmalıdır.
 • İngiltere öğrenci vizesi (Tier 4): Yeni mezun vizesine başvuru süresince geçerlilik süresi devam etmelidir.
 • Üniversite bilgilendirme yazısı: Üniversite tarafından derslerin başarıyla tamamladığına dair bilgilendirme yazısı gerekmektedir.
 • İngiltere öğrenim kabul onayı: Öğrenci vizesi ya da Aşama 4 vize için başvurulduğunda kişiye verilen, Öğrenim Kabulü Onayı(CAS) referans numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. CAS referans numarası İngiltere’De eğitim görülen kurumu tarafından gönderilmektedir. CAS numarasının bulunmaması durumunda ilişkili eğitim kurumuna başvurulmalıdır.

İngiltere yeni mezun vizesi başvurusunda koşullara bağlı olarak başvuru yapan kişinin partneri ya da çocukları da başvuru yapıyorsa söz konusuysa kişilerle başvuru yapan kişinin yakınlığı kanıtlanmalıdır. Son 12 ay içinde yaşam giderlerini bir sponsor tarafından karşılanması durumunda sponsorluk yapan kişiden ya da kurumdan mektup temin edilmelidir.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere yeni mezun vizesi başvuru ücreti, 715 eurodur. İngiltere’de kalınılan her yıl ödenmesi gereken göçmenlik ek ücreti 624 eurodur.

İngiltere Mezun Vizesi Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere mezun vizesi göçmenlik sağlık ek ücreti, başvuru kabulünden sonra iki yıl için 1,248 euro, üç yıl için 1,872 eurodur. İngiltere mezun vizesi alan kişinin kamu sağlığı sektöründe işe girmesi halinde, ödemiş olduğunuz göçmenlik sağlık ek ücreti içerisinden geri ödeme alması mümkündür.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere yeni mezun vizesi, vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine 2 yıllık, doktora öğrencileri 3 yıllık verilmektedir.

İngiltere'de Yeni Mezun Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Hayır, İngiltere yeni mezun vize süresi uzatılmaz. Yeni mezun vize süresi dolan kişilerin İngiltere’den ayrılması ya da istenen niteliklerin ve gerekli belgelerin hazırlanması durumunda çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Mezun Vizesi İle İngiltere'de Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Yeni mezun vizesi ile İngiltere’de serbest iş sahibi olmaktan, gönüllü işlerde çalışmaya kadar pek çok işte çalışabilir.

İngiltere yeni mezun vizesi ile profesyonel sporcu olarak çalışmak yasaklanmıştır. Mezun vizesi ile İngiltere'de iş imkanları arasından seçilecek işin tam zamanlı ya da yarı zamanlı olmasının önemi olmadığı gibi asgari ücret kısıtlaması da bulunmamaktadır.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi İle Yerleşim İzni Alınabilir Mi?

İngiltere yeni mezun vizesi ile yerleşim izni almak mümkün değildir. İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişilerin diğer çalışma vizesi türlerine başvurması gerekmektedir.

İngiltere’de bulunan bir okuldan yeni mezun olan kişi okuduğu bölüme ve yeteneklerine uygun bir iş bulup gereksinimleri yerine getirirse İngiltere'ye yerleşmek için başvuru hakkını kullanabilmektedir. Yeni mezun olan kişilerin vasıflı işçilerin başvurduğu çalışma izni alması, İngiltere süresiz yerleşim izni almak için izlenilmesi gereken yollar biridir.

İngiltere Mezun Vizesini Çalışma Vizesine Çevirmek İçin Şartlar Nelerdir?

İngiltere mezun vizesini çalışma vizesine çevirmek için gereken şartlar aşağıda maddelenmiştir.

 • Yeterlilik onayıyla sisteme kayıtlı bir ofisten iş teklifi almak
 • Yapılacak işle ilgili olarak gereken asgari ücret eşiğinin sponsor tarafından ödenmesi (Normalde 25,600 euro olan ücret belirli işler için daha yüksek olabilmektedir.)
 • B1 seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olmak

İngiltere yeni mezun vizesi alan kişiler gerekli koşulları sağladıkları takdirde İngiltere sponsorlu çalışma vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Vizem.net İngiltere'de sponsorluk lisansı bulunan bir işveren tarafından iş teklifi almış kişilerin çalışma vizesi başvurularında 2017-2021 yılları arasındaki en yüksek onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Mezun Stajyer Vizesi Nedir?

İngiltere mezun stajyer vizesi, mezun olduktan sonra lisansüstü bir programa dahil olan ve İngiltere’de şubesi olan bir işte çalışmak isteyen kişilerin aldığı vize türüdür. İngiltere mezun stajyer vizesine başvuran kişilerin bitirdiği kurs veya üniversite bölümüyle alakalı olarak yöneticilik veya uzmanlık vasfına sahip olması gerekmektedir.

İngiltere mezun stajyer vizesi başvurusu istisnai bir durum yoksa gov.uk internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İngiltere mezun stajyer vizesine, kalış izninin bitiminden en az 3 ay önce başvurulmalıdır. Mezun stajyer vizesi başvuru sonucu beklenirken vizenin bitmesi halinde İngiltere’de yaşama izni, başvuru sonuçlanana kadar uzatılmaktadır.

İngiltere mezun stajyer vizesiyle, İngiltere sponsorluk sertifikası alınan işin tanımına uyan işlerde çalışmak, eğitim görmek, uygun koşullar oluşmuşsa eşi, çocukları ya da kişiye bağımlı aile üyelerini İngiltere’ye getirmek, gönüllü işlerde çalışmak ve başka ülkelere yapılan seyahatlerden sonra ülkeye geri dönmek mümkündür.

İngiltere’ye yerleşme imkanı tanımayan İngiltere staj vizesi, kamu fonlarına dayalı yardım alma hakkı vermemektedir. İngiltere mezun stajyer vizesi ile iş değişimi mümkün olsada ikinci bir iş imkanı sağlanmamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: