Yunanistan Bayrağı ve Anlamı

Yunanistan Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Yunanistan bayrağı sırasıyla mavi ve beyaz renkli, dokuz eşit şeritten oluşmaktadır. Yunan bayrağındaki mavi ile beyazın, Ege Denizi’ni ve dalgaların köpüklerini temsil ettiği söylenmektedir. Yunan bayrağının sol üst köşesinde beyaz haç taşıyan mavi bir kanton vardır. Bayrakta bulunan beyaz haç, Yunanistan’ın egemen dini olan Doğu Ortodoks Hristiyanlığı sembolize etmektedir.

Ulusal Yunanistan bayrağı, 2:3 oranında dikdörtgen formundadır, gök mavisi ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Yunan bayrağındaki mavi renk, yıllar içerisinde açık maviden gök mavisine evrilmiştir.

Yunanistan Bayrak Ölçüleri Nedir?

1822’den 1978’e dek donanma sancağı olarak kullanılan bayrak, 1969’dan 1970’e dek millî bayrak olarak kullanılmıştır. Yunanistan bayrağının mavi rengi ve oranı 18 Ağustos 1970 tarihinde gece mavisi ve 7:12 olarak değiştirilmiştir. Günümüzde kullanımda olan Yunanistan ulusal bayrağı, 22 Aralık 1978 tarihinde tek milli bayrak olarak kabul edilip oranı 2:3 olarak kabul edilmiştir.Yunanistan bayrağının eni 2,25 metre, boyu 1,5 metredir. Yunanistan bayrağındaki mavi beyaz şeritler dikey kenarın eşit dokuz parçaya bölünmesinden oluşmaktadır. Yunanistan bayrağının sol köşesindeki beyaz haç, bayrağın yatay uzunluğunun 27’de 10’luk kısmında mavi kare içerisinde yer almaktadır.

Yunanistan’ın Bayrağının Renkleri Nedir?

Yunanistan bayrağındaki renklerin mavi ve beyaz renklerinin Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK renk formatlarına göre kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

RenklerMaviBeyaz
Hex Triplet001489FFFFFF
Pantone2945 C000 C
RGB0, 20, 137255, 255, 255
CMYK100, 87, 0, 200, 0, 0, 0

Yunanistan Arması Nasıldır?

Yunanistan’ın şu anki arması, Mart 1822’de kabul edilen Yunan ulusal bayrağından türemiştir. Yunanistan arması 1974 yılında Yunan sanatçı Kostas Grammatopoulos tarafından tasarlanmıştır.

1975 yılında kullanma giren ve günümüzde kullanımda olan Yunanistan arması, Yunan bayrağının sol üst köşesindeki kanton etrafını çevreleyen defne yapraklarından oluşmaktadır.

1975 yılından bu yana Yunanistan’ın güncel arması, tüm Yunan askeri kıyafeti ve üniformalarına eklenmektedir.

Yunanistan Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Yunanistan milli marşı 1821 yılında Dionysios Solomos tarafından yazılmış 158 kıtalık şiire dayanmaktadır. Şiirin ilk iki kıtasından oluşan Yunan marşının bestesi Nikolaos Mantzaros’a aittir.

158 kıtalık şiir 1821’de Osmanlı Devleti’ne karşı giriştiği Yunan Ayaklanmasından ilham alınmıştır.

İlk Yunan Kralı Otto, tahttan indirilip I. Yorgi kral olduktan sonra Yunanca Imnos is tin Eleftherian Türkçe özgürlük marşı Yunanistan’da ulusal marş olarak kabul edilmiştir. Günümüzde hala özgürlük marşı kullanılmaktadır.

Yunanistan Ulusal Marşının Anlamı Nedir?

Seni tanıyorum kılıcının korkunç keskinliğinden.
Seni tanıyorum vatanını şiddetle sarmalayan bakışından.
Yunanlıların kutsal kemiklerinden doğan,
Ve daha önceki gibi yine cesur.
Yaşa, çok yaşa özgürlük!

Imnos is tin Eleftherian tarafından yazılan milli marşta Türk katliamı ile ilgili “Derin okyanus, işte böyle uğuldasın isterdim ve dalgasında boğulsun her Türk tohumu.” mısrası bulunmaktadır. Yazar, milli marşı yazarken Yunanların Osmanlılar’a karşı ayaklanmasından etkilenmiştir. Yunanistan milli marşı 158 kıtalık şiirin ilk iki kıtasından oluşmaktadır.

Yunanistan Bayrağının Anlamı Nedir?

Yunanistan bayrağının anlamı hakkında farklı yorumlar bulunmaktadır. Yunanistan’ın geleceğine göre dokuz şerit Ελευθερία ή Θάνατος, Türkçe anlamıyla Özgürlük ya da Ölüm ifadesinin dokuz hecesini temsil ettiği düşünülmektedir. Ελευθερία kelimesinin heceleri için beş mavi çizgi ve ή Θάνατος kelimesi için ise dört beyaz çizgi temsil ettiği söylenir. Yunanistan bayrağındaki 9 çizginin, özgürlük kelimesimin harflerini de temsil edebilmektedir. Teoriler arasında dokuz çizginin sanat ve uygarlığın tanrıçaları olan dokuz İlham perisini simgelediğine dair farklı bir teori de vardır. Beyaz ve mavi, gökyüzünün ve denizin renklerini simgelediği şeklinde de yorumlanmıştır.

Yunanistan Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Yunanistan’ın günümüzde kullanılan ulusal bayrağının kökenleri, gerçeğe dair kayıt bulunamadığından 1822 tarihindeki ilk kullanımından sonra sürekliliği hakkında net bilgi bulunmamaktadır. Yunanistan bayrağı 13 Ocak 1822’de Epidaurus’taki Birinci Ulusal Meclis tarafından kabul edilmiştir.

Girit Kallergis ailesinin bayrağı ile mevcut bayrağın neredeyse aynı olduğu öne sürülmüştür. Girit Kallergis ailesinin Yunan tarihi için önemli bayrağının desenlerinin Bizans İmparatoru Nicephorus II Phocas’ın armalarına dayandığı varsayılmaktadır.

Yunanistan Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Yunanistan’ın günümüzde kullanımda olan ulusal bayrağı, 22 Aralık 1978 tarihinde tek milli bayrak olarak kabul edilmiş ve resmî olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1978 yılında Yunanistan bayrağı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca 2:3 oranında restore edilmiştir.

Yunanistan Tarihinde Kullanılan Yunanistan Bayrakları Nasıldı?

13 Ocak 1822 tarihinde Birinci Ulusal Meclis tarafından Yunanistan bayrağının kabul edilmesi ardından 1832’de Yunanistan Krallığı’nın kurulması nedeniyle yeni kral Otto tarafından askeri bayrakların haç ortasına, kraliyet armasını eklenmiştir. Kral Otto’nun 1862 tarihinde tahttan çekilmesinin ardından kraliyet arması kaldırılmıştır.

1863 tarihinde I. George Yunanistan’ın yeni kralı seçilmiştir. 28 Aralık 1863 tarihli bir kraliyet kararnamesi ile çeşitli bayraklara arma yerine taç koyulmuştur. 31 Mayıs 1914 tarihli yeni bir Kraliyet Kararnamesi ile Yunanistan ve ordusunun çeşitli bayrakları düzenlenmiş taçlı bayrak bakanlıklar, elçilikler ve sivil hizmetler tarafından devlet bayrağı olarak kullanılırken taçsız bayrak deniz bayrağı olarak kullanılmıştır.

25 Mart 1924 tarihinde İkinci Helen Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Yunanistan’ın tüm bayraklarındaki taçlar kaldırılmıştır. 20 Şubat 1930’da, ulusal bayrağın oranları 2:3 oranında ve haçın kolları bayrağın genişliğinin beşte biri olacak şekilde güncellenmiştir.

10 Ekim 1935 tarihinde Georgios Kondylis ile monarşinin gelişinden sonra bayraklardaki haçın içine taç tekrar konulmuştur. Kral II . Konstantin’in 13 Aralık’ta durdurulan başarısız darbesi ve sürgünü ardından 1967 tarihde bayraktaki taç yeniden kaldırılmıştır. 22 Aralık 1978 tarihinde tek milli bayrak olarak kabul edilip oranı 2:3 olarak güncellenmiştir.

Yunanistan Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Yunanistan bayrağına renk açısından benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Arjantin: Arjantin bayrağının renkleri Yunanistan bayrağının güncel renkleriyle aynı değildir ancak eski Yunanistan bayrağı renkleriyle aynıdır. Yunanistan bayrağında beş mavi dört beyaz yatay şerit bulunurken Arjantin bayrağında iki mavi bir yatay şerit üzerine arma bulunmaktadır.
  • Finlandiya: Yunanistan bayrağı ile Finlandiya bayrağının renkleri birebir aynıdır. Finlandiya bayrağında beyaz zemin üzerine bayrağın köşelerine uzanan mavi haç bulunurken Yunanistan bayrağının sol köşesinde kare kanton üzerinde beyaz haç bulunmaktadır.
  • El Salvador: El Salvador bayrağı ile Yunanistan bayrağının renkleri tamamen aynıdır. El Salvador bayrağında üç yatay şerit bulunurken Yunanistan bayrağında dokuz yatay şerit bulunmaktadır.
  • İskoçya: İskoç bayrağı ile Yunan bayrağının renkleri aynı olmakla birlikte İskoçya bayrağında çapraz haç bulunurken Yunanistan bayrağının sol köşesinde haç bulunmaktadır.
  • Uruguay: Uruguay bayrağı ve Yunan bayrağının renkler ve şekli birbirine benzemektedir. Yunan bayrağında dokuz şerit ve sol köşede haç bulunurken Uruguay bayrağında sekiz şerit ve sol üst köşede kare içerisinde arma bulunmaktadır.
  • İsrail: İsrail bayrağı ile Yunanistan bayrağının sadece renkleri benzemektedir.
  • Doğu Türkistan: Doğu Türkistan bayrağı ile Yunanistan bayrağının sadece renklerinin benzemesiyle birlikte Doğu Türkistan bayrağının şekli Türk bayrağına benzemektedir.
  • Honduras: Honduras bayrağında yatay üç şerit ve ortasında beş yıldız Yunanistan bayrağında dokuz yatay şerit bulunmaktadır. İki bayrağın renkleri birbiriyle aynıdır.
  • San Marino: San Marino bayrağı renkleriyle Yunanistan bayrağının renkleri aynı olmakla birlikte Yunanistan bayrağında dokuz yatay şerit bulunurken San Marino bayrağında iki yatay şerit ve ortasında arma bulunmaktadır.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: