Yunanistan Suç Oranı

Yunanistan Suç Oranı Nasıldır?

Belirli bir bölgede işlenen suç sayısının o bölgenin nüfusuna oranlanması ile elde edilen istatiklere suç oranı denmektedir. Kişi başına düşen suç sayısı oranı, bir bölgenin ne kadar güvenli veya tehlikeli olduğunu gösterir.

Yunanistan’da suç oranlarının bilinmesi halinde Yunanistan’da yaşanacak ve seyahat edilecek bölgenin tercihleri daha sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Çeşitli olaylara karşı önceden önlem alınarak seyahat daha güvenli bir hale getirilebilir.

Yunanistan’da Suç Oranı Kaçtır?

En son elde edilen verilere göre Yunanistan’da suç oranı kayıtları 2018’de bir önceki yıla nazaran %15,63 oranında bir artış göstermiştir. 100.000 kişi başına düşen ortalama suç oranı 0.94 olmuştur. Vatandaşı Koruma Bakanlığı, 2020’nin ikinci yarısından itibaren Atina’da suç oranlarının %10 oranında azaldığını belirtmiştir.

Yunanistan’da İşlenen Cinayetle İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Son verilere göre seneler içinde işlenen cinayet oranında azalma olduğu görülmüştür. 2015 yılı itibariyle her yıl 100’den az cinayet rapor edilmiş ve suç oranı 0.8’e gerilemiştir ancak 2018 yılında cinayet işlenme oranı bir önceki yıla göre %15,94 oranında artarak 0.94 olarak ölçülmüştür. 2019 yılında Yunanistan’da 100.000 kişi başına 0.7 oranında cinayet suçu işlendiği tespit edilmiştir.

Yunanistan’da İşlenen Cinsel Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Yunanistan’da tespit edilen cinsel saldırı suçları 2009’da 8.4 oranından 4.7’ye düşerek azalmaya devam etmektedir. Yunanistan’da 100.000 kişi başına düşen cinsel suç oranı 1.1 olarak ölçülmüştür.

2010 yılındaki verilere göre Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde görülen en yüksek cinsel saldırı suç oranı İsveç’e aittir.

Yunanistan’da İşlenen Adam Kaçırmaya İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

2004- 2018 arası Yunanistan’da yapılan ölçümlerde adam kaçırmayla ilgili suç oranları yükselme eğilimi göstermiş ve 2010 yılında 1.7 oranıyla en yüksek değerine ulaşmıştır. 2018’de elde edilen son verilere göre 100.000 kişi başına 0.7 olarak ölçülmüştür.

2017 yılına göre Avrupa’da işlenen adam kaçırma suçuyla ilgili görülen en yüksek değerler 10.3 ile Belçika’ya aittir.

Yunanistan’da İşlenen Soygun ve Gaspla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Yunanistan’da silahlı veya silahsız olarak gerçekleştirilen soygun oranı 2004’ten beri yıllık ortalama 4.88 oranına artış göstermiştir ve bu oran 2018’de 100.000 kişi başına 378.6 olarak ölçülmüştür.

Yunanistan’a seyahat veya tatil amacıyla giden turistler özellikle soyguncuların ana hedeflerindendir. Turistik, kalabalık yerlere yapılan ziyaretlerde dikkatli olunmalıdır.

Yunanistan’da İşlenen Hırsızlıkla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

2018 yılında elde edilen verilere göre Yunanistan’da işlenen gaspla ilgili suçların oranı 100.000 kişi başına 41.4 olarak ölçülmüştür. Önceki yılın verilerine kıyasla 2.49 oranında artmıştır.

Yunanistan’da İşlenen Dolandırıcılık, Aldatma ve İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Yunanistan politik yolsuzluk ve vergi kaçırma suçlarının yüksek olduğu ülkelerdendir. Yunanistan’daki yolsuzluk endeksi 2020 yılında 2 puanlık artış göstererek 50 puan almış ve 59. sıraya yerleşmiştir.Yunanistan’da oldukça yaygın olması nedeniyle vergi kaçırma, yolsuzluk gibi suçlara halk arasında milli spor denmektedir.

Yunanistan’da işlenen dolandırıcılık, aldatma ve ilgili suçlarla ve suç oranı ile ilgili net bir veri bulunmamaktadır.

Yunanistan’da İşlenen Kontrollü Uyuşturucu Kullanımıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Yunanistan’da işlenen kontrollü uyuşturucu kullanımı özellikle 18- 34 yaş arası erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. 2017’de elde edilen verilere göre, 4302 kişi uyuşturucu tedarik suçundan 13.693 kişi ise uyuşturucu bulundurma/ kullanma suçundan olmak üzere toplam 17.995 kişi hüküm giymiştir. Yunanistan’da en son kaydedilen verilere göre 1000 yetişkinden 2.10’u yüksek riskli uyuşturucu maddesi kullanmaktadır. Yasadışı uyuşturucu kullanımından hayatını kaybedenlerin oranı 100.000 kişi başına 2.37 olarak ölçülmüştür.

Yunanistan’da İşlenen Silah ve Patlayıcıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Yunanistan’da işlenen silah ve patlayıcı kullanımıyla ilişkili adam öldürme oranı 100.000 kişi başına 0.3 olarak ölçülmüştür. Yunanistan’da 100 hane başına 22.5 oranında bireysel silahlanma olduğu ölçülmüştür.

Yunan Polisi Görevleri Nelerdir?

Yunan polisi görevleri aşağıda listelenmiştir.

Siber suçla mücadele Terörle mücadele Kamu düzeni sağlama ve koruma Sınır koruması Kamu ve devlet güvenlik politikalarını uygulama

Yunan Sahil Güvenlik Görevleri Nelerdir?

Yunan sahil güvenlik görevleri aşağıda listelenmiştir

Deniz güvenliği Arama kurtarma Deniz kirliliğini önleme Balıkçılık devriyesi Yasadışı göç ve kaçakçılığı önleme

Yunan Sahil Güvenliği savaş hali gibi durumlarda Yunanistan Deniz Kuvvetleri komutası altına girmektedir.

Yunanistan Ceza Kanunu Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Yunanistan Ceza Kanunu 1950 yılında uygulamaya konmuştur. Ceza Kanunu’nda yapılan değişimler ise genellikle cezanın belirlenmesi, cezanın uygulama şekli gibi maddeler üzerinde olmuştur. Yunanistan Ceza Kanunu 3 kısma ayrılmıştır ve 473 maddeden oluşmuştur. Yunan halkının refahını, güvenliğini gözetir. Yunanistan’a ait olduğu bilinen es eski yasalar Dreros Yazmasıdır. Homer ve Hesiod antik çağda Yunanistan’ın ceza kanunları yazarlıkları yapmışlardır.

Yunanistan’da antik çağlardan beri oluşturulan, düzenlenen yasalar kısaca Atina Yasaları olarak bilinmektedir ve Yunan tarihi boyunca oldukça önemli olmuştur.

Yunanistan’da İnsan Kaçakçılığı Cezası Nedir?

Yunanistan bulunduğu coğrafi konumdan dolayı insan kaçakçılığına maruz kalan mağdurlar için hem geçiş hem de varış noktası olmaktadır. 2015 verilerine göre 25 vaka bildirilmiş, 97 suçlu adalet önüne çıkarılmış ve 46 mağdur kurtarılmıştır. Yunanistan insan kaçakçılığını önlemek adına Birleşmiş Milletler ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Hüküm giyen suçlular 10 yıla kadar veya işledikleri suçun içerdiği ağırlaştırıcı nedenlere göre 10 yılın üzerinde cezalandırılabilir. Yunanistan’da hükümet destekli insan kaçakçılığı karşıtı sunular, reklamlar ve kampanyalar yapılarak halk bilgilendirilmektedir.

Yunanistan Sokakları Güvenli Midir?

Evet, Yunan sokakları diğer Avrupa ülkelerinden bazıları ile karşılaştırıldığında güvenli sayılmaktadır. Avrupa’nın seyahat için en güvenli ülkeleri 2021 yılında Norveç, İsviçre ve Slovenya olmuş, tehlikeli sayılabilecek ülkeler Latvia, Bulgaristan, Litvanya seçilmiştir. Listede Yunanistan 28 ülke içinden 24. olmuş ve önceki yıllarda sağladığı güvenlik sıralamasındaki yerini kaybetmesine rağmen Yunanistan turistler için güvenli bir destinasyon sayılmaktadır.

Turistler için özellikle tehlike arz eden suçlar kapkaç ve gasp gibi suçlardır ancak dikkatli olunup kalabalık caddelere zorunlu olmadıkça girmemek, kişisel eşyalara sahip çıkmak ve fazla miktarda nakit bulundurmamak gibi önlemler sayesinde güvende kalabilecekleri Yunan hükümeti tarafından belirtilmiştir.Yine de Yunanistan'da yaşam için sokak suçları orta derecede tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Yunanistan’da Suç Oranı En Yüksek (Tehlikeli) Şehirler Hangileridir?

Suç ve güvenlik endeksi, bir bölgede yaşanan suçları ve bu suçlarla ilişkili olarak yerel halkının kendini ne kadar güvende hissedip hissetmediğini gösteren endekslerdir.

Yunanistan’da en yüksek suç ve en düşük güvenlik endeksine sahip şehirler aşağıda verilmiştir.

Şehir Suç endeksi Güvenlik endeksi Acharnes (Axarnai) 78.43 21.57 Mykonos (Mikonos) 62.08 37.92 Atina 55.50 44.50 Aspropyrgos 53.68 46.32 Selanik 53.20 46.80

Yunanistan’da Suç Oranı En Düşük (Güvenli) Şehirler Hangileridir?

Yunanistan’da suç endeksi düşük, güvenlik endeksi yüksek şehirler aşağıda listelenmiştir.

Şehir Suç endeksi Güvenlik endeksi Santorini 7.56 92.44 Corinth 17.28 82.72 Girit 18.93 81.07 Corfu 19.45 80.55

Yunanistan’da Turistlere Karşı Suç Oranı Nedir?

Yunanistan turistler için diğer ülkelere göre daha güvenli olsa da geliş amacı ne olursa olsun bir turistin maruz kalma ihtimali olan en temel suçlar gasp, kapkaç veya dolandırıcılıktır. Fahiş fiyattan ürün satan sokak satıcılarına karşı da dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu nedenlerle turistlerin dikkat çekmeyecek şekilde giyinmesi, fazla miktarda nakit para taşımamaları, fazla kalabalık/tenha yerlerden kaçınmaları ve eşyalarına dikkat etmeleri önerilmektedir.

Ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan Turizm sayesinde Yunanistanlılar, özellikle ada sakinleri, turistlere karşı yardımsever ve anlayışlıdır.

Yunanistan Suç Oranı Dünya ve Avrupa Karşılaştırması Nasıldır?

2021 Küresel Barış Endeksi’ne göre Yunanistan 1932 puanla 66.sırada yer almaktadır. Aynı listede Fransa 55, Çek Cumhuriyeti 9, Almanya 17, Finlandiya 13, İtalya 32. sırada yer almıştır.

Türkiye ise aynı sıralamada 2843 puanla 149. sıraya yerleşmiştir. Yunanistan’ın, Türkiye’den daha güvenli bir ülke olduğu görülmektedir. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra Avrupa’daki güvenli ülkelerden biri olması Yunanistan’ı turistler için odak noktası yapmaya devam etmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: