Yunanistan Vize İhlali

Yunanistan Vize İhlali: Vize Süresi Sonrasında Yunanistan'da Kalmak

Vize süresi sonrasında Yunanistan’da kalan yabancılar yasaları ihlal etmektedir. Yunanistan, ülkede fazla kalarak yakalanan yabancılara çok yüksek para cezaları vermektedir. Yunanistan’da kaçak yaşamak, yabancının yasa dışı olarak Yunanistan’da kaldığı süreye göre 500 ile 1500 Euro arasında para cezası verilmektedir. Ayrıca vize süresi bittikten sonra Yunanistan’da kalmaya devam eden yabancılar en kısa sürede sınır dışı edilmektedir.

Yunanistan Schengen Vize Süresi Nerede Yazar?

Schengen vizesi için kalış süresi, Schengen bölgesinde konaklama izni verilen maksimum gün sayısıdır. Schengen bölgesine giriş yapılan gün, saat farketmeksizin, 1. gün olarak sayılmaktadır. Schengen vizesi için geçerlilik süresi, Schengen bölgesine girmek ve orada konaklamak için vizenin kullanılabileceği zaman aralığını tanımlamaktadır.

Yunanistan vizesi, genellikle pasaporta yapıştırılmakta ya da damgalanmaktadır. Yunanistan vize süresi, Yunanistan vizesinin geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihlerinin yanında yer almaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Süresi 90/180 Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

Yunanistan Schengen vize süresi 90/180 gün hesabı yapılarak düzenlenmektedir. Schengen vizesi 180 günlük bir süre içerisinde, Schengen bölgesinde 90 gün kalma hakkı tanımaktadır. Schengen vizesi aldıktan sonra Schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra 90 günlük ikamet hakkını tek seferde kullanmak zorunda değildir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmadıktan sonra, uygun şartlar altında Schengen bölgesine birden fazla kez giriş yapabilmektedir.

Örneğin Yunanistan vizesi alan kişi, Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra 90 günlük izin süresi başlamaktadır. Yunanistan’da 10 gün kalıp, hemen ardından İspanya’ya geçen ve orada 15 gün kalıp kendi ülkesine dönen kişi 90 günlük hakkının 25 gününü doldurmaktadır. Bu kişinin, Yunanistan’a giriş yaptığı ilk günden itibaren 180 günlük zaman dilimi içerisinde 65 gün daha Schengen bölgesine giriş yapma hakkı kalmaktadır.

Yunanistan’da Vize İhlali Cezası Nedir?

Yunanistan’da kaçak kalmak bir suçtur ve Yunanistan’da vize ihlali cezası olarak para cezası verilmektedir. Vize süresi dolduktan sonra Yunanistan’dan ayrılmayan yabancı 30 günden az kaldıysa 500 euro; 30 ile 90 gün arasında kaldıysa 1200 euro; 90 günden fazla kaldıysa 1500 Euro ödemektedir.

Yunanistan’da Kaçak Yaşamak Sonraki Vize Başvurularını Etkiler Mi?

Yunanistan’da kaçak yakalanıp ülkesine dönen kişiler, Yunanistan’a bir süre veya süresiz giriş yasağı alabilmektedir. Yunanistan’da kaçak yaşamakk sonraki vize başvurularının reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Yunanistan’da kaçak yaşamış olanlar, yeniden vize alsalar dahi giriş yapacakları ülkenin göçmen memurları ve sınır muhafızları tarafından zorluk yaşayabilmektedir. Yunanistan’a kaçak gidenler ya da vize süresi dolduktan sonra Yunanistan’da kalmaya devam etmiş olanların Yunanistan vize reddi alma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.

Yunanistan’da Kaçak Çalışma Cezası Nedir?

Yunanistan’da kaçak çalışma cezası genellikle para cezası olarak verilmektedir. Yunanistan’da kaçak iş bulmak, işveren ve işçi için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yunanistan’da kaçak olarak çalışan kişinin bir sosyal güvencesi bulunmamaktadır. Yunanistan’da kaçak çalışan kişiler bazı durumlarda sınır dışı edilmekte ve bu kişilerin Yunanistan’a girişi yasaklanabilmektedir.

Edirne’den Yunanistan’a Kaçak Geçiş Yapmanın Cezası Nedir?

Vizesiz geçişlerde sınır polisi yetkili olmaktadır. Edirne’den Yunanistan’a kaçak geçiş yapmanın cezası doğrudan sınır dışı edilmektir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: