Japonya'da Ev Fiyatları

2023'te Japonya Ev Fiyatları ve Kiraları Ne Kadardır?

2022 yılında Japonya'da satılık evler için bir dairenin ortalama fiyat 20.935,532 Japon yeni iken kiralık ev fiyatları ortalama 50.000 ila 70.000 yen arasındadır.

Japonya’da ev fiyatları yüksek olup emlak sektöründeki artışın nedeni likidite bolluğu ve düşük faiz oranı ortamında gayrimenkul fiyatlarının hızla artmasıdır.

Japonya’da ev fiyatlarının en pahalı olduğu şehirler Tokyo, Kanawaga, Kyoto, Okinawa, Kyoto, Osaka, Saitama, Shiga, Nagano, Chiba, Miyagi, Hyogo, Aichi, Okayama, Fukuoka’da iken Nagasaki, Kagawa ve Tokushima en uygun şehirler arasındadır.

Japonya Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Japonya satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Japonya satılık evFiyat
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire147.838 Japon yeni
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire84.534 Japon yeni
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire333.076 Japon yeni
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire182.037 Japon yeni

Japonya’da satılık ev fiyatları dairelerin oda sayısına, şehirlere ve evlerin merkeze olan konumuna göre değişmektedir.

2022 yılında satılık Japon ev fiyatları Tokyo, Kanawaga, Kyoto, Okinawa, Kyoto, Osaka, Saitama, Shiga, Nagano, Chiba, Miyagi, Hyogo, Aichi, Okayama, Fukuoka’da en yüksek iken Japonya ucuz ev fiyatları Nagasaki, Kagawa ve Tokushima’da bulunmaktadır.

Tokyo'da Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tokyo'da Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Tokyo'da Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tokyo şehir merkezinde bir dairenin metrekare başına fiyatı 1.252.367 Japon yenidir. Tokyo ev fiyatları genelinde yükselişin ana sebebi gayrimenkul fiyatlarının hızla artmasıdır.

Japonya’nın diğer şehirlerine kıyasla başkent Tokyo’da satılık bir dairenin ortalama fiyatı Mart 2022 itibariyle 62.510.000 Japon yeni olarak ev fiyatları listesinde birinci sıraya yerleşmiştir. 2. ve 3. sırada yer alan Kanagawa ve Okinawa, Tokyo'dan yaklaşık %45 daha ucuzdur.

Osaka'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Osaka'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Osaka'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Osaka’da şehir merkezinde bir dairenin metrekare fiyatı 1.117.444 Japon yeni iken şehir merkezi dışında dairenin fiyatı 672.878 Japon yenidir.

Uzmanlara göre dünya genelinde likidite bolluğunun olduğu ve düşük faiz oranına sahip bir ülkede gayrimenkul fiyatları hızla artmaktadır ve buna bağlı olarak Japonya’da ev fiyatlarının artmasının nedeni yabancı yatırımcıların algıladığı makro istikrardır.

Osaka, Tokyo’dan sonra yüksek yaşam standartlarının olduğu şehirler arasında yer almakta olup diğer Japon şehirlerine göre yüksek fiyatlara sahiptir.

Japonya Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

2022 yılı için Japonya’da kiralık ev fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Japonya kiralık evKira ücreti
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire140.000 Japon yeni
Şehir merkezi dışında 1 yatak odalı daire80.000 Japon yeni
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire300.000 Japon yeni
Şehir merkezi dışında yatak 3 odalı daire180.000 Japon yeni

Japonya kira fiyatları dairede bulunan oda sayısına, evin büyüklüğüne ve şehir merkezine olan konumuna göre değişmektedir.

Japonya kiralık daire fiyatları en yüksek Tokyo, Kanawaga, Kyoto, Okinawa, Kyoto, Osaka, Saitama, Shiga, Nagano, Chiba, Miyagi, Hyogo, Aichi, Okayama, Fukuoka’da iken Nagasaki, Kagawa ve Tokushima’da düşüktür.

Tokyo Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Tokyo Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?
Tokyo Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Japonya’da tek odalı bir daire (20-40 metrekare) için kamu hizmetleri hariç ortalama aylık kira 50.000 ila 70.000 yen arasındadır. Tokyo'nun merkezindeki ve yakınlardaki popüler mahallelerdeki benzer büyüklükteki dairelerin kiraları genellikle yaklaşık 100.000 Japon yeninden başlamaktadır.

Tokyo’da kiralık ev fiyatlarının artmasının nedeni yabancı yatırımcıların algıladığı makro istikrar olup Japonya’nın başkenti Tokyo’da kiralık ev fiyatları diğer Japon şehirlerine göre yüksektir. Kanagawa ve Okinawa ise Tokyo'dan yaklaşık %45 daha ucuzdur.

Osaka'da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Osaka'da Ev Kiraları Ne Kadardır?
Osaka'da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Japonya’nın Osaka şehrinde şehir merkezinde 1 odalı daire fiyatı 91.990 Japon yeni, şehir merkezine uzakta 1 odalı dairenin fiyatı 56.771 Japon yeni iken şehir merkezinde 3 odalı daire fiyatı 204.815 Japon yeni ve şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin fiyatı 115.273 Japon yenidir.

Japonya’da kiralık ev fiyatları genel anlamda yüksek olsa da Osaka genelinde kiralık ev fiyatları Tokyo hariç diğer Japon şehirlerine göre daha yüksektir.

Japonya Evleri Nasıldır?

Japonya Evleri Nasıldır?
Japonya Evleri Nasıldır?

19. yüzyıldan sonra Japonya Batılı, modern ve postmodern mimariyi kendi inşaat ve tasarım teknikleriyle birleştirmiştir.

Günümüz Modern Japon mimarisinde ahşap, cam, brüt beton, seramik ve paslanmaz çelik en çok kullanılan malzemelerdir. Geleneksel Japon mimarisi yanında günümüzde Japonya’da fütüristik mimari de görülebilir.

Japon evleri genellikle hinaki türünde olup çatılar kiaki ağacından eğimli bir biçimde hazırlanmıştır. Japonya evlerinde yüksek eğimin kullanılma nedeni kar yağarken birikmenin önlenmesidir.

Japon evlerinin dış görünüşleri gibi iç mimarilerinde de gelenekselleşmiş birçok önemli dekor olup duvar yerine kayar kapılar (fusuma) kullanılmıştır. Zen felsefesine dayanan Japon mimarisinde yere yakın mobilyalar kullanılmıştır ve geleneksel Japon evleri genellikle tek katlıdır.

En Popüler Japonya Emlak Siteleri Nelerdir?

Japonya’da en popüler emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • FusionHomes.jp
  • Shingi Fusaya Real Estate
  • Tokyu Livable
  • Sumitomo
  • Mitsui Fudosan

Japonya'da Ev Satın Alma İşlemleri Nasıldır?

Japonya’da ev satın almak isteyen vatandaşlar ilk adım olarak bir acenteye danışarak mülk gereksinimlerini ve bütçeyi belirlemelidir. Japonya'daki yasal aracılık komisyonu %3 olup bir ev veya daireye karar verdikten sonra bir niyet mektubu yazılmalıdır. Japonya’da ev satın alma işlemleri ipotek ile finanse edilecekse bankadan kredi başvurusunda bulunup satıcıya nakit depozito ödenmelidir.

Japonya’da ev satın alma konusunda nihai uzlaşma genellikle alıcıların bankasında gerçekleşir ve bir adli katip tarafından gerçekleştirilir. Japonya'da mülkiyet alıcıya geçtiğinde satıcı mülkün tüm anahtarlarını teslim eder ve mülkiyet devri sonuçlanır.

Yabancı Ülke Vatandaşları Japonya'dan Ev Satın Alabilir Mi?

Japonya’da arazi veya mülk satın alan yabancılar üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur ve vatandaşlık veya ikamet vizesi gerekmez.

Japonya'da Ev Satın Alanlara Vatandaşlık Verilir Mi?

Hayır, Japonya’da ev almak Japon vatandaşlığı kazanmak için bir faktör değildir. En az beş yıl boyunca Japonya'da ikamet eden ve minimum 20 yaşında olan yabancı kişiler Japonya vatandaşı olabilmektedir.

Japonya'da doğan ve üç yıl boyunca Japonya'da ikamet eden kişiler Japonya vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: