İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

2023'te İngiltere'de Banka Hesabı Açmak için Gerekli Koşullar

İngiltere, küresel finans merkezlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. İngiltere'nin finans hizmetleri sektörü özel İngiltere bankalarından, uluslararası bankalardan, yapı kooperatifleri ve kredi birlikleri gibi kamuya ait kredi veren kuruluşlardan oluşmaktadır. Günümüzde 344 banka bulunan İngiltere’de hükümete ait olan İngiltere Bankası, ülkenin merkez bankası konumundadır. İngiltere’de bankacılık sektörü Finansal Yürütme Otoritesi tarafından düzenlenmektedir.

İngiltere’ye yeni varıldığında, yakın zamanda taşınma planı yapıldığında, ülkeye üniversite okumak, çalışmak veya iş kurmak gibi nedenlerle gelindiğinde İngiltere’de bir banka hesabı açmak gerekmektedir. İngiltere’de banka hesabı açmak için yapılan başvuru esnasında halihazırda İngiltere kapsamına sahip uluslararası sağlayıcılı bir banka hesabı bulunmadığı sürece İngiltere’de bir adrese ihtiyaç duyulmaktadır.

İngiltere bankaları başvuru esnasında genellikle bir başvuru formu doldurulmasını ve eğer basit bir hesap açılmıyorsa kredi kontrolünden geçilmesini talep etmektedir. İngiltere’de her bir bankanın kendine ait hesap açmak için gereken evraklar listesi bulunmaktadır. İngiltere’de hesap açmak için kimlik ve adres doğrulaması yapmak gerekmektedir.

En Büyük İngiliz Bankaları Hangileridir?

En büyük İngiliz bankaları aşağıda listelenmiştir.

 • Barclays : Birleşik Krallık çapında 1500’den fazla şubesi bulunan Barclays, aynı zamanda İngiltere’de yeni olanlar için en çok kolaylık sağlayan bankalardan biridir.Barclaysbankasına İngiltere’ye gelmeden önce online olarak dahi ön başvuru yapılabilmektedir. Barclays öğrenciler ve işletmeler için özel hesaplara sahiptir.
 • Lloyds : İngiltere genelinde 1100 civarında şubesi bulunan Lloyds bankası, ülkeye yeni varılmış olması halinde dahi hesap açma kolaylığına sahiptir. “İngiltere’de yeni” isimli özel bir hesap türüne sahip olanLloydsbankasında öğrenciler için de özel bir hesap türü bulunmaktadır.
 • HSBC : İngiltere ve Galler’de 1100’dan fazla şubesi bulunan HSBC, İskoçya ve kuzey İrlanda’da daha da şubelere sahiptir. HSBC dünya çapında yaklaşık 64 ülkede faaliyet göstermektedir. İkamet edilen ülkede HSBC hesabına sahip olunması durumunda, banka İngiltere'ye gelmeden önce hesap açılması konusunda olanak sağlamaktadır.
 • NatWest Group : NatWest Group, 960’tan fazla şubeye sahiptir. NatWest Group bankasının standart olarak temassız visa hesap kartı ile birlikte gelen ve bedava olan hesabı uygulaması bulunmaktadır. Natwest Group, öğrenciler ve işletmeler için özel hesaplara sahiptir.

Online İngiltere Bankaları Hangileridir?

Online İngiltere bankaları, İngiltere’deki müşterileri için yalnızca çevrimiçi ve mobil cihazlara yönelik banka hesapları olan bankalardır.

Online İngiltere bankaları, büyük bankalara oranla daha sınırlı türde banka hesaplarına, ürünlere ve servislere sahiptir. Daha esnek ve daha uygun opsiyonları bulunan online bankalar arasında Monzo, Revolut, Starling, Bank, LeoPay ve Monese gibi İngiltere bankaları bulunmaktadır.

İngiltere Banka Hesap Türleri Nelerdir?

İngiltere banka hesap türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vadesiz mevduat hesapları: Vadesiz mevduat hesap türü, hesap sahibinin parasını günlük olarak yönetmesine yardımcı olur. Vadesiz mevduat hesabı ile faturalar ödenebilir, maaş veya sosyal yardımlar alınabilir, paranın nereye gittiği takip edilebilir. Bazı vadesiz mevduat hesapları diğer tasarruf hesaplarından az olsa bile hesapta bulunan paradan faiz kazandırabilir.
 • Tasarruf hesapları : İngiltere bankalarında bulunan tasarruf hesapları, parayı gelecekte kullanmak, acil durumlar veya yüksek meblağlı alışverişler için harcamak üzere kenara ayırmak amacı ile kullanılabilir. Tasarruf hesapları hesapta bulunan para üzerinden faiz verir.
 • Temel banka hesapları :Temel banka hesapları kredi notunun düşük olması, gelirin az olması, mevcut kartın limit aşımına uğramış olması gibi durumlarda dahi hesap açılmasına olanak sağlayan heap türleridir.Temel banka hesabı açılması bir bankadan veya yapı kooperatiflerinden istenebilir.
 • Ortak hesaplar : Masrafların veya kazancın birlikte olduğu kişiler ile birlikte kullanılabilen hesaplardır. Örneğin ev masraflarını bölüşmek amacıyla birlikte yaşanan kişilerle, eşle veya partnerler ile ortak hesap açılabilir.

Yabancı Ülke Vatandaşları İngiltere'de Banka Hesabı Açabilir Mi?

Evet, yabancı ülke vatandaşları İngiltere’de banka hesabı açabilir. İngiltere’ye çalışma, okuma veya iş kurma gibi amaçlarla giden yabancı ülke vatandaşları İngiltere’de kendi ihtiyaçlarına uygun olarak bir İngiliz bankasından hesap açabilmektedir.

İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de banka hesabı açmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport( eğer birden fazla ise daha uzun süre kalınan veya Vergi Kimlik numarasına sahip olunanı seçebilirsiniz), biyometrik oturma izni, güvenilir bir kişiden veya iş yerinden bir mektup, konaklamaya dair kanıt veya kira sözleşmesi gibi evrakların eksiksiz olarak hazır olması gerekmektedir.
 • İngiltere’de birçok banka fiziksel olarak durumun anlatılabilmesi ve hesap açtıracak kişilerin kendisine uygun banka hesabını seçebilmesi amacı ile randevu oluşturmaktadır. Banka hesabı açtıracak kişinin gerekli belgeler ile birlikte randevu saatinde seçtiği İngiltere bankasında olması gerekmektedir.
 • İngiltere’de hesap açmak için seçilen banka ile randevu saatinde görüşme sonunda hesap açılmış ve kullanıma hazır hale gelmiş olmaktadır.
 • Hesap açıldıktan birkaç gün sonra banka kartı, hesap açılan kişiye ulaşmaktadır.

Şirket Sahipleri İçin İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Şirket sahipleri için İngiltere’de banka hesabı, İngiltere’de bir iş kurulduğunda büyük bankaların hepsi aracılığıyla iş hesabı kurulabilir. Serbest çalışanlar ve sınırsız şahıs işletmeleri iş adreslerini kanıtlamak için olduğu kadar kişisel adreslerinin kanıtı olarak da bütün ortaklar için pasaport/kimlik sağlamak zorundadır.

Limited şirketlerin iş adresleri ve kimlik bilgileri ile birlikte İngiltere Şirket Sicil Kurumu kayıt numarası sağlaması ve bütün direktörlere ait detaylar ile birlikte tahmini yıllık cirolarını sunmaları gerekmektedir. İngiltere’de bir işletmenin işleyişine dahil olan herkes de genellikle kredi kontrolünden geçmek durumundadır. Çoğu Birleşik Krallık bankası işletme yöneticisine veya işletmenin işleyişiyle ilgilenen çalışanlara iş bankacılığı önermektedir. Genellikle iş hesabı açmak için işletmenin amacı ve açılacak olan banka hesabından beklentileri görüşmek amacıyla toplantı düzenlenir.

Öğrenciler İçin İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Öğrenciler için İngiltere’de banka hesabı, öğrenci vizesi, öğrenci kimliği ve üniversiteden kabul mektubu sunulması ile alınmaktadır. İngiltere’de öğrenci banka hesabı açmak için bazı durumlarda ikamet edilen ülkedeki bankadan hesap durumunun gösterildiği bir belge talep etmektedir. İngiltere’deki birçok banka üniversitelerin kabul bürosundan adresi teyit eden bir mektubu kabul etmektedir.

Öğrenci vizesine sahip olan ve okurken aynı zamanda İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak isteyen kişiler için İngiltere’de öğrenci banka hesabı açmak çalıştıkları kurumdan maaşlarını alabilmeleri için önem arz etmektedir.

İngiltere’de Hesap Açmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

İngiltere'de hesap açmak için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport/geçerli fotoğraflı kimlik
 • Güncel elektrik, doğalgaz veya su faturası (3 aydan uzun olmayacak şekilde) veya belediye vergi faturası
 • Son banka veya kredi kartı durumu
 • Birleşik Krallık’ta öğrenci olunduğuna dair kanıt (Öğrenci hesabı içinbaşvurulursa)
 • Çalışıldığına dair kanıt (çalışan bir kişi başvuruyorsa)

İngiltere’de Banka Hesabı Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

İngiltere’de banka hesabı açmanın maliyeti, bankaların hizmet politikasına göre değişmektedir. İngiltere bankalarında genellikle aylık ücreti bulunmamakla birlikte, belli başlı servisler için hizmet yelpazesi kapsamında takas etme imkanı ve bazı eklemeler söz konusu olabilmektedir.

İngiltere Banka Hesabı Kaç Günde Açılır?

İngiltere banka hesabı, 1-2 gün içinde açılmaktadır.

İngiltere'de Online Banka Hesabı Açmak Mümkün Müdür?

Evet, İngiltere’de online banka hesabı açmak mümkündür. Birleşik Krallık'taki birçok banka akıllı telefonlar aracılığı ile online olarak banka hesabı açılmasına olanak sağlamaktadır. İngiltere bankalarında online hesap açılırken online tarama ile pasaport veya adres kanıtı sağlayan bazı belgelerin sağlanması gerekmektedir.

İngiltere’de yalnızca çevrimiçi veya mobil hizmet veren bankalar e-mail adresinin, telefon numarasının ve geçerli kimliğin sunulması koşulu ile hesap açılmasına izin vermektedir.

İngiltere’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak Mümkün Müdür?

Evet, İngiltere’ye gitmeden banka hesabı açılması mümkündür. Barclays ve HSCB gibi bazı Birleşik Krallık bankaları, ülkeye taşınmadan önce yurt dışından da açılabilen uluslararası hesap hizmeti sunmaktadır. İngiltere dışından banka hesabı açma sürecinin içeriği bankadan bankaya çeşitlilik göstermektedir.

Hesabın açılma süresi, hesap açmak için başvuran kişi Birleşik Krallıkta ise açılacak hesaba göre 10-15 gün arasında daha uzun sürebilmektedir. İngiltere dışından online olarak banka hesabı açılması mümkündür.

İngiltere’de banka hesabı açılması için gerekli olan evraklar pasaport/kimlik, adres ve geliri kanıtlayan belgelerdir. İngiltere bankalarındaki bazı yurt dışı hesapları minimum aylık depozito talep edebilmektedir. İngiltere dışından banka hesabı açmak isteyen kişi AB/EFTA üyesi olmayan bir ülkede yaşıyorsa vize bilgisi gibi diğer bilgilerin sunulması gerekmektedir.

Oturum İzni Olmayanlar İçin En Uygun İngiliz Bankaları Hangileridir?

Oturum izni olmayanlar için en uygun İngiliz bankaları, Monzo ve Monese gibi adres bilgisine ihtiyaç duymayan bankalardır. İngiltere‘de banka hesabı açmak için adresin kanıtlanması gerekmektedir ancak oturum izninin olmaması durumunda adresin kanıtlanması zor olabilmektedir. İngiltere’de adres kanıtı istemeyen bankalardan hesap açmak, oturum izni olmayanlar için en uygun yoldur.

İngiltere'de Şirket Kuranların Banka Hesabı Açması Şart Mıdır?

İngiltere’de şirket kuranların banka hesabı açması bir limited şirket yönetilmesi durumunda şarttır. İngiltere’de şirket sahibi olan kişilerin iş hesabına sahip olunması ticari işlemlerin kişisel hesaptan ayrı tutulması amacıyla yasal olarak gereklidir. İngiltere'de sınırlı sorumlu ortaklık yapısında bir şirkete sahip olunması durumunda da işletme için ayrı bir hesap açılması, şirket sahibi kişinin kendisi ve kişiye ait işletmenin farklı tüzel kişiliklere sahip olması açısından gereklidir.

İngiltere’de şahıs işletmesine sahip olunması durumunda İngiltere’de şirket kurmak için resmi olarak ayrı bir banka hesabına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: