Japonya Suç Oranı

Japonya'da Suç Oranları Nasıldır?

Suç oranı, bir ülkede veya bölgede işlenen suç sayısı ile bölgenin nüfusunun oransal olarak hesaplanması sonucunda ortaya çıkan istatiksel bir veridir. Japonya’da suç oranlarının bilinmesi, Japonya’da yaşayan kişilerin daha güvende hissetmesi ve Japonya’ya yapılacak seyahatlerde hangi bölgenin tercih edilmesi gerektiği açısından önemli bir kriterdir. Japonya’ya seyahat edecek kişiler suç oranlarını inceleyerek hangi oranda suçlarla karşılaşabilecekleri daha net bir şekilde bilebilirler.

Japonya suç oranları, dünyanın en diğer ülkeleriyle kıyaslandığında daha düşük seviyededir. Japonya’da kredi kartı hırsızlığı, sigorta dolandırıcılığı gibi teknolojik ve siber suçlar yaygındır. Bununla birlikte Japonya’da iç çamaşırı hırsızlığı gibi alışılmadık suçlar da işlenmektedir. Japonya’nın Sapporo şehrindeki en popüler suç iç çamaşırı hırsızlığıdır.

Japonya’da son yıllarda 65 yaş ve üzeri vatandaşların suça eğilimlerinin arttığı gözlemlenmektedir. Japonya’da yaşlıların suç işlemesinin nedeninin parasız evsiz ve yalnız kaldıkları için hapishanede ücretsiz olarak bir topluluk içerisinde kalmak istemeleridir.

Japonya Suç Oranı Kaçtır?

Japonya’da suç endeksi, worldpopulatgionrewiew.com web sitesini yaptığı araştırmaya göre 2021 yılında 22.19’dur. Numbeo.com verilerine göre Japonya’nın 2020 yılındaki suç endeksi ise 20.66’dır. Bu sonuçlar son 1 yıl içerisinde Japonya suç endeksinin 1.53 oranında arttığını göstermektedir.

Japonya'da En Çok İşlenen Suçlar Nelerdir?

Japonya’da en yaygın suç, Statista verilerine göre hırsızlıktır. Mülke zarar vermek, dolandırıcılık, sözlü saldırı, adam yaralama gibi suçlar Japonya’da en çok işlenen suçlar arasında yer almaktadır.

Japonya'da İşlenen Cinayetle İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadardır?

Japonya’da cinayet suçunun işlenme oranı, bir önceki yıla göre % 0.04 artarak 2019 yılında 0,3 olmuştur. Japonya’da 2018 yılındaki cinayet oranları 0.26’dır.

Japonya'da İşlenen Cinsel Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadardır?

Japonya’da cinsel suçların işlenme oranı 2014 yılına göre %0.1 artarak, 2019 yılında 1.1 olarak ölçülmüştür.

Japonya'da İşlenen Adam Kaçırmaya İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadardır?

Japonya’da adam kaçırma suçunun işlenme oranı bir önceki yıllara göre %0 oranı ile değişmeyerek, 2019 yılında 0.2 olarak ölçülmüştür. Ayrıca insan kaçakçılığı suçunun işlenme oranı da 2019 yılında 0.2 olarak ölçülmüştür.

Japonya'da İşlenen Soygun ve Gaspla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadardır?

Japonya’da soygun suçunun işlenme oranı 2016 yılına göre 0.4 oranında azalarak, 2019 yılında 1.2 olarak ölçülmüştür. Ayrıca gasp suçunun işlenme oranı da 2019 yılında 2.9 olarak ölçülmüştür.

Japonya'da İşlenen Hırsızlıkla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadardır?

Japonya’daki en yaygın suçlardan biri hırsızlıktır. Japonya’da hırsızlık suçunun işlenme oranı 2016 yılında 100.000 kişi başına 59.9 olarak ölçülmüştür. Japonya’da soygun suçunun işlenme oranı ise 100.000 kişide 1.8’dir.

Japonya'da İşlenen Dolandırıcılık, Aldatma ve İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Japonya’da işlenen dolandırıcılık, aldatma ve ilgili suçlar genellikle sahte teknik destek şeklinde görülebilmektedir. Japonya’da özellikle yaşlı vatandaşları kandırıp teknik destek ismi altında dolandırma suçu gözlemlenebilmektedir. Japonya dolandırıcılık ve darp suçları ve cezası farklı hukuki sınıflandırmaya girmektedir. Westlaw veri tabanına göre Japonya’da dolandırıcılık suçu için 10 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Japonya'da İşlenen Uyuşturucu Kullanımıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Japonya’da uyuşturucu ile ilgili suçların işlenme sayısı, Statista verilerine göre 2020 yılında 19.2 bin olarak ölçülmüştür. Japonya’da uyuşturucu ile ilgili suçların işlenme sayısı, 2014 yılından 2020 yılına kadar 900 artmıştır.

Japonya'da İşlenen Silah ve Patlayıcıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Japonya’da silah ve patlayıcı ile ilgili suçlarından işlenme oranı, 2015 yılında 100.000 kişi başına 0.002 olarak ölçülmüştür.

Japonya'da Anne Babayı Ziyaret Etmek Suç Mudur?

Japonya’da anne babayı ziyaret etmek suç kategorisi içerisinde yer almamaktadır.

Japonya'da Yaşlılar için Suç Oranı Kaçtır?

Japonya’da yaşlılar için suç oranı, Statista verilerine göre 2019 yılında %22’dir. Yaşlı nüfusun suç oranı belirlenirken 65 yaş ve üzeri olan grup baz alınmıştır.

Japonya Sokakları Güvenli Midir?

Evet, Japonya sokakları güvenlidir. livejapan.com sitesinin araştırmalarına göre Japonya’da sokakta cinayete kurban gitme ihtimali diğer ülkeler göre çok daha azdır. Japonya, cinayetlerin işlenme oranı sıralamasında 221 ülke içerisinden 197. ülke olmuştur.

Japonya’da hırsızlığa uğrama ihtimali de oldukça düşüktür. Japonya’da 100.000 kişi arasında hırsızlığa uğrama oranı 2.71 iken, bu sayı İngiltere’de 87.52’dir. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Japonya’da yaşamak daha güvenlidir.

Japonya'nın Suç Oranı En Fazla (Tehlikeli) Şehirleri Hangileridir?

Suç ve güvenlik endeksi, bir ülkede veya şehirde işlenen suçları baz alarak ölçülen, o şehrin veya ülkenin yaşamak veya seyahat etmek için ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyan endekslerdir. Japonya’nın suç oranı en fazla (tehlikeli) şehirleri suç ve güvenlik endekslerine bakılarak öğrenilebilmektedir.

Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri sayılan Japonya’nın güvenlik endeksi 79.34’tür. Japon şehirleri arasında suç endeksi en yüksek şehir, Chiba’dır.

Japonya’da suç oranı en fazla (tehlikeli) şehirleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirSuç EndeksiGüvenlik Endeksi
Chiba36.4763.53
Osaka31.6668.34
Nara31.7068.34
Saitama30.4669.54

Japonya’da suç oranının en fazla olduğu şehirlerde hırsızlık, dolandırıcılık, vandalizm gibi suçlar işlendiği görülmektedir. Japon şehirleri, dünyada silahlı saldırı veya cinayet gibi suçların en az görüldüğü şehirler arasında yer almaktadır.

Japonya'da Suç Oranı En Düşük (Güvenli) Şehirler Hangileridir?

Japonya'da suç oranı en düşük (güvenli) şehirler, Japonya merkezli web sitelerinden biri olan villagehouse.com’un araştırması baz alınarak aşağıda listelenmiştir.

  • Tokyo (Suç endeksi: 23.59)
  • Kawasaki (Suç endeksi: 11.79)
  • Sendai (Suç endeksi: 11.64)
  • Hiroşima (Suç endeksi: 31.36)
  • Sapporo (Suç endeksi: 6.99)
  • Kobe (Suç endeksi: 13.78)
  • Kanazawa (Suç endeksi: 2.94)

Japonya'da Turistlere Karşı Suç Oranı Nedir?

Japonya’da turistlere karşı suç oranı, düşüktür. Countryreports.com internet sitesinin haberine göre hırsızlık, vandalizm ve kişisel anlaşmazlıklardan kaynaklı sorunlar, Japonya’da eğitim, gezi veya başka bir amaçla giden kişilerin en sık karşılaştığı suçlardır.

Japonya şehirlerinde suç oranları bölgelere göre değişim gösterebilmektedir. Yakuza gibi suç şebekelerinin varlığı şehirlerdeki bazı bölgeleri tehlikeli hale getirmektedir. Seyahat edilecek bölgenin veya şehrin turistik Japonya vizesi ile ile Japonya’ya gidecek kişiler tarafından araştırılması gerekmektedir.

Japonya'daki Türklerin Suç Oranı Nedir?

Japonya‘da suç oranı etnik Türkler tarafından işlenen suçları da kapsamaktadır. Japonya’daki Türklerin suç oranı, genel nüfus ortalamasından daha düşüktür.

Japonya Suç Oranı Dünya ve Avrupa Karşılaştırması Nasıldır?

Japonya'da dünyadaki en güvenli ülkeler arasında yer almaktadır. Japonya, worldpopulationreview.com sitesinin haberine göre dünyadaki en güvenli ülkeler arasında 9. sırada yer almaktadır. Japonya, Avrupa ülkelerinin birçoğundan daha güvenli sayılmaktadır. Japonya, en güvenli ülkeler sıralamasında Avrupa’daki 59 ülkeyi geride bırakmıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: