Yunanistan Geçiş Vizesi

Yunanistan Geçiş Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri

Yunanistan geçiş vizesi, Yunanistan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yaparak seyahat etmek isteyen kişilerin Yunanistan havaalanlarını veya limanlarını kullanmak için alması gereken bir transit vize türüdür.

Yunanistan üzerinden başka bir ülkeye yapılacak seyahatlerde uçuşlar arasındaki bekleme süresinin 24 saati aşmadığı durumlarda kişilerin Yunanistan transit vize sahibi olması gerekmemekte olup seyahat için bir engel teşkil etmemektedir.

Vizem.net, Yunanistan geçiş vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yunanistan Geçiş Vizesi için Nereye Başvurulur?

Yunanistan geçiş vizesi için vize başvurusu, başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri ile göre VFS veya Kosmos vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde ikamet eden Yunanistan vizesi başvuru adayları, başvurularını VFS Global aracılığıyla yapmalıdır.

Vizem.net danışmanlığı aracılığıyla yapılan Yunanistan geçiş vizesi başvurularında gerekli belgelerin vize başvuru merkezine gönderilmesi yeterli olmaktadır. Yunanistan geçiş vizesi için gereken vize başvuru evraklarının gönderilmesinden sonraki sürecin tamamı Yunanistan vize danışmanları tarafından yürütülmektedir.

Yunanistan Geçiş Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan geçiş vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Yunanistan geçiş vizesi başvuru formu: Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve gerçeğe uygun bilgiler verilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait 10 yıldan eski olmayan, en az bir yıl geçerliliği olan pasaport ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında olan 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden karekodlu bir şekilde alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • İkametgah belgesi: E-devlet üzerinden karekodlu bir şekilde alınan ve başvuru sahibinin ikamet adresini gösteren ikametgah belgesi teslim edilmelidir.
 • Pasaport protokolü: Başvuru sahibi tarafından kullanılan tüm pasaportların listelendiği pasaport protokolü e-devlet üzerinden karekodlu bir şekilde alınıp teslim edilmelidir.
 • Yunanistan vize dilekçesi: Başvuru sahibinin Yunanistan seyahat amacını belirttiği şahsi dilekçe ibraz edilmelidir.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Yunanistan’a yapılacak seyahatin en az 1 ayını kapsayan Schengen ülkelerinde geçerli en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: 18 yaşından büyük olan başvuru sahiplerinin banka hesabında minimum 15.000 Türk lirası bulunduğunu gösteren ve son 3 aya ait hesap dökümü ve imza sirküleri ibraz edilmelidir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahiplerinin son 6 içinde alınmış, her iki ebeveyn tarafından imzalı ve noter onaylı olan muvafakatnamenin orijinali ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Taahhütname: Reşit olmayan çocukların anne veya babası dışındaki bir refakatçi eşliğinde yapacağı seyahatlerde Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına çocuğun seyahat sonunda ülkesine geri getireleceğini bildiren noter onaylı taahhütnamenin eklenmesi gerekmektedir.
 • Maaşlı çalışan başvuru sahipleri için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına çalışmakta oldukları şirketin antetli kâğıdına yazılmış olan seyahat amacını belirtildiği orijinal yazı, şirketin son vergi levhasının fotokopisi, şirketin yeni tarihli faaliyet belgesinin aslı, şirketin imza sirkülerinin fotokopisi, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi, SGK onaylı işe giriş bildirgesi, SGK 4A ayrıntılı ve barkodlu hizmet dökümü belgesi ve son 3 aya ait maaş bordrosu eklenmelidir.
 • Esnaflar için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına son vergi levhası fotokopisi, yeni tarihli faaliyet belgesinin aslı, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi ve var ise imza sirküsü eklenmelidir.
 • Emekliler için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına e-devlet üzerinden karekodlu olarak alınan emekliliği gösteren belge, bankadan alınan son 3 aya ait emekli maaşını gösteren hesap dökümü ve banka imza sirküleri eklenmelidir.
 • Serbest meslek sahipleri için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına güncel vergi levhası fotokopisini ve yeni tarihli faaliyet belgesinin aslını veya e-imzalı halininin gerekmektedir.
 • Tır şoförleri için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına savcılıktan alınan adli sicil kaydı, çalışılan şirketin antetli kâğıdına yazılmış olan şoförün isminin, seyahat amacının ve araç plaka bilgisinin belirtildiği yazı, Yunanca yazılmış olan ticari davet mektubu, şirketin güncel tarihli vergi levhası fotokopisi, şirketin yeni tarihli faaliyet belgesinin orijinali veya e-imzalı hali, şirketin imza sirkülerinin fotokopisi, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi, işe giriş bildirgesi, SGK 4A ayrıntılı ve barkodlu hizmet dökümü, son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, barkodlu taşıt kartı, CMR, uluslararası ehliyet ve fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi ve barkodlu C2 belgesi eklenmelidir.
 • Şirket sahipleri için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına şirketin güncel vergi levhası fotokopisini, şirketin yeni tarihli faaliyet belgesinin aslını, şirketin imza sirkülerinin fotokopisini ve ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi eklenmelidir.
 • Çiftçiler için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına yeni tarihli çiftçilik belgesinin aslı, orijinal çiftçilik kayıt sistemi belgesi, gayrimenkul ve tarla tapularının en az 5 adet fotokopisi, arazi kiralama durumunda kira sözleşmesi ve arazinin tapusu ve zirai araç ruhsatı fotokopisi eklenmelidir.
 • Banka çalışanları için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına çalıştıkları bankanın antetli kağıdına yazılmış ve müdür tarafından onaylanmış olan çalışanın görevinin ve seyahat amacının belirtildiği yazı, bankanın son vergi levhası fotokopisi, bankanın yeni tarihli faaliyet belgesinin aslı, banka ve banka şubesinin imza sirküleri, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi, son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu ve SGK işe giriş bildirgesi, barkodlu SGK 4A hizmet dökümü veya primlerin gösterildiği ıslak imzalı ve kaşeli banka yazısı eklenmelidir.
 • Devlet memurları için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına e-imzalı kurumun görev yazısı, resmi kimlik fotokopisi, son 3 aya ait e-devlet karekodlu veya ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu; sözleşmeli devlet memurlarının işe giriş bildirgesi ve barkodlu ve ayrıntılı SGK 4A hizmet döküm belgesi eklenmelidir.
 • Avukatlar için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına barodan alınan güncel faaliyet belgesinin aslının, güncel vergi levhasının ve imza sirkülerinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Oda, kooperatif ve dernek çalışanları için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına görev yazısı, son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, İmza sirküleri fotokopisi ve tüzük fotokopisi eklenmelidir.
 • Öğrenciler için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına e-okul üzerinden barkodlu olarak alınmış yeni tarihli öğrenci durum belgesinin orijinali, var ise öğrenci kimlik kartının fotokopisi, ailesine dair talep edilen belgelerin tümü, yeterli bakiyeye sahip banka hesap dökümleri, var ise ebeveyne ait geçerli Schengen vize fotokopisi, var ise yeşil pasaport ön sayfasının fotokopisi, 18 ve yaş üzerinde ise kişisel, yeterli bakiyeye sahip, ıslak imzalı banka hesap dökümünün aslı ve banka imza sirküsü; 18 yaş altında ise her iki ebeveyn tarafından imzalı ve noter onaylı muvafakatname eklenmelidir.
 • Ev hanımları için: Yunanistan geçiş vizesi başvuru evrakları arasına eşlerine dair talep edilen belgelerin tümünü, banka hesap dökümlerini ve eğer varsa eş ve çocuklarının geçerli Schengen vizelerinin fotokopisi eklenmelidir.

Yunanistan’dan Geçiş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan’dan geçiş vizesi, başvuru sahipleri tarafından şahsen yapılan vize başvurularında vize başvuru evraklarının ilgili Yunanistan dış temsilciliğine teslim edildiği tarihten itibaren ortalama 15 gün sonra çıkmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Yunanistan geçiş vizelerinin onaylanma süresi 2021 yılı için vize başvuru evraklarının merkez ofisine ulaştığı tarihten itibaren 9 iş günüdür.

Yunanistan’dan Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan’dan geçiş vizesi ücreti 2022 yılı için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Yunanistan geçiş vizesi başvurusu için ödenmesi gereken tutar; alınacak danışmanlık, başvuru formu ve dilekçe hazırlanması ve başvuru merkezi hizmetleri dahil edildiğinde ortalama 180 eurodur.

Yunanistan PCR Testi İstiyor Mu?

Yunanistan PCR testi istemektedir. Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin varış saatinden 72 saat önce yapılmış olan negatif PCR test sonucu veya 24 saat önce yapılmış olan negatif hızlı antijen test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Yeterli dozda veya hiçbir Covid-19 aşısını yaptırmamış olan yolculara Yunanistan’a giriş sonrasında ilave test yapılabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: