İngiltere Vize Evrak Yükleme İşlemleri

İngiltere Vize Evrak Yükleme (Self Servis) İşlemleri

İngiltere 2019 yılından itibaren vize başvurularında, başvuru sahibinin gerekli vize evraklarını kendi yükleyebilmesi için self-upload servisini uygulamaya koymuştur. Vize randevuları için online işlem yapılırken, ekranda self service randevu ya da assisted service randevu seçenekleri bulunmaktadır; self service seçeneğinin seçilmesi durumunda ilgili evrakların taranarak sisteme yüklenmesi online vize randevusunda bulunan kişiler tarafından yapılırken, assisted service seçeneğinin seçilmesi durumunda randevu alanların evrakları vize başvuru merkezindeki görevliler tarafından taranarak sisteme yüklenmektedir.

Assisted service randevu uygulamasında vize başvuru merkezinde görevli desteği ile evrak teslimi yapılması için hizmet bedeli ödemek istemeyen vize başvuru sahipleri, çevrimiçi olarak kendi evraklarını sisteme yükleyebilmektedir.

İngiltere vize başvurusu için gerekli olan evrakların kontrolü ve self-service başvuruları için evrak yükleme işlemi Vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahibi adına yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Vizesi Belge Yükleme İşlemi Nereden Yapılır?

İngiltere vizesi belge yükleme işlemi, Gov.Uk sitesi üzerinden çevrimiçi vize başvurusu sırasında self-service randevu seçilmesi ile Gov.Uk sitesinin yönlendirdiği aracı kurum internet sayfasından yapılır. Aracı kurum internet sayfasında başvuru yapacak kişi gerekli evrakları sisteme yükleyebilmektedir.

İngiltere Vize Evrakları Telefondan Yüklenebilir Mi?

Evet, İngiltere vize evrakları telefondan yüklenebilir. Vize başvuru merkezindeki randevuya katılmadan önce bilgisayar veya telefon aracılığıyla evrakların başvuru sahibi tarafından sisteme yüklenmesi mümkündür.

İngiltere Vize Başvurusu için Hangi Evraklar Online Yüklenebilir?

İngiltere vize başvurusu için online olarak yüklenilen evraklar aşağıda sıralanmaktadır.

  • İkamet belgesi: Oturma izni
  • İstihdam kanıtı : İş mektubu, sözleşme veya sertifika
  • Mali olanakların kanıtı: Maaş bordroları, tasarruf defteri, banka hesap özeti, banka referans mektubu, sabit mevduat mektubu ve mali durumları gösteren diğer belgeler
  • Sponsor kanıtları: Sponsor pasaportu veya kimlik belgeleri, sponsor teminatı veya davet mektubu, sponsor mali belgeler, sponsor konaklama kanıtı
  • Eğitim belgeleri : Eğitim sertifikaları, eğitimi karşılayan kişiden antetli kağıt üzerine kayıt ve devamsızlık izinlerini onaylayan mektup
  • Aile kanıtı : Doğum belgesi, evlilik cüzdanı, ebeveyn izin mektubu, velayet belgeleri, hanehalkı kaydı
  • Kalıcı veya geçici konaklama kanıtları: İpotek beyanı, kira sözleşmesi, ev tapusu

Yukarıda yer alan İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesi başvuru yapılan vize türü ve başvuru sahibinin kişisel durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

İngiltere Vizesi için Evraklar Hangi Formatta Yüklenmelidir?

İngiltere vizesi için gerekli olan evraklar sisteme, taranarak .pdf formatına yüklenmelidir. Fotoğrafı çekilen evrakların ise jpeg formatından .pdf formatına dönüştürülerek, tarayıcıda temiz bir şekilde taranmış gibi sisteme yüklenmesi gerekmektedir. İngiltere vizesi için gerekli olan evrakların sisteme yüklenmesi işleminden önce tüm evrakların uygun formatta hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi self servis yükleme işlemi Gov.Uk internet sitesindeki online başvuru esnasında yapılmaktadır. İngiltere vize başvurusu için self-upload uygulamasını seçen başvuru sahipleri TLS documents internet sayfasına yönlendirilmektedir.

İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?
İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak yüklenmesi gereken belgeleri seçmek için artı işaretine (+) basılmalıdır ya da “Drag and drop files” yazan alana seçilen gerekli evraklar sürüklenmelidir. Sistem yalnızca .pdf formatındaki belgeleri kabul etmektedir.

İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #2
İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #2

Eklenen her belge için ok işaretine tıklanarak evrak türü seçilmelidir ve evrak türü seçildikten sonra sağ üst köşede yer alan “change category success” bilgisi görülmektedir. Çöp kutusu işaretine ve “confirm” seçeneğine tıklayarak yüklenen belgeler silinebilmektedir. Yüklenilen belgelerin ön izlemesi indirme simgesine tıklanarak görülebilmektedir.

Tüm belgeler yüklendikten sonra “continue to summary” seçeneğine tıklanmalıdır. Belgeler güvenli bir sunucuya gönderilene kadar “not yet submitted” durumu görüntülenmektedir.

Özet sayfasında yüklenen tüm belgeler görüntülenir ve aşamada yüklenen tüm belgelerin kontrol edilmesi gereklidir. Eksik belgeler mevcutsa, “Add a PDF file” tıklanarak, yeni belgeler eklenebilir. Yüklenen belgeler indirme simgesine tıklanarak görüntülenebilir veya çöp kutusu simgesine tıklanarak silinebilir.

İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #3
İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #3

Vize başvurusu için yüklenen gerekli evraklar kontrol edildikten sonra, “Submit documents” seçeneğine tıklanarak evraklar onaylanmaktadır ve başvuru gönderildikten sonra sağ üst kısımda görülen durum “Submitted” olarak değişmektedir. “Submit documents” seçeneğine tıklandıktan sonra başvuru işlemlerine geri dönülemez veya başka belge eklenemez.

İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #4
İngiltere Vizesi Self Servis Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? #4

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra TLSdocuments uygulamasından yapılan çevrimiçi belge yükleme işlemi tamamlanır.

İngiltere Vize Evrakları Yüklendikten Sonra Değişiklik Yapılabilir Mi?

Hayır, İngiltere vize evrakları sisteme yüklendikten sonra yalnızca “Submit documents” seçeneğine basılmadan önce değişiklik yapılabilir. Belgeler gönderildikten sonra belge eklemek veya çıkarmak gibi herhangi bir değişiklik yapılması mümkün değildir.

İngiltere Vize Başvurusu için Online Evrak Yükleme Ne Zaman Yapılmalıdır?

İngiltere vize başvurusu için online evrak yükleme işlemi, randevu tarihinden en geç 1 gün önce yapılması gerekmektedir. Tüm evrakların uygun formatta ve eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Self Servis Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere vizesi self service başvuru işlemleri ücretsizdir, ancak vize tipine göre vize başvuru ücretleri değişiklik göstermektedir. Vizem.net akredite danışmanlık şirketi aracılığıyla yapılan İngiltere vize başvuruları esnasında evrak yükleme işlemi danışmanlık hizmeti kapsamındadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Vizesi Evrak Yükleme İşleminden Sonra Ne Yapılır?

İngiltere vizesi evrak yükleme işleminden sonra, online başvuru sırasında alınan randevu tarihine göre başvuru sahiplerinin biyometri işlemleri ve pasaport teslimi için vize başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir. İngiltere vizesi için online olarak alınan randevudan en geç 1 gün önce tüm evraklar uygun formatta ve eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmelidir. İngiltere vizesi evrak yükleme işleminde self-upload yönetimini tercih eden kişiler, randevu gününde başvuru merkezindeki çalışanlardan evrak yükleme veya evrakların kontrol edilmesi ile ilgili konularda destek alamazlar.

İngiltere Vizesi için TLS Contact Evrak Yükleme Desteği Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için TLS Contact evrak yükleme desteği, assisted service seçeneğini tercih eden kişiler tarafından ek ücret ödenerek alınmaktadır. Evrak yükleme desteğinin ücreti 480 Türk lirası veya 28,32 İngiliz sterlinidir ve vize başvuru merkezinde kredi kartıyla ödenmektedir.

İngiltere vize randevusu sırasında TLS Contact İngiltere vize başvurusu için gerekli olan evraklar çalışanlar tarafından taranarak sisteme yüklenir ve başvuruya eklenir. Vize başvuru sahipleri randevu günü tüm gerekli belgelerin yüksek çözünürlüklü ve A4 boyutundaki fotokopilerini yanında getirmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: